Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Zegarek dla mniej mobilnego

Zegarek czytelny nie wymagający rotomatu dla siedząco leżącego trybu życia czytelność kwarc lub ręczne nakręcanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jacek A. R.

Jacek A. R.
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 11:40

Dzień dobry wszystkim

Jestem sobie szczęśliwym użytkownikiem 

- rodzinnego IWC z roku 1907, przełożonego w trybie tzw. pasówki do koperty naręcznej w roku 1942

- ca. rok temu zakupioego Steinharta Pilota 44 mm o naciągu automatycznym.

Niestety nie przewidziałem że życie ograniczy mi mobilność i tak prowadząc dziś leżąco-siedzący tryb życia nie jestem w stanie zapewnić utrzymanie Steinharta na chodzie bez pomocy rotomatu, a wożenie ze sobą rotomatu np. do szpitala oceniam jako lekką przesadę. I tak upraszam o poradę na temat zegarka o następujących cechach:

- średnica 40 mm (do 42 mm), wysokość (grubość) ok 10 mm. Całość nie tak masywna jak mój Steinhart (44/14.2 mm)

- czarna tarcza

- wyraźne, dobrze czytelne i długo świecące indeksy i wskazówki

- mechanizm - kwarc lub nakręcany ręcznie - (uniezależnienie się od rotomatu)

Bardzo podoba mi się STOWA Flieger Classic 40 mm. ETA 2804-2 (nakręcana ręcznie). Może ktoś ma osobiste doświadczenia z tym właśnie modelem ? 

https://www.stowa.de... Classic 40.htm

Cena ca. 1000 Euro jest na granicy mego obecnego budżetu; może gdzieś się znajdzie taka używana STOWA ?

Brałem pod uwagę LACO St Gallen (szwajcarski kwarc Ronda 515 dla mnie OK) ale jest jednak dosyć masywny - 42-13 mm (te 12 mm grubości to 12 z dużym plusem), ma niepotrzebne mnie wskazanie dnia, tarcza jest ciemna ale w paseczki.

https://www.zegarki....allen_LA-861973

No i oczywiście są na pewno inne zegarki o potrzebnych mi parametrach, niekoniecznie tzw. Piloty; liczę na porady Wiele Wiedzących w materii  za co z góry serdecznie dziękuję.

Z pozdrowieniami

Jacek A. R.

Użytkownik Jacek A. R. edytował ten post 15 marzec 2019 - 11:52

• 0

#2 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 13461 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 12:04

Jak dla mnie, Stowa Flieger to bardzo dobry pomysł, choć na Twoim miejscu zastanowiłbym się, czy potrzebny Co zegarek, który wizualnie będzie przypominał Stenka (bardzo), a będzie od niego po prostu mniejszy  ;) W tym układzie, jeśli chodzi o Stowę, zwróciłbym uwagę na linię Marine. Sam mam rzymiankę z tej linii, na werku, nad którym się zastanawiasz (Stowa pisze o nim, że to Eta 2804-2 w wersji elabore, z wykończeniem w wersji top). Do werku uwagg nie mam, faktycznie, ładnie zdobiony, a do tego odchyłki na poziomie +1-2 s/24 h. Jako alternatywa, w typie flieger, to może Archimede? Mają fajne koperty ICKLERA - będzie też nieco taniej niż w przypadku Stowy. 

• 0

#3 Jacek A. R.

Jacek A. R.
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 12:31

Bardzo dziękując za odpowiedź pragnę dodać, iż zainteresowałem się zegarkami typu Pilot w tym i obecnie moim Steinhartem z racji nie tyle fascynacji marką a dobrej jak dla mnie czytelności wskazań. Być może zegarki typu Diver charakteryzują się lepsza czytelnością, ale wiele wypowiedzi mówiących o ich stylistycznej wtórności w stosunku do Rolexa Submarinera wypłoszyły mnie z myślenia o nich - to jest dla mnie ważne - sam jestem autorem i orginalność autorska jest dla mnie ważna.

Już biegnę obejrzeć (w sieci) ową "Rzymiankę" Marine, ufam iż jej wskazania są tak samo czytelne jak w przypadku Fliegerów. No i zapoznam się z wskazanymi Archimede; czy je ktoś w kraju oferuje ?

Z podziękowaniem

Jacek A. R.

DODANE

Znalezione przeze mnie zegarki MARINE mają białe cyferblaty a dla co poniektórych starych oczy jednak czarne są lepsze; owszem gdzieś znalazłem i czarne ale z małym sekundnikiem a takiego małego sekundnika niestety nie zobaczę, i tak szukam czegoś z sekundnikiem centralnym. No i cyferki są dosyć "chude" :)

Użytkownik Jacek A. R. edytował ten post 15 marzec 2019 - 12:40

• 0

#4 Karol1329

Karol1329
  • Użytkownik
  • 235 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 12:37

Polecam C65 trident dvier, jest w wersji z sellita sw210:

https://www.christop...5-trident-diver

Z mechanicznych zwróciłbym też  uwagę na zegarki na unitasie np archimede pilot. Cykanie jest bardzo głośne i koi skołatane nerwy. ;)

• 0

#5 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 13461 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 13:35

Bardzo dziękując za odpowiedź pragnę dodać, iż zainteresowałem się zegarkami typu Pilot w tym i obecnie moim Steinhartem z racji nie tyle fascynacji marką a dobrej jak dla mnie czytelności wskazań. Być może zegarki typu Diver charakteryzują się lepsza czytelnością, ale wiele wypowiedzi mówiących o ich stylistycznej wtórności w stosunku do Rolexa Submarinera wypłoszyły mnie z myślenia o nich - to jest dla mnie ważne - sam jestem autorem i orginalność autorska jest dla mnie ważna.

Już biegnę obejrzeć (w sieci) ową "Rzymiankę" Marine, ufam iż jej wskazania są tak samo czytelne jak w przypadku Fliegerów. No i zapoznam się z wskazanymi Archimede; czy je ktoś w kraju oferuje ?

Z podziękowaniem

Jacek A. R.

DODANE

Znalezione przeze mnie zegarki MARINE mają białe cyferblaty a dla co poniektórych starych oczy jednak czarne są lepsze; owszem gdzieś znalazłem i czarne ale z małym sekundnikiem a takiego małego sekundnika niestety nie zobaczę, i tak szukam czegoś z sekundnikiem centralnym. No i cyferki są dosyć "chude" :)

To może linia Partito od Stowy? Są ciemne tarcze. Zawsze jest też linia Antea. Stowa to w zasadzie tylko zakup od producenta, inaczej (nowych) nie znajdziesz. Trochę nowych jest na chrono24, ale sprzedaje je też bezpośrednio Stowa  :)

• 0

#6 Jacek A. R.

Jacek A. R.
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 14:52

@fidelio: dzięki za sugestię Partito. Wyglądają bardzo fajnie tyle że wszystkie jakie potrafiłem znaleźć mają średnicę 37 mm.,  obawiam się że dla mnie jednak nieco przymałą :) Zakładam że tzw. luma świeci tak dobrze jak w przypadku modelu Flieger.

• 0

#7 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 13461 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 15:01

Jaki masz obwód nadgarstka? To niby tylko 37 mm, ale zwróć uwagę na to, że uszy są relatywnie długie. Na pewno nosi się go jak większy zegarek :-)
  • 0

#8 Jacek A. R.

Jacek A. R.
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 15:12

- mój obwód nadgarstka 195-200 mm. Średnica zegarka 40 mm jest dla mnie optymalna (mam taki kwarc Bering ale indeksy są "chude" i wogóle całość słabo świeci), 42mm byłby jeszcze OK, natomiast z posiadanych/używanych obecnie i Steinhart 44 mm i o identycznej średnicy mój rodzinny IWC są już nieco zbyt spore. Mam także pamiątkowego 30 czy 40 letniego Tissota 35 mm i kupione 30 lat temu SEIKO 34 mm (oba zegarki na idealnym chodzie ale tarcze są jasne i generalnie wskazania są dziś dla mnie slabo widoczne)  i nie, już nie będę z racji aspektu widoczności  czynił eksperymentów. Chyba że w Bydgoszczy pojawił by sie taki zegarek i mógłbym się spotkać z Właścicielem w celu oglądu w tzw. świecie realnym. 

• 0

#9 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 13461 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 15:17

Ok, to ta Stowa faktycznie może być mała... Ewentualnie linia Antea :-)
  • 0

#10 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 12493 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 15:39

Aevig Thor z ręcznym naciągiem Miyota 8N33.

https://aevig.com/shop/thor/

• 0

#11 Thorsten

Thorsten
  • Użytkownik
  • 876 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 15:43

Aevig Thor z ręcznym naciągiem Miyota 8N33.

https://aevig.com/shop/thor/

Też chciałem zaproponować tego Thora, ale Kolega chciał "wyraźne, dobrze czytelne i długo świecące indeksy i wskazówki".  ;-)

• 0

#12 Jacek A. R.

Jacek A. R.
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 15:55

Linia Antea - śliczna - ale cyferki "chude"; I bym się obawiał ich dla mnie dziś czytelności...bardzo serdecznie dziękuję za porady i chęć pomocy, może się na naszym bazarku coś interesującego dla mnie pokaże.

Owszem, są Steinharty nakręcane ręcznie ale niestety z małym sekundnikiem -  i znów mój problem z odczytaniem;  specjalnie zatelefonowalem, rozmawiałem i niestety nie jest planowane montowanie centralnego sekundnika do Steinhartów recznie nakręcanych. Jeśli mi się uda to chyba jednak STOWA Flieger Classic 40 ręcznie nakręcany.  I weówczas pewno pozbywałbym się skądinąd bardzo fajnego Steinharta :(

Ale zobaczymy jak się temat rozwinie.

@pawełb29 - dzięki za poradę

@Thorsten - serdeczne dzięki za zrozumienie; kiedyś było mi obojętniej niż teraz, jaka jest czytelność wskazań mego zegarka; gdybym obecną sytuację przewidział + 30 lat temu, posiadany prosty na znakomitym wciąż chodzie SEIKO  byłby nie z jasną a z czarną tarczą. I wybrałbym zegarek o większej średnicy.

• 0

#13 Thorsten

Thorsten
  • Użytkownik
  • 876 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:00

A może taki Hamilton? Nie ma niestety centralnego sekundnika, ale duże czytelne cyfry są i napęd unitas co pięknie cyka. ;-)

https://www.watchsho...-p99931374.html

• 0

#14 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 12493 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:01

Też chciałem zaproponować tego Thora, ale Kolega chciał "wyraźne, dobrze czytelne i długo świecące indeksy i wskazówki".  ;-)

Dla mnie , w modelu z ciemną tarczą , wskazówki są czytelne.

Dodatkowo posiadają lumę na każdej z nich.

• 0

#15 Jacek A. R.

Jacek A. R.
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:09

@ Thorsten: fakt, cyfry są duże, czytelne ale mały sekundnik byłby dla mnie OK kilkadziesiąt lat temu. No i średnica 44 mm którą mam w swoim Steinharcie a i w IWC już dziś mogła by być dla mnie mniejsza.

@pawelb29: znakomicie rozumiem, dla mnie to, co kiedyś było czytelne zmieniło się z racji naturalnego dla niektórych biegu rzeczy :(

• 0

#16 Sierżant Julian

Sierżant Julian
  • Użytkownik
  • 822 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:17

Zaraz. Ta pasówka IWC na pewno jest ręcznie nakręcana. A co do zegarków automatycznych, znaczna część automatów pozwala również na ręczne nakręcanie, więc jeśli nawet Steinhart tak nie działa, to i tak nie trzeba sie ograniczać do manualnych i można kupić automat, którego mechanizm pozwala na ręczne dokręcanie.

• 0

#17 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 12493 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:18

@pawelb29: znakomicie rozumiem, dla mnie to, co kiedyś było czytelne zmieniło się z racji naturalnego dla niektórych biegu rzeczy :(

Cóż życie :(

Mimo wszystko trzymaj się .

• 0

#18 Sierżant Julian

Sierżant Julian
  • Użytkownik
  • 822 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:20

znakomicie rozumiem, dla mnie to, co kiedyś było czytelne zmieniło się z racji naturalnego dla niektórych biegu rzeczy :(

Ja też rozumiem: u mnie jest tak samo. Dlatego sam preferuję zegarki z ciemną tarczą i z dużymi jasnymi wskazówkami. Dalekowidzenie to los nas wszystkich, z wyjątkiem szczęściarzy, którzy w młodości byli krótkowidzami :-)

• 0

#19 Jacek A. R.

Jacek A. R.
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:42

Zaraz. Ta pasówka IWC na pewno jest ręcznie nakręcana. A co do zegarków automatycznych, znaczna część automatów pozwala również na ręczne nakręcanie, więc jeśli nawet Steinhart tak nie działa, to i tak nie trzeba sie ograniczać do manualnych i można kupić automat, którego mechanizm pozwala na ręczne dokręcanie.

Tak jest, oczywiste iż moje rodzinne IWC jest nakręcane ręcznie. Natomiast kiedy przekładano werk z 1907 roku w roku 1942 do koperty naręcznej nie potrafiono zapewnić dzialania sekundnika, jak mnie poinformnował restaurator tego zegarka (znany na Forum Pan Bilicki z Poznania) wycięto jakąś oś i tak mam obecnie to IWC bez jakiegokolwiek sekundnika. No i praktycznie nie świeci. I co jakiś czas potrafi się zatrzymać. A więc to już bardziej pamiątka rodzinna niż zegarek użytkowy. 

http://zegarkiclub.p...6141-jacek-a-r/

Owszem czytałem że można zegarki automatyczne dokręcać ale jak mnie poinformował dla mnie autorytet - wspominany p. Bilicki nie jest to wskazane. Używanie rotomatu do  czego zostałem zmuszony jest dla mnie bardzo swoiste - to tak jaklbym miał swoje auto zaopatrzyć w osobne urządzenie do odpalania samochodu. I jak wspominałem - rotomat mam w domu, a co kiedy jestem np. w szpitalu ? I tak automat - nie. Najchętniej kwarc, mniej chetnie - nakręcanie samemu.

No i obecny Steinhart jest jednak dziś dla mnie nieco zbyt masywny/ ciężki (wymiary 44 mm i 14.2 mm) 

Najchętniej kupił bym dobry kwarc mimo iż nie są one obecnie mile widziane. Stąd myślałem o LACO , ale te gabaryty - grubość...i wskazania dnia...i faktura tarczy...W gorszym przypadku - nakręcanie ręczne. I tu myślami wracam do pomysłu ze STOWA Classic Flieger 40 mm. 

Użytkownik Jacek A. R. edytował ten post 15 marzec 2019 - 16:47

• 0

#20 Thorsten

Thorsten
  • Użytkownik
  • 876 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 16:52

A może opcja Citizena z napędem eco-drive i sterowaniem radiowym? Jest to zegarek praktycznie bezobsługowy, ładuje się światłem. Luma powinna być bardzo dobra jak na Citizena przystało.
https://fabrykazegar...DiABEgL-OvD_BwE
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych