Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cytochrom

JLC Memovoxy automatyczne z lat 50-70

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze udalo mi sie zgromadzic komplet - tzn. wszystkie kalibry postaram sie cos o nich napisac - dzisiaj garsc zdjec w swietle dziennym k825 :) wiec rozwine troszke temat:)

post-514-0-96647800-1331248819.jpg

post-514-0-14357400-1331248821.jpgpost-514-0-93060600-1331248868.jpg

post-514-0-46968800-1331248822.jpgpost-514-0-10190300-1331248870.jpg

 

post-514-0-41869500-1331248826.jpgpost-514-0-42712300-1331248871.jpg

 

post-514-0-39105500-1331248827.jpg

 

 

tutaj wszytskie 3 - tzn. 815, 825 oraz 916

 

post-514-0-10356000-1331248829.jpg

post-514-0-09682200-1331248830.jpgpost-514-0-57793900-1331248872.jpg

 

wieczorkiem albo jutro napisze o werkach:


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to do roboty :(

 

Recznie nakrecane alarmy byly wielkim sukcesem JLC - rozlozyly na lopatki konkurencje - moze ja czy tez moj zegarmistrz nie jestesmy do konca obiektywni ale imho werki sa o niebo wyzej niz w vulacain z tego okresu, ceny i gwarancja jlc - slynna w tych czasach tez zrobila swoje (przez 2 lata nie wazne co sie stanelo - popsul sie, ukradli, zgubiles etc. wymieniali ci na nowy). W 1956 pojawil sie pierwszy automatyczny alarm nareczny - to jlc bylo pierwsze !!! Kaliber 815.

Glownym problemem bylo dopasowanie ustawienia dzyngla z koperty - ktory daje rezonans po uderzeniu przez mloteczek przy balansie z ruchomym rotorem naciagu automatycznego - aby zapewnic dokladnosc chodu obszar w ktorym mozna umiescic mloteczek jest bardzo ograniczony nawet przy uzyciu rotora typu bumper. Projektetantem tego zegarka byl czlowiek legeneda w jlc - pan ktory byl glownym autorem futurmatika - Fernard Reymond - w 1953 zglasza patent 308,039 - probem wywazenie rotora jest rozwiazany przez zmiane trajektori ruchu oraz specjalny ksztalt rotora, daje wiecej miejsca pod rotorem i pozwala na rozsadny rozmiar mlotka - zdjecie ponizej:)

zakreskowany obszar to miejsce gdzie moze byc umieszczony mlotek

post-514-0-02381400-1331249497.jpg

 

w 1956 wchodzi wiec na rynek 815, w 1959 825 - wersja z data a w 1969 kaliber 916 z pelnym rotorem uzywany az do 1983r.

 

cal. 815 - automat ,17 kamieni, 14 ligne, alarm nakrecany recznie, 18000 na godzine. Byly wersje z antyszokiem i bez . Wersja z Parachoc to P815 a z kiff to K815. Werki lekko dekorowane - rodowane, centralna sekunda, balans z glycyduru oraz plaski wlos. Rezerwa chodu to cirka 45 godzin zas czas pracy alarmu 20 sekund. Produkowano je do 1966 a calkowita produkcja nie przekroczyla 17000 sztuk. jest to najrzadszy automatyczny alarmik jlc vintage.

 

cal.825 - prawie jak 815 tylko dodano date - data nie ma quick setu. Produkowano je od 1959 - 1969 i zrobiono 67 000 werkow.

Wykorzystany miedzy innymi w polaris 65 i 68.

 

Przed Polaris byl jeszcze deep sea - 1959-1961 - pierwszy na swiecie automatyczny alarm diver!!! wr 200, - jego konkurent Vulcain nautical wprowadzono w 1961 i mial on wr 300m ale byl to alarm manualny. Wykonano ich tylko 950 sztuk i to jeden z najrzadszych alarmow jlc - referencja koperty to E857 - mimo ze nie ma daty w srodku jest cal.825.

post-514-0-19423200-1331249498.jpg34783058.jpg

 

Potem pojawia sie POLARIS - 1965-1959, Polaris to nazwa na rynek us ma europe nazwa - " SKIN DIVERS MEMOVOX"- testowany do wr 600 stop byl pierwszym alarmem ktorego dzialanie bylo czuc pod woda oraz slychac!!!

Jak na swoje czasy byl olbrzymi - 42mm bez koron, korony oparte na systemie super compressor- cisnienie przyciska korony do kopert i tym samym uszczelnia zegarek podczas nurkowania- miedzy korona a kopreta jest gumowa uszczelka -- system swietnie sprawdza sie na duzych glebokosciach - wysokie cisnienia ale w plytkiej wodzie jest juz roznie. Centralna korona polaris sluzy do obracania wewnetrznego bezela , tyl koperty jest podwojny - pierwszy dekiel a raczej jego czesc jest z chromowanego mosiadzu i jest wciskana pod duzym cisnieniem aby zapewnic szczelnosc a druga ze stali nierdzewnej ma 16 duzych dziur majacych za zadanie zmaksymalizowanie dzwieku alarmu i wibracji. Polaris ref. E859 - CALKOWITA PRODUKCJA 1600 SZTUK, WERK KALIBER 825.

fotoannunciojaegerlecou.jpgpolari13.jpg

 

 

I wreszcie 916 - pierwszy na swiecie automat alarm z rotorem majacym os obrotu 360 stopni - do tego pelny rotor!!! - mloteczek alarmu jest calkowicie schowany pod rotorem zas wypust koperty wchodzi w centrum rotora - patent 523,527!!! cudo

17 kamieni, 13 ligne z Kiffem, rodowany centralna sekunda, glycydur balans oraz plaska sprezynka, rezerwa 45 godzin, alarm podobnie 20 sekund. Ma date ale nie ma quick setu - niektorzy podaja ze ma ale ze wzgledu na slabe sprzegla nie radze probowac.

Robiony od 1969-1978 - razem 32 300 werkow - potem zastapil go podobny 919 a nastepnie 918 uzywany w obecnych mastercompressorach memovoxach.

 

Najbardziej znany Polaris II - produkcja ca. 1120sztuk (71-75)

post-514-0-53530700-1331249501.jpg post-514-0-93471400-1331249501.png

 

inne to lodoweczka - E872 - na zdjeciu powyzej - 3543 sztuki (70-74)

 

platek sniegu - snowdrop - e877 - 2153 szt (71-75) post-514-0-40803000-1331249503.jpg

 

 

oraz e873 - GT- 1000 sztuk (70-72)

 

post-514-0-63262900-1331249504.jpg

 

 

no to na tyle :)

 

pozdrawiam

Rafal


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No swietnie, teraz pytanie: chce miec Memovox "vintage" z alarmem, ale tylko jeden (nie jestem az takim fanatykiem tej marki, jak TY :( ). Ktory polecasz? Uprzedzajac pytanie: moze byc automat, moze byc manualny, moze byc z data, moze byc bez daty - to wszystko detale. Pytanie jest wiec wlasciwie takie: ktory z nich uwazasz za najlepszy?


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mi cwieka zabiles:)

 

Ja jestem fanem automatow - sa znacznie ciekawsze mechaniczne i zwykle wieksze rozmiarowo - 815 - zwykle 38mm, 825-od 37.02 do 38mm - 916 sa z zalozenia duze.

 

Jesli chodzi o awaryjnosc i dostap do czesci to najlepiej brac 815 albo 825 - czesci calkowicie zamienne - jest ich duzo na rynku a stopien skomplikowania werku jeszcze znosny, chociaz ja najbardziej lubie swoja lodoweczke na 916 - werk super zaawansowany - szczyt techniki jak na koniec lat 60tych, piekny - zdjecia werku tutaj

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/33337-memovox-cal-916-radosna-tworczosc-lat-70tych/page__fromsearch__1

tutaj zdjecia lodoweczki

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/33408-jlc-memovox-cal-916-ref-e872/page__fromsearch__1

 

koperty tez bardziej oryginlane i ciekawsze projekty - ja teraz choruje na snow dropa z czarna tarcza,

 

z wad 916 - utrudniony dostep do czesci i bardzo klopotliwy serwis - potrezbny bardzo dobry zegarmistrz.

ale 916 to moj typ, i ceny czasem zdazaja sie atrakcyjne podczas gdy 825 i 815 sa juz relatywnie drogie

na chrono 24 jest teraz z snow drop z biala tarcza za 2400 usd - co za stan mint jest niezle

 

link

 

oczywiscie kazdy z polarisow jest wart polecenia ale niestety ich ceny sa wysokie a ilosc skladakow duza.

 

Osobiscie ladna 916 - GT, SNOW DROP, albo lodoweczka

 

co do manuali to zdecydowanie pierwszy czyli 489/1 w srednicy 36mm i kopercie z uszkami ala lezki - swietny werk - mocniej dopracowany niz jego nastepca, znacznie ciekawszy i co wazne nieczesty

 

unikalbym za to wszelkich kompilacji typu world time albo parking - wiekszosc to skaldaki - kolesie przekladaja tylko srodkowe dyski alarmu i kasuja potrojnie

 

poprawne referencje to dla world time - cal.911 3160 oraz cal.911 2676

dla parking - e856 cal.814 oraz 3161 cal.814

 

 

pozdrawiam - jak cos pisz na pw - postaram sie doradzic

 

Rafal


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś telepatia albo co. :( Właśnie "wykryłem" u znajomego zegarmistrza, taki korpus koperty na 100% od Memowoxa.

 

post-859-0-10100700-1331249701.jpg post-859-0-47634000-1331249701.png

post-859-0-80519100-1331249702.jpg post-859-0-17888600-1331249703.png

post-859-0-68250300-1331249704.jpg post-859-0-05684300-1331249705.png

 

Niestety jest tylko to co na zdjęciach, kopercie brakuje dwuczęściowego dekla, w związku z tym mam pytanie do Rafała:

Czy takie koperty były tylko do automatów typu odbojowego (bumper), czy też do mechanizmów manualnych?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś telepatia albo co. :( Właśnie "wykryłem" u znajomego zegarmistrza, taki korpus koperty na 100% od Memowoxa.

 

w640.png

w640.png

w640.png

 

Niestety jest tylko to co na zdjęciach, kopercie brakuje dwuczęściowego dekla, w związku z tym mam pytanie do Rafała:

Czy takie koperty były tylko do automatów typu odbojowego (bumper), czy też do mechanizmów manualnych?

 

Witaj Piotrze - 100%, a moze i dekiel oraz 2 sygnowane oryginalne korony moge miec po poznaniu srednicy koperty oraz srednicy wkladu na dekiel - jesli kopertka ma 37 mm i wiecej srednicy to od automatu 815 albo 825, - na taka mi wyglada zmierz srednice na wejsciu dekla - ostatnio wymienialem w jednym - trzeba dorobic dzyngiel ale to tylko dolutowanie, wiec jak cos jest bedzie oryginalny dekiel, moze rowniez bede mial pasujace do niej 2 koronki, zas pierscien moge bardzo dokladnie pomierzyc i nie bedzie problemu z dorobieniem - w tych memo tyly i pierscienie byly stalowe - chyba ze koperta z pelnego zlota, bez testu w zasadzie ciezko powiedziec - sygnowali na deklach ale juz nie na koertach - ewentualnie mozna zanuzyc w menzurce z woda zobaczyc ile wypchnie, potem zwazyc i na bazie gestosci stopu ustalic czy jest to zloto czy tez stop,

 

pozdr

Rafal

 

pozdrawiam

Rafal

post-514-0-62425300-1331249741.png

post-514-0-98971700-1331249741.png

post-514-0-35542200-1331249742.png


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ze koperta z pelnego zlota, bez testu w zasadzie ciezko powiedziec

 

Dziękuję Rafale, kopertę już mam zaklepaną u zegarmistrza i przy okazji poszperam może znajdę resztę. :P Zegarmistrz dostał sporo rzeczy w spadku i nie ma zielonego pojęcia gdzie ta reszta mogła by być.

A koperta jest stalowa, tylko zdjecia były robione u zegarmistrza na szybko, komórką, przy zwykłej żarówce i przez to są takie sfałszowane kolory. :) Jakby co, to zgłoszę się do Ciebie na PW.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał,

fajne opracowanie, cieszę się że cyklicznie dzielisz się z nami swoją wiedzą i pasją. Ja przynajmniej bardzo dużo czerpie z twoich postów. Dzięki.

A teraz do rzeczy. Skoro mieszkasz w USA to pewnie miałeś kontakt z kultowymi skądinąd zegarkami Vulcain cricket (w koncu to "President's watch"). Jakie jest Twoje zdanie na ich temat, jak wypadają w porównaniu z JLC?

Sam myślę już od dawna o zakupie czegoś z alarmem a crickety są jednak sporo tańsze od memovoxów.

Chętnie poznam Twoją opinię.

pzdr


Pozdrawiam Bartek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jEDIMASTER@

Nie ujmujac vulcain bo to fajna firma i sam sie teraz czaje ale na nowa produkcje :D to jednak w tym okresie tzn. 50te - 60tych byli ubogim wariantem alarmu - poza wersja nurkowa gdzie osiagneli ladna wr oraz zaprojektowali fantastyczny dekiel ktorego patent zastosowal tez jlc to sa to naprawde dobre ale srednie zegarki i placenie ponad 200-300 usd to za duzo - wiem juz z doswiadcznenia iz sa bardzo awaryjne ale na szczescie bylo ich tyle ze nie ma problemu z czesciami, napewno fajny zegarek vintage ale moja sugestia - zarowno 910 jak i szczegolnie 814 jlc to male - 33-34 mm memovoxy, cricket tez jest maly, wiec na to samo ale werki w tych jcl piekne - mozna urwac 814 ponizej 500 usd w ladnym stanie - moze nie juz bo swieta w us - haloween a potem zmienia dekoracje na gwiazdkowe i ogarnie ich szal:)

z domu napisze wiecej

pozdrawiam

RAFAL


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-10448-0-18032800-1331256115.jpg

Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladny gt ale z moim zdaniem robiona tarcza - jak znajde podesle zdjecia oryginalnej raczy - blekit ma sloneczko, ewentualnie inny marker, coz nie wiem ale mam sporo watpliwosci, - wewnetrzna tarcza jest od 815 - tam nie bylo i ksztalt znacznika sie zgadza, zewnetrzna od 916, werk swietny ale wycenilbym jakies 3 tys zloty mniej - 7 tys pln.

 

pozdrawiam

RAFal

 

zewnetrzna tarcza jak ta jest nadal na e-bay do kupienia z niemiec - byla jedna kompletna i z 2 niekompletne (pamietam) tzn. bez srodkowych dyskow, nie dalbym tyle

 

pozdrawiam

Rafal


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e875 - cal916 1972-1981 7300 sztuk

 

tarcza mi sie nie podba - moze zdjecie - jak pisalem wyzej widzialem ta kompletna z innym centrum.

 

rafal

 

znalazlem ta tarcze

http://cgi.ebay.com/OLD-MEMOVOX-JAEGER-LECOULTRE-ALARM-AUTOMATIC-DATE-DIAL_W0QQitemZ370289084090QQcmdZViewItemQQptZWristwatches?hash=item5636f306ba


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Rafal

 

Twoja pasja zegarkami JLC jest godna podziwu

 

Irek


Beware the fury of a patient man.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość facet71

witam serdecznie pozdrawiam i gratuluje wspanialej kolekcji

jest pan chyba najbardziej odpowiednia osoba do zapytania o takie cacko? :

http://cgi.ebay.co.uk/1950-s-Jaeger-Lecoultre-watch-Manual-Wind-Alarm_W0QQitemZ270488298475QQcmdZViewItemQQptZWristwatches?hash=item3efa5be3eb

mam zamiar troche policytowac a w zasadzie juz to robie . prosba o ocene na oko

dziekuje bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie pozdrawiam i gratuluje wspanialej kolekcji

jest pan chyba najbardziej odpowiednia osoba do zapytania o takie cacko? :

http://cgi.ebay.co.u...=item3efa5be3eb

mam zamiar troche policytowac a w zasadzie juz to robie . prosba o ocene na oko

dziekuje bardzo

 

Witam,

 

serdecznie dziekuje

Tez go widzialem, coz zegarek fajny wczesne 50te werk 489/1, tylko troszke kombinowany - ma zmieniony wewnetrzny dysk, caly powinien byc albo zloty albo stalowy, tyl bardzo mocno spolerowany - nie wiele da sie z tym zrobic bo dzyngiel od alarmu juz mocno wystaje a dalsza polerka zakarawa na ryzyko jego odpadniecia, korony kazda z innej parafi - trzeba zmienic, szkoda ze nic nie ma o werku - powinien byc sygnowany Jaeger lecoultre i miec cal. 489/1 a wiec 2 mostki.

Po zatym jednak ladny zegarek i sadze iz przekroczy 600 usd ale nie wiadomo, troszke ryzykowny zakup.


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość facet71

Witam,

 

serdecznie dziekuje

Tez go widzialem, coz zegarek fajny wczesne 50te werk 489/1, tylko troszke kombinowany - ma zmieniony wewnetrzny dysk, caly powinien byc albo zloty albo stalowy, tyl bardzo mocno spolerowany - nie wiele da sie z tym zrobic bo dzyngiel od alarmu juz mocno wystaje a dalsza polerka zakarawa na ryzyko jego odpadniecia, korony kazda z innej parafi - trzeba zmienic, szkoda ze nic nie ma o werku - powinien byc sygnowany Jaeger lecoultre i miec cal. 489/1 a wiec 2 mostki.

Po zatym jednak ladny zegarek i sadze iz przekroczy 600 usd ale nie wiadomo, troszke ryzykowny zakup.

 

dziekuje serdecznie za szybka odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje serdecznie za szybka odpowiedz

 

poszedl za 717 wiec bylem blisko:)


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze moj;) werk z 1949 - ciekawostka bo wtedy opracowano, zaczeto sprzedawac od 1950 zas oficjalnie zprezentowano w 1951 :rolleyes:

pelna stal 35mm

IMGP0088.JPG

 

 

werk kaliber P489

 

IMGP0041-1.JPG


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odswiezyc watek ;) .

 

Co sadzisz o tym Memovoxie:

 

1183535102.jpg

1183535101.jpg

1183535103.jpg

 

Wg opisu kupiony jako nowy w 1966 roku, ma okolo 37 mm srednicy (nie wynika jak mierzone, cz z koronkami, czy bez), kaliber 825, w 2007 roku serwis, na co podobno jest kwit od zegarmistrza.

 

Koronki wydaja sie miec inny ksztalt niz w Twoim, ale sa sygnowane.

 

No i ile mozna za niego probowac dac?


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.