Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

fibo

Stowarzyszenie
 • Content Count

  1,874
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

fibo last won the day on December 15 2019

fibo had the most liked content!

Community Reputation

348 Entuzjasta zegarmistrzostwa

About fibo

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie określona
 • Lokalizacja
  Boat

Recent Profile Visitors

1,069 profile views
 1. Brasso jest dla mnie debeściak. A to co można znaleźć na roczniakach w UK- Panowie... Brąz, zieleń, głęboką czerń połączoną z kurzym hmhm "kleksem", no wszystko. Takie raki płytkie, czyli jakoś wyżarty cynk- przekleństwo. Kiedyś jednego wyciągnąłem papierkami kolejnymi do gładkości, ale jakoś już nie mam serca. Usiłuję zachować równowagę między lenistwem, a szlachetną dbałością o ślady historii 😁. Może oni wtedy mniej przywiązywali wagę do jednorodności materiału? Te mosiądze ówczesne albo się bronią i spod kupy syfu można odzyskać nówkę, albo mają wżery powierzchniowe, choć wcale takie brudne nie są. Chyba mniej potrafili sprawdzić przy odbiorze zamówienia, a dostawcy wiedząc o tym robili jak popadnie. Zostawiam teraz ciemne naloty po prostu. Żadnych kolorów, brązów, zieleni, to wykluczone, bo są IMO aktywne. Przyciemnienia niech będą. A na częściach wewnętrznych mechanizmu no to już błysk. Czemu? Nie wiem. Tak se wymyśliłem.
 2. fibo

  Nasze Budziki

  Kwerendy pomagają w datacji, a budziol nader stylowy. Świetna forma.
 3. Ilu zbieraczy, tyle pomysłów. Na dokładkę jeszcze im te pomysły ewoluują w trakcie... Mam podobny problem z roczniakami, kiedyś usiłowałem doprowadzić do stanu fabrycznego, za to niczym zabezpieczającym nie pokrywałem. Pozwalałem, żeby złapały naturalną, lecz RÓWNĄ patynę, bez smarków od oliwy, paluchów etc. Potem mi się żal zrobiło takiego naprawdę starego JUFa, użyłem tylko K2, jestem Pan Zadowolony. Coraz częściej usiłuję usunąć brud, a zachować historię. Dostałem kiedyś od wspaniałego chemika- kolegi z Forum płyn do zahamowania patyny po polerowaniu i też kilka razy użyłem- świecą nieskazitelnie trzeci rok. A na dwóch położyłem szelak, żeby sprawdzić czy się da 😄. Żadna ankieta mi w wyborach nie pomoże, bo to moje cykacze i robię jak mi w duszy gra. Znając kolegę mkl1, to krzywdy temu zegaru nie uczyni, a jak coś mu się nie spodoba- poprawi.
 4. fibo

  O WDZIĘKACH MARYNY...

  Chyba w moją. Tak się zapamiętałem w zwężaniu o 1/3 ikeowskiego regału z nadstawką, że chyba finalnie wystarczy na stolik pod telewizor. Reszta jak w filmie- kominek, kiełbasa i piwo. 😡
 5. Mam takie samo zdanie jak Yodek, ślicznie zrobiłeś wszystko. Odrobinę ciemniejsza góra daje ciekawy efekt i przełamuje monotonię identycznego koloru na tych ornamentach. Ja bym jeszcze tak samo leciutko przyciemnił górne i dolne detale drzwi. Ogólnie- bajka!
 6. Piękne 😃. Kiedyś w UK kupiłem zegar bez zawieszki i bardzo chciałem natychmiast sprawdzić czy zagada. Nie miałem żadnej luzem pod ręką, więc ze starej żyletki Gillette zdłubałem zastępczą i poszedł z rozkoszą. Też nie zmieniałem, bo byłem ciekaw kiedy odmówi, ale pracuje już z 7 lat... Jak się kiedyś wyda, to będzie temat do "naprawcy- oprawcy" 🤣.
 7. No bym nie robił sobie pracy, ale tu żywcem nie miałem skąd wziąć takiej grubej, a na podkładki nie chciałem, bo by wyglądało jak napisałeś 😄.
 8. fibo

  Porady potrzebuję :-)

  Re-we-la-cja! A była do śmietnika... 🤩
 9. Czasami się ktoś pochwali jakąś robótką, a ja zazdroszczę. To teraz moje dokonanie dzisiejsze: Przyszła kolej na uruchomienie Junghansa rocznego. I zonk, bo nie miał górnej zawieszki włosa, a tam wymodzili taką o grubości 4 mm. Mam pudełko zawieszek, najgrubsza 2.6. Oczywiście mogłem coś napaprać, ale postanowiłem spróbować dorobić. Ze starego szyldzika klamkowego upiłowałem pasek, potem go powierciłem, nagwintowałem, śrubkom M1.8 (znalazłem dwie w przydasiach) zatoczyłem łby na stożek, skręciłem, uciąłem, dopasowałem (okazało się, że nie 4, tylko 3.8), wyrównałem dookoła i podziwiam. No wiem, że nie takie rzeczy lewą ręką koledzy robią, ale ja pierwszy raz. Bardzo jestem pan zadowolony, bo malusie toto 😄. Oczywiście kołek u góry będzie prawidłowy, tylko do obróbki wpiąłem pina.
 10. fibo

  Porady potrzebuję :-)

  Pewnie ustawiali co im w duszy grało. Żeby klient był zadowolony i sięgnął do sakiewki. Ja akurat widywałem głównie pucharki, czy urny, ale i popiersia, rzeźbki się trafiały. Nawet zwierzaki typu lewgroźny. Jednak urny to IMO +- 80%.
 11. Mój najmłodszy ma nr 61029, ten sam numerator i tak samo pochylony. Podkład tarczy też już cynkowy.
 12. Jestem przekonany, że swojego tu już pokazywałem. Numer 745. Czy mógłbyś zważyć swoje wahadło?
 13. fibo

  A taki z orczykiem ?

  Wspaniała skrzynia, słoje prześliczne! Kiedyś usuwałem z zegara farbę po całości, wiem co to za robota. Gratulacje!
 14. Na numerator też zwróciłem uwagę, nie mam czasu porządnie przeszukać, ale zamkniętej czwórki u Lenza chyba nie mam w archiwach, o wielkości nie wspomnę. No ale nie takie numery w fabrykach robili, moim zdaniem mechanizm jest Lenzkircha, wszystko się zgadza, natomiast kto i dlaczego tak nabił??? PS. taką 6 u Lenzkircha spotykałem też, choć ta z zadartym w górę ogonkiem bardziej popularna
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.