Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here

Kriser

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Początkujący

About Kriser

 • Birthday 11/26/1991

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Biłgoraj
 1. https://www.olx.pl/d/oferta/zegarek-blonie-swietny-CID87-IDTSjrq.html Taki egzemplarz z odmalowaną tarczą pojawił się w serwisie aukcyjnym. Jak daleki jest od oryginału?
 2. Dzień dobry. (Jeśli analogiczny problem był poruszany w innym wątku, którego nie znalazłem, to uprzejmie proszę administrację o zamknięcie tematu i odesłanie mnie we właściwe miejsce.) Kilka dni temu zakupiłem zegarek powystawowy w ramach promocji ("outlet"). Mechanizm Miyota 2036. Bateria była do wymiany (badanie woltomierzem wykazało, że padnięta). Po wymianie zegarek ruszył, lecz po kilku godzinach zatrzymał się. Poruszenie wskazówkami na wyciągniętej koronce uruchomiło go i wydawało się, że już będzie w porządku. Jednak po kolejnych kilku godzinach powtórka: zegarek znów zatrzymuje się, a odciągnięcie koronki i poruszanie wskazówkami go na nowo ożywia. Czy to może być skutek długiego stania na padniętej baterii? Czy możliwe jest, by werk kwarcowy "zastał się"? Wiem, że zegarek mechaniczny ma smar, który po długim nieużywaniu może zgęstnieć i utrudniać pracę mechanizmu, ale jak to jest z kwarcami? Ciekawe, że kilka lat temu miałem identyczną sytuację. Dostałem w prezencie zegarek kwarcowy (innej marki i z innym mechanizmem), który wcześniej przez około dwa lata leżał z rozładowaną baterią. Po wstawieniu nowej wszystko wyglądało analogicznie: zatrzymywał się, a po ruszeniu wskazówkami ruszał od nowa. Powtarzało się to przez kilka tygodni, potem już sytuacja się unormowała. Nie wiem, czy natychmiastowo odsyłać (zakup internetowy), czy dać mu jeszcze szansę.
 3. Dzięki. Tak też myślałem. Zdaje mi się, że wskazówki są niewłaściwe. Ale pewności nie mam, jestem laikiem w temacie. Co jeszcze się nie zgadza? Werk? Koperta?
 4. Ja zakładam, że produkcja zaczęła się wcześniej, niż w '92. Jak wspomniałem, są dostępne egzemplarze "wyprodukowano w ZSRS". Natomiast "silnik" tego zegarka na zdjęciu niżej. Czy dobrze kojarzę, że ten mechanizm występuje tak powszechnie, iż u każdego zegarmistrza można go znaleźć w ilościach kilogramowych?
 5. Podepnę się pod temat. Na jednym z portali aukcyjnych pojawił się dość ładny egzemplarz od gościa, który ma całkiem dużo zegarków do sprzedania. Poniżej fotka z oferty. Ponadto sprzedający przesłał mi w wiadomości dodatkowe zdjęcia, które też załączam. Jest informacja, że tarcza odnawiana i to widać na pierwszy rzut oka. Natomiast jak z resztą? Czy koperta, wskazówki, mechanizm są oryginalne, czy to raczej składak z części od różnych dawców?
 6. Kacperek_77u i zadra: Dziękuję za odpowiedzi. Od razu kolejne pytania ze strony laika. Czy ktoś z Was jest w stanie określić, w jakich dokładnie latach produkowano model poniżej? Z tego, co się orientuję, jest to jeden z częściej spotykanych modeli Rakiety. Zakładam, ze moja (na fotografii) pochodzi z początku lat 90., o czym świadczy napis "zdiełano w Rassiji". Natomiast na portalach aukcyjnych są też egzemplarze "zdiełano w CCCP". Druga sprawa. Widziałem identyczne zegarki (ten sam wzór tarczy, ta sama koperta), natomiast w miejscu logo Rakiety był symbol marki Slava Precision. Skąd taka zbieżność?
 7. Werk na zdjęciu poniżej. Jakie krążą opinie na temat tych mechanizmów?
 8. Dzień dobry. Szukam ładniejszej tarczy i wskazówek do poniższego Wostoka. Wskazówki w oryginale były wypełnione (wypełnienie wysypało się). Model z 1977 lub lat okolicznych. Może ktoś z Was ma w zasobach.
 9. Drodzy Państwo, uprzejmie proszę o pomoc w identyfikacji. Mam ładnie zachowaną damkę Zaria na 21 kamieniach. Koperta złocona. Na dekielku nr 2021481. Który to może być rok produkcji? Lata 70. czy bardziej 80. XX w.? Z tego co się zdążyłem zorientować, Zaria to chyba jedna z mniej znanych i raczej budżetowych marek. (?) Da się powiedzieć coś więcej ciekawego o tych zegarkach? (Mogę zrobić zdjęcie werku.)
 10. gregch, art_69, dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Będę próbował nad tarczą popracować, o efektach na pewno tutaj zamelduję. Dobrze też, że zidentyfikowaliście dla mnie numer seryjny modelu. Brat Pit, również dzięki za odzew, wysłałem wiadomość prywatną.
 11. Dzień dobry Państwu. Jestem tu nowy, piszę z Polski wschodniej. Nie mam doświadczenia w sprawach zegarmistrzostwa, jestem laikiem. Za to zegarków naręcznych używam nieprzerwanie od początku szkoły podstawowej. Od dziesięciu lat na co dzień noszę kwarcowego Atlantica. Wcześniej były to jakieś tanie wynalazki pokroju marki Perfect. Kilka tygodni temu zorganizowałem akcję poszukiwawczą, której efektem było odnalezienie zegarka po dziadku. Maszyna leżała bezużytecznie w niezbyt dobrych warunkach wiele lat. Ostatni raz pracowała w 1998 roku. Jest to poczciwy, sowiecki Wostok. Oddałem sprzęt zegarmistrzowi (człowiek ze starszego pokolenia - warsztat w moim mieście ma od lat - raczej nie jest to "bateriomistrz"). Okazało się, że mechanizm pracuje, tak więc zegarek zostawiłem do przeczyszczenia, naoliwienia itd. Niestety, egzemplarz miał rozbite szkło. Przez dwadzieścia lat nastąpiła więc kompletna degradacja cyferblatu. Stał się nieczytelny, ostro porysowany, zawalony brudem. Połamały się wskazówki. Wspólnie z majstrem stwierdziliśmy, że to nie do odratowania. W pewnym miejscu znalazłem możliwość zakupienia oryginalnej, identycznej tarczy od innego Wostoka. Niestety, po zdjęciu widać, że również jest trochę zabrudzona. Fotografię zamieszczam poniżej. Przeczytałem chyba wszystkie tematy na tymże forum dotyczące renowacji cyferblatów. Wstępnie myślę, że kiedy przesyłka z tarczą już do mnie przyjdzie, to spróbuję delikatnie eksperymentować z wodą, lekkim mydłem i miękkim pędzelkiem. Moje pytania do Państwa: 1. Czy ktoś z Was już kiedyś czyścił tarczę do tego modelu i ma dobre lub złe doświadczenia? Mógłby mi udzielić dodatkowych porad? Czy - na pierwszy rzut oka - cyferblat w takim stanie rokuje poprawę swojego wyglądu? 2. Czy ktoś kojarzy, co to za model Wostoka? Nie znalazłem informacji w internecie. Zakładam tylko, że pochodzi z okolic 1980 roku (takie same egzemplarze czasem są dostępne w obrocie i mają bransolety z logo Igrzysk Olimpijskich w Moskwie). No i wiem też, że nie jest to maszyna klasy "premium". Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Będę naprawdę wdzięczny. A nuż uda się sprawić, że stary zegarek od czasu do czasu posłuży nowemu właścicielowi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.