Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość bartek_b

CO TO ZA ZEGAREK? TU PYTAMY O SWOJE ZNALEZISKA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, 

 

I jak chciałem skorzystać z wiedzy ekspertów, ponieważ ostatnio moja babcia znalazła "w śmieciach" zegarek kieszonkowy, może wiąże się z nim jakaś ciekawa historia. Z informacji jakie udało mi się wyszukać w tym przeciekawym forum uświadomiłem już sobie, że milionerem nie zostanę :) ale takiego modelu "mołni" (jak je nazywacie) nie znalazłem. Może kogoś zainteresuje ten konkretny model, a ja dowiem się czegoś o tym "skarbie". Nie wiem czemu zafascynował mnie ten zegarek, może fakt, że wygląda na leciwy ... a po nakręceniu c...yka przepięknie :)

 

No dobra do rzeczy ... fotki poniżej:

 

https://www.dropbox.com/sh/qgm6m7eval5ledu/1N922K_G4l#/

 

 

 

Ciekaw jestem co to za skarb :)

 

Treevill dzięki za informację :)

 

Mógłbym poprosić o kilka informacji na temat tego zegarka, np. co oznaczają cyferki na jego mechanizmie?

3602 to, o ile dobrze na forum poczytałem, niegłupi mechanizm z 18 kamieniami (chociaż nie wiem co to za kamienie i czemu służą :) )

819965 ten ciąg liczb jest dla mnie zagadką, 1981 r. ? ...

 

Pozdrawiam,

Mariusz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3602 to kaliber mechanizmu, czyli typ. Kamienie służą redukcji tarcia w momencie pracy mechanizmu. Tarcie między sztucznym rubinem a metalem jest dużo mniejsze niż między metalem a metalem. Powoduje to dłuższe życie mechanizmu. Ciąg liczb który napisałeś to numer seryjny mechanizmu, gdyby rosjanie prowadzili księgi to byś się dowiedział z którego roku on jest, ale nie prowadzili. Ten mechanizm był produkowany na licencji Cortebert-a, w początkowej fazie produkcji bardzo ładny i trwały, ten twój jest z późnego okresu produkcji i bardzo uproszczony.

Edytowane przez klamocik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

819965 ten ciąg liczb jest dla mnie zagadką, 1981 r. ? ...

klamocik powiedziął już wszystko w temacie - dodam tylko, że jeżeli dobrze widzę to na tarczy masz napis made in Russia więc raczej bardziej współczesna produkcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

819965 ten ciąg liczb jest dla mnie zagadką, 1981 r. ? ...

 

klamocik powiedziął już wszystko w temacie - dodam tylko...

Też wtrące swoje 3 grosze ;) Pomijam dane katalogowe (np. katalog z roku 19XX i zamieszczone tam zegarki), bo one z reguły są lekko przekłamane. Pokazują zegarki produkowane juz rok wcześniej, albo zegarki, które wejdą na rynek w roku następnym.

 

Radziecka numeracja prowadzona była w ten sposób, że od rozpoczęcia produkcji danego, popularnego modelu szła sobie do "wyczerpania" licznika. Gdy licznik został przekręcony numeracja zaczynała się od nowa. Tak, że niskie numery mogą równie dobrze oznaczać poczatek produkcji jak i środek czy też schyłek.

Wyjątkiem mogą być zegarki zamawiane na "Zakaz MO" gdzie określona była konkretna ilość w skali roku czy kilku lat.

Znając wielkość i w miarę dokładną datę zamówienia można w przybliżeniu określić wiek zegarka z dokładnością do kilku lat a nawet do konkretnego roku.

Rosjanie na swoim forum próbowali już w ten i inne sposoby określać dokładne lata.

W niektórych przypadkach się to udaje.

W większości niemozliwe do ustalenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Witam czy ktoś wie co to za zegarek

W środku numery 558040. :)

Numery nie maja znaczenia ;) (patrz powyżej)

A zegarek to Wostok na (o ile dobrze widzę) 2409A, lata 80-te

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka jest jego wartość koperta au10 mechanizm sprawny brak szybki i wskazówek chodzi mi czy nie przepłaciłem

i jaki koszt byłby wskazówek oraz szybki . :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Koszt naprawy, serwisu, uzupełnienia brakujacych elementów zależy od majstra.

Wskazówki w tym modelu były ażurowe, czarne, takie "niby-ludwiki", niezbyt często spotykane.

Postaram się znaleźć odpowiednią fotkę, lub którys z kolegów ma i mnie wyręczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Np takie jak niżej, choć to nie jedyna opcja, bo były też takie z bardziej "fikuśnymi" wskazówkami.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się Marcin , ale spróbuj raczej wstawić zdjęcia , ponieważ to Ty chcesz dowiedzieć się czegoś o zegarku . Zdjęć nie możesz wstawić z jakiego powodu ? Nie wiesz jak ? Napisz , to pomożemy w miarę możliwości .

Edytowane przez ksawery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma opcji aby ta tarcza była oryginalna? Jak na moje oko, to co najmniej cyfry są odmalowane albo namalowane (zasadniczo za grube w stosunku do oryginałów) Jakie jest Wasze zdanie?

post-60300-0-78062100-1372931705.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

Na mój gust to wszystko z nim ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą Wojciechem. Świetnie zachowany egzemplarz! Zegarek rzadki, a w tym stanie to już bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego Urana ale u mnie indeksy są wypukłe, kurcze trochę słabe zdjęcie ale może co zobaczysz:

 

d62db713739587afm.jpg

Edytowane przez yorki_man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Może rzeczywiście stawiam sobie za duże wymagania w kwestiach weryfikacji niektórych egzemplarzy. Z reguły tych droższych albo rzadkich czy starych. Natomiast w tym przypadku porównywałem go z niektórymi okazami kolekcjonerskimi a końcowo z Gordonem (zał. zdjęcie). Mam oczywiście świadomość że i w kolekcji MG są egzemplarze dyskusyjne ale jak widzicie w egzemplarzu Gordona wiele cyfr jest minimalnie ale wyraźnie innych. Podstawa 'jedynki' ma zachowane kąty proste, pionowa część 'czwórki' także. W 'piątce' przestrzeń w górnej części jest smuklejsza - podobna smukłość jest też w innych cyfrach. To widać dopiero na powiększeniach i przy jednoczesnym patrzeniu na obydwa zegarki. Zasadniczo wygląda to tak jakby egz. Gordona był produkcji "fabrycznej" (maszyny, szablony)a weryfikowana tarcza była jednak poprawiana/ingerowana ręcznie (wtedy nie da się zachować idealnych kątów prostych, uniknąć szerszych śladów "farby" itp.).

post-60300-0-06629500-1372943998.jpg

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema
Mam zegarek marki POLJOT 17 jewels i chciałbym dowiedzieć się coś na jego temat. 

SL270372

 

SL270373

 

SL270374

 

SL270375

Z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał się dowiedzieć coś o zegarkach ze zdjęcia, czy pierwszy z prawej to Wostok? Srodkowy to Poljot Aviator, a ten z lewej?

25134_zegarki.jpg


"Nim się odezwiesz pomyśl pierw nieco, bo często słowa jak by z worka lecą!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Też Wostok. Na tarczy napis "Komandirskie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też Wostok. Na tarczy napis "Komandirskie"

Dodam że damski ;)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

To nie jest damski Komandir. Damskie były mniejsze i miały inny kształt koperty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest damski Komandir. Damskie były mniejsze i miały inny kształt koperty.

Racja ;) -słabo spojrzalem

ten jest damski-post-48316-0-59247700-1373106813_thumb.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem posiadaczem od niedawna takiego oto zegarka. Czy mogli byście mi coś więcej powiedzieć o tym sprzęcie? jaka może być mniej-więcej cena jeśli chciałbym go sprzedać? Pozdrawiam :)

post-63534-0-84783800-1373108114_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Racja ;) -słabo spojrzalem

ten jest damski-attachicon.gifbostok.JPG

 

Nie damski a "junoszewski", czyli młodzieżowy ;)

Nie było stricte damskich Komandirów/Amfibii.

Przynajmniej nigdzie nie ma wprost takiego wskazania, natomiast "junoszewski" jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.