Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość zeppelin01

Czym smarować zegarek?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość zeppelin01

Czy ktoś mógłbymi mi napisać jakie części zegarka należy smarować i czym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadziłem nawet własne badania na powyższy temat. Specjalnego smarowania wymagają czopy balansu, kotwicy i koła wychwytowego, palety kotwicy. Dla uproszczenia tym samym smarem smaruje się wszystkie czopy. Uzębień zwykle się nie smaruje. Smarowanie benzyną starcza na około 20 minut, to ma sens dla sprawdzenia przed naprawą. Olej kostny po około 2 latach psuje się i zamienia w brud. Olej syntetyczny nie psuje się, ale zależnie od gatunku wystarcza na 2 do 5 lat. Po 10 latach smaru już nie ma. W dużych miejscowościach dobry smar kupuje się w hurtowniach zegarmistrzowskich, a w miejscowościach małych przyniesie akwizytor. Niektóre oleje do smarowania precyzyjnych mechanizmów, kupowane w sklepach są dobre i do zegarków, trzeba to sprawdzić. Dla amatora taki olej, jak na dobry trafi, jest wystarczający i może być jako uniwersalny, bo w butelce jest go dużo. Układ naciągu może być smarowany nawet olejem od dużych maszyn, ale użycie oleju do maszym do szycia nie brudzi mechanizmu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posmarowałem jeden budzik olejem do maszyny kupionym w Obi i mu to wyraźnie pomogło. Ale to był wielki budzik Junghans. A mniejszemu chodzikowi to już to nie pomogło. Pewnie dlatego że trzeba by go wcześniej rozłożyć i wyczyścić :) Ale ja jestem informatykiem a nie zegarmistrzem więc dałem sobie spokój :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale ja jestem informatykiem a nie zegarmistrzem więc dałem sobie spokój :wink:

 

Święte słowa 80% zegarków totalnie uszkodzonych nie do naprawienia to zegarki naprawiane przez dyletantów i amatorów wszelkiej maści.

Mieli dobre chęci :?


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale ja jestem informatykiem a nie zegarmistrzem więc dałem sobie spokój :wink:

 

Święte słowa 80% zegarków totalnie uszkodzonych nie do naprawienia to zegarki naprawiane przez dyletantów i amatorów wszelkiej maści.

Mieli dobre chęci :?

 

Hehe właśnie dlatego sobie dałem spokój i oddałem ten zegar do zegarmistrza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balans, kotwica i koło wychwytowe wymagają dobrego smaru. Smar do maszyny do szycia nie spełnia tych wymagań dla małych zegarów. Czasami spełnia takie wymagania olej wazelinowy do precyzyjnych mechanizmów. Ale prawdziwy smar za niewielkie pieniądze można dostać, a starcza na bardzo długo. Pozostałe koła i dźwignie można smarować nawet smarem od maszyny do szycia. Tym bardziej, że w wypadku niepowodzenia można je umyć w benzynie ekstrakcyjnej i smarowanie bez szkody dla części powtórzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu była na tym forum dyskusja o zamiennikach smarów zegarmistrzowskich. U, jak było do przewidzenia, jednoznacznych stwierdzeń nie przyniosła. Jedyne "na pewno" to:

- WD40 nie należy stosowac nawet do roweru,

- samochodowe syntetyki przekłdniowe (z wyjątkiem płynu do skrzyń automatycznych i hydrauliki) można używac do dużych zegarów,

- smary z siarczkiem molibdenu i ceramidami (np Sonax) bywają niezłe jako "3" i "4" do budzików.

- oleje silikonowe (szczególnie "W5" z Lidla) nadają sę jedynie do zawiasów,

- przezroczystobiały smar silikonowy (taki, jak do radiatorów) można stosowac do wałków naciągu i koronek.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki olej wazelizowy wystarcza na dwa lata i nie zostawia trudnych do usunięcia brudów. Fabryczny smar do zegarków ma wystarczyć na 5 lat i syntetyczny nie psuje się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeczytać cały post "pierwsze amatorskie czyszczenie zegarka".

Tam są wszelkie "za i przeciw" do smarów innych niż zegarmistrzowskie.

pzdr.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli kogoś interesuje, jakich smarów i oliwek zaleca używać ETA do swoich mechanizmów, to na jej stronie w sieci znaleźć można całą dokładną dokumentację czyszczenia i smarowania produkowanych kalibrów, z zaznaczonymi punktami smarowania i zalecanymi w danym miejscu olejami (z tym, że wymieniają wyłącznie produkty Moebiusa,- cóż szwajcarska ręka szwajcarską rękę myje ;)

O ile dobrze pamiętam do smarowania popularnej 2824-2 należy użyć 4 rodzajów olejów i smarów.

Przy okazji wspominanej dyskusji o smarowaniu,- czy ktoś już odważył się uzyć do zegarka samochodowego syntetyka i z jakim skutkiem? ( poza smarowaniem sprężyny,- gdzie produkty samochodowe zdaniem wielu praktyków z powodzeniem można stosować)


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bali_82

Witam! Kiedyś klubowicz o nicku STASZEK zamieścił obszerne zestawienie odnośnie olejów. Oryginalny post znajduje się tu:

 

http://zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?...sc&start=60

 

Panowie

1. Nie jestem zegarmistrzem.

2. Nie miałem zamiaru niczego nikomu wytykać a wszystkie poprzednie posty przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem. Wkurzam się jednak, gdy widzę ładny mechanizm z "pochlastanymi na maksa" otworami i polerowanymi łbami śrub.

3. To co napisałem wynika z mojego doświadczenia (nie tylko przy czyszczeniu i smarowaniu zegarków)

3. Popularność olejów Moebius wynika raczej z tego, że są one robione w Szwajcarii (i są dobre). Poszukajcie jednak w internecie innych producentów, a przekonacie się, że jest ich więcej.

4.Zrobiłem kiedyś zestawienie tego co robi Moebius do zegarów i zegarków:(wkleiłem je z Excela,dlatego jest taki bałagan).

L.p. Oznaczenie Rodzaj Producent Temp. pracy 0 C Lepkość cSt Zastosowanie Uwagi

1 8000 naturalny Moebius -15 do +80 95 w 20 0 C zegarki naręczne i kieszonkowe, chronometry do 18 L

2 8030 naturalny Moebius -18 do +80 115 w 20 0 C małe i średnie zegary,przyrządy precyzyjne

3 8031 naturalny Moebius małe i średnie zegary,przyrządy precyzyjne w niższych temperaturach

4 8040 naturalny Moebius -27 do +80 145 w 20 0 C większe zegary, kukułki, zegary podłogowe, małe mechanizmy, zegary wieżowe

5 8050 Moebius mechanizmy wystawione na ekstremalnie niskie temperatury

6 8141 naturalny Moebius 1250 w 20 0 C zegary-przekładnie napędu i osie sprężyn napędowych

7 8200 Moebius półciekły smar do wolno przemieszczających się części przy dużym tarciu (bębny sprężyn zegarków i zegarów, mechanizm naciągu zegarków)

8 8201 Moebius Smar z dwusiarczkiem molibdenu. Stosowany do smarowania różnego rodzaju zegarów i sprężyn napędowych zegarków automatycznych

9 8203 Moebius galaretka, nie stosowany w wyższych temperaturach

10 8207 Moebius półciekły smar do wolno przemieszczających się części przy dużym tarciu (bębny sprężyn, itp.) z dodatkiem grafitu

11 8212 Moebius ścianki aluminiowych bębnów sprężyn

12 8213 Moebius ścianki brązowych bębnów sprężyn

13 8217 Moebius ścianki bębnów sprężyn- naciąg automatyczny

14 8300 Moebius smar ogólnego zastosowania do zegarów oraz mech. naciągowych i nastawczych zegarków. Również kalendarze.

15 8301 Moebius Galaretowaty smar ogólnego zastosowania z grafitem do zegarów

16 8302 Moebius Podobny do 8300 lecz z dwusiarczkiem molibdenu- zastosowanie podobne

17 8320

18 8513 silikon Moebius Silikonowy smar uszczelniający (O-ringi kopert i koronek)

19 9000 Moebius -36 do +80 zegarki kwarcowe

20 9010 syntetyczny Moebius -29 do +70 150 w 20 0 C wychwyty i łożyska kamienne w małych i średnich kalibrach

L.p. Oznaczenie Rodzaj Producent Temp. pracy 0 C Lepkość cSt Zastosowanie Uwagi

21 9015 syntetyczny Moebius pary trące tworzywo sztuczne/metal i tworzywo sztuczne /tworzywo sztuczne w mikromech.

22 9020 syntetyczny Moebius -18 do +80 270 w 20 0 C Wychwyty budzików i zegarów, mechanizm naciągu zegarków automatycznych

23 9024 syntetyczny Moebius pary trące tworzywo sztuczne/metal i tworzywo sztuczne /tworzywo sztuczne w mikromech. Ma większą lepkość niż 9015. Stosowany w zegarach kwarcowych i w wyższych temperaturach

24 9027 syntetyczny Moebius zastosowanie jak 9015, dodatkowo tłumi drgania (do zegarów kwarcowych)

25 9030 Moebius do -41 60 w 20 0 C Mechanizmy kwarcowe pracujace w niskich temperaturach

26 9034 Moebius do tworzyw sztucznych (mech. kwarcowe)

27 9040 Moebius do -52 24 w 20 0 C Do niskich temperatur-warunki arktyczne

28 9415 syntetyczny Moebius palety i wychwyty zegarków i zegarów

29 941 Moebius Specjalny do palet kamiennych i kół wychwytowych zegarków (powyżej 28800 A/h)

30 9501 syntetyczny Moebius zastosowanie jak Jisma 124, zalecany przez ETA do nowych mechanizmow

31 C7 Moebius

32 D1 Moebius -33 do +60 32 w 20 0 C w niskich temperaturach

33 D2 Moebius -30 do +70 73 w 20 0 C w niskich temperaturach

34 D3 Moebius -22 do +80 193 w 20 0 C

35 D4 Moebius -15 do +80 370 w 20 0 C przekładnie napędu

36 D5 Moebius -3 do +80 175 w 20 0 C wolnoobrotowe osie w dużych i średnich zegarach. Do pracy przy dużych naciskach. W zegarkach i zegarach powyżej 9L(osie kół minutowych, przekładni napędu oraz osie bębna sprężyny)

37 8940 Moebius

38 HP 500 Moebius 35 do +100 511 w 20 0 C osie sprężyn,przekładnie napędów oraz mechanizmy naciągu i kalendarza zegarów i zegarków, naciąg automatyczny zegarków

39 HP 750 Moebius 35 do +100 731 w 20 0 C osie sprężyn,przekładnie napędów oraz mechanizmy naciągu i kalendarza zegarów i zegarków, naciąg automatyczny zegarków

L.p. Oznaczenie Rodzaj Producent Temp. pracy 0 C Lepkość cSt Zastosowanie Uwagi

40 HP 1000 Moebius 35 do +100 1013 w 20 0 C osie sprężyn i przekładnie napędów zegarów i zegarków, naciąg ręczny oraz mechanizm kalendarza zegarków

41 HP 1300 Moebius 35 do +100 1261 w 20 0 C osie sprężyn i przekładnie napędów zegarów i zegarków, naciąg ręczny oraz mechanizm kalendarza zegarków

 

 

Jest tego ponad 40 pozycji, co chyba należy uznać za lekką przesadę.

80 procent z wymienionych tu pozycji nie zna większość zegarmistrzów w Polsce (bo i po co ?).

5. Koniec na temat smarów.

Jak będę miał trochę czasu to napiszę parę zdań o tym, jak zaopatrywać się w narzędzia w sposób niekonwencjonalny (co nie znaczy niezgodny z prawem). ;)

 

Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Orzesz ty! Ja 3 czy 2 smaruje wszystko.... :roll:

 

Chwalic Wszechmogącego, że nie Kujawskim "z pierwszego tłoczenia" :wink:

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Takiego speca też znam ;) Mira olejem do smarzenia posmarował i nawet ruszył :) Kiedyś roślinnymi smarowali i kilka latek nie śmierdziało...

 

Pozdro

 

Mylisz się,- kiedyś smarowali kostnym.


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bali_82
Mylisz się,- kiedyś smarowali kostnym.

 

Pamiętam jak mój dziadek naprawiał zegar ścienny. Byłem wtedy małym chłopcem :D Nasmarował cały mechanizm..... margaryną ;P

Wtedy wydawało mi się, że dziadek wszystko potrafi :) 8) Ale co najważniejsze - zegar po złożeniu chodził :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Wy tu za rzeczy gadacie...:D Ktoś nowy przeczyta i uwierzy...:)


// Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bali_82
Był zegarmistrzem?:)

No właśnie nie, był radiotechnikiem. No ale co do właściwości margaryny - to mogę zagwarantować, że np jako smar do wiatraków w komputerze jest.... wyśmienity :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Uzywam parafiny,znaczy sie smaruje swieczka.Jak brakuje mozna wykorzystac znicze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś dorabiał jakieś proste elementy na domowych sprzętach lub wykonywał inne "operacje"? Ja toczyłem na wiertace mosiężne zawleczki :)

 

Ba, osie balansu do "erewańskich" dorabiało się za pomocą wiertarki typu kręciołek, złapanej w imadło (elektryczną to wtedy miał mało kto). Pół dnia to trwało, bo trzeba ostrożnie, jednym chwytem.

Hartowanie na słomkowo i odpuszczanie przy pomocy kuchenki gaowej - normalka. Kumpel skonstruował "palnik" z nasadki do maszynki do mielenia, wsadzanej w otwór fajerki. To była piękna eksplozja :)

No i obowiązkowe malowanie obudów rozpylaczem do perfum, setki wersji nabijarki z różnych sprzętów, patenty do czyszczenia. Ech, to były czasy :)

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ile osób dorabiało oś? Jedna kręci, a dróga blachą skrawa? Czy tak na 2 ręce dało radę?

 

Dało. Chyba, że ktoś podpadł za "ó" w słowie "drugi", to dymił tą korbą za karę :lol:

 

A jak czyściłeś zegary?

 

Starannie :lol:

Teraz by mi się nie chciało aż takich mecyi wyprawiać z byle hakowcem...

 

J,


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

A teraz zaskoczenie - cytat Franciszka Czapka z "Słów kilka o zegarmistrzostwie" z 1850 roku:"Oliwa powinna być bardzo czysta i płynna, najlepsza ta jest z owocu oliwnego drzewa" i zaleca czyszcznie zegarka 2 razy do roku.

Polecam lekturę klasyków.

pzdr.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

No tak w tamtym okresie przed petrochemicznym pewnie tak było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No tak w tamtym okresie przed petrochemicznym pewnie tak było.

 

Cóż, dobry olej roślinny ma tę przewagę, że nawet jak się uwodorni na twardo, to wykazuje jakieś tam własności smarne. A olej kostny potrafi zachować się jak klej (zresztą POKOST pierwotnie goniono z kości). Spotkałem się z twierdzeniem, że olej kostny do smarowania mechanizmów był mieszanką oleju z kopyt końskich, oleju kostnego i parafinowego. Podobno w II połowie XIX wieku dodawano lżejszych frakcji smoły, pozostałej po destylacji nafty.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czytam ten wątek i nie mogę znaleźć tego co potrzebuję.

a chodzi mi o to:

Nauczyłem sie troszkę składać/rozkładać ruski ( trupy, same mechanizmy) i mam zamiar zabrać się za ładniejsze okazy jakie kupiłem. DO tej pory smarowałem oliwą do maszyn do szycia, niby działają ale raz się późnią, raz śpieszą, może to wynika ze złej oliwy.

Więc

Jaką oliwę kupić do oliwienia werków, rusków + ruhla, tak żebym zaraz nie musiał kupować zestawu 5 oliw Moebius po 40 zł za fiolkę.

może kupić jedną oliwę rzadką do balansu, kotwicy a resztę smarować tym olejem wazelinowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.