Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

artisan

Prośba czy ktoś mógłby mi konkretnie wyjaśnić

Rekomendowane odpowiedzi

zasada działania zaworu helowego w zegarkach np Omega Seamaster, wyjasnienia z folderów reklamowych wydają mi sie mało konkretne i niewystarczające, w zasadzie nie nurkuję więc aż tak bardzo mnie to nie dotyczy, ot taka zwykła ciekawość do czego to "ustrojstwo" tak naprawdę jest potrzebne ?? i czy to przypadkiem nie jakis nic nie znaczący bajer :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj artisan.

Zawór helowy(nie tylko Omega), nie ma nic wspólnego z normalnym nurkowaniem. Powoduje on, że hel nie przenika do środka zegarka, niezależnie od głębokości. Nie jest używany przy normalnym nurkowaniu.

Potrzeba otwarcia/ zwolnienia zaworu helu jest dla tych, którzy często nurkują głebiej niż 80-100m, gdzie występuje wysokie nasycenie helu. Hel jest najmniejszym atomem, dlatego będzie przesączać się do środka zegarka z powodu wyskiego ciśnienia powietrza-tlenu w takich głębinach. Jeśli zegarek znajduje się w takich warunkach przez pewien (dłuższy) okres czasu, hel wciąż się bedzie przedostawał do środka zegarka, dopóki ciśnienie wewnątrz zegarka nie wyrówna się z ciśnieniem zewnętrznym. Problem zaczyna się przy powrocie "na górę". Hel, który się przedostawał do zegarka przez określony okres czasu, nie może wydostawać się szybciej. Nadmierne ciśnienie wewnątrz zegarka, potrzebuje miejsca/ drogi, żeby wypuszczać hel szybciej niż się tam dostał. I to jest właśnie jedyny moment, w którym zegarkom przydaje się zawór helu- umożliwiający to ;) Co byłoby gdyby zegarek w podobnej sytuacji nie miał zaworu helowego? Oprócz tego, że nie miałby wyżej wspomnianego zaworu, to i prawdopodobnie szkła, lub w wersji innej dekla (ale to mniej możliwe) :wink:

 

Jak widzisz, może i zawór helowy to dobra sprawa, ale wątpię Abyś z tego kiedykolwiek skorzystał :)

 

Z pozdrowieniami

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
będzie przesączać się do środka zegarka z powodu wyskiego ciśnienia powietrza w takich głębinach.

 

A Toś mnie zaskoczył :shock: ;)

AM


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że napisałem coś źle, nawet początkowo poprawiłem, ale w ostateczności tak ma być ;)

Pisząc powietrze miałem na myśli tlen :oops:

 

Pozdrawiam

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jestem pod głębokim wręcz helowym wrażeniem :oops: dziekuje bardzo za obsezrne wytłumaczenie , naprawdę nie mogłem nigdzie tego znaleźć, oczywiście że z tej zalety (wypuszczania helu) raczej nie będe miał okazji skorzystać ale moja ciekawość została w pełni zaspokojona, jeszcze raz dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co Artisan ;)

Po wielogodzinnych wykładach (zmęczenie, nuda, a może wszystko naraz) troszkę się pogubiłem w tym co chciałem napisać, ale ostatecznie się "jako- tako" udało :)

 

Z pozdrowieniami

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ma za co Artisan ;)

Po wielogodzinnych wykładach (zmęczenie, nuda, a może wszystko naraz) troszkę się pogubiłem w tym co chciałem napisać, ale ostatecznie się "jako- tako" udało :)

 

Z pozdrowieniami

Marcin

 

wyszło bardzo dobrze , jeśli tak fachowy wykład był tak fachowy mimo zmeczenia to aż boje sie myśleć jak by wyglądał wygkład "świeżego" umysłu, naprawde byłem pod wrażeniem ( nie kadzę) i zupełnie zaspokoiło mnie "wiedzowo" w tym temacie :) jeszcze raz dzięki bardzo :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:oops:

:wink:


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Olgierd Graca

Przyznam szczerze, że mnie te wyjaśnienia nie zadawalają do końca. Dlaczego? Ano, na głębokości 100m nie ma wysokiego ciśnienia powietrza (ani tlenu), ponieważ jest wysokie ciśnienie wody. :( Czyli H2O. Skąd tam się znajduje hel? W zegarku panuje podciśnienie (na skutek kompresji powietrza znajdującego się wewnątrz zegarka), które może spowodować implozję (zgniecenie). Jeżeli konstrukcja wytrzyma, to zegarek niejako zasysa przez szkło lub kopertę. Ale skąd ten hel u diabła w wodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no a ja to zrozumiałem tak:

hel to gaz szlachetny , liczba porządkowa 2, waga atomowa 4,0 - chol... małe cząsteczki.

nie przedostaje się do zegarka podczas pobytu nurka w wodzie. problem dotyczy nurków przebywających w dzwonach helowych (coś jak batyskaf)

- w których jak sama nazwa wskazuje hel jest - zmieszany z tlenam i takimi tam..., ale jest!

ponieważ jak wcześniej wspomniałem cząsteczki ma małe to przedostają się one do wnętrza zegarka. ... i dalej jest tak jak Marcin opisuje - przy dekompresji hel nie może wydostać się tak szybko co może spowodować wysadzenie szkiełka , albo nawet "eksplozję" całego zegarka.

 

... ale ja się nie znam , tylko tak słyszałem :oops:

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Olgierd Graca

Brzmi bardzo sensownie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcus

He... nie znam się na tym ale czytałem kiedyś,że nurkowie głębinowi nie oddychają zwykłym powietrzem bo azot za dobrze rozpuszcza sie we krwi pod wysokim cisnieniem a wdychają "powietrze" pod cisnieniem np:10-20 atm.Aby tego uniknąć azot zastepuje się w takich mieszankach dla "głębonurków" helem a ten ponoć źle się rozpuszcza w we krwi i nie nasyca jej w takim stopniu jak azot.

A to w jaki sposób rozpuszczony pod ciśnieniem gaz wydziela się z cieczy kiedy szybko to ciśnienie się obniża- możemy zobaczyć kiedy odkręcamy butelkę z wodą mineralną ... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Ktoś potrafi i ma trochę czasu aby to przetłumaczyć ??

(tekst ze strony http://www.chronocentric.com/watches/wresist.shtml )

 

What does a Helium Relief Valve really do?

The purpose and function of the helium relief valve is a common point of confusion. It has nothing to do with normal underwater diving. Neither does it have anything to do with the depth rating for a diving watch. Helium does NOT seep into the watch while the watch is in water at any depth!

 

To put it simply, you can completely ignore a helium relief valve. This feature is not used in any way with any form of normal SCUBA diving or anything else that involves less than a multi-million dollar deep sea exploration project.

 

SCUBA diving activities normally occur at depths of no more than 120 feet. At 250 feet, air becomes toxic due to changes caused by the high pressures at such depths. For those who do very deep sea research, they often use diving bells, dry dive suits, and other types of very deep ocean exploration vessels. In some of these, a highly helium-saturated atmosphere is used to avoid the air toxicity effect.

 

The purpose of a helium release valve is for people who wear their watch inside the helium-saturated environment for an extended period. Because helium is the smallest atom, it will seep through the watch's seals under the high air (not water) pressures in this environment. If the watch stays in this environment for an extended time, helium will continue to seep in to the watch until the air pressure inside the watch (initially surface air pressure) equalizes to the air pressure in the environment.

 

This becomes a problem when the vessel is brought back up and depressurized. The helium which seeped into the watch over a couple of days, cannot seep out any faster. The excess pressure inside the watch needs a way to release faster than it seeped in. It is only in this situation that a watch needs a helium relief valve at all. If a relief valve was not on the watch, the excess pressure would likely escape by pushing the crystal out.

 

But, unless you are in this exact situation, you should never keep this valve open. While the watch is designed to maintain most of its waterproof abilities even when the valve open, it still serves no purpose and increases risk of damage to the watch to do so.

 

This feature is so exotic that it really exists mostly as a curiosity. It makes the watch look more interesting and have an unique feature that other watchmakers are unlikely to copy.

 

--------------------------------------------------------------------------------


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, pisząc swojejgo posta na ten temat korzystałem właśnie z tego artykułu, starałem się oprócz swoich przemyśleń wstawić ważniejsze kwestie właśnie z tego artykułu.

 

Pozdrawiam

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... o może spowodować wysadzenie szkiełka , albo nawet "eksplozję" całego zegarka.

 

he he :D

 

jest to znana przypadłość szturmańskiego poljota który był zegarkiem służbowym polskich pilotów wojskowych (piszę było bo nie wiem jak jest teraz)

 

po locie na tzw, pułap technik wypuszczał pilota z kabiny i szukali razem szkiełka i pierściena (lunety) po kabinie samolotu :D


p0zdrawiam

p0li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D:D no to dowaliłem :?

AM


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D:D

"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może Ktoś potrafi i ma trochę czasu aby to przetłumaczyć ??

(tekst ze strony http://www.chronocentric.com/watches/wresist.shtml )

 

What does a Helium Relief Valve really do?

The purpose and function of the helium relief valve is a common point of confusion. It has nothing to do with normal underwater diving. Neither does it have anything to do with the depth rating for a diving watch. Helium does NOT seep into the watch while the watch is in water at any depth!

 

To put it simply, you can completely ignore a helium relief valve. This feature is not used in any way with any form of normal SCUBA diving or anything else that involves less than a multi-million dollar deep sea exploration project.

 

SCUBA diving activities normally occur at depths of no more than 120 feet. At 250 feet, air becomes toxic due to changes caused by the high pressures at such depths. For those who do very deep sea research, they often use diving bells, dry dive suits, and other types of very deep ocean exploration vessels. In some of these, a highly helium-saturated atmosphere is used to avoid the air toxicity effect.

 

The purpose of a helium release valve is for people who wear their watch inside the helium-saturated environment for an extended period. Because helium is the smallest atom, it will seep through the watch's seals under the high air (not water) pressures in this environment. If the watch stays in this environment for an extended time, helium will continue to seep in to the watch until the air pressure inside the watch (initially surface air pressure) equalizes to the air pressure in the environment.

 

This becomes a problem when the vessel is brought back up and depressurized. The helium which seeped into the watch over a couple of days, cannot seep out any faster. The excess pressure inside the watch needs a way to release faster than it seeped in. It is only in this situation that a watch needs a helium relief valve at all. If a relief valve was not on the watch, the excess pressure would likely escape by pushing the crystal out.

 

But, unless you are in this exact situation, you should never keep this valve open. While the watch is designed to maintain most of its waterproof abilities even when the valve open, it still serves no purpose and increases risk of damage to the watch to do so.

 

This feature is so exotic that it really exists mostly as a curiosity. It makes the watch look more interesting and have an unique feature that other watchmakers are unlikely to copy.

 

tłumaczenie :oops:

 

Do czego tak naprawde służy zawór helowy? Cel i funkcje zaworu helowego często budzą wątpliwości. Zawór helowy nie ma nic wspólnego z klasycznym nurkowaniem. Zawór nie ma tez nic wspólnego ze wskaźnikiem głębokości jakie wystepują w zegarkach do nurkowania. Hel nie przesącza sie w do wnetrza zegarka gdy ten znajduje sie w wodzie, bez względu na głebokośc na której się znajduje. Ujmując to prościej: możesz kompletnie zignorować zawór helowy. Funkcja zaworu helowego nie jest wykorzystywana w żaden sposób podczas klasycznego nurkowania z butlą. Chyba że uczestniczysz w wartym grube miliony projektem głębinowych badań morskich. Nurkowanie z butlą odbywa się zazwyczaj na głebokości nie większej niż 120 stóp. Na głebokości 250 stóp powietrze staje się toksyczne ze względu na zmiany spowodowane wysokim ciśnieniem panującym na tej głebokości. Jesli chodzi o osoby które prowadzą badania głebin morskich na duzych głebokościach, często uzywaja oni dzwonów kesonowych, suchych kombinezonów oraz innych rodzajów sprzetu używanego do badań głebin oceanu (jak np batyskafy). W niektórych z takich urządzeń ( np dzwonów ) stosuje sie nasyconą helem atmosferę w celu uniknięcia efektu toksyczności powietrza. Zawór helowy w zegarku spełnia własnie swoje zadania w przypadku osób które przez dłuższy czas przebywają w środowisku nasyconym helem. Ponieważ hel jest najmniejszym atomem, pod wpływem wysokiego cisnienia powietrza ( nie wody) panującego w środowisku takich urządzeń, przesacza sie przez koperte do wnetrza zegarka. Jeśli zegarek bedzie przez dłuższy czas przebywał w takim środowisku to po jakims czasie ciśnienie we wnętrzu zegarka zrówna się z ciśnieniem panującym na zewnatrz. To zjawisko staje się problemem gdy np batyskaf czy dzwon przemieszcza sie do góry w strone powierzchni morza i w związku z tym jest "odciśniowywany". Hel który wsączał sie do zegarka przez kilka dni, nagle gwałtownie szuka ujścia. Wysokie cisnienie w środku zegarka musi znaleźć ujście duzo szybciej niż okres przez który hel sie dostawał do środka zegarka. Własnie w tej sytuacji, tylko i wyłacznie potrzebuje zaworu helowego. Jeśli zegarek nie posiada zaworu helowego, cisnienie panujące we wnętrzu zegarka "uwolni" się poprzez wypchnięcie szkiełka czy dekielka. Jesli jednak nie jestes dokładnie w takiej sytuacji jak opisana powyżej , nie powinieneś odkręcać w swoim zegarku zaworu helowego. Chociaz zegarek jest zaprojektowany tak aby utrzymac wodoszczelność nawet gdy zaworek jest odkręcony, zmniejsza to jego wodoszczelność a przez to zwiększa się niebezpieczeństwo uszkodzenia go.

Cóz ! funkcja zaworu helowego jest tak egzotyczna że istniej głównie jako ciekawostka. Sprawia że zegarek ciekawiej wygląda i posiada tą unikalną cechę której inni zegarmistrzowie raczej nie skopiują.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yankee

Super wyjaśnienia!!!!! Nic ująć, nic dodać !!! Jako nurek miałem ochotę od czasu do czasu coś sprostować, ale po doczytaniu wszystkich postów to prawie Mistrzostwo Świata!!!!

 

No... może czuję mały niedosyt związany z wyjaśnieniem rozwiązań technicznych (mechanicznych) dzięki którym istnieje możliwość wyrównania ciśnienia gazów wewnątrz zegarka bez jednoczesnej pełnej utraty wodoszczelności...

 

Ale jeszcze raz chylę czoła przed wszystkimi zaangażowanymi w ten temat!

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.