Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Witold 56

Użytkownik
 • Content Count

  374
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Witold 56 last won the day on December 10 2012

Witold 56 had the most liked content!

Community Reputation

11 Początkujący

Recent Profile Visitors

178 profile views
 1. Witold 56

  indentyfikacja

  Dałbym Ci za niego trzy dobre wódki. Co Ty na to ?
 2. Dokładnie tak jak napisałeś
 3. Witold 56

  Stary zegar

  LFS - czyli Lorenz Furtwangler&Sohne. Jesli dobrze pamietam i w moich notatkach nie ma błędu to firma ta istnjiała w latach 1836-1929. Tarcza oraz wskazówki są charakterystyczne dla tego wytwórcy. Zegary (werki) tej firmy sa dobrej jakości. Charakterystyczne sa grube mosiężne blachy dawały trwałe i solidne konstrukcje. Na poczatku I woj. św. firma popadła w tarapaty i zaczęła nawet produkować maszyny do pisania i stemple biurowe. W czasie wielkiego kryzysu w 1929 r. firma już jako Spółka Akcyjna zakończyła swoja działalność
 4. Witold 56

  Identyfikacja

  Wydaje mi się, że wieszak jest od Mauthe.
 5. A moja druga połówka odwrotnie. Jej gust to w prostocie elegancja. I chyba ja tez w tym wypadku przyznam jej rację. W tej skrzyni wg. mnie za dużo róznych rzeźbionych elementów co wprowadza pewien chaos i oczopląs. Projektanci skrzyń Lenzkircha mieli jednak do tego upodobanie. W wielu skrzyniach tej czarnoleskiej firmy dodatkowo dominuja ponadto różne mosięzne aplikacje co jeszcze bardziej wzbogaca (chyba aż nadto) całość. Ale o gustach się nie dyskutuje. Przepraszam...
 6. Wpisz w Google "Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie", a interesujace Cie informacje ukażą się jak na dłoni łącznie z bogata ilościa fotografii. W tamtejszym muzeum jest ponad 300 zegarów typu Schwardzwald. Wszystkie pochodzą z prywatnej kolekcji szczebrzeszynskiego kolekcjonera p. Leszka Dudy. ktory jest jednoczesnie kustoszem tego działu.
 7. Witold 56

  Wyjątkowy zegar!

  Mam dwa kwadransowe szpindlaki ( z drugiej poł. XVIII w.) i otwory w nich są w jednej linii (oczywiscie oprócz trzeciego dolnego). Tak na marginesie, piękny zegar . Gratuluje udanego zakonczenia starego roku !!! Jeszcze raz gratuluję ! Prawdziwe cacuszko !!!
 8. Witold 56

  Wyjątkowy zegar!

  Mam dwa kwadransowe szpindlaki ( z drugiej poł. XVIII w.) i otwory w nich są w jednej linii (oczywiscie oprócz trzeciego dolnego). Tak na marginesie, piękny zegar . Gratuluje udanego zakonczenia starego roku !!!
 9. Witold 56

  Wyjątkowy zegar!

  Najczęściej (praktycznie zawsze) w zegarach kominkowych i w większości wiszacych z wyjatkiem (ale nie zawsze) linkowych otwory do nakręcania znajdują się w tarczy w jednej poziomej linii na wysokości indeksów godzin "4" i "8". W zegarach kwadransowych wystepują na wysokości indeksów godz. "3" i "9", a trzeci otwór ponizej, pośrodku na wysokosci godz. "6". W tym zegarze otwor do nakręcania bicia znajduje się w okolicy indeksu godz. "4" poniżej otworu do nakręcania chodu, ktory wystepuje tu w okolicy dodz. "9". Moze jest to zwiazane z jakąś szczególną cechą budowy tego mechanizmu w przedmiotowym zegarze ?
 10. Witold 56

  Nasze Budziki

  Marek ! Boję się, że wszystko w tym nowym antykwariacie wykupisz, a dla mnie już nic sie tam nie znajdzie. Proszę Cię, chociaż trochę się opanuj się !!! Pozdrawiam i zyczę Dosiego Nowego Roku, a w nim jeszcze większych i częstszych zakupów interesujących Cię budzików. Adam
 11. Naprawdę piękny. Gratuluję. Zastanawiam się tylko czy wskazówki nie zostały przełożone od innego werku. Jakoś do tych lat nie pasuje mi krój wskazówek, a minutowa wg. mnie jest jakby za krótka. Sposób ich mocowania też jest trochę dziwny. Ale mogę się mylić. A jakie jest zdanie kolegów ?
 12. Witold 56

  Eppner

  Przemiło się ogląda tą "gromadkę". No koniec roku z fajerwerkami !!!. Szczere gratulacje. Pozdrawiam
 13. Witold 56

  Co to za zegar?

  Twój zegar to tzw. Schwardzwald, inaczej zwany zegar ludowy. Były to dośc popularne i w dużych seriach wytwarzane zegary z drewnianymi (buczyna) paletami. W twoim brak jest transporterka wahadla i samego wahadła oraz obciążników. Te wahadło ,ktore jest widoczne pochodzi z polskiego Metrona. Zegar ma dośc oryginalną niebrzydką tarczę i ciekawe stemple na plecach. Myśle, że dobry "majster" przywróciłby go do życia.
 14. Ta skrzynia nie wydaje się, ze jest współczesna, a jest nią na 1000 %. Takich kopii widziałem na różnych giełdach staroci kilkanaście, a na fotkach naszego forum chyba nawet więcej...
 15. Witold 56

  stary zegar

  Pisząc o wahadle miałem na myśli jego soczewkę, bo sam ruszt z całą pewnością jest oryginalny. Tak jak pisze PM1122 takich gabarytów sprężynowiec to rzadkość. Zwykle większe sprężynowce miały wahadła 54, a tarcze 18. Gratuluję zdobycia takiego zegara.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.