Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Krzysiek82

Gwarancja od sprzedającego na okres pół roku

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę znaleźć odpowiedniego działu więc pytanie wrzucam tutaj. Jakiś czas temu kupiłem NOWY zegarek. Sprzedający nie dał mi do niego żadnych dokumentów tylko pisemną gwarancję/rękojmię na pół roku i fakturę zakupu. Jest to legalnie działający przedsiębiorca. Czy on mógł wystawić taką gwarancję na pół roku? Chodzi mi o przepisy. Czy to jest zgodne z obowiązującym prawem? Zróbcie proszę burzę mózgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć odpowiedniego działu więc pytanie wrzucam tutaj. Jakiś czas temu kupiłem NOWY zegarek. Sprzedający nie dał mi do niego żadnych dokumentów tylko pisemną gwarancję/rękojmię na pół roku i fakturę zakupu. Jest to legalnie działający przedsiębiorca. Czy on mógł wystawić taką gwarancję na pół roku? Chodzi mi o przepisy. Czy to jest zgodne z obowiązującym prawem? Zróbcie proszę burzę mózgów :)

 

To gwarancję czy rękojmię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć odpowiedniego działu więc pytanie wrzucam tutaj. Jakiś czas temu kupiłem NOWY zegarek. Sprzedający nie dał mi do niego żadnych dokumentów tylko pisemną gwarancję/rękojmię na pół roku i fakturę zakupu. Jest to legalnie działający przedsiębiorca. Czy on mógł wystawić taką gwarancję na pół roku? Chodzi mi o przepisy. Czy to jest zgodne z obowiązującym prawem? Zróbcie proszę burzę mózgów :)

Na początek zalecam lekturę Kodeksu Cywilnego. Zacznij od art. 556 i dalej. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

A mógłbyś wstawić tutaj zdjęcie/skan tej pisemnej gwarancji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydrukowane na zwykłej kartce A4 z pieczątką sprzedawcy, podpisem sprzedawcy. Brak opisanych warunków gwarancji tylko okres 6 miesięcy. Chodzi mi tylko o stronę prawną czy można komuś coś takiego wystawić? I nazywać to gwarancją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmuje... Dziwi mnie ta gwarancja wystawiona przez sprzedającego, ponieważ wearancja jest co do zasady dokumentem wystawionym przez producenta i w konsekwencji daje podstawy do zgłaszania roszczeń właśnie wobec producenta. Jeśli kupiłeś nowy zegarek, doszło do wystawienia faktury, to sprzedawca odpowiada co do zasady z tytułu rękojmii, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i do tego nie trzeba żadnego dodatkowego "papierka", bo odpowiedzialność wynika z przepisów bezwględnie obowiązujących. Okres ochrony z rękojmii to co do zasady 2 lata od zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. A co z rękojmią jeśli działalność już upadła? Czy sprzedający nadal musi się wywiązać z umowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Dzięki za wyjaśnienie. A co z rękojmią jeśli działalność już upadła? Czy sprzedający nadal musi się wywiązać z umowy?

Zgodnie z treścią art. 61 Prawa upadłościowego i naprawczego, z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego. W konsekwencji, zmienia się przeznaczenie i funkcja majątku upadłego przedsiębiorcy, który nie służy dłużej prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, zaś syndyk podejmuje czynności w celu zakończenia wszelkich interesów upadłego i zaspokojenia jego wierzycieli.

 

W momencie ogłoszenia upadłości zobowiązania upadłego przedsiębiorcy ulegają zmianie. Zgodnie z ogólną zasadą zobowiązanie niepieniężne upadłego wykonawcy zamienia się w pieniężne i z tym dniem staje się płatne nawet jeżeli termin płatności jeszcze nie nastąpił (art. 91 ust. 2 prawa upadłościowego). Zmiana zobowiązania niepieniężnego w pieniężne pozwala wierzycielowi przeliczyć wierzytelność i następnie zgłosić ją do masy upadłości.

 

W Twoim przypadku istotne jest wskazanie, że zobowiązanie do usunięcia wady lub dostarczenia rzeczy wolnej od wad ma charakter warunkowy, ponieważ zależy od tego czy wada w ogóle się pojawi. W przypadku wad ujawnionych przed ogłoszeniem upadłości obowiązek usunięcia wady z gwarancji lub rękojmi zaktualizował się przed tym dniem, więc przekształca się on w zobowiązanie pieniężne. Innymi słowy, gwarancja lub rękojmia odnośnie wad i usterek powstałych do dnia ogłoszenia upadłości zanika w dotychczasowym kształcie i ogranicza się wyłącznie do roszczeń pieniężnych.

 

Inaczej przedstawia się sytuacja gdy wady ujawniły się dopiero po dniu ogłoszenia upadłości. Zobowiązanie upadłego do usunięcia wady, która ujawniła się dopiero po ogłoszeniu upadłości, nie istnieje jeszcze w dniu ogłoszenia upadłości. W rezultacie należy uznać, że po ogłoszeniu upadłości gwarancja lub rękojmia trwają dalej bez zmian jeżeli termin ich obowiązywania jeszcze nie upłynął. W przypadku ujawnienia wad po dniu ogłoszenia upadłości, można wobec tego zgłosić syndykowi ujawnioną wadę i domagać się jej usunięcia w terminach i na zasadach określonych w obowiązujących w ty zakresie przepisach, przy czym upadły nie może powoływać się na fakt ogłoszenia upadłości jako okoliczność zwalniającą go z obowiązków wynikających z gwarancji lub rękojmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fidelio jesteś chodzącą encyklopedią. Dzięki za informację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Fidelio jesteś chodzącą encyklopedią. Dzięki za informację

Bez przesady  :) Cieszę się, że mogłem pomóc  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.