Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Witold 56

Użytkownik
  • Content Count

    431
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Witold 56 last won the day on December 10 2012

Witold 56 had the most liked content!

Community Reputation

52 Bywa pomocny

Recent Profile Visitors

2559 profile views
  1. Witold 56

    Nasze Budziki

    Wydaje się, że wskazówka minutowa nie jest od niego.
  2. Witold 56

    Nasze Budziki

    Bardzo profesjonalnie wykonana renowacja. Naprawdę piękny ten HAU. Gratulacje !
  3. A ja bym robił wszystko żeby uratowac oryginał. Wykonanie nowej przedmiotowej deski byłoby stosunkowo proste, ale dobrać bardzo pobobny nowy fornir to juz nie taka łatwa sprawa. Po takiej "renowacji" prawie zawsze jest roznica w odcieniu. Poza tym dla prawdziwego zbieracza oryginał to oryginał. Zegar ma swoje lata i ma prawo mieć ślady upływającego czasu. Co innego gdyby ta deska była zjedzona przez drewnojady i by się rozpadała z tego powodu. Ratuj oryginał, nawet jak będą widoczne ślady po naprawie !!!
  4. Hm... faktycznie chyba nie ma o czym gadać. Ale WSKAZÓWKI to ....
  5. Jesli to Junghans (też tak sądzę), to bez fotek werku od tyłu nie wyjaśnimy dokładnego czasu powstania zegara. Jeśli to secesja to bardzo, bardzo późna. Można rzec, że jej schyłek. A jeśli to Art deco, to tak jak napisałem poprzednio, to jego począ tek. Czekamy na fotki werku i zobaczymy kto ma rację. Pozdrawiam.
  6. Witold 56

    Co to za zegar?

    Skrzynia w stylu Altdeutsch czyli niemiecka odmiana historyzmu (eklektyzmu). Mechanizm na 90 % to produkt czarnoleski. Wychodzi na jedną z fabryk w Schwardzwaldzie - Carl Werner ?
  7. Werk nie ma kodu daty produkcji, więc powstał przed 1901 r., kiedy to Junghans wprowadził na tylnych płytach datowanie swoich wyrobów. Tylna płyta werku ażurowa. W związku z tym datowanie zawęża się do ostatniej dekady XIX wieku.
  8. Moim zdaniem skrzynia sugeruje lata 20 - te ubiegłego stulecia. Widzę tu skromny styl wczesnego Art Deco. Styl ten obowiązywał w sztuce i był modny w latach 1919-1939. Charakteryzował się prostymi geometrycznymi wzorami o ostrych krawędziach i symetrii. Nazwa wywodzi się z francuskiego - art - sztuka i decoratif = dekoracyjny. Werk Junghansa ?
  9. Witold 56

    Skrzynia zegara

    Najpewniej masz rację co do linkowego mechanizmu, który pierwotnie fabrycznie był w tej skrzyni. Linkowce zwane także popularnie żyłkowcami w przeważającej części miały wahadła o długości P64, czyli były dłuższe od twojego wtórnego mechanizmu o 16 cm i dlatego jest dużo wolnego miejsca od końca wahadła do dolnej półki skrzyni.
  10. Witold 56

    Skrzynia zegara

    Całość to oczywiście składak. Skrzynia moim zdaniem nie jest freiburska. Wygląda na wyrób schwardzwaldzki. Po wyglądzie i stylu skrzyni bez istotnych stempli na niej jest niezwykle trudno ustalić konkretnego producenta. Niektóre firmy miały swoje stolarnie, a niektóre firmy korzystały z stolarni, które zajmowały się wyłącznie li tylko ich wyrobem. W takim układzie kilka firm które produkowały werki korzystały z tej samej stolarni i skrzynie tych samych wzorów mogły posiadać mechanizmy różnych wytwórców. Mechanizm o długości wahadła P48 wg numeru na werku pochodzi z 1918 r. i zapewne "mieszkał" pierwotnie w skrzyni z tzw. szlifowanymi szybkami bez nadmiernych zdobień.
  11. Zapewne masz rację. Trąci niemczyzną. Wygląda na lata 30. oczywiście ubiegłego stulecia.
  12. Hej wszystkim. Wracając do tematu sygnatury GB z lwami po bokach oraz tarczą zegara pośrodku, posłusznie melduję, iż w moich zasobach jest werk sprężynowy własnie z taką sygnaturą. Na werku wybity nr 1371946. Sugeruje to rok produkcji wg tabelki J Hubbego na 1898. Mechanizm posiada pełną płytę. Wahadło emaliowane z RA zawieszone jest nie na szubienicy sanek, a na transporterku, którego końcówka charakterystyczna jest dla wyrobów Beckera, czyli z tzw. wsówem na wahadło. Z tego wynika, że J Hubby raczej w tym konkretnym przypadku z tą sygnaturą sie nie mylił. Ewentualne fotki mechanizmu zamieszczę niedługo z pomocą kolegi Marka Szajerki bo sam nie potrafię. Pozdrowienia
  13. Fatalnie wyglądają te krzyżowe wkręty użyte do przytwierdzenia wieszaka wahadła. Wygląda na to, że była tu jakaś ingerencja w oryginał całości.
  14. Dzięki za info. Czyli mam rozumieć, że parametry do mojego roczniaka model 503 to 0040-102 ? Anansi, gdybys przypadkiem znalazł je w swoich zasobach to chętnie od Ciebie odkupię. Pozdrawiam.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.