Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

fibo

Stowarzyszenie
 • Content Count

  1,906
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

fibo last won the day on December 15 2019

fibo had the most liked content!

Community Reputation

380 Entuzjasta zegarmistrzostwa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie określona
 • Lokalizacja
  Boat

Recent Profile Visitors

1,112 profile views
 1. fibo

  Sygnatura

  Przekopałem co miałem z francuzów, górny napis i Paris to wiesz 😄. Niestety P.D nie znalazłem.
 2. No zawsze to nie, ale od czasu jak Cię spotkałem, to się uczę, ja się cały czas czegoś uczę, bez przerwy, ja się uczę w mieszkaniu, ja się uczę w samochodzie jak jadę, ja się uczę w samolocie jak lecę, ja się cały czas czegoś uczę. I tak nikt mnie na C.K. Nadwornego Dzierżyciela Ballografu nie naznaczy, więc gorzko opity wiedzą łatam dach garażowy papą termozgrzewalną. A rano podpaliłem sobie niechcący palnikiem gacie. Tyle pożytków z mojej mondrości 😥. Pozdrowionka Krzysiu! ✋
 3. Wszystkie różnice są bardzo istotne w datowaniu zegarów tego typu. Czy podział co 5 min, czy co 10, czy może co kwadrans. Gdzie umieszczono ring z oznaczeniami minut: wewnątrz tarczy, a może na zewnątrz? Wąski- szeroki? Podziałki w postaci kropek, a może kresek? Jak wyglądają cyfry użyte (jeśli są), czy ogonki mają dłuższe, czy krótsze? Między godzinami są ozdoby, czy może krzyżyki? A jak krzyżyki, to czy oparte o na ten przykład strzałę? Tarcza jako całość z jakiego materiału i jaką ma wielkość, jaki jest wzór wskazówek etc, etc, etc. Każda z tych informacji dołączona do innych, umożliwia specjaliście ustalić pochodzenie i datę z dokładnością do +- 10 lat. Potrafi również powiedzieć, że być może coś tu jest nie teges między skrzynią, użytymi wagami, tarczą, mechanizmem i pochodzą od zegarów z różnych okresów. Czyli marriage, jak to nazywają na Wyspie. Mówienie o grandfather clock, że są kombinowane, lub składane... 80% z nich było składakami z założenia (wg. naszej dzisiejszej interpretacji). Bardzo szybko nastąpił podział ról i zegarmajstrzy zajmowali się mechanizmem (znowu kupa szczególików potrafi wydatować czas powstania), a najczęściej lokalni stolarze heblowali skrzynie. I nie było tu mowy o jakichś "katalogach", że se sprawdzimy i powiemy "nie, Lenzkirch nie miał takich w ofercie, to jest składak- skrzynia od GB". To były w pewnym okresie bardzo drogie przedmioty w Anglii. Klient płaci- klient ma. Nie mówiąc o okresie późniejszym, gdzie manufaktura w Birmingham dostarczała surowe mechanizmy, a majstry coś tam powygładzali, wsadzili w obstalowaną skrzynię i dumnie się podpisali na tarczy (zakupionej również w manufakturze z Walii, czy Birmingham). Moim zdaniem zresztą to nie był napis fałszujący historię powstania, tylko rodzaj zareklamowania warsztatu. Nazywam się John Brown, mieszkam w Rochdale i mogę ci takiego, na jakiego patrzysz właśnie z zazdrością zrobić. Dołączam przykładowy zegar z wielu podobnych. To jest Longcase z Kent, datowany na 1735, oryginalność poświadcza British Horological Institute. Też jakiś nowy, stan igła, nieśmigany. A już do prawie 300 dobija wiosenek. Myślę, że złudzenie małej tarczy i szerokiej ramki powstaje dlatego, że zegar ma otwarte drzwi. Po zamknięciu filarki nadadzą mu lekkości i wyszczuplą buzię. Co oczywiście nie przesądza, że pokazany przez kolegę zegar to nie jest kombinacja sprzed miesiąca. Jak pisałem w pierwszym poście- by należało porządnie i na żywo przeanalizować całość, poświęcić temu kupę czasu i konsultacji. Na podstawie jednego, niewyraźnego zdjęcia można sobie miło popisać z kolegami co najwyżej.
 4. Kiedyś często rozmawiałem z kolekcjonerem tych zegarów w UK i pamiętam jak mówił, że owszem, na początku były jednowskazówkowe, potem wprowadzono dwie. Pierwszy znany zegar tego typu, w zabudowanej całkowicie skrzyni powstał podobno w 1665 roku. W okolicach 1730r. większość na rynku to już były dwuwskazówkowe. W dużych miastach oczywiście natychmiast nastała moda na nową wersję, jednak on twierdził, że zegarmajstrzy z małych miasteczek jeszcze dosyć długo robili konserwatywnie, mając na nie zbyt. Na rynku kilkadziesiąt lat funkcjonowały równolegle dwie opcje, dlatego pojedyncza wskazówka jest niby charakterystyczna dla najwcześniejszych, ale hmmmm, nie zawsze. Ozdoby na tarczy, podział minutowy i inne różne szczególiki sytuują ten zegar (tarczę widzę tylko i to niedokładnie) w okolicach 1700 plus minus. Może odrobinkę wcześniej. Oczywiście moim zdaniem. Nie zabieram głosu jako ekspert od longkejsów, to wymaga wiedzy i doświadczeń zbieranych wiele lat, a wnioski należy podeprzeć analizą mechanizmu. Z wielu przyczyn, naprawdę wielu, nie da się na podstawie zdjęcia i bez poświęcenia kilku lat życia, napisać stanowczo i precyzyjnie na temat grandfather clock- co, jak, gdzie i jak stary. Ja z tego powodu owszem, bardzo się nimi zachwycam, ale nie kolekcjonuję. No i również dlatego, że nie mieszkam w 1000m2 pałacu.
 5. Bardzo ładny zegar, niezależnie od hałaśliwości. Wahadło mi się podoba, świetnie się prezentuje. A u Cousins podchodzącego klosza nie znajdziesz?
 6. fibo

  Sprężyna płaska

  Ależ jasne, ja w PL dorabiałem sporo do G Resch, czy innych starszych zegarów, bo tam były długie i jednolite, nie trafiłem gotowców na Allegro. Niby na zwykłych też chodzi, ale wszystko się przestawia, wahadło jest wyżej, nic nie pasuje... Teraz z UK sobie przywiozę od Cousins zapasik, ale jak się nie ma możliwości, to trzeba umieć wydłubać.
 7. fibo

  Sprężyna płaska

  Wszystko można dorobić, ale jeśli tu mamy typową do bólu i dostępną, oraz tanią rzecz, to po co się paprać? Tak jak napisał u góry mkl1- kup na portalu i załóż. Będzie pan zadowolony 😀.
 8. fibo

  Porady potrzebuję :-)

  Ależ ja nie piszę o Tobie, świetnie, że sobie poradziłeś i jest teraz fajnie. Gratulacje! Ja też kilka tarcz musiałem po prostu odmalować, bo już nic nie było widać na nich. Kwestia dotyczyła tarczy Janka, bardzo pięknej tarczy Janka. I IMO to nie jest żadna seryjna przypadłość, na bank ręczna robota. Jej wiek jest spójny z techniką naniesienia indeksów i upływem czasu. Będę się upierał 😆.
 9. fibo

  Porady potrzebuję :-)

  Oczywiście, że nowoczesnymi technikami można zrobić wszystko, na niektóre lewe banknoty nawet bankowcy się dają do czasu nabierać. Tu mamy nie tylko naniesione ręcznie indeksy, ale i ich przebarwienia charakterystyczne dla wieeeeelu lat ekspozycji na światło, wilgoć, paluchy, agresywne powietrze etc. Czy to też by można zrobić? Pewnie, ale po co? Zaangażować środki i wykonać lewą tarczę, by była właśnie gotowa do renowacji, bo jest spłowiała i z brakami? Na moje amatorskie oko- tarcza miodzio i JA nic bym przy niej nie grzebał, za wyjątkiem umycia, bo uwielbiam takie ślady upływu ze 150 lat.
 10. Kupowałem jakiś czas temu u Cousins do jakiegoś Louvre, ale dla mnie długie to było coś koło 20cm. Nie mogę sprawdzić, bo nie mam ich tu przy sobie. Na dłuższe niż 20 cm nigdy nie trafiłem .
 11. fibo

  O WDZIĘKACH MARYNY...

  Ja jako chłopak kłaniam się nisko Choć mi do dziadka bliżej niż blisko. Dziękując za Twe czułe życzenia, Pałę odkładam, pieluchę zmieniam, Smoczek na chwilkę wyjmuję z dzioba I ślę uśmiechy, Ci się spodoba!
 12. Tak mnie to zdumiało, że aż odkopałem starego P48, co u mnie dojrzewa. Ćwiertnik wygląda tak jak na fotkach. Mam nadzieję, że widać, choć robione w złym świetle telefonikiem. Ładnie spasowana jedna całość, żadnych kwadratów po drodze.
 13. No tu akurat mamy kłopocik, bo to jest wersja z tych najpóźniejszych i górna zawieszka ma specyficzny kształt. Nie mogę cyknąć fotki, jestem daleko od moich zegarów. Jednak pewnie któryś z kolegów pokaże. Znalazłem taką na OLX przed chwilą, kopię, ale pewnie funkcjonalną. Old Time jak sądzę o niej napisał.
 14. Do tej pory świetnym kierunkiem poszukiwań była Wielka Brytania. Wszystko do dostania w odpowiednich firmach wysyłkowych, lub na ebay.co.uk. Jak jest po brexicie? No niefajnie. Pozostaje szukać w PL, może na niemieckim portalu, czy jakimś EU? Włosy znalazłem na OLX u dwóch sprzedawców
 15. Pewnie mogło tak być, żeby sobie dokupić do posiadanego zegara skalę i wskazówkę, tylko trzeba było mieć już miesięcznego. Hmmmm, to nie były często spotykane Resche. No i kolejna rzecz, to duża zgodność skrzyni ze zdjęcia, z tą narysowaną. Są właściwie identyczne. Choć też o niczym nie przesądza definitywnie IMO, bo to jeden z ich ulubionych modeli, produkowany przez długie lata.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.