Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tarant

Comtoise - mon amour

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy nabytek z allegro. Wiedziałem, że takie zegary istnieją - i tyle. Ten mi się spodobał i go wygrałem. Cóż to takiego ?

Francuski szwarcdwald - ale cały z żelaza (widać Niemcy oszczędzali żelazo na armaty ...). Wyrabiany od końca wieku XVII do I WŚ w wielkiej ilości egzemplarzy, o przeróżnym poziomie wykończenia, także w skrzynkach stojących.

W tym wypadku: wychwyt wrzecionowy, wahadło zawieszone na nitce, składane, metrowe (były rozprowadzane przez domokrążców, stąd chyba taka forma), bicie - wariant grzebieniowego, powtarzający godzinę po 2 minutach (tzw. morbier), budzik (!). Całość sugeruje lata 1800 - 1850 - chyba że wytwórca był konserwatystą...

Zegar wstępnie odczyściłem (smar miał konsystencję bursztynu), chodzi całkiem precyzyjnie, wymaga wymiany linek i dopasowania bocznych drzwiczek (były na ebay.fr, w drodze), skasowania luzów, dorobienia stalowego stelaża do zawieszenia.

dcd76ab5f2be5ed5med.jpg

757ed2ff84fbfc00med.jpg

b890be57bfe7446fmed.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najciekawsza strona o tego typu zegarach. Dla nie znających francuskiego (ja się nauczyłem dzięki niej o podstawowej terminologii zegarowej) - czytelne zdjęcia na pociechę:

http://www.horlogedantan.com/histoire/hist...re_comtoise.htm

Cześć wszystkim jestem tu nowy :rolleyes: mam do was prośbę a mianowicie pytanie. Czy do wiszących zegarów typu Comtoise można zmieniać wahadła bez utraty prawidłowego działania zegara, ponieważ zauważyłem że niektóre wahadła w tych zegarach są takie wyrzeźbione a inne są z soczewką? Czy dł. wahadła i sr. soczewki ma znaczenie dla takich zegarów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długość - oczywiście - taka już dola wahadła. Średnica soczewki - nie gra żadnej roli. Zobacz jak wyglądało wahadło w XVIII wiecznych zegarach - coś w rodzaju gruszkowatego obciążnika zawieszonego na połączonych w łańcuch drutach....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zegary są świetne na ściane. Poluje na taki za okazyjną cenę ale z wahadłem tzw. liry.

Czy taki zegar z linku 1 działał by prawidłowo jak bym wymienił wahadło no to z 2 linku?

 

link 1

link 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podanej długości wahadeł jest 9 cm różnicy. Nie wiem, czy jest w stanie wyrównać to długość gwintu do regulacji. Może. Ale po pierwsze - chcesz rozwalić jakąś (najprawdopodobniej) historyczną i stylistyczną całość ? Nie mogę tego pojąc ani zaakceptować...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze pytanie jest hipotetyczne.

Co do tych 3 typow - powiedzialbym ze najlatwiej dobrac takie jak w zegarze Taranta - lekka soczewka na stosunkowo dlugim precie.

Takie cos mozna zrobic samemu.

Im dluzsze wahadlo i ciezsze tym trudniej bedzie dobrac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze pytanie jest hipotetyczne.

Co do tych 3 typow - powiedzialbym ze najlatwiej dobrac takie jak w zegarze Taranta - lekka soczewka na stosunkowo dlugim precie.

Takie cos mozna zrobic samemu.

Im dluzsze wahadlo i ciezsze tym trudniej bedzie dobrac.

 

To nie jest taki do końca pręt - składa się z 3 elementów na "zawiasach". Soczewka, ca 15,5 cm ma blaszany tył - czyli waga jak w przeciętnym wiedeńczyku. Jest +/- taka, jak w tych lirowych i wytłaczanych (przynajmniej 2 - 3 jakie miałem w ręku).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę rozbierał starego zegara ;). Chodziło mi o to czy wahadła można zamieniać, ponieważ na kilku aukcjach dopatrzyłem się identycznych zegarów tylko z dwoma innymi wahadłami, jedno wytłaczane a drugi zegar dokładnie identyczny tylko z wahadłem lirowym i soczewką. Być może ktoś próbował skompletować taki zegar i dokupił takie wahadło a nie inne. Nie wiem sam. W związku z czym ciekawi mnie czy takie zegary chodzą prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem... Można zamieniać wahadła, o ile dobra będzie ich długość i wystarczający zakres regulacji. A to można stwierdzić już po kilku godzinach od założenia wahadła. Teoretyczne wyliczenia są w tym przypadku praktycznie niewykonalne.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Będę się wypytywał na aukcjach czy aby napewno zegar dobrze chodzi z założonym wahadłem. Pozdro, dzięki tarant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Comtoise  z  centralna  sekunda :)

lvtw.jpg
enxm.jpg
u21j.jpg
 

 

Comtoise  z miesieczna  rezerwa  chodu :)

7eq8.jpg
69j2.jpg

 Inne  Comtoise

3zsv.jpg
yoea.jpg
 


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.