Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lełon

Casio Edifice EFE-503D -1AVEF czy EQW-M1100DB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tu nowy więc pozdrawiam wszystkich użytkowników forum. Wprawdzie to mój pierwszy wpis, ale wcześniej dosyć często tu zaglądałem. Mam pytanie jak z tematu: który wybrać Casio Edifice EFE-503D-1AVEF czy Casio EQW-M1100DB. Wiem, że tego drugiego jeszcze nie ma i będzie we wrześniu, znam tyle o ile specyfikację obu modeli, i cenę...

Zwracam się jednak do ekspertów, czyli do Was: czy warto czekać na EQW-M1100DB, płacić 1200-1300 zł, mając na względzie możliwość zakupu za jedyne 500 zł nówki EFE-503D-1AVEF (nie podaję linku żeby nie reklamować). Jak dla mnie jedyną wadą w porównaniu z EQW-M1100DB jest brak kalendarza wiecznego, czyli konieczność przestawiania daty, i brak radiowej regulacji wskazań zegarka. Czy to rzeczywiście są wady i na ile uciążliwe? I w efekcie czy warto za to płącić 700-800 zł? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa zegarki to 2 różne półki technologiczne. EFE-503D-1AVEF to właściwie prosty kwarc na baterię i jak dla mnie to te 500zł to aż za dużo, płaci się głównie za wygląd.

Natomiast EQW-M1100DB to już zegarek mocno technologiczny, aczkolwiek 1200-1300zł to też sporo. W tej cenie albo ciut wyżej można już próbować ustrzelić z Casio jakiegoś Oceanusa - a tutaj już mamy wszystko, co najlepsze u tego producenta.

 

Jak dla mnie jedyną wadą w porównaniu z EQW-M1100DB jest brak kalendarza wiecznego, czyli konieczność przestawiania daty, i brak radiowej regulacji wskazań zegarka. Czy to rzeczywiście są wady i na ile uciążliwe?

Na to pytanie nie odpowiem. Sam być może kiedyś to "przerobisz" i będziesz wiedzieć, jaka to wygoda. Osobiście znam kilka osób, które są na tyle przyzwyczajone to tej automatyki zegarka, że niechętnie widzą coś pozbawionego tych funkcji. Ale pewnie jest też sporo osób, które wolą mniej wydać i sobie zegarek ustawiać samemu. To trochę jak z klimą w samochodzie, żyć się bez tego da (no, może lekko przesadziłem z tym przykładem :) )

 

Wg mnie zegarka raczej nie kupuje się na rok, więc warto mierzyć półkę wyżej (ja mam takie podejście ogólnie do zakupów, często wydawanie mniejszej kasy to żadna oszczędność, a raczej marnowanie pieniędzy)


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sergserg, trochę mi sie wyjaśniło. Chociaż spotkałem się - na tym forum - z Twoją opinią, że seria edifice jak i oceanus to ten sam rodzaj mechanizmu:

 

A co do podobieństw, to sprawa wygląda tak, że Casio ładuje swoje mechanizmy do wszystkich zegarków, biorąc pod uwagę wspomniany OCW-T400 (z dwoma wyświetlaczami elektronicznymi), to jest kilka modeli G-Shocka z tym samym mechanizmem i jak napisał miller, ten sam mechanizm jest w modelach z linii Edifice. W sumie słusznie, można wybrać mechanizm, który nam odpowiada (od strony funkcjonalnej) i do tego wybrać sobie "obudowę" - czyli serię zegarków. Przerobiłem kilka różnych mechanizmów Casio i tutaj naprawdę jest w czym wybierać. Faktem jest, że Oceanusy są drogie bo Casio tak pozycjonuje tą linię zegarków, nie wynika to wprost z mechanizmu czy zużytych materiałów. Bardziej chodzi o prestiż. No i one faktycznie tak ładnie wyglądają, ale to już kwestia gustów.

 

więc chyba pozostanę przy serii edifice, z tym że osłucham Twojej rady i zrezygnuję z 503. Jednak wolałbym mieć dokładny czas i kalendarz.

 

Czy Waszym zdaniem - również Twoim Sergserg - ten model wart jest swojej ceny i mnie ustatysfakcjonuje :

 

ECW-M300EDB-1AER do wzięcia za ok. 1000 zł?

 

Z góry dziękuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sergserg, trochę mi sie wyjaśniło. Chociaż spotkałem się - na tym forum - z Twoją opinią, że seria edifice jak i oceanus to ten sam rodzaj mechanizmu:

 

mechanizmów powinno być, bo Casio ma mechanizmów jak mrówków :)

Owszem, potwierdzam, Casio pakuje te same mechanizmy (zwane tutaj modułami) do różnych serii zegarków, ale jeśli za wyznacznik w tych mechanizmach przyjąć takie "kroki milowe", po kolei: waveceptor, potem wielozakresowy waveceptor + toughsolar, multitasking funkcji, a na koniec wreszcie toughmvt, które "skutkuje" np. zmniejszeniem grubości zegarka.

W EQW-M1100DB, mimo że to nowa konstrukcja, brak jest tego ostatniego elementu, pewnie dlatego grubość zegarka to 13.7 mm. Poza tym patrząc po ciężarze 199g, to konstrukcja na stali. Tytanowa miałaby ciężar w okolicach 110g.

Z tych dwóch przyczyn napisałem, że ta cena to trochę sporo. Ale grunt, żeby zegarek się podobał, linia Edifice ma swój własny urok i wygląd, odmienny od linii Oceanus.

 

ECW-M300EDB-1AER do wzięcia za ok. 1000 zł?

To jest typowy wół roboczy, czyli zegarek "silnie funkcyjny", jeśli tak go można określić. Największą bolączką, jeśli dla kogoś jest to istotne, jest brak wskazówki sekundnika. W przeciwieństwie do wersji z linii Oceanus, ten jest na stali, z mineralnym szkłem i bez ToughMvt, ale jest ponad 2x tańszy.

 

Co do wyboru - kieruj się potrzebami. Ale jak masz jakiś dotychczasowy zegarek, to zerknij na jego stan, głównie pod względem zarysowań szkiełka. Jak robisz tego dużo, to warto rozpatrzeć kupno zegarka ze szkiełkiem szafirowym.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EFE-503D to klasyczny chrono oparty na miyotcie.

 

EQW-M1100DB ma oryginalny design tarczy (wielowarstwowa), waveceptor (6 zakresowy) , tough solar, stoper 1/1000 sekundy, alarm i czas swiatowy.

 

Roznica w cenie to 999 za efe i 1300 za eqw. Przy czym cena sugerowana przez Casio jest nawet wyzsza i powinna byc 1150 i 1400 odpowiednio. Wiec wszystko wskazuje na EQW.

 

ECW jest lepszy glownie o swiatelko i to jest jego najwazniejsza sila, bo ma WV i TS i jest mocno analogowy a przy tym ma podswietlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem za EQW-M1100DB

ma ciekawy design TS I WS na minus tylko brak szafirowego szkła

EFE-503D na plus szafir i cena

ale polecam przed zakupem zrobić test nadgarstkowy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sergserg:

To jest typowy wół roboczy, czyli zegarek "silnie funkcyjny", jeśli tak go można określić. Największą bolączką, jeśli dla kogoś jest to istotne, jest brak wskazówki sekundnika.

 

Dlaczego... dlaczego zrezygnowano z sekundnika. To był aktualnie mój lider...

 

Netrunner:

ECW jest lepszy glownie o swiatelko i to jest jego najwazniejsza sila, bo ma WV i TS i jest mocno analogowy a przy tym ma podswietlenie.

WV to waveceptor? Proszę potraktujcie mnie jak laika, nie mam rozeznania tak jak Wy. Spytam jeszcze nieśmiało - co daje ten TS i o co chodzi z tym światełkiem? Co to znaczy, że jest "mocno analogowy" i co to jest wielowarstwowa tarcza?

 

1TomTom1:

ale polecam przed zakupem zrobić test nadgarstkowy:)

Rękę mam większą niż przeciętna więc raczej rozmiar mnie nie przestraszy :)

 

Panowie, dziękuję za porady, wszystkie uwagi są dla mnie cenne i uczę się od Was. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sergserg:

 

 

Dlaczego... dlaczego zrezygnowano z sekundnika. To był aktualnie mój lider...

 

Większość funkcji jest realizowana na panelach cyfrowych (czyli cyfrowo). Podejrzewam, że łatwiej było to zrobić z sekundnikiem cyfrowym, bo jest on też wykorzystywany jako stoper i odliczanie w timerze.

 

Netrunner:

 

WV to waveceptor? Proszę potraktujcie mnie jak laika, nie mam rozeznania tak jak Wy. Spytam jeszcze nieśmiało - co daje ten TS i o co chodzi z tym światełkiem? Co to znaczy, że jest "mocno analogowy" i co to jest wielowarstwowa tarcza?

 

Wv = waveceptor, czyli odbieranie fal radiowych ze wzorcem czasu

TS = ToughSolar, czyli ogniowo słoneczne ładujące akumulator w zegarku ze światła (znika konieczność wymiany baterii)

O resztę trzeba Netrunnera pytać :)


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 110010000010011001

WV? raczej Wave Ceptor WC (nie mylic z toaleta :) )

Tutaj poczytaj http://zegarkiclub.pl/forum/topic/40823-casio-funkcjonalnosc/

 

Tarcza wielowarstwowa to taka ktora poprzez polaczenie kilku faktur powierzchni daje wlasnie taki efekt oraz rzezbienia, ktore sprawiaja i daja takie piekne efekty 3D.

 

EQW-M1100DB to cos pieknego ja bym bral :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NETRANNER

ECW jest lepszy glownie o swiatelko i to jest jego najwazniejsza sila, bo ma WV i TS i jest mocno analogowy a przy tym ma podswietlenie.

Chyba się modele pomieszały, w gre wchodzi EQW-M1100 analogowy i nie wydaje mi się by miał

podświetlenie, a jeśli chodzi o ECW to zgadza się, ma podświetlenie ale stwierdzenie że jest mocno analogowy jest trochę naciągane bo ma też wyświetlacz cyfrowy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielowarstwowa tarcza daje efekt trojwymiarowosci. jedne czesci tarczy sa wyzej, inne nizej i najczesciej jakas tarcza/wskazowka zachodzi pod ta wierzchnia warstwa.

WV to wave ceptor. Uzylem WV bo tak w nomenklaturze casio oznaczana jest skrotowo ta funkcja. TS daje tez pare plusow jak PS (power save) ze na noc wylacza wyswietlacz lub wskazowki i osczedza energie oraz to ze automatyczne podswietlenie mozna wlaczyc na stale (nie wylkacza sie po paru godzinach) oraz podswietla tylko jak jest ciemno.

tylko mam jak zwykle ambiwalentny stosunek do stopera 1/1000 sek. to bez sensu bo dokladnosc palca jest znacznie nizsza i ta 3 cyfra moze byc jakakolwiek a i tak nikt nie sprawdzi.

 

A silnie analogowy poniewaz ECW ma 4 wskazowki, a LCD slabo widac bo jest w negatywie, wiec na pierwszy rzuk oka mozna nie zauwazyc ze to ana-digi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację wszystkim wypowiadającym się w temacie, teraz dzięki Wam jestem w miarę świadomym klientem. Jeśli mógłbym jednak liczyć jeszcze na Waszą pomoc - zaznaczam, że z zakupem nie muszę się spieszyć, godzina zero wybije w połowie września - to który z niżej wymienionych zegarków polecilibyście mi najbardziej:

 

1. Casio Edifice EFE-503D-1AVEF (raczej odpadł na tle konkurencji :))

2. Casio EQW M1000DC 1AER (Casio EQW M1000DB 1AER - czy poza kolorem bransolety czymś się różnią?)

3. Casio ECW M300EDB 1AER

4. Casio EQW-M1100DB

jest a jakże i:

5. Casio OCW 650TDCE 1AVER

6. Casio OCW 520TDE 1AVEF

 

który z nich według Was ma więcej wad niż zalet, albo czego nie ma a w swojej klasie i za tę cenę mieć powinien?

Jeżeli uznacie mój post za głupi proszę o jego skasowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację wszystkim wypowiadającym się w temacie, teraz dzięki Wam jestem w miarę świadomym klientem. Jeśli mógłbym jednak liczyć jeszcze na Waszą pomoc - zaznaczam, że z zakupem nie muszę się spieszyć, godzina zero wybije w połowie września - to który z niżej wymienionych zegarków polecilibyście mi najbardziej:

 

1. Casio Edifice EFE-503D-1AVEF (raczej odpadł na tle konkurencji :D)

2. Casio EQW M1000DC 1AER (Casio EQW M1000DB 1AER - czy poza kolorem bransolety czymś się różnią?)

3. Casio ECW M300EDB 1AER

4. Casio EQW-M1100DB

jest a jakże i:

5. Casio OCW 650TDCE 1AVER

6. Casio OCW 520TDE 1AVEF

 

który z nich według Was ma więcej wad niż zalet, albo czego nie ma a w swojej klasie i za tę cenę mieć powinien?

Jeżeli uznacie mój post za głupi proszę o jego skasowanie.

 

 

Pozycje 5 i 6 materiałowo najlepsze, aczkolwiek w tych konkretnie Oceanusach tytan jest średnio utwardzany i rysuje się diabelnie. Plus za szkiełko szafirowe i za nieporównywalną jakość szczegółów w Oceanusach. Na minus - stare moduły i średnia prezencja :)

Pozycje 2 i 4 właściwie podobne, nowszy mechanizm w 4-ce to chyba jedyna różnica, nic znaczącego

Pozycja 3 - tak jak pisałem, wół roboczy, zegarek "wypas" jeśli chodzi o funkcjonalność, choć nie wygląda tak dobrze jak czysty analog (ale to już bardziej kwestia gustu)

O pozycji nr 1 bym zapomniał.

W pozycjach 1-4 na minus jest materiał, zegarek jest w sumie ciężki (stal, choć to też ma swoich zwolenników) i będzie się rysował (szkiełko będzie chyba największym problemem), więc po okresie użytkowania wygląd może nie być za ciekawy.

 

Wg moich kryteriów nie ma tutaj jednoznacznego faworyta.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście duże wrażenie zrobił na mnie ECW-M300EDB. Ma ciekawą tarczę -- solar pięknie lśni, no i jeszcze ana-digi + światełko -- lubię takie smaczki. EFE-503D-1AVEF już nie błyszczał tak bardzo, a porównywałem oba zegarki obok siebie.

Inna opcja to EQW-M710DB, chociaż najbardziej czekam na EQW-M1100DB :)

 

Ps. test nadgarstkowy powinien być decydujący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, model EQW-M710DB wart rozważenia, dorzuciłbym go do grupy razem z numerem 2 i 4.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam pytanie a propos wymienianego tu EFE-503d. Po lewej stronie tego zegarka jest koronka służąca do obracania wewnętrznym bezelem. Czy taki obrót można wykonać tylko po jej wyciągnięciu? Tak chyba powinno być, a u mnie bezelem można kręcić zarównio z koronką wciśniętą, jak i wyciągniętą... Jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o eqw-M710 chyba. mozna obracac bez wyciagania, bo to nie nastawianie, tylko wewnetrzny pierscien i nie dotyka to w ogole mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o eqw-M710 chyba. mozna obracac bez wyciagania, bo to nie nastawianie, tylko wewnetrzny pierscien i nie dotyka to w ogole mechanizmu.

 

Otóż nie, chodzi mi dokładnie o EFE-503D-7AV. Tam też jest wewnętrzny obracany bezel. I też nie dotyka mechanizmu, to jest jasne. Tylko po co w takim razie koronka w ogóle jest wyciągana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam pytanie a propos wymienianego tu EFE-503d. Po lewej stronie tego zegarka jest koronka służąca do obracania wewnętrznym bezelem. Czy taki obrót można wykonać tylko po jej wyciągnięciu? Tak chyba powinno być, a u mnie bezelem można kręcić zarównio z koronką wciśniętą, jak i wyciągniętą... Jak to jest?

 

 

Tej koronki od wewnętrznego pierścienia się nie wyciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej koronki od wewnętrznego pierścienia się nie wyciąga

 

 

kurcze, u mnie wychodzi, dokładnie tak samo jak koronka do ustawiania godziny. Nic już w takim razie nie rozumiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kacper_1984

EQW-M710DB - od marca 2010

ECW-M300EDB - od marca 2010

EQW-M1100DB - od września 2010 >> KLIK <<

 

Z tej trójki tylko M300 ma podświetlenie. Szkoda, że nowy model będzie tego pozbawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Z tej trójki tylko M300 ma podświetlenie. Szkoda, że nowy model będzie tego pozbawiony.

 

W zegarku tylko wskazówkowym podświetlenie jest zbędne. Wystarczające jest świecenie fluorescencyjne wskazówek i punktów godzin, lepiej sprawujące się po ciemku, bo nie oślepiające oczu jak każde źródło światła zapalone w ciemności. Panel cyfrowy nie może być fluorescencyjny, więc on wymaga podświetlenia, dlatego stosuje się takowe w zegarkach z wyświetlaczem bądź mixach wskazówkowo-wyświetlaczowych.

 

Bardzo ciekawie ma to rozwiązane Citizen w kalibrze U600 - podświetlają się jedynie panele od spodu, wskazówki i punkty godzin mają luminovę.

Wygląda to tak:

IMGP1940b.jpg


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kacper_1984

W zegarku tylko wskazówkowym podświetlenie jest zbędne. Wystarczające jest świecenie fluorescencyjne wskazówek i punktów godzin

Fakt, mój nowy nabytek nie ma podświetlenia a wskazówki i indeksy widoczne są w nocy o północy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś powiedzieć do czego służy ten wewnętrzny obrotowy bezel (pierścień) w modelu EFE-503D, bo mam taki model i nie wiem jak to czego to mogę wykorzystać?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś powiedzieć do czego służy ten wewnętrzny obrotowy bezel (pierścień) w modelu EFE-503D, bo mam taki model i nie wiem jak to czego to mogę wykorzystać?!

 

Minutnik, jak bezel w diver'ach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.