Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Enkil

Lip w ZSRR

Rekomendowane odpowiedzi

@Enkil kiedy przewidujesz premierę książki?


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej sprawie nie mam nic do powiedzenia, tu decyduje wydawca. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje czekać <_<

Jak coś to się zapisuję na liste chętnych ;)


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy fragment. Mam pytanie  - dotarłeś do jakiś dokumentów które wskazują jednoznacznie, że zakupiono od LIP-a te właśnie kalibry? 

Kiedyś kiedy poszukiwałem informacji na temat ZIMa kilkukrotnie spotykałem się z informacją, że był on oparty na mechanizmie R 40

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rk7000 napisał(-a):

Bardzo ciekawy fragment. Mam pytanie  - dotarłeś do jakiś dokumentów które wskazują jednoznacznie, że zakupiono od LIP-a te właśnie kalibry? 

Kiedyś kiedy poszukiwałem informacji na temat ZIMa kilkukrotnie spotykałem się z informacją, że był on oparty na mechanizmie R 40

 

 

To jest bardzo dobre pytanie. Przejrzałem oficjalne strony fabryk zegarków w ZSRR , strony muzeów, strony historyczne poświęcone poszczególnym miastom w których wspomina się o fabrykach zegarków w nich istniejących obecnie lub w przeszłości i pomimo, iż w wielu pojawia się informacja o współpracy z Lip , to nie widziałem nawet jednego oficjalnego dokumentu, który by to potwierdzał. Są dostępne rozkazy o utworzeniu fabryk, kierunku ich działalności, ale nie wspomina się w nich, nic na temat Lipa. Myślę, że to celowe działanie - komuniści nie chcieli pokazać ze nie umią sobie z czymś sami poradzić więc nie rozgłaszali tego i nie mówili o tym nigdzie gdzie to nie było konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Enkil napisał(-a):

To jest bardzo dobre pytanie. Przejrzałem oficjalne strony fabryk zegarków w ZSRR , strony muzeów, strony historyczne poświęcone poszczególnym miastom w których wspomina się o fabrykach zegarków w nich istniejących obecnie lub w przeszłości i pomimo, iż w wielu pojawia się informacja o współpracy z Lip , to nie widziałem nawet jednego oficjalnego dokumentu, który by to potwierdzał. Są dostępne rozkazy o utworzeniu fabryk, kierunku ich działalności, ale nie wspomina się w nich, nic na temat Lipa. Myślę, że to celowe działanie - komuniści nie chcieli pokazać ze nie umią sobie z czymś sami poradzić więc nie rozgłaszali tego i nie mówili o tym nigdzie gdzie to nie było konieczne.

Cześć, a szukałeś w archiwach francuskich? Może tam został jakiś ślad. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Hecke napisał(-a):

Cześć, a szukałeś w archiwach francuskich? Może tam został jakiś ślad. 

Tak, na stronie marki Lip, nie ma o tym nawet wzmianki, wydaje mi się, że wcześniej była, ale usunięto, wniosek taki wyciągam w oparciu o anglojęzyczne opracowanie o Lipie - ktoś o tym pisze i podaje jako jedno ze źródeł właśnie tą stronę lipa, inne jego źródła to ruskie strony, które swego czasu znałem na pamięć. :)

 edt

było jeszcze francuskie opracowanie pewnej kobiety, ale też nie opierała się na żadnym dokumencie.  

Jedyne, raczej mało podważalne źródło to to. Iż oficjalne strony fabryk zegarków ZSRR, oficjalnie podają w swej historii powstania i produkcji, iż korzystały z licencji Francuzów.

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa - po tylu latach żadne dokumenty nie wypłynęły  nigdzie. 

To, że radzieccy się nie chwalili zakupem technologii od LIPa to mnie nie dziwi ale to że Francuzi żadnych dokumentów nie odtajnili to dziwne. 

Tylko to był okres przed WWII  ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu chodzi o to, że jest to umowa handlowa z prywatnym przedsiębiorcą i on po prostu mógł nie życzyć sobie, aby jej szczegóły były jawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2023 o 17:43, rk7000 napisał(-a):

Bardzo ciekawy fragment. Mam pytanie  - dotarłeś do jakiś dokumentów które wskazują jednoznacznie, że zakupiono od LIP-a te właśnie kalibry? 

Kiedyś kiedy poszukiwałem informacji na temat ZIMa kilkukrotnie spotykałem się z informacją, że był on oparty na mechanizmie R 40

 

 


Lip R26 i kal 26 z Penzy/1MCzZ to różne mechanizmy. Przypomnę jak znalazłem „prototyp” K26 z 1945…

 

…ale on tez nie przypomina jakos bardzo R26.

 

Fakt, jest podobny, ale tylko podobny. Może i R26 był jakaś tam inspiracją, ale inaczej niż K18 i ZiM - nie jest to kopia.

 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.