Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

longcase1

Użytkownik
 • Content Count

  1,048
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

longcase1 last won the day on January 20 2020

longcase1 had the most liked content!

Community Reputation

435 Entuzjasta zegarmistrzostwa

1 Follower

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Milanówek
 • Hobby
  antyki zabytki itp
  Zegarmistrz zawodowy

Recent Profile Visitors

937 profile views
 1. Według mnie niema to znaczenia. Istotne jest to żeby zachować precyzyjnie odległość między osiami żeby zachować poprawne zazębienie. W moich mechanizmach też osie nie są w linii.
 2. Biorąc pod uwagę prędkości obrotowe w mechanizmach zegarowych można nie smarować łożysk. Jeśli chodzi o mnie to ja stosuje całkowicie suche łożyska z pominięciem łożysk na osi bębna. Zawsze stosowałem łożyska wysokoobrotowe które mają mikro luz dzięki temu jest większa tolerancja pasowania. Zegar który jest ułożyskowany w ten sposób chodzi przy obciążniku 1.2kg i rezerwie chodu 40 dni . Natomiast ta sama wersja mechanizmu na panewkach z brązu zadawala się minimum 2.5 kg . W mojej opinii różnica jest ogromna.
 3. Zbudowałem razem cztery werki stosując precyzyjne łożyska kulkowe. Zegary pracują do dziś. Uważam że warto zastosować łożyska kulkowe ponieważ znacznie zmniejszają opory pracy. Pozostaje kwestia oprawienia tych łożyska w płytach mechanizmu.
 4. Podłogowy czyli jaki? Na łańcuchu?? W tym przypadku to zegar w którym trzeba będzie zmienić, przerobić oś minutową. Kotwica krótka więc też potrzebuje większej energii do pracy. Bardzo grube czopy więc kolejny opór. Myślę że to się da zrobić tyle że ogromnym nakładem pracy. Może lepiej jakiegoś elektryka poszukać. Przynajmniej bęben prawie gotowy
 5. Kilka warstw linki powoduje kleszczenie się zwojów na bębnie i napęd będzie nierównomierny . Natomiast zwiększenie ilości zębów na kole bębna niewiele zmieni. Najlepszym sposobem jest dodanie koła pośredniego między bęben a oś minutową. Tylko to trzeba przeanalizować bo opór przekładni bardzo wzrośnie. Masz już kandydata na taką konstrukcję??
 6. Obawiam się że igła będzie za gruba . To będzie drut taki jak w szczotkach drucianych oczywiście stalowych 😉
 7. Budując mechanizm tym sposobem warto przeanalizować czy potencjalny dawca części kwalifikuje się do tego żeby wydłużać rezerwę chodu. W przeciwnym razie obciążnik (waga) będzie o bardzo dużej masie
 8. Ale to już jest poważna ingerencja w strukturę mechanizmu i bardzo często nieodwracalna 🙄
 9. Jest przez zastosowanie wielokrążka czego stanowczo nie polecam. Linka w tym układzie jest nawinięta wielokrotnie na bęben
 10. Domyślam się że ktoś w ten sposób skasował luz na widełkach. Może spróbuj zacząć od jakiegoś nitro albo acetonem
 11. Tak myślałem że to do wieżowego zegara. Moją zawieszke robiłem do astronoma
 12. To ja się też pochwalę. Jakiś czas temu taką zawieszkę wykonałem. Ps Ładna robota Władek;-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.