Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Andrzej Wachowicz

Jak zrobic sprezyne zapadkowa ze sprezyny napedowej?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

bylbym bardzo wdzieczny za wszelkie porady jak taka sprezyne zrobic z innej sprezyny. Nowa dorobiona sprezyna zapadkowa musi miec dwa giecia 90°. Jaka trzeba zrobic obrobke termiczna, aby to bylo mozliwe, bez pekniecia? Po wypilowaniu ksztaltu i wykonaniu dwoch giec jaka z powrotem obrobke termiczna trzeba wykonac, aby wrocic tej sprezynie jej wlasciwosci.

Z gory dziekuje za pomoc i przepraszam za brak polskich znakow.

pozdrawiam

Andrzej Wachowicz, nowy uzytkownik hobbysta

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W książce "Technologia mechanizmów zegarowych. Montaż, konserwacja i naprawa" są działy

V. KUCIE, PROSTOWANIE, GIĘCIE

XIV. OBRÓBKA CIEPLNA METALI

XVI. DORABIANIE CZĘŚCI ZEGAROWYCH

Najlepiej kup całą książkę, albo daj mi na PW swojego maila.


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

1. Chetnie kupie cala ksiazke, tylko ze nie podales autora.

2. Niestety nie rozumiem skrotu PW - jak do tej pory skrot PW to dla mnie - Politechnika Warszawska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bylbym bardzo wdzieczny za wszelkie porady jak taka sprezyne zrobic z innej sprezyny. Nowa dorobiona sprezyna zapadkowa musi miec dwa giecia 90°. Jaka trzeba zrobic obrobke termiczna, aby to bylo mozliwe, bez pekniecia? Po wypilowaniu ksztaltu i wykonaniu dwoch giec jaka z powrotem obrobke termiczna trzeba wykonac, aby wrocic tej sprezynie jej wlasciwosci.

Starą sprężynę pozbawiamy twardości nagrzewając do koloru "wiśniowego" i powoli studząc. Po wykonaniu sprężynki hartujemy ją nagrzewając do koloru jasno czerwonego i studząc szybko w oleju, a następnie odpuszczamy nagrzewając do  uzyskania niebieskiego nalotu na oczyszczonej przedtem powierzchni. Tak wygląda pełna obróbka termiczna do wykonania w warunkach domowych.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziekuje za pomoc!

Jestem pod wrazeniem szybkiej i merytorycznej odpowiedzi.

@ladek22 - dziekuje za wystarczajaca dla mnie literature ( jak narazie? )

@Piotr Ratynski - dziekuje za 3 slownie trzy a moze dwa zdania? ale jakie ! samo sedno

ale nasunely mi sie dwa pytania:

1.Czy sprezyna jest wykonana ze stali weglowej czy stopowej? Jaka jest procentowa zawartosc w niej wegla?

2.Czy studzenie stali na wolnym powietrzu jest studzeniam wolnym?

Reasumujac:

1.Musze wyzarzyc zmiekczajaco sprezyne w temperaturze ok. 727°C - kolor wisniowy. Przez jaki czas ? i nastepnie ostudzic powoli to znaczy?

2. Po obrobce musze nowa sprezyne zahartowac w tem. ok. 900°C - kolor jasnoczerwony i szybko wystudzic w oleju. Jakim? moze byc np.

jakis olej silnikowy samochodowy?

3.Po oczyszczeniu sprezynki musze przeprowadzic odpuszczenie srednie tzn. temp. ok 290°C - kolor ciemnoniebieski. 

Jeszcze raz dziekuje

Mam tylko maly problem. Naleze do mniejszosciowej populacji z zaburzeniami rozpoznawania kolorow:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1.Czy sprezyna jest wykonana ze stali weglowej czy stopowej? Jaka jest procentowa zawartosc w niej wegla?
Cienkie sprężyny wykonane są zasadniczo ze stali węglowych o podwyższonej zawartości węgla od 0,40 do 0,60 %, grubsze (powyżej 5 mm) ze stali stopowych. Jako dodatki najczęściej stosuje się krzem i mangan, co ma umocnić ferryt.
 
2.Czy studzenie stali na wolnym powietrzu jest studzeniam wolnym?

W zasadzie tak, jedynie przy stalach szybkotnących chłodzenie w powietrzu powoduje zahartowanie. Ja podczas zmiękczania stali po prostu powoli oddalam przedmiot od palnika co dodatkowo spowalnia studzenie.

 

Reasumujac:

1.Musze wyzarzyc zmiekczajaco sprezyne w temperaturze ok. 727°C - kolor wisniowy. Przez jaki czas ? i nastepnie ostudzic powoli to znaczy?

2. Po obrobce musze nowa sprezyne zahartowac w tem. ok. 900°C - kolor jasnoczerwony i szybko wystudzic w oleju. Jakim? moze byc np.

jakis olej silnikowy samochodowy?

3.Po oczyszczeniu sprezynki musze przeprowadzic odpuszczenie srednie tzn. temp. ok 290°C - kolor ciemnoniebieski. 

W warunkach amatorskich (domowych) osiągane temperatury są mniej dokładne i kształtują się tak:

kolor wiśniowy - 750 do 850 stopni

kolor jasno czerwony - 850 do 900 stopni

Przedmioty wygrzewamy jak najkrócej, żeby uniknąć odwęglania, co jest bardzo niekorzystne.

Są specjalne oleje stosowane do hartowania, ale w warunkach amatorskich może to być w zasadzie każdy olej.

 

 

Mam tylko maly problem. Naleze do mniejszosciowej populacji z zaburzeniami rozpoznawania kolorow:-(

No cóż, musisz poprosić o pomoc kogoś kto nie ma takich zaburzeń.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzieki Wam,

przed chwila zmiekczylem sprezyne napedowa i w imadle zagialem mlotkiem - nie pekla - i odcialem pilka kawalek wyzarzonej sprezyny.Czy proces wyzarzania przeprowadzilem poprawnie tego nie wiem.

Niestety od teraz nie bede mial czasu na dalsze eksperymenty i nauke, ale obiecuje, ze bede informowal o moich postepach wkrotce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy!

Obiecalem sprawozdanie i takowez napisalem na swoim komputerze w Wordzie razem ze zdjeciami. Problem jest taki, ze nie wiem jak to przeniesc tutaj na forum. Nie tylko , ze nie  jestem informatykiem , ale nie znam sie zbytnio na tym.

 pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tekst skopiuj i wklej, a zdjęcia osobno zamieść przy pomocy prostokącika "Więcej opcji" na dole.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System zapadkowy pracuje bez zarzutu

I o to chodziło. Dróg do rozwiązania problemu było jak zawsze więcej, a ta Twoja jest jak widać skuteczna, czyli OK.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Piotrze za wsparcie!

Mam nadzieje, ze moj opis tego co zrobilem komus sie przyda.

Mam mieszane uczucia odnosnie formy tego opisu, ktory zostal ukryty w trzech plikach i nie byl wyswietlony bezposrednio w poscie.Rozumiem, ze zamieszczone przeze mnie pliki sa na serwerze Kmziz, a moze sie myle?

Pozdrawiam i do nastepnego postu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.