Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Bartheck

Zegary z Krakowa

Rekomendowane odpowiedzi

post-2245-0-28227700-1330533813.jpg

post-2245-0-32529800-1330533810.jpg

post-2245-0-47456400-1330533811.jpg


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zegar na wieży ratuszowej to chodzi? Czy jest to też chińska elektroniczna atrapa jak większość teraz? Bo ja kiedyś na tą wieżę wszedłem ale mechanizmu jeśli dobrze pamiętam widać nie było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar na Wieży Ratuszowej chodzi ale co w nim siedzi to nie wiem :oops: , wiem za to, że nie chodzi jeszcze zegar Pod Globusem, jest ciągle w naprawie, a jego zdjęcie wkleję w najbliższym czasie.


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne dwa zegary:

Zegar na wieży kościoła Karmelitów Bosych (ul. Rakowicka 18) chodzący ale nie wiadomo jaki ma mechanizm

post-2245-0-16375200-1330608285.jpg

post-2245-0-28395800-1330608286.jpg

 

Zegar na wieży kamienicy "Pod Globusem" niedziałający, czeka na remont, który est opóźniony przez konieczność naprawy carillona z Gdańska, prawdopodobnie zacznie chodzić w przyszłym roku.

post-2245-0-92473700-1330608287.jpg


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar na kościele Św. Floriana, zegar mechaniczny, wybija kwadranse a o pełnej godzinie wygrywa melodię.

post-2245-0-88228300-1330631294.jpgpost-2245-0-25629700-1330631544.jpg

Kliknij na zdjęcie, żeby powiększyć

 

post-2245-0-58538400-1330631296.jpg

 

A zegar Pod Globusem już chodzi :lol:

Dzisiejsze zdjęcie (jakość zdjęcia pogorszyła mgła zalegająca nad Krakowem):

post-2245-0-94117800-1330631297.jpg


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek kawał dobrej roboty!!

Też się porozglądam, może na cos natrafię!!


Zdrówka!

w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się dopiero rozkręcam :lol: mam jeszcze kilka do obfotografowania. Postaram się jeszcze dzisiaj spisać tekst dotyczący zegarów krakowskich zamieszczony w Encyklopedii Krakowa (wyd. z 2000 roku) oczywiście z podaniem źródła :D Chciałem wczoraj sfotografować zegar na budynku dawnej Akademii Handlowej (dzisiaj Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 - ul. Kapucyńska 2) ale jest w remoncie elewacja i tarcza zegara została zasłonięta, zegar ten jest ciekawy z tego względu, że ma tarczę witrażową.


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w błędzie, niestety zegar na kosciele Św. Floriana nie jest mechaniczny tylko elektroniczny, dowiedziałem się tego z Encyklopedii Krakowa (Kraków, PWN 2000 r.) gdzie pod literą "Z" (s. 1090) jest hasło ZEGARY :D

A teraz, specjalnie dla Was przepisane (w końcu :lol: ) słowa dotyczące własnie zegarów krakowskich:

 

ZEGARY - Wiedza o najdawniejszych dziejach zegarów krakowskich jest niepełna i zależy od stanu zachowania dzieł i rozpoznania źródeł (brak również inwentaryzacji zachowanych zegarów). Wiadomo, iż pierwszy zegar miejski w Krakowie pojawił się na wieży (?) kościoła Mariackiego przed 1390 (zanotowano wtedy wydatki dotyczące funkcjonującego już zegara, niewątpliwie mechanicznego). W 1387 w rachunkach miasta Kazimierza odnotowano wydatek na zegar albo dzwon; nie wiadomo, czy był to dzwon zegarowy, czy dzwon, którym ręcznie wybijano godziny mierzone w inny sposób, np. zegar piaskowy lub mechaniczny pozbawiony jeszcze urządzenia do wydzwaniania (1406 miasto Kazimierz wyłożyło 1 grzywnę na zegar dla kościoła Św. Katarzyny, co sugeruje, iż tam właśnie znajdował się wówczas kazimierski zegar miejski). W 1418 zanotowano pierwszy (?) zegar w Katedrze na Wawelu, w XV w. w Collegium Maius (uległ zniszczeniu w wyniku pożaru 1492). W farze kazimierskiej znajdował się efektowny zegar pochodzący prawdopodobnie z XV w. (przetrwał do 1 ćwierci XVII w.). Wszystkie czasomierze pracowały wg systemu tzw. całego z., odmierzając 24 godziny, mniej więcej od zachodu słońca (godzina 24, tzw. wybijana, kończyła dobę); nie oznaczało to jednak, iż zegary pokazywały dokładnie ten sam czas; zegar uniwersytecki, zgodnie z uchwałą z 1518, „spóźniał się" w stosunku do miejskiego (na Wieży Mariackiej) o kwadrans (pozostałością tego zwyczaju jest niewątpliwie tzw. Kwadrans akademicki). Wprowadzanie na terenie aglomeracji krakowskiej tzw. półzegarza (funkcjonującego wówczas w znacznej części Europy), polegającego na odliczaniu 2 razy po12 godzin od północy i południa (początek doby o północy), zapoczątkowane zostało zainstalowaniem 12-godzinnego z. na wieży Ratusza krakowskiego 1521; 1602 kapituła krakowska (na prośbę Zygmunta III Wazy) kazała przerobić zegar katedralny na półzegarze;1648 podobnie przekształcono zegar ratuszowy na Kazimierzu; społeczność krakowska pozostała jednak wierna tzw. całemu zegarowi do początku XVIII w. (a uniwersytet do końca 1ćwierci XVIII w.); ostateczny triumf półzegarza wiązał się z trwałym unieruchomieniem i likwidacją zegara na Wieży Mariackiej i w Collegium Maius (strażnik na Wieży Mariackiej wybijał od tej pory godzinę ręcznie, kierując się wskazaniami zegara ratuszowego). ?ąródła odnotowują także wiele innych zegarów wieżowych; do dzisiaj istnieje wieżyczka zegara kolegium jezuitów przy elewacji pn. ramienia transeptu kościoła Św. Piotra i Pawła (od 1806 mechanizm w kościele Cystersów w Mogile); zakon jezuitów posiadał także zegar na domu przy kościele Św. Barbary i kolegium przy kościele Św. Szczepana; 1678 norbertanki na Zwierzyńcu zainstalowały zegar na wieży wjazdowej (usunięty w czasie restauracji 1908); na pocz. lat 20.(?) XX w. zniesiono także istniejący od końca XVII w. zegar na wieży pn. kościoła Bernardynów na Stradomiu; do naszych czasów przetrwał zegar z XVIII w. (ob. mechanizm elektroniczny) w kościele Św. Floriana na Kleparzu. Zegary mechaniczne regulowano wówczas wg zegarów słonecznych (interesujący przykład z końca XVII w. zachowany na elewacji klasztoru Wizytek, także na kościele Mariackim i Pałacu Biskupim). Pod koniec XIX i na początku, XX w. likwidowano dawne zegary i montowano nowe, m.in. na wieży gmachu Straży Pożarnej (przerobiony na elektroniczny), domu Pod Globusem (krośnieńska firma M. Mięsowicza, w okresie międzywojennym dostarczyła także nowy mechanizm zegara na Wieży Ratuszowej, Poczcie Głównej, peronach Dworca Głównego; interesujący zegar z tarczą witrażową zainstalowano w dawnej Akademii Handlowej na rogu ulic Straszewskiego i Kapucyńskiej; zegary zakładano także na wieżach kościołów, m.in. Misjonarzy w Czarnej Wsi (obecnie przerobiony na elektroniczny) Św. Józefa, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Podgórzu, a także Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej. W 1996 r. w gmachu Poczty Gł. zainstalowano instrument regulujący zegar na podstawie atomowego wzorca czasu (z dokładnością do 1 sekundy na 300 tys. lat); tarcza zegarowa została wykonana wg wzorów przedwojennych. W Krakowie znajduje się kilka zegarów słonecznych, m.in. na pd. ścianie kościoła Mariackiego, wykonany 1954 przez T. Przypkowskiego (w miejsce wcześniejszego z1682), ozdobiony napisem z I księgi Kronik(29, 15): Dies nostri quasi ambra super ter-ram et nulla est mora [‘dni nasze jako cień na ziemi (mijają) bez żadnej nadziei'], na ścianie klasztoru Wizytek przy ul. Krowoderskiej, na tarasie dawnego budynku Obserwatorium Astronomicznego UJ przy ul. Kopernika 27, na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego przy ul. Na Groblach 9, kolekcja niewielkich przenośnych zegarów słonecznych znajduje się również w zbiorach Muzeum UJ, do najcenniejszych należy kieszonkowy, wykonany 1594 przez H. Proschela z Norymbergi, będący dawniej własnością J. Brożka.

 

J. J. Dreścik


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Kurek

Widzę, że coś zaczęło się dziać na forum w temacie zegarów wieżowych.

Od kilkunastu lat szwendam się po wieżach i ratuję znajdujące się tam zegary mechaniczne. Na początku podchodziłem do faktu wycinania ich i zastępowania elektroniką dość histerycznie. Fakt odcięcia przez fimę Prais z Poznania zegara na wieży katedry w Gnieźnie nawet trochę odchorowałem, ale teraz dałem na luz.

W Gnieżnie znajduję się, jeszcze, największy ze znanych zegarów Weissa z Głogowa, jego naciąg oceniam na około 700 kg.

Od 2000 roku zadstąpiony został elektroniką i czeka być może na opamiętanie któregoś z proboszczów. Mam nadzieję że właściciele wież z zegarami opamiętają się i przestaną w myśl źle pojętej nowoczesności "uruchamiać" zabytkowe zegary poprzez zastąpienie ich silniczkiem sterowanym procesorowym układem sterującym który i tak co jakieś osiem lat trzeba wymieniać, bo elektronika poprostu się starzeje.

Drodzy forumowicze, przez te lata spędzone na wieżach wśród gołebich odchodów ale obcując z geniuszem konstruktorów i budowniczych zegarów zdobyłem spore doświadczenie, którym chętnie się podzielę.

Posiadam sporą biblioteke zegarmistrzowską i dwa piękne zegary wieżowe kupione w Niemczech gdzie wiele lat temu wycięto zegary mechaniczne zastępując je elektronicznymi i teraz plują sobie poprostu w brody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, dla mnie osobiście to że unieruchomiono np. zegar na wieży Jasnej Góry to zupełne nieporozumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne (zdjęcia z dzisiaj :) ). Pierwsze dwa to zegary na budynku Dworca Głównego w Krakowie. Elektronik nie działa niestety (nie jest urodziwy ale to symbol :) ) drugi to też dziecko elektryczności ale o niebo lepiej wyglądające :lol:

post-2245-0-20088900-1330633273.jpgpost-2245-0-45229600-1330633494.jpg

dscn8247cd0ib7.jpg

post-2245-0-90111500-1330633275.jpghttp://img158.imageshack.us/img158/7683/dscn8249bc6ro9.jpg

post-2245-0-30106700-1330633277.jpghttp://img158.imageshack.us/img158/5466/dscn8250de5jt6.jpg

A oto trzeci zegar (najmłodszyz zegarów krakowskich - niestety/oczywiście nie jest mechaniczny :) ) na Galerii Krakowskiej

post-2245-0-73994600-1330633279.jpgpost-2245-0-40463000-1330633501.jpg

Edit: Zdjęcia przerobiłem na skróty do zdjęć (nie wszyscy mają rozdzielczość ekranu ustawioną na 1280x960 :))

Corvus


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie, będzie. Może jutro a na pewno do środy (chyba, że ktoś szybciej zrobi i zamieści)


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a czemu jeszcze nie ma fotki tego na poczcie głównej?

 

Mówisz :arrow: masz :)

 

post-2245-0-28797300-1330633694.jpg

post-2245-0-63487600-1330633695.jpg

 

Zegar na budynku Straży Pożarnej (ul. Westerplatte) niestety zepsuty (i kwarcowy):

post-2245-0-85491100-1330633699.jpg

dscn8301ro1.jpg

 

Zegar na wieżyczce kamienicy - ul. Na Gródku (Hotel Na Gródku):

dscn8304os4.jpg

 

Zegar na kościele NMP z Lourdes (kościół OO Misjonarzy - ul. Lea):

post-2245-0-03833000-1330633709.jpg

post-2245-0-40564500-1330633710.jpg


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-2245-0-02043400-1330634359.jpg

"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem dlaczego dopiero teraz ale juz zrobiłem zdjęcia zegara znajdującego się w najwazniejszym dla Krakowa miejscu (nie, to nie jest żadna knajpa na Rynku ani stadion Wisły czy Cracovii ;) ). Oto on:

post-2245-0-12481600-1330634843.jpg

post-2245-0-28420200-1330634844.jpg

post-2245-0-51939000-1330634848.jpg


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc poprzestac na fotografowaniu li tylko tarcz zegarów postanowiłem udać się do najbliższego mojemu miejscu pracy budynkowi gdzie znajduje się zegar i zapytać o możliwość uwiecznienia jego mechanizmu. Tym sposobem pod koniec stycznia powinienem zamieścić tutaj zdjęcia mechanizmu zegara znajdującego się na wieży Domu Pod Globusem (dopiero wtedy, ponieważ trwa tam remont poddaszy). Oby się udało :D


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość atyp1

na ratuszu jest zrobiony przez Metron ..towiem napewno bo sie chwala na swojej stronie.

pozdr.adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jakubbi
Nie chcąc poprzestac na fotografowaniu li tylko tarcz zegarów postanowiłem udać się do najbliższego mojemu miejscu pracy budynkowi gdzie znajduje się zegar i zapytać o możliwość uwiecznienia jego mechanizmu. Tym sposobem pod koniec stycznia powinienem zamieścić tutaj zdjęcia mechanizmu zegara znajdującego się na wieży Domu Pod Globusem (dopiero wtedy, ponieważ trwa tam remont poddaszy). Oby się udało :)

 

Z racji tego że mamy połowę marca, wnioskuję że się nie udało :) , szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chcąc poprzestac na fotografowaniu li tylko tarcz zegarów postanowiłem udać się do najbliższego mojemu miejscu pracy budynkowi gdzie znajduje się zegar i zapytać o możliwość uwiecznienia jego mechanizmu. Tym sposobem pod koniec stycznia powinienem zamieścić tutaj zdjęcia mechanizmu zegara znajdującego się na wieży Domu Pod Globusem (dopiero wtedy, ponieważ trwa tam remont poddaszy). Oby się udało :)

 

Z racji tego że mamy połowę marca, wnioskuję że się nie udało :) , szkoda.

 

Sprawa jest bardziej skomplikowana, odsyłają mnie ciągle, ponieważ wieża z zegarem jest w remoncie i dopóki go nie skończą, to mnie nie wpuszczą, następna wizyta w przyszłym tygodniu, może się w końcu uda :)


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z bliska sfotografowałem tarcze zegara znajdującego się na wieżyczce Hotelu Na Gródku, niestety aby sfotografować mechanizm musiałbym wspinać się po dachu a na to mi nie pozwolono :D być może jednak przyślą mi zdjęcia wykonane przez nich samych (ponoć ma je pracownia architektoniczna, która wykonała projekt przebudowy i remontu kamienicy w której znajduje się hotel)

 

4999a6826fdfdfca.jpg


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy ten zegar na Wawelu to jest mechaniczny czy kwarc?

 

Mechaniczny :(


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.