Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Zakes

Zegar Ślązak do identyfikacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Specjalistów w temacie!

Odziedziczyłem po prababci stary zegar typu Ślązak. Z tego, co widzę po sygnaturze to GB datowany na lata 1909-1925. Nie wiem czy da się go precyzyjniej określić po numerze P42 lub samej obudowie?

Dodatkow zegar sporo przeszedł, bo chyba brakuje mu korony. 

Czy da się jakoś określić jak on wyglądał oryginalnie i ewentualnie czy jest jakaś praktyka doprowadzania tego typu zegarów do stanu oryginalnego, czy raczej pozostawia się je w takim stanie? 

Jestem nowicjuszem w temacie więc liczę na Wasze wsparcie w temacie. Każda informacja o tym zegarze będzie dla mnie cenna. Dziękuję i pozdrawiam.

Załączam zdjęcia zegara:

 

IMG_20220125_140602.jpg

IMG_20220125_140611.jpg

IMG_20220125_140643.jpg

IMG_20220125_140654.jpg

IMG_20220125_140721.jpg

IMG_20220125_140730.jpg

IMG_20220125_140758.jpg

IMG_20220125_142225.jpg

IMG_20220125_142233.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stara fotka mojego ( na tym samym mechaniźmie)

 

BTW

 Tylko to ZEGAR, a nie ZEGAREK :)

 trochę zły dział...

image.thumb.jpeg.e1016119bc62b9c88fe707c6a197cdee.jpegimage.thumb.jpeg.419e49d89b9f90c771010808b4daccb0.jpeg

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję za odpowiedź. Za zły dział przepraszam, może Pan moderator jest w stanie przerzucić go do właściwego, bo ja chyba niestety nie. 

 

Mkl1, dzięki za zdjęcia swojego zegara, niestety z tego co widzę to jednak całkiem inne obudowy, więc nie do końca wiadomo jak mój egzemplarz wyglądał oryginalnie. 

 

Zastanawiam się czy są jakieś katalogi, które mogą pomóc określić ten pierwotny wygląd? 

 

I co z tym tajemniczym numerem P42? 

Edytowane przez Zakes
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanse na odszukanie identycznej skrzyni są minimalne. Na początku XX wieku Becker co rok wypuszczał kilkadziesiąt modeli "Ślązaków", odrobinę różniących się, np. kształtem półkolumienek na drzwiczkach itp. Z tego okresu przetrwały w powszechnym obiegu 2 katalogi (1909 i 1912 rok). P42 to oznaczenie długości wahadła w centymetrach.

 

 

1225291853_Screenshot2022-01-27at21-40-171909-10GustavBeckerNachtragsCatalogue-1909-10GBpdf.thumb.png.0e9eba590ceba72000cb2bf2f08acc80.png809048445_Screenshot2022-01-27at21-39-561909-10GustavBeckerNachtragsCatalogue-1909-10GBpdf.thumb.png.a1e942e49da715a4f2265b1b89872ed4.png1986395792_Screenshot2022-01-27at21-37-231912GustavBeckerCatalogue-1912GustavBeckerCataloguepdf.png.09b498ebd9dd100d15cca516fc203bb1.png


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój nieco starszy 1899 r , nieco podobny i nieco różny . No , w każdym razie sanki mamy identyczne , ;)

...... Co się uda , to dorobić ( odpowiednie materiały i zgodnie ze starą sztuką ) , bo ślady czasu może mieć , ale nie tak dużo braków .

IMG_3571-crop.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli rozumiem, że przy tak dużej liczbie wariantów, nie będzie dużym faux pas zakupienie dostępnej na aukcjach pasującej korony i jej zamontowanie? 

 

Zastanawiam mnie, jeszcze co zrobić z tymi brakującymi bokami gzymsu górnego. Czy to robota dla stolaża i czy jest to jakiś bardziej standardowy przekrój?

 

PM1122, z ciekawości intryguje mnie jak udało Ci się tak precyzyjnie określić datę produkcji twojego zegara? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy szanujący się stolarz dorobi Ci brakujący fragment listwy profilowej gzymsu. Najlepiej jakby miał do wglądu tylko samą skrzynię, w celu dopasowania odpowiednich frezów, aby wykonać takie same profile. Tylko niech nie robi tej listwy z sosny ! W oryginałach były one wykonywane z olchy, brzozy, buku bądź z dębu, ale w tym ostatnim wypadku cała skrzynia była wykonana z tego drewna. U Ciebie na pewno nie jest to skrzynia dębowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie brakowało jednej listwy gzymsu.. kupiłem na aledrogo o takim przekroju..

 Trzeba sobie pomierzyć ( odrysować kształt i nanieść wymiary).. znajdzie się  :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Zakes napisał(-a):

PM1122, z ciekawości intryguje mnie jak udało Ci się tak precyzyjnie określić datę produkcji twojego zegara? 

 

O listwach, to koledzy już pisali. 

A skąd znam datę produkcji mojego zegara , to proste...., Twój mechanizm jest z ażurowymi płytami , sygnaturą Silesia, bez numeru , a mój ma pełne płyty, inną sygnaturę Beckera i numer mechanizmu. Więc, łatwo jest ustalić datę. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakujący wychylnik, pionizery, koronę  (nawet stare) można kupić  na allegro. Nie wiem, czy nie powinien być taki sam motyw na tarczy wewnętrznej i wahadle? Trzeba by było to sprawdzić... Pozdrawiam


bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i cenne uwagi, będę działał dalej w celu przywróceniu mojemu zegarowi dawnego blasku. 

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.