Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

StaryWilk

Cena złotych zegarków vs stalowych

Rekomendowane odpowiedzi

Małe porównanie cen, które ma dowodzić tezie, że materiał z jakiego jest wykonany zegarek jest głównym czynnikiem wpływającym na cenę, bez względu na producenta, a nie werk, design, projekt, renoma itd.

 

Jako odnośnik weźmy cało złoty zegarek 38 mm z 18K:

http://allegro.pl/zegarek-meski-philip-watch-r8053121045-zloty-18k-i4364555018.html

cena stalówki byłaby może z 400 zł - więc cena złota to ok 16 500 zł.

 

Podobny gabarytowo Rolex datejust 36 mm:

 

Włochy:

http://www.chrono24.pl/rolex/datejust-116200--id2298602.htm

http://www.chrono24.pl/rolex/datejust-116238--id2298741.htm

 

USA:

http://www.chrono24.pl/rolex/datejust-silver-index-dial-oyster-bracelet-mens-watch-116200sso--id2582829.htm

http://www.chrono24.pl/rolex/datejust-white-dial-automatic-18kt-yellow-gold-watch-116238wsj--id2584606.htm

 

W obu przypadkach, różnica w cenie ponad 50 000 zł - w wersjach między sobą - 4-krotna. Względem bazowego zegarka, gdzie złoto kosztowało 16 500 cena złotego Rolexa jest przewartościowana o ok 35 000 zł.

 

Teraz jeszcze ciekawszy przykład Patek nautilus chrono ref. 5980:

złoto + pasek:

http://www.chrono24.pl/patekphilippe/nautilus-5980r--001--id2105391.htm

złoto+ złoto:

http://www.chrono24.pl/patekphilippe/nautilus-59801r--001--id2520387.htm

 

różnica w cenie prawie 80 000 zł - świetna okazja, żeby kupić sobie bransoletkę :)

 

stal - stal:

http://www.chrono24.pl/patekphilippe/nautilus-59801a--014--id2105394.htm

 

różnica w cenie między złoto- złoto - 130 000 zł :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Odnośnik trochę marny, bo oprócz tego, że na allegro pojawiają się różne abstrakcyjne ceny tego typu zegarków, to po prostu wszystko zależy od tego, ile jest tego złota w zegarku. Dlatego przykładowo szczerozłota bransoletka to duży koszt, gdyż zazwyczaj jest tam więcej kruszcu niż w całym zegarku (często parokrotnie przy eleganckich modelach).
Dla celu takiego porównania właściwsze byłoby sprawdzenie ile kosztuje stal u jednego sprzedawcy (a najlepiej renomowanego dilera), oszacowanie możliwie dokładne wagi złota w zegarku i wówczas sprawdzenie różnicy pomiędzy ceną złotego modelu, a ceną stalowego + odpowiedniej wagi czystego złota. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że złoto wymaga nieco innej obróbki, co również generuje koszty po stronie producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe porównanie cen, które ma dowodzić tezie, że materiał z jakiego jest wykonany zegarek jest głównym czynnikiem wpływającym na cenę, bez względu na producenta, a nie werk, design, projekt, renoma itd.

Uważam, że pierwsze zdanie jakie napisałeś już dowodzi że jesteś w błędzie. Nie chcę się sprzeczać, ale nie bierzesz pod uwagę jednej i PODSTAWOWEJ rzeczy a mianowicie tzw. renomy "na starcie". Otóż dajmy na to Tissot i Longines może w złocie kosztować te 15-18k zł - zgoda. I może dzięki temu kosztować tyle co Omega czy prawie już Rolex, ale porównujesz do tych marek w stali. Jak weźmiemy pod uwagę ile kosztuje np Rolex w stali a złocie to różnice robią się tak samo duże jak przy analizie wszystkiego w stali.

 

Ale powinieneś analizować albo ceny w stali albo w złocie. Bo to porównanie to ma się wg mnie "nijak do niczego" i nic nie pokazuje poza "oczywistą oczywistością", że ceny zegarków w złocie są znacząco większe i często sztucznie zawyżane dla prestiżu. Bo z tego co napisałeś to jak kupię złotego Tissota to już mam droższy zegarek niż w przypadku VC czy Patka w stali ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik trochę marny, bo oprócz tego, że na allegro pojawiają się różne abstrakcyjne ceny tego typu zegarków, to po prostu wszystko zależy od tego, ile jest tego złota w zegarku. Dlatego przykładowo szczerozłota bransoletka to duży koszt, gdyż zazwyczaj jest tam więcej kruszcu niż w całym zegarku (często parokrotnie przy eleganckich modelach).

Dla celu takiego porównania właściwsze byłoby sprawdzenie ile kosztuje stal u jednego sprzedawcy (a najlepiej renomowanego dilera), oszacowanie możliwie dokładne wagi złota w zegarku i wówczas sprawdzenie różnicy pomiędzy ceną złotego modelu, a ceną stalowego + odpowiedniej wagi czystego złota. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że złoto wymaga nieco innej obróbki, co również generuje koszty po stronie producenta.

Wszystkie oferty brane z sieci, realne ceny zegarków, co z tego, że producent wyceni sobie zegarek na powiedzmy 100 000 zł, skoro na rynku jest do kupienia od ręki za 70 000 zł - wtedy biorę tą cenę do porównania. Nie mam narzędzi i danych, żeby dokładnie oszacować wagę co do grama, dlatego napisałem, że rolex może ważyć porównywalnie z philip watchem z pierwszego linku. Oba są z 18K, rolex ma 36 mm średnicy, ale jest nieco masywniejszy, ten drugi 38 mm. O ile są droższe koszty obróbki złota względem stali nierdzewnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że pierwsze zdanie jakie napisałeś już dowodzi że jesteś w błędzie. Nie chcę się sprzeczać, ale nie bierzesz pod uwagę jednej i PODSTAWOWEJ rzeczy a mianowicie tzw. renomy "na starcie". Otóż dajmy na to Tissot i Longines może w złocie kosztować te 15-18k zł - zgoda. I może dzięki temu kosztować tyle co Omega czy prawie już Rolex, ale porównujesz do tych marek w stali. Jak weźmiemy pod uwagę ile kosztuje np Rolex w stali a złocie to różnice robią się tak samo duże jak przy analizie wszystkiego w stali.

 

Ale powinieneś analizować albo ceny w stali albo w złocie. Bo to porównanie to ma się wg mnie "nijak do niczego" i nic nie pokazuje poza "oczywistą oczywistością", że ceny zegarków w złocie są znacząco większe i często sztucznie zawyżane dla prestiżu. Bo z tego co napisałeś to jak kupię złotego Tissota to już mam droższy zegarek niż w przypadku VC czy Patka w stali ;)

Co jest błędne w pierwszym zdaniu? Przecież potwierdziłem, że bez względu na producenta czy to rolex, patek, czy nieznana marka - producent wycenia zegarek na podstawie materiału, a nie swojej renomy. Załóżmy, że rolex wycenia wersję w stali - model, design, cyferblat, mechanizm itd. na 16 500. Pytanie na ile wycenia kopertę i bransoletę ze stali, ile samą renomę tego producenta - zawarta już w stalowej wersji? Nie ważne. Wsadzając teraz te "bebechy", swoją renomę do złotej oprawy - wartej na przykładzie philip watcha raczej nie więcej niż 20 000 zł, wycenia zegarek na 70 000 zł. Czyli co jest głównym kryterium wyceny w przypadku tego renomowanego producenta? - Materiał.

 

No jeśli kupisz złotego Tissota drożej niz stalowego Rolexa czy Patka to masz droższy zegarek - nie widzę w tym nic dziwnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekiedy wersja złota danego zegarka ma mechanizm w specjalnym, droższym, wykonaniu niż wersja stalowa.

Znane mi przypadki to Omega Hour Vision Annual Calendar czy Eberhard Traversetolo.


Gdyby oczyścić bramy percepcji, każda rzecz ukazałaby się człowiekowi, jaka jest, nieskończona.

/William Blake/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - nie wiem co jest dziwnego w tym że złoty zegarek jest droższy niż stalowy? Myślisz że cena zegarków jest wypadkową ceny produkcji i minimalnej marży? Zegarek złoty musi być znacznie droższy dla samego prestiżu. Tak jak Ferrari też nie kosztuje 1-1,5mln w produkcji. Dobra luksusowe rządzą się własnymi prawami i takie analizy nie mają moim zdaniem sensu.

 

Nigdy nie kupisz droższego złotego Tissota niż stalowego Patka bo takich Tissotów po prostu się nie produkuje.

 

Napisz mi może wprost - po co jest ten wątek i co on ma na celu, poza potierdzeniem tego o czym wszyscy dobrze wiemy a co napisałem powyżej. Równie dobrze możemy analizować, jak na cenę zegarka wpływa zastosowanie diamentów do ozdoby tarczy bądź koperty. Dojdziemy do tego samego do czego zmierzasz, a nawet dalej, gdyż nagle okaże się że z zegarka za 30 000 zł zrobił się taki za 1 000 000zł, bo koperta to złoto a nie stal + wszystko zostało obłożone diamentami. I co? Bo ja naprawdę nie rozumiem do jakiego wniosku dążymy. Pewne materiały takie złoto i diamenty muszą podnosić cenę, a dodatkowo (o czym już napisałem) żeby było luksusowo to musi być drogo nawet jeżeli cena nie wynika z kosztów zakupu materiału i nakładów pracy.

 

I tu nie ma nic do rzeczy jaka marka czy jaki mechanizm, natomiast im droższa marka, tym wersje złote (i/lub z diamentami) będą droższe, ale to jest generalnie taki wniosek jak ceny w stalu w zależności od marki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bez większego sensu.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bez większego sensu.

Raczej zupełnie bez sensu, a do tego ani to zabawa, ani konkurs


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe porównanie cen, które ma dowodzić tezie, że materiał z jakiego jest wykonany zegarek jest głównym czynnikiem wpływającym na cenę, bez względu na producenta, a nie werk, design, projekt, renoma itd.

Totalna bzdura - szkoda, ze zakladana na takim forum a nie Onecie... :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zupełnie bez sensu, a do tego ani to zabawa, ani konkurs

A o konkursie na najgorszy topik słyszałeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o konkursie na najgorszy topik słyszałeś :)

:D Najpierw trzeba by go oficjalnie otworzyć.

 

Mod.

Temat zamykam, bo niczego merytorycznego już nie ma co się tu spodziewać.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.