Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mgrozny

Identyfikacja - chodzik wagowy z sekundnikiem II

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Salem się posiadaczem chodzika i proszę o rozszyfrowanie producenta. Mam wrażenie ze to składak bo numer na Germaniowym wahadle jest inny . Na malej porcelanie od tylu wypalona doża litera B.Numer na wieszaku zgadza się z szuflada.  Fajne zapiski na płycie. Może coś podpowiedzą. Wyglada to na Inicjaly NG 9/56 a nizej NG5/619m. Pod mostkiem natomiast LN 9/36X  Pomalowana dwoma warstwami olejnej buda poszła do zdjęcia powłok.

5777c8008c30229fmed.jpg

f4280920e1eafc85med.jpg

28242655085c44d5med.jpg

ffa50945a8606efdmed.jpg

85703b0a1e4a5b43med.jpg

0d3215a4d9071e1fmed.jpg

bcd36894eb008d0cmed.jpg

8ed2f9138ab95352med.jpg

490d07f2e0fc7250med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest to Germania, wieszak, werk i wahadło, jak najbardziej od kompletu. Wskazówka też pasuje, jedynie sekundnik do wymiany.

Zresztą porównaj sobie sam, jest oddzielny temat poświęcony Genossensch. Germania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że w Freiburgu oprócz takich znanych firm ja GB, Endler, Germania, Willmann, Concordia, Urania, W.Sabarth, Kappel, Borussia Carl Bohm, Solch & Jackel, Victoria, działało jeszcze około 20 wytworni zegarów, a pośród nich były takie, które nie używały w ogóle sygnatur tylko wybijały kolejne numery z produkcji. Z całą pewnością jest to werk wyprodukowany w Świebodzicach. Owszem wskazówka wskazuje na Germanię, bo GB zawsze sygnował swoje zegary, a Endler okularki we wskazówkach miał owalne. Ale czy wiemy z cała pewnością, że okularki stosowały tylko te trzy firmy ?. A może wskazówka została kiedyś przełożona z innego zegara ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo jest poszlak, ze to "prawdopodobnie" Germania: dodatkowo do tego co pisali wyzej Koledzy: numerowane wahadlo, 2 cyfrowe numery na podstawie mechanizmu i sankach.

W takich przypadkach zawsze bym dodawal "prawdopodobnie" lub "przypomina" Germanie. Germania od poczatku produkcji sygnowala swoje wyroby, sygnatury zmienialy sie z czasem, ale jednak sygnowala.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem tutaj w ramach remanentu spowodowanego tarantową miniaturką (http://zegarkiclub.pl/forum/topic/114286-kto-zrobił-ten-zegar/) i czytam kilka rewelacji:

 

Wg mnie jest to Germania, wieszak, werk i wahadło, jak najbardziej od kompletu.

 

Jeśli numer wypisany na wahadle jest inny niż mechanizmu, to nie można twierdzić że to komplet.

 

Pamiętajmy, że w Freiburgu oprócz takich znanych firm ja GB, Endler, [...] W.Sabarth

HHS pisze Sabath, Wilhelm (nicht Sabarth!)

 

Błędną nazwę W. Sabarth można spotkać u Krystyny Oniszczuk-Awiżeń w "Oczy czasu" i pewnie stąd się rozpleniła po internecie.

 

bo GB zawsze sygnował swoje zegary,

Nieprawda, GB nie zawsze sygnował swoje mechanizmy! Sygnatura pojawiła się przy numerach ok. 20 tys. czyli  w okolicach 1866 roku.

 

Germania od poczatku produkcji sygnowala swoje wyroby, sygnatury zmienialy sie z czasem, ale jednak sygnowala.....

Nieprawda, był okres że nie sygnowała, a czasami pojawiał się jedynie napis Freiburg i/ Schlesien.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że jesteś taki dokładny. Już nanoszę poprawki do swojego archiwum. Dziękuję i zyczę wesołych i zdrowych Świąt !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

HHS pisze Sabath, Wilhelm (nicht Sabarth!)

 

Błędną nazwę W. Sabarth można spotkać u Krystyny Oniszczuk-Awiżeń w "Oczy czasu" i pewnie stąd się rozpleniła po internecie.

 

 

W publikacji DAWNE I NOWSZE ZEGARY W POLSCE - Toruń 2009, jeden z rozdziałów pt. ŚWIEBODZICKIE FABRYKI ZEGARÓW jest autorstwa naszego przyjaciela - ADAMA. Na str. 84 wymienia on firmy działające w Świebodzicach, a wśród nich pisze wyraźnie o W. S A B A R T H, a nie Sabath. Kto więc ma rację ? A może sam autor tego rozdziału rozstrzygnie tą kwestię ?

 

 

Nieprawda, był okres że nie sygnowała, a czasami pojawiał się jedynie napis Freiburg i/ Schlesien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pochrzaniłem cytaty WueMa. Ostatnie zdanie - myśl, jest niepotrzebnie zamieszczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja drogą nie widziałem nigdy ogłoszenia czy notatki prasowej z tamtych czasów dotyczącej się tej firmy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja drogą nie widziałem nigdy ogłoszenia czy notatki prasowej z tamtych czasów dotyczącej się tej firmy.

A  ja  widziałem  ciekawy sposób reklamy  w  wykonaniu  firmy  SABATH  i  odpowiedz na  ich  reklamę  AJU  1876  strona  126  chyba. ;) ;) ;)

Skany  się  zamieściły  w  odwrotnej  kolejności.

09bc050c7687.png 69db7811a0a8.png[/u

 

rl] d17ec2780ca8.png  


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zegar z podobnym mechanizmem co kolega mgrozny. W zasadzie wszystko jest tak samo. Nr na mechanizmie jest inny niż na na wahadle. Inne wskazówki ale to zawsze mógł ktoś zmienić. Czy ktoś zwrócił uwagę na sanki. Sanki w Germanii miały inne wycięcie.

 

 

 

 

 

 

Czy się jednak mylę i robiła to ta sama firma?

 

 

 

 

post-36163-0-34619400-1420835019_thumb.jpg

post-36163-0-12357800-1420835430_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pierwsze sanki zostały zmodernizowane - podcięte chyba już poza fabryką. Chodziło pewnie o uniknięcie przecierania się żyłki (szczewia). Ale jeżeli jest to nawet fabryczny pomysł, to tak czy inaczej nie widziałem czegoś takiego.

 

PS. Dzięki za Sabatha.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.