Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

WueM

Stowarzyszenie
 • Content Count

  951
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

60 Bywa pomocny

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wałbrzych koło Świebodzic
 • Hobby
  GB

Recent Profile Visitors

972 profile views
 1. Leszek, masz w tym ostatnim beckerze jakieś ślady po sterczynach na górze?
 2. WueM

  Eppner

  To jest Twoje zdjęcie, moja skrzynia jest inna. Skrzynie z tak "ryflowanymi" plecami mam przy beckerze, też z taką głęboką snycerką na drzwiach. W poniedziałek sprawdzę numer, co pozwoli określić czas, kiedy była moda na takie skrzynie.
 3. WueM

  Eppner

  Mogę potwierdzić autentyczność Eppnera Leszka. Takie same wskazówki mam w Eppnerze z wychylnikiem sygnowanym A. Eppner & Co in Silberberg. Podobnie mechanizm nie budzi moich wątpliwości, mam identyczny.
 4. Stempel którego używała firma Endler do znakowania płyt mechanizmów (od nru ok. 60-tys) to był ten sam stempel jaki pojawiał się na brodach skrzyń. Mam wrażenie, że wcześniej był stosowany na skrzyniach, niż na płytach. Muszę sprawdzić, ale chyba mam endlery ze stemplem tylko na skrzyni. Z kolei Becker stosował osobny stempel do skrzyń, bardzo prosty i zapewne w postaci młotka. Znaki nim wybijane potrafią być mocno skośne, czasami dwa albo trzy razy odbijane, jakby młotkowy lubił swoją robotę 😃
 5. W moim 4709 2Q grubość płyt to 1,5 mm, jeśli w 7042 1Q jest 2 mm, to byłoby wskazanie czemu 1Q jest droższy (lepszy). Lenzkirch też stosował oznaczenia 1Q i 2Q, ale nie wiem kto wcześniej.
 6. Jedną z płyt obróć o 180 stopni i wtedy złóż 😎
 7. Marian, dobre pytanie 😀 Leszek, na dolnych krawędziach płyt powinny być znaki po obróbce parami lub w pakiecie Zwykle X lub V.
 8. Odgrzebując stary watek: dzięki Kol. PM1122 udało się odtworzyć brakujące fragmenty górki Willmanna z posta #7.
 9. Przed wojną francusko-pruską firmy GB i FJ współpracowały, tzn FJ wykorzystywał mechanizmy GB w swoich skrzyniach. Po wojnie sytuacja się skomplikowała i Francuzi rozwiercali pruskiego orła na sygnaturze medalowej albo wyfrezowywali cały medal.
 10. WueM

  Identyfikacja

  Mój berlińczyk, chodzik z sekundnikiem. Kotwica "kuta" ale stopka podobna.
 11. Od dawna chciałem to zrobić i zacząć zbierać dane dotyczące stosowanych przełożeń w przekładniach chodu i napędu najstarszych zegarów różnych marek. Dzięki Leszkowi, który rozkminił swoje Eppnery, ja dołożyłem swoje dwa (póki co) oraz policzyłem zęby najstarszych mechanizmów GB prezentowanych w książce Tomka, jest już początek bazy. Warto pokusić się o stare Endlery, Germanie, bo może się to okazać pomocne w weryfikacji niezidentyfikowanych mechanizmów. Jak ktoś ma mechanizm na stole to zachęcam do tego wysiłku i publikowania danych. Do pobrania i wykorzystania jest arkusz kalkulacyjny, myślę, że nie ma co go omawiać. Na żółto wyniki zliczania zębów, reszta liczy się sama. Uwagi i sugestie mile widziane, bo wydaje mi się, że żadne forum zegarowe nie robiło takich zestawień. Przekładnia zegara.xlsx
 12. Oczywiście, że tak. Przysłonięta jest pierwsza cyfra numeru seryjnego z zakresu 4-9.
 13. WueM

  Eppner

  Leszek, z tym dwrfem to niemożliwe. Może któryś z zębników ma 7 zębów. O długości (zredukowanej) wahadła decyduje przekładnia chodu
 14. WueM

  Eppner

  Też mi tak wyszło. Zatem 4840 wahnięć na godzinę i okres drgań 180/121 sekundy. Pracuję nad tabelką, wkrótce opublikuję. Policzysz jeszcze jakieś eppnery? Policzyłem przekładnie w zegarach z książki Tomka, też jest ciekawie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.