Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

szalony amator

Użytkownik
 • Content Count

  575
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

146 Entuzjasta zegarmistrzostwa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

421 profile views
 1. Życzę kolego żeby cię było stać. Jeżeli Maciej będzie konsekwentnie szedł tą drogą to za kilkanaście lat może być gwiazdą klasycznego zegarmistrzostwa. Za ręcznie wykonany zegarek z indywidualnymi wymogami średnicy zapłacisz pierdyliony w dowolnej walucie.
 2. Też na poprawę humoru. Chociaż to potwornie osobiste i smutne. https://www.facebook.com/1472331950/posta/10225026257431598/
 3. Jestem pod wrażeniem, pozytywnym wrażeniem. Mój podziw rośnie po przeczytaniu spisu narzędzi. Ten kieliszek wódki mnie rozczulił do łez. Najpierw comming out; nigdy nie rozbierałem mechanizmu zegara. To teraz z pewnym dystansem kilka uwag. - sprężynka włosowa balansu. Takie ( bardzo dobrze opisane przez kolegę) ułożenie ostatniego zwoju nie jest nietypowe. To opisane w 1795 roku ( tak 225 lat temu!!!) Spiral coudé ou Breguet lub Breguet terminal curve. Dzięki temu spirala przy zwijaniu i rozwijaniu podczas pracy balansu zachowuje koncentryczność. -zębnik ( ? Zdawczy? ) Sam mam swobodne podejście do nazewnictwa ale proszę, błagam bez przesady! Zdawczy sugeruje, nie k.. nie sugeruje tylko definiuje kierunek przełożenia napędu. W mechaniźmie każdego zegara naped idzie od sprężyny naciągu do regulatora. Po drodze każde przełożenie, każda para kół to jest napędzające koło zębate i napędzany zębnik. Zawsze. Nigdy odwrotnie. Dodatkowo jest to przełożenie przyśpieszające. Tutaj nie chodzi o nazwę dla samej nazwy. Taka para koło- zębnik jest zaprojektowana i wykonana do takiego przełożenia. Nie będzie pracować inaczej. Jęzeli koło mniejsze ma napędzać większe , nie ma problemu ale projektuje się takie przełożenie inaczej. inaczej. - zębnik koła wychwytu. Rzeczywiście poharatany. Pomińmy przyczynę, jak z tego wybrnąć? Wybrałeś metodę i wykonałeś. Piszę bez sarkazmu, podziwiam. Podziwiam przygotowanie pilnika! Jest potencjał zostań przy tym hobby a będziesz robił cuda. Poważnie. Ja bym to robił inaczej Przełożenia to zawsze para kół, a więc oględziny zębnika (napędzanego) i koła ( napędzającego). Jeżeli zębnik źle wygląda a jest ze stali to jak wygląda koło mosiężne? Naprawa nawet poprawna jednej strony może nie wystarczyć. Np. Ostatnie twoje zdjęcie pokazuje poza pajączkiem a raczej jego zwłokami schody na zębach. Poważne wytarcie zębów koła zębatego. Pewnie wielu kół i zębników. Pewnie przez wyrobienie panewek- otworów w płytach łożyskujących czopy. Przed tobą ogrom pracy. Wracając do zębnika koła wychwytu. Całą przystawkę balansową wystarczy przesunąć wzdłuż osi zębnika, tak aby zazębienie z kołem wypadlo w części zębnika niezniszczonej, nieużywanej. Wystarczy podkładka pod przystawkę. Pozdrawiam, Przed tobą lata dłubania, witam w "klubie".
 4. Ale, ale, Palec i drewno muszą być specjalne. Przeznaczone tylko do tej czynności. ( przepraszam Roman, no nie mogłem się powstrzymać ). Był taki stary dowcip o fachowcach; Przychodzi hydraulik do zatkanej rury, po obejżeniu i osłuchaniu wyjmuje młotek i uderza w rurę. Woda zaczyna płynąć. - należy się sto złotych. - jak to sto, za jedno uderzenie młotkiem? - za uderzenie biorę złotówkę, reszta za wiedział gdzie i jak. To rzeczywiście bardzo stary dowcip więc proszę nie szacować ceny na jego podstawie.
 5. W najbliższy piątek nie mogę. Będę odwiedzał warsztat znajomego na Pradze. Mamy coś do obgadania.
 6. Dżizis, są gołębie pocztowe, można pchnąć umyślnego z wiadomością, takiego gońca pieszego lub konnego. Słuszałem że z Posen to już regularnie dyliżans jeździ a ty się mnie pytasz publicznie na forum?
 7. Szczegóły wskazują na tę firmę. Repetycja minutowa. Powodzenia przy składaniu życzę.
 8. A może by tak zrobić sobie takie cóś? "Wheel crossing jig." Znalezione na advanture watchmaking. A gongi wlutowane zwinięte czekają na obróbkę termiczną i poler. Zrobiłem sobie "gongi trzymeć obejmujący gongi ze wszystkich stron jig." Zrobię fotkę.
 9. A kto ci mówił że krzywe? Jak go znajdę to mu powiem żeby sam zrobił.
 10. Jakoś przeoczyłem ten post, choć Derek Pratt to jeden z moich ulubionych zegarmistrzów. Dodatkowo przyciągnął mnie post gospodarza warsztatu na który też zupełnym przypadkiem natrafiłem i się zapisałem. Będzie miło poznać sie i porozmawiać. Co do wychwytu stałosiłowego konstrukcji DP to ja zupełnie nie widzę tego problemu. Mam nadzieję że to nie ze ślepoty. Identyczne rozwiązanie zastosował w turbilonie. A tutaj piękny mechanizm w zegarku wykonanym wg projektu i prototypu DP. Pozdrawiam, Janusz
 11. Grochów to trochę daleko z Żoliborza ale się skuszę. Jak dziadek się zgodzi to razem z nim. Gdyby ktoś się jeszcze zgłosił na 18. 09. to z przyjemnością pójdę dwa razy i zrobię tłum oraz zamieszanie. Pozdrawiam. Janusz
 12. Twardziel i biel w drewnie to pamiętam takie określenia z wykładów na Technologii Drewna ( kiedy to było?). O miękiszu nic. Drewna bez przyrostów rocznych, naczyń, włókien to jest słojów nie znam. To musi być drewno z jakiś nowatorskich drzew, nie rosnących latami lecz np. z wtryskarki lub drukarki 3d. Różnice wytrzymałości mechanicznej w zależniści od kierunku przebiegu włókien to jest przekroju drewna zawsze są i są bardzo istotne,duże w KAŻDYM DREWNIE. Rzeczywiście najmniejsze w drewnie drzew rozpierzchło naczyniowych, wymienionych przez kolegę. Ale są. Każde drewno, nawet drzew tropikalnych, nawet heban daje się łatwo łupać wzdłuż włókien. Do tego dochodzi pęcznienie i skurcz drewna przy zmianach wilgotności bardzo różny w zależności od kierùnku przekroju. Znowu istotne są anatomiczne komórki drzewa a po zdrewnieniu drewna w zależności od kierunku przekroju. Koło wykonane z drewna przy nawet drobnych zmianach wilgotności nigdy nie będzie kołem w rozumieniu geometrii. Różnice pomijalne w stolarstwie, nawet w lutnictwie, w zegarmistrzostwie dyskwalifikują taki materiał. Jakie to szczęście, że wykonawca tego zegarka kieszonkowego olał taką "wiedzę" jaką zaszczepiają technologom drewna i wykonał ten zegarek. Piękna ciekawostka. Drewniane koła (segmentowe o konstrukcji znanej z kół wozów drabiniastych) były stosowane w dawnych zegarach. Dzisiaj każdy może sobie wykonać zegar z drewna, zobaczcie w necie, ... wooden clock..
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.