Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Zegar ,, X "

Rekomendowane odpowiedzi

A więc , zakupiłem zegar , o którym wspomniałem w innym temacie , pytając kogo on może być .

Wiszący , sprężynowy i z wychwytem Grahama umiejscowionym na tarczy - wygląda prawie jak Brocota .  Skrzynia solidna i parę ozdób mosiężnych, po bokach drzwiczki rezonansowe. Koledzy wspomnieli o kilku producentach , którzy mogliby to uczynić , np. Lenzkirch , CW , FMS

Mechanizm z trudem wyjąłem, taki ciężki . Powiem tak - to było chyba za dobrych czasów , bo mechanizm to gruby mosiądz. Podkład tarczy, oraz dodatkowy dysk , także z grubego mosiądzu .

Na mechanizmie malusia sygnatura - jak to odczytać ? - jak zweryfikować ?

Coś tam poszperałem i wychodzi , że to będzie Lenzkirch .

Ale , przecież ja nie jestem wszechwiedzący . Więc , żeby się upewnić , proszę szanowne grono kolegów i koleżanki, o wypowiedzenie się .

Proszę także , o datowanie i inne uwagi , np. co do skrzyni , mechanizmu , itp.

 

 

IMG_9498 (Copy).JPG

IMG_9487 (Copy).JPG

IMG_9488 (Copy).JPG

IMG_9490a (Copy).JPG

IMG_9491 (Copy).JPG

IMG_9496 (Copy).JPG

IMG_9499 (Copy).JPG

IMG_9500 (Copy).JPG

IMG_9501 (Copy).JPG

IMG_9502 (Copy).JPG

IMG_9503 (Copy).JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tajemnicza firma AGUL. ;) :P

Natomiast czy werk jest kompletem z wieszakiem i skrzynią? Hmm...mam wątpliwości.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wieszakiem - może by i przeszło jeszcze. W archiwum mam taki przy 203K, 250K i 302K ... więc trudno stwierdzić, że takich Lenz nie uzywał w tamtym okresie. Ale patrząc na całą skrzynię - no to gdybym miał zgadywać, to bym powiedział, ze moze byc nowsza... Jakoś plecy-mazerunek nie przekonują... 

Niemniej - zegar extra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sygnatura była stosowana od numeru 185 000 

i byłby to 1874 rok produkcji. 

Piękny ten mechanizm z wychwytem na tarczy 

i te palety rubinowe. 

Skrzynka nie pasuje do Lenzkircha, ale ogólnie 

piękny zegar. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o skrzynkę, to też tak coś myślałem - otwór i ta naklejka na plecach... coś nie tak. 

Ale co z tym wieszakiem ? 🤔 Widział ktoś taki ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Super 👌 Dzięki 😊 

Więc wychodzi, że tylko skrzynia może być wtórna. Noo, chyba że plecy wymieniono. Bo są też inne ślady, że wskazują, że było tam coś innego. 

Ale ogólnie , to całość prezentuje się i współgra. Myślę, że nie razi w oczy. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, nie razi. Wieszak zaliczony, bimbuła też. Kwestia skrzyni pozostaje sporą ciekawostką (nie powodem do umniejszania wartości). Wygląda na  pierwotną, jedyna dziura w plecach chyba była blokadą gongu (po instrukcji wnosząc). Tak czy inaczej, wygląda na młodszą o 10-20 lat. Lenzkirch też miał (rzeczone + naście lat później) kilka skrzyń z podwójnym kolumnami na drzwiczkach, ale takiej nie znalazłem. Ciesz się, pomyśl nad dorobieniem tego braku nad górnymi kolumnami i tyle.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 😊 

Oczywiście, że się cieszę ! 

To nic, albo inaczej mówiąc, no trudno, że skrzynia wtórna. Ale za to solidna, porządna i ładna. I chyba pasuje do mechanizmu. Napewno stara, ale mi także, wygląda na nieco młodszą, niż ten mechanizm. Szyba lekko pofalowana i z kilkoma pęcherzykami.

Jest trochę pracy - dorobić brakujące elementy w drzwiach nad kolumnami. Same drzwi na nowo skleić, bo chcą się rozejść. Dobrać odpowiednie dolne sterczyny, oraz piętkę. 

A na koniec, trzeba będzie wyszukać miejsce na ścianie ! 

 

PS... Dziękuję wszystkim ! 

To jeszcze nie jest koniec tematu. Jak ktoś coś wie, czy na coś trafi, co można dopowiedzieć, to bardzo proszę ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oto Bliski numer seryjny:

IMG_20180612_153135.thumb.jpg.2f1e348083a5501d8aaf06668301192d.jpgIMG_20180126_152819.thumb.jpg.6afdcc322cb318ded1e15bad4d8390a3.jpgIMG_20180126_153046.thumb.jpg.06e9ff48e02e7e37c5d0dfbf89efb6c2.jpg0_187_422.thumb.jpg.fd3cbb90a4a600120aec95f86228684d.jpg133.thumb.jpg.49fee13c7fcad96af100f51d2329888e.jpg 0_187_422.thumb.jpg.428e994f9f99de99c5208c9de547653e.jpg

Edytowane przez Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super 👌 Dzięki 😊 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.