Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Zel Gadis

ETA 2824-2 na szybkiego

Rekomendowane odpowiedzi

post-25365-0-50506400-1331082856.jpg<

post-25365-0-36932200-1331082853.jpg

post-25365-0-91281600-1331082854.jpg


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam parę uwag:

- ETA występuje w 4 odmianach (Standard, Elabore, Top, Chronometer) różniących się od siebie materiałowo i jakościowo. Wyższe wersje są znacznie droższe (patrz dopłata do COSC w Stowa - wychodzi trochę inna kwota ;) )

- Wersja Chronometer ma gwarantowaną dokładność zgodną z COSC, a przyzwoite ETA kilkusekundowe odchylenia (praktyka). Warto (przy takich wyjaśnieniach) rozróżniać wielkości gwarantowane przez producenta (potencjalny powód reklamacji) od rzeczywistych. Nie mam doświadczeń z wersjami podstawowymi.

- Szereg firm ją mniej/ bardziej modyfikuje

- Nie słyszałem o ETA w Rolexach - co innego Tudor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- Nie słyszałem o ETA w Rolexach - co innego Tudor.

Jasne.Tak jest jak kolega pisze.A co do Rolka,to racja bo chodził mi po głowie Tudor Submariner a napisało się jak jest ;) Zmieniłem,to tylko przykład :P


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezerwa jest chyba 48h , tak przynajmniej podaje mój producent zegarka . Ciężko mi sprawdzić bo zegarek nie ma wskaźnika rezerwy i nie wiem kiedy jest 100% "mocy" .


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rezerwa jest chyba 48h , tak przynajmniej podaje mój producent zegarka . Ciężko mi sprawdzić bo zegarek nie ma wskaźnika rezerwy i nie wiem kiedy jest 100% "mocy" .

Od 38-42 h takie są osiągi tej ETY bez modyfikacji.Raczej 38


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto i ona

eta28242modaine1wn7.th.jpg


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super opis, bardzo się przyda dla początkujących, do których się zaliczam.

Czy dobrze kojarzę, że rotor naciąga sprężynę obracając się w obu kierunkach? Czy to już standard w automatach?

Jaka odmiana z czterech wymienionych powinna być w ML z samym datownikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Super opis, bardzo się przyda dla początkujących, do których się zaliczam.

Czy dobrze kojarzę, że rotor naciąga sprężynę obracając się w obu kierunkach? Czy to już standard w automatach?

Jaka odmiana z czterech wymienionych powinna być w ML z samym datownikiem?

http://zegarki.info.pl/542/automatyczny-naciag


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
syntetycznych rubinów spełniających funkcję łożyska w elementach ciernych

W wersji top i chronometer juz nie są syntetyczne , w zalezności od wersji zmienia sie tez rodzaj balansu, włosa , zabezpieczenie antywstrząsowe .

Pełny naciąg to 650 obrotow wahnika , oczywiście bardzo dobrze ze umieścileś takie proste opracowanie - teraz tylko trzeba uzupełniac i bedzie git ;)

Kwestia ilości łożysk kamieniowych wystarczająca do dobrego dzialania werku to 21 w przypadku automatu(oczywiście teoretycznie, L 5100 posiada 17 a jest wspaniałym mech. ) , jest gdzieś to rozpisane.

Dokładność zalezy w duzej mierze od regulacji jak rowniez wersji wykończenia i warunków uzytkowania .


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W wersji top i chronometer juz nie są syntetyczne , w zalezności od wersji zmienia sie tez rodzaj balansu, włosa , zabezpieczenie antywstrząsowe .

Pełny naciąg to 650 obrotow wahnika , oczywiście bardzo dobrze ze umieścileś takie proste opracowanie - teraz tylko trzeba uzupełniac i bedzie git :)

Kwestia ilości łożysk kamieniowych wystarczająca do dobrego dzialania werku to 21 w przypadku automatu(oczywiście teoretycznie, L 5100 posiada 17 a jest wspaniałym mech. ) , jest gdzieś to rozpisane.

Dokładność zalezy w duzej mierze od regulacji jak rowniez wersji wykończenia i warunków uzytkowania .

Jasne ,uzupełnienia są konieczne.Dziękuję :)


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- ETA występuje w 4 odmianach (Standard, Elabore, Top, Chronometer) różniących się od siebie materiałowo i jakościowo.

(...)

- Wersja Chronometer ma gwarantowaną dokładność zgodną z COSC, a przyzwoite ETA kilkusekundowe odchylenia (praktyka). Warto (przy takich wyjaśnieniach) rozróżniać wielkości gwarantowane przez producenta (potencjalny powód reklamacji) od rzeczywistych. Nie mam doświadczeń z wersjami podstawowymi.

(...)

 

 

Otóż to!

 

O ile w wersji Chronometr - kwestia dokładności chodu jest jasna :) , to w wersjach podstawowych podczas poszukiwań trafiam na różne informacje...

 

Czy znacie wartości odchyleń dobowych gwarantowanych przez ETĘ?


... powinien być prosty jak zegarek Świat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.. no tak... Dziękuję ;) "najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze" :D

 

Więc gwoli jasności uzupełniam:

 

Dla wersji standard

 

Średnie odchylenie: + / - 12 s/d

Maksymalne: + / - 30 s/d

 

i potwierdza to wersję z Wikipedii

 

http://en.wikipedia.org/wiki/ETA_SA#ETA_2824


... powinien być prosty jak zegarek Świat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumię (jestem początkującym), ten sam mechanizm jest montowany w różnych zegarkach i ich ceny mogą być bardzo różne, od kilku do kilkunastu tys?

 

A mechanizm Seiko 7L22, jak się ma w porównaniu do takiej ETY?


Teraz zbieram na coś -)) nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jak rozumię (jestem początkującym), ten sam mechanizm jest montowany w różnych zegarkach i ich ceny mogą być bardzo różne, od kilku do kilkunastu tys?

 

Dobrze rozumiesz.

Tyle że w tych droższych jest montowana zwykle dorższa wersja

np Breitling lub posiadająca wymienione niektóre elementy mechanizmu.

Przykładowo omega stosuje ete ale zmienia wychwyt.

 

A mechanizm Seiko 7L22, jak się ma w porównaniu do takiej ETY?

 

zerknij tu

http://www.17jewel.com/two.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij tu

http://www.17jewel.com/two.html

 

 

Na moim Seiko jest opis "8 kamyków", hmm...

 

I jedna rzecz, może ktoś bedzie w stanie mi odpowiedzieć.

 

Zostawiłem mój zegarek, i po pewnym czasie się zatrzymał, normalna rzecz. Ale potem, nie wiem z czego to wynika, jak go ruszyłem to sekundnik skacze co 2 sekundy??? gdzieś wyczytałem że może mieć to związek ze słabą rezerwą, ktoś pisał że wtedy sekundnik skacze np co 4 sek.

 

Czy może ktoś mi to wyjaśnić?


Teraz zbieram na coś -)) nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdzieś wyczytałem że może mieć to związek ze słabą rezerwą, ktoś pisał że wtedy sekundnik skacze np co 4 sek.

to raczej w kwarcu, jak bateria słaba

w automacie nigdy nie zaobserwowałem, choć nigdy naocznie końca chodu nie zaobserwowałem, zwykle w szufladzie pada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to raczej w kwarcu, jak bateria słaba

w automacie nigdy nie zaobserwowałem, choć nigdy naocznie końca chodu nie zaobserwowałem, zwykle w szufladzie pada

 

 

Nie wiem, spróbuje w nim pochodzić więcej , może się troche podładuje i złapie właściwy rytm.

 

Seiko Kinetic SNL029P2 dla ścisłości, czas pokaże. Ale dzięki za info.


Teraz zbieram na coś -)) nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach intensywniejszego użytkowania zegarek odpalił, tzn sekundnik zaczął już "chodzić" normalnie.\

 

Czyli tamte przeskoki były związane ze słabą rezerwą.


Teraz zbieram na coś -)) nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

To tyle o tym mechanizmie i jego specyfikacji. Jak ktoś chce coś dodać, proszę bardzo. Poprawić błędy, proszę bardzo, skrytykować- o nie tego nie wolno. Mam nadzieję, że ten opis przysłuży się początkującym i uzupełni ich wiedzę.

Wszystko fajnie, tylko nie podałeś źródła tych wiadomości.

Zrobię to za ciebie:

 

http://www.17jewel.com/two.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie werku 2824. Otóż to ile wynosi jego żywotność przy ciagłym użytkowaniu? Gdzieś obiło mi się wzrokowo że 10 lat? Czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, po 10 latach to co najwyżej będzie wymagał serwisowania :P Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo zależy ono od zbyt wielu czynników np wersja 2824, czy werk był regularnie serwisowany, czy poddawany ekstremalnym przeciążeniom, ręcznie dokręcany itp itd a poza tym mechanizm mechanizmowi nierówny. Jeden rozsypie się po 2 latach, a inny popracuje 50 lat i dalej będzie cykał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś obiło mi się wzrokowo że 10 lat? Czy to prawda?

Zdania są podzielone na forum. Jedni twierdzą że 3 lata i do kosza.. inni że 50 lat..

 

Niemniej jednak, na dzień dzisiejszy maksimum 40 lat, ponieważ pierwsze egzemplarze wykonano w 1972 roku.. Kup sobie na jebaju jakiegokolwiek automata Tudor z początku lat 70-tych (jest ich od groma i mają te ety)... będziesz mógł śledzić dalszy rozwój wypadków :P


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasunęła mi się następująca kwestia.. Zaóżmy, że z braku większych funduszy kupuję zegarek z jakąś tańszą etą i ta rozsypuje się po kilku latach. Czy to jest problem wstawić do zegarka cały nowy mechanizm? A co by było, gdyby pokusić się o wstawienie mechanizmu powiedzmy w wersji TOP?? Czy nie byłby to najtańszy sposób posiadania zegarka możliwie najlepszego technicznie i jednocześnie takiego, który wybraliśmy ze wzgledu na wygląd, wcześciejsze możliwości etc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żaden problem.

Mechanizm możesz sobie kupić w dowolnej wersji wykonania i dać do przełożenia każdemu zegarmistrzowi.

 

PS

Oczywiscie mam na myśli mechanizmi identyczny czyli eta 2824 na etę 2824.

Są też zamienniki jak Sellita SW200, chiński ST21 ale to już inna bajka.


Pozdrawiam, Wojtek

Dążenie do bezpieczeństwa poprzez ograniczenie wolności powoduje utratę wolności bez uzyskania bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.