Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
paul221

Forumowicze zbierają grzyby

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do postów powyżej, Panie i Panowie, Chłopcy i Dziewczęta oraz wy osoby niebinarne. Powitajmy nowy smak w kuchni - właśnie czernidłak kołpakowaty.

Zbieramy osobniki jak widać na zdjęciu z netu, obcinając je tuż pod linią kapelusza. Czytałem, że można je panierować w jajku i mące ewentualnie mące kukurydzianej ale są na to chyba zbyt delikatne. Inny przepis to: umyć, odsączyć przeciąć wzdłuż na pół (właściwie na kawałki same się rozpadają). Na patelni roztapiamy masełko i wrzucamy nasz zbiór. Kiedy jedna strona się przyrumieni, obracamy na drugą, posypujemy delikatnie solą i pieprzem i po chwili mamy niebo w gębie. Nóżki również tniemy na połówki i traktujemy w masełku jak kapelusze.

Szedłem tylko wyrzucić śmieci. Znam te grzyby od dawna ale cytując poetę: "wszystko ma swój czas..." i dzisiaj nadszedł ich czas.

 Naprawdę polecam, bo to dosłownie chwilka roboty z nimi. Na koniec mała uwaga. Podobno można je pomylić z czernidłakiem pospolitym (chyba jak ktoś ma oczy z guzików no ale ludzie są dzisiaj naprawdę zdolni), który również jest jadalny ALE... przed spożyciem należy się zastanowić, czy 3 dni przed nie spożywało się alkoholu, jak również nie można go spożywać 3 dni po zjedzeniu tych grzybów bo można sobie zrobić zdrowe kuku (więcej info na ten temat w sieci).

 

czernidlak-kolpakowaty.jpg

20231028_154507.jpg

pospolity.jpg


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, TomcioMiki napisał(-a):

😁😁😁

 No przepięknaśne ale podobnie jak goryczaków żółciowych ich też się nie zbiera. Tzn można, ale po co? Chyba, że dla mamusi

 

 

 


Prawda. Ludzie ją cenią, łakną jej, są nawet gotowi oddać za nią własne życie. Pod warunkiem, że nie dotyczy ich samych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, TomcioMiki napisał(-a):

😁😁😁

IMG20231029112855.jpg

IMG20231029112907.jpg

IMG20231029112921.jpg

Grzybek o bardzo ciekawych własciwościach😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Starsky001 napisał(-a):

Grzybek o bardzo ciekawych własciwościach😁

Taaa nie próbowałem 😁😁😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając z grobów moich dziadków, wpadłem na chwilę do lasu, do którego ponad 45 lat temu zabrał mnie mój ojciec pierwszy raz na grzyby. Wciąż tam są! default_smile.png

d42f8c02243a95654245e37d2293fc7d.jpg


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, mario1971 napisał(-a):

Wracając z grobów moich dziadków, wpadłem na chwilę do lasu, do którego ponad 45 lat temu zabrał mnie mój ojciec pierwszy raz na grzyby. Wciąż tam są! default_smile.png

d42f8c02243a95654245e37d2293fc7d.jpg

No Mario, pięknie nakłusowałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jesteś maślak! Trochę tych grzybów dzisiaj uzbieraliśmy.

97abf952c7ce12ee4609c1eef1eb14ae.jpg


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mario1971 napisał(-a):

Sam jesteś maślak! Trochę tych grzybów dzisiaj uzbieraliśmy.

97abf952c7ce12ee4609c1eef1eb14ae.jpg

A potem ludzie gadają, że grzybów nie ma 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, mario1971 napisał(-a):

Sam jesteś maślak! Trochę tych grzybów dzisiaj uzbieraliśmy.

97abf952c7ce12ee4609c1eef1eb14ae.jpg

Łaaał gratulacje 🤗🤗🤗

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MieszkoMieszko napisał(-a):

To maślak sitarz? czy w błędzie jestem?

IMG_20231105_141029484.jpg

Tak 🤗🤗🤗

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzybki jeszcze są...IMG20231118145413.thumb.jpg.6217ccacab306570244875cb2d1dd6e3.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kiniol napisał(-a):

Grzybki jeszcze są...IMG20231118145413.thumb.jpg.6217ccacab306570244875cb2d1dd6e3.jpg

Maślaczki, jeszcze są 🤗🤗

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.