Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Mariusz

REGULATORY WIEDEŃSKIE

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby , ktoś z kolegów zdecydowałby się na zrobienie takiego mechanizmu, myślę,że małą serię 20szt, wchodzę, poza tym rozpytam w temacie.Pzdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja też się zapisuję na taki mechanizm. :)  

 

 

Na podstawie tego co widać, a widać niewiele mogę napisać tak. Naciąg to klasyczna linka bez końca która napędza bezpośrednio koło minutowe na osi którego jest bardzo małej średnicy koło napędowe z rowkiem na linkę. Tak mała średnica koła napędowego w połączeniu z dużym (długim) opadem wagi daje możliwość dość dużej rezerwy chodu. 

Mechanizm niezwykle prosty i moim zdaniem dość łatwy do zrobienia. Z tego co widać to ma tylko wychwyt który może być standardowy np. z nastawnymi paletami, koło wychwytowe to też standard, zębnik na osi sekundowej też standard, jedynie co to trzeba obliczyć koło minutowe i koło napędowe, przekładnia wskazań to też standard. Średnica koła biernego na tylnej płycie nie ma większego znaczenia. 

W razie co to mogę pomóc w obliczeniach.

 

Moim zdaniem, przy tak małej średnicy koła napędowego kształt rowka na linkę musi pozwalać z samozakleszczanie się linki.

 

 

Edit. Zacząłem liczyć i z tą rezerwą chodu to poszaleć się nie da. :)

Bo jeżeli przyjmiemy że średnica koła napędowego tak na oko wynosi 1 cm, to opad wagi wyniesie 1,57 cm na godzinę razy 24 godziny to da nam prawie 38 cm na dobę. 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Być może inne przełożenie, jest większe, na foto widać,że koła napędowe o średnicy ok 1cm z wcięciem klinowym. Zębnik na osi sekundowej ma na pewno 10 zębów,a być może 12. koło wychwytowe może mieć 60 zębów.

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu upłynęło, ciekawy jestem zakończenia tej historii.

Czy skrzynia została dorobiona nowa, czy ktoś podjął się zrobienia mechanizmu?

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie skończona. Mechanizm jest,ale pójdzie prawdopodobnie do innej skrzyni (nie ten ze zdjęcia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Mechanizm jest piękny, rzadko spotykany, w pierwszej chwili myślałem, że to współczesny...

W sumie trafiłem do tego tematu w poszukiwaniu innego mechanizmu, chciałbym się o nim dowiedzieć czegoś więcej. Wiem tyle, że jest to wiedeński regulator z jednym kołem zębatym. Może ktoś ma więcej zdjęć albo wie o tym zegarze coś więcej.post-109113-0-36222300-1580914366.jpg

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedź do Muzeum w Wiedniu , napatrzysz się. Alojz Loeffler tam też jest. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę obrazków z muzeum. Jak widać Loefler jest w stanie oryginalnym ,muzealnym. Pokazuję także jedynego roczniaka Junghausa z dzwonkiem na plecach. Ten mechanizm posiadałem, trafił za pośrednictwem kolegi do jednego z kolekcjonerów z forum

Warto zajrzeć

 

Pozdrawiam

piotr

post-67478-0-85256700-1580923123_thumb.jpg

post-67478-0-38409000-1580923146_thumb.jpg

post-67478-0-29293600-1580923184_thumb.jpg

post-67478-0-73971300-1580923208_thumb.jpg

post-67478-0-18794900-1580923392_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że gdzieś go widziałem ... ZNALAZŁEM TAKIE INFORMACJE  ;) ... Z tej książki - Katalogu Wiedeńskich Zegarmistrzów - Kaltenbock'a.

Z tego co pamiętam to zegar 24h rezerwą chodu.

Ps. a pamiętam bo szukałem zegara z wahadłem szklanym rusztowym - ten ma 3 pręty ze szkła kwarcowego (najprawdopodobniej)

post-92919-0-69577300-1580923436_thumb.jpg

post-92919-0-64106500-1580923505_thumb.jpg

post-92919-0-00228400-1580923553_thumb.jpg

post-92919-0-76179100-1580923576_thumb.jpg

post-92919-0-37873500-1580923613_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę obrazków z muzeum. Jak widać Loefler jest w stanie oryginalnym ,muzealnym. Pokazuję także jedynego roczniaka Junghausa z dzwonkiem na plecach. Ten mechanizm posiadałem, trafił za pośrednictwem kolegi do jednego z kolekcjonerów z forum

Warto zajrzeć

 

Pozdrawiam

piotr

Dzięki Piotrze za zdjęcia, jak tylko zdrowie pozwoli to muszę zaliczyć Wiedeń, w sumie to marzenie od jakiegoś czasu.

Wiedziałem że gdzieś go widziałem ... ZNALAZŁEM TAKIE INFORMACJE  ;) ... Z tej książki - Katalogu Wiedeńskich Zegarmistrzów - Kaltenbock'a.

Z tego co pamiętam to zegar 24h rezerwą chodu.

Ps. a pamiętam bo szukałem zegara z wahadłem szklanym rusztowym - ten ma 3 pręty ze szkła kwarcowego (najprawdopodobniej)

Dziękuję Leszku, to jest dokładnie ten zegar. Z tego zdjęcia mojego to wyobrażałem go sobie inaczej, a tu piękny duży zegar. Bardzo ciekawa konstrukcja mechanizmu, jedno duże koło wychwytowe, piękna duża kotwica, długie wahadło i tylko jednodniowy...

Ciekawe kto był twórcą tego cacka.

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zorganizujemy się w parę osób? w zeszłym roku jekoś nie wyszedł mi wyjazd , w tym powiedziałem że muszę na bank. Maj? Ktoś może chętny - 2-3 dni?


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na zachętę organizacji wyjazdu moje kolejne ulubione zegary z muzeum

 

Strasser i gotyk

 

Pozdrawiam

piotr

post-67478-0-39020600-1580971491_thumb.jpg

post-67478-0-00956300-1580971511_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł wspaniały, widzę że Koledzy mnie zachęcają, ale ja w tym roku nie dam rady, najpierw operacja...

A może Warsztaty w Wiedniu...

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O też dobry pomysł ...  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.