Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
artsen1

Ruhla Digital kal. 32-01 Parteitagsuhr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

Jestem nowym użytkownikiem forum, więc na wstępie chciałbym wszystkich serdecznie pozdrowić i przywitać. 

 

Prezentowany na fotkach zegarek to wydana w 1981 r. ,z okazji X kongresu wschodnioniemieckiej partii SED, limitowana wersja Ruhli. Zastosowany werk to kaliber 32-01. Nigdy wcześniej, ani nigdy później, mechanizm ten nie został zastosowany w żadnym innym zegarku. Powstało tylko ok. 200 szt. tych zegarków. Zostały one rozdane w prezencie uczestniczkom wspomnianego kongresu i nigdy żaden z nich nie trafił do sprzedaży detalicznej.

 

źródło: http://www.ruhla-digital.de/kaliber-32-33-34.html

 

Niestety w zegarku działa tylko podświetlenie.  Czy ktoś orientuje się komu mógłbym z czystym sumieniem powierzyć naprawę tego werku?

 

IMG_5950.thumb.JPG.e04b712a1b0f76b79ea5aff1e8694cdd.JPGIMG_5952.thumb.JPG.06f10819abddf3d46dafeba7ab86ea0f.JPGIMG_5954.thumb.JPG.27a4a3689f0a192fe79e740cb681e252.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tylko, że chodzi mi o fachowca z Wrocławia lub jakiejś niezbyt odległej okolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, artsen1 napisał(-a):

Dodam jeszcze tylko, że chodzi mi o fachowca z Wrocławia lub jakiejś niezbyt odległej okolicy.

 

A to odpowiem, że raczej zapomnij o takiej opcji...

Poszukaj Witolda Porankiewicza z Opola.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wydaje mi się, że sama naprawa nie koniecznie musi być zaraz jakoś strasznie skomplikowana. Być może „siedzi" jakaś pierdoła. Wydaje mi się również, że komponenty użyte do produkcji tego werku nie zostały wyprodukowane extra do niego i pewnie można je wymontować z innych werków z tej rodziny. Niemniej jednak wolałbym nie oddawać go w ręce pierwszego z brzegu „bateryjkarza”.

 

PS. Jak pisałem wyżej „wydaje mi się..."

 

Również pozdrawiam.

Edytowane przez artsen1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Opola niezbyt daleko. Przejażdżka krajoznawcza jeszcze nikomu nie zaszkodziła... Jest jakaś możliwość ustalenia nr tel.  pana Porankiewicza? Google raczej nie zamierza mi pomóc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee. Nim napisałem, sprawdziłem. Chyba, że mam jakąś inną wersję google.

Zaś co do zegarków elektronicznych, to z ich naprawą nie jest taka prosta sprawa. Łatwiej jest, także we Wrocławiu, o dobrego fachowca od zegarków mechanicznych.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie zauważyłem ,że korzystam z innej wyszukiwarki niż Google (Pracuję na linuxie). Pewnie stąd wziął się problem ze znalezieniem. Najwżniejsze, że  już mam ten numer. Przedzwonię i zapytam. Dziękuję za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za szczerość, ale to jest nienaprawialny "śmieć".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo do wyrażenia subiektywnej opinii w temacie. Jednak z tą opinią chętnie popolemizuję.

 

Zacznę od tego, że zegarki Ruhla, dla byłych obywateli DDR , to swego rodzaju kultowa marka – coś jak dla nas Błonie. Ładnie zachowane egzemplarze potrafią zostać zlicytowane w ramach aukcji internetowych za całkiem przyzwoite sumy (wiem że to pojęcie subiektywne).

Zegarki rozdawane uczestnikom kolejnych kongresów partii SED stanowią coś w rodzaju całkiem oddzielnej marki, oznaczanej zawsze mianem „Parteitag Uhr” lub „Parteitagsuhr”, co w obu przypadkach można przetłumaczyć jako „Zegarek Dnia Partii”. Są to zegarki typowo kolekcjonerskie. Przykładowo zegarek z poprzedniego zjazdu SED (1976r.) można obejrzeć w muzeum DDR w Berlinie.

 

https://www.ddr-museum.de/de/objects/1014416

 

Relatywnie często na aukcjach pokazują się zegarki opisywane jako „Parteitagsuhr” , niemające ze wspomnianymi kongresami zupełnie nic wspólnego. Taka próba wciśnięcia komuś kitu. Chociażby sam ten fakt już o czymś świadczy.

Warto również nadmienić, że na żadnym wcześniejszym kongresie , nigdy nie rozdano jego uczestnikom zegarków marki Ruhla. Zawsze były to szwajcary lub Glashutte. Zegarek jest w całości grubo pokryty złotem, łącznie z deklem, co biorąc pod uwagę fakt zastosowania specjalnie do niego skonstruowanego mechanizmu , zaprzecza domniemaniu, że była to zwykła „reklamówka” dla wybranej garstki towarzyszy partyjnych. Analogicznie - wcześniej rozdawane zegarki, np. ten w berlińskim muzeum to Glashutte 26 J z dedykowaną temu kongresowi tarczą.
Osobiście nie odważyłbym się sklasyfikować żadnego z tych zegarków do kategorii produktu śmieciowego. Być może jestem odosobniony w mojej ocenie, ale dla mnie stanowi on ważne uzupełnienie skromnej kolekcji zegarków wyprodukowanych w słusznie minionej epoce, głównie radzieckich.

 

Pozdrawiam serdecznie Artur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruhla jest tak "kultowa" jak Trabant 😀

Tego też znajdziesz w muzeach DDR, ale to i tak "śmieć".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 minut temu, artsen1 napisał(-a):

 Trabi to i może :)

 Ruhla niekoniecznie :)

 

ps. kup werk z innego modelu i zrób przekładkę...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztuje???

Ruhlę też możesz wystawić na e-baya, nawet i za 100 tys. EURO, kto Ci zabroni? 😀

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napiałem wcześniej. Dla mnie to ciekawy eksponat kolekcjonerski. Niezależnie od jego wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego Smurf. Są też osoby, które uznają zegarki Tissot i Calvin Klein za śmieci. To jeżeli chodzi o wartość samego zegarka. Ale moim przynajmniej zdaniem należy też doceniać egzemplarze, które można powiązać z historią, konkretnymi zdarzeniami, ludźmi, miejscami. To czyni je nieraz naprawdę wartościowymi, przynajmniej dla wrażliwych na szersze aspekty niż wycena koperty, mechanizmu i łańcuszka. Choćby to była i dość osobliwa historia NRD.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego Tarant, zdaję sobie sprawę z badziewności mojego Tisoota z mechanizmem 2836-2 i CK zx ETĄ 2824-2.

To ewidentnie najnizsza klasa zegarków SWISS made, podobnie jak Certiny, Doxy, Atantiki itd z podobnymi mechanizmami.

Zjazd DDR'owskiej SED (SPJN) to raczej marna okazja do czczenia, a gadzety z tym związane niekoniecznie, a nawet chyba prawie nigdy warte uwagi.

Daruj, ale nie widzę wielkich, a nawet jakichkolwiek   warotści w zegarkach Ruhla. 

A o historii NRD to lepiej byłoby  zapomnieć, chyba że  w formie przestrogi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego Smurf . Nie wiem czy Ci wiadomo ale zegarek m-ki Ruhla , w przeciwieństwie do CK i Tissota odbył nawet podróż w kosmos na ręce kosmonauty Sigmunda Jahn’a na pokładzie Sojuza 31 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO tak... ale chyba mechaniczny??

Nadto były "specjalne " Ruchle dla armii DDR... i to całkiem dobre....


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
54 minuty temu, artsen1 napisał(-a):

Szanowny kolego Smurf . Nie wiem czy Ci wiadomo ale zegarek m-ki Ruhla , w przeciwieństwie do CK i Tissota odbył nawet podróż w kosmos na ręce kosmonauty Sigmunda Jahn’a na pokładzie Sojuza 31 ...

I czego to niby dowodzi??? 🤣

Chyba tylko zapatrzenia w NRD, albo ... strachu czy bezwględnego połuszeństwa  "słusznej linii partii"

W\ kosmos to można  wysłać cokolwiek...., 

Wania rzucił z wysklości 20 m na beton kask ochronny  - roztrzaskał sie na kawałki, rzucił z tej samej wysokości beret - beretowi nic sie nie stało,..... 

 

 

Patek Philippe, Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Breguet, A.Lange&Sohne, MB&F, Jaeger-LeCoultre, Harry Winston, podobnie jak Tissot i CK tez pewnie w kosmnosie nie były...🤣

 

 

Edytowane przez Smurf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Smurf napisał(-a):

I czego to niby dowodzi??? 🤣

Dowodzi tego, że Ruhla to nie do końca taki badziew. Model Interkosmos to kolejny znany i ceniony wśród kolekcjonerów model tej marki , pomimo że była to kwarcówka. Doczekał się nawet współczesnej wersjii. W sumie ładny design z koronką na godz. 5-tej. Załączam fotkę oryginalnej , nowej koperty wraz z mocowaniem werku (reszty na razie nie upolowałem).

 

IMG_5960.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie to dowodzi absolutnie i niczego!!!!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać odrobinkę o testach jakie taki zegarek musiał przejść przed wysłaniem go w kosmos. Gdyby zawiódł byłaby to kompromitacja na całej linii. Kompromitacja państwa z bloku socjalistycznego, jeśli nie nawet całego, wspomnianego bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozśmieszaj !!!! 🤣🤣🤣

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Jakub_2
      👍


      Do góry nogami zaczyna działać przepraszam za błąd
    • Przez bordakm
      UMF RUHLA 15 RUBIS ANTIMAGNETIC. Werk jak wyczytałem UMF Prazisa/UMF M2/UMF 29-80. na deklu: WALZGOLD-DOUBLE 20 MIKRON WASSERGESCHUTZT EDELSTAHLBODEN. Mechanizm sygnowany: 569L.
      Pytanie 1: z którego roku może być zegarek?
      Pytanie 2: co oznacza znak na środku dekla R kotwica? W ?






    • Gość AndrzejF9
      Przez Gość AndrzejF9
      Witam forumowiczów, jestem posiadaczem pięknej elektrycznej Ruhli Worldtime z mechanizmem UMF 25. Niestety zegarek nie działa a bardzo chciałbym go przywrócić do życia i w związku z tym mam pytanie: Czy znajdę fachowca, który potrafi zdiagnozować problem i ewentualnie ocenić czy można to naprawić. Najlepiej gdybym mógł znaleźć osobę w Warszawie lub okolicach. Z góry dziękuję za pomoc. W załączeniu zdjęcia zegarka.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.