Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
prx68

Zegar stojący 17 wiek

Rekomendowane odpowiedzi

Zegar jedno-wskazówkowy.

Datowany wg. opinii fachowców na koniec 17 wieku.

Skrzynia wygląda na starą choć zdobienia trochę nietypowe.

Poproszę o opinie szanownych kolegów.

Czy zegar autentycznie pochodzi z końca 17 wieku?

Posiadam tylko takie fotki.

Poproszę o opinie.

Pozdrawiam

1.jpg

3.jpg

1m.jpg

3s.jpg

5.jpg

2s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie traktuj mojego zdania poważnie, bo nie jestem znawcą, ale ja bym obstawiał początek wieku XVIII. 

Czy możesz poprosić o dokładniejsze zdjęcia mechanizmu (wychwytu)? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, prx68 napisał(-a):

Niestety tylko tyle fotek.

Zdjęcia archiwalne.

Pozdrawiam

Szkoda , że więcej nie ma . Ja nic nie powiem , bo o takich nic nie wiem . Zegar napewno stary i skrzynia jest świetna . Przejrzyj forum , bo gdzieś o takich było pisane . Może któryś z kolegów wie gdzie i wskaże , bądź coś powie na jego temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest zwięzły, aczkolwiek nieco chaotyczny przewodnik do datowania zegarów, niestety tylko na podstawie tarcz, wskazówek , wag i wahadeł. Prawie nic nie ma o konstrukcji mechanizmów, pominąwszy kształt słupków łączących płyty i łby śrub.

Co do werku, to jest to mechanizm 30-godzinny, z budzikiem. Z mojej skromnej wiedzy pamiętam, że te XVII-wieczne miały raczej napęd linowy, ale upierać się nie będę.

Opierając się na tym przewodniczku, zegar należałoby datować na koniec wieku XVII, z możliwym przesunięciem aż do lat 20 wieku XVIII. Pamiętać należy, że wielu konserwatywnych zegarmistrzów na prowincji trzymało się starej mody przez wiele lat. O tym pisał kolega fibo w innym temacie, gdzie pokazałeś pierwsze zdjęcia tego zegara. Tam też można było zobaczyć nieco lepsze zdjęcie tarczy, na którym widać np. markery półgodzinne w formie krzyża z grotami, skierowanego podstawą do centrum tarczy (typowe dla okresu 1670-1705), Figuralne spandrele, każdy inny, są moim zdaniem rzadko spotykane.

Inne cechy charakterystyczne rozrzucają zaś datowanie o te dobre 20 lat lat w obie strony. Skrzynia z rzeźbionymi celtyckimi (?) wzorami wydaje się być sporą rzadkością.

 

http://www.clockmakersandrepairs.co.uk/page6.htm

 

z1.jpg.0ffc9995bcdf3805f2dacc2ea8d6c22f.thumb.jpg.ffeb6ccecc57ffb85d7dd87983e1a0cb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeźbione w ten sposób skrzynie się trafiają, są tu czasami opisywane jako "walijskie", ale to są opisy aukcyjne, więc nie wiem na ile prawdziwe. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.