Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Bartosz 86

Remontoir Ligne Droite (prośba o informacje i ocenę) + PILNE PYTANIE :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie stan trzy w tej chwili moim zdaniem :) . Jednak po delikatnych zabiegach myślę że można uzyskać nawet więcej niż cztery. Po pierwsze czyszczenie i nie czyszczenie szmatką mechanizmu tylko na kąpiel do porządnego zegarmistrza omijając szeroki łukiem bateryjkarzy!!!! Po kąpieli mechanizm powinien wyglądać prawie jak nowy!!!

Po drugie samemu można doprowadzić złoto w w którym jest osadzony mechanizm tylko je polerując jest taka pasta polerska Starwax do złota, srebra, aluminium ogólnie rzecz biorąc do metali miękkich koszt około 14 złotych w castoramie lub innym budowlanym sklepie. Nanosisz szmatką i jedziesz :D następnie powtarzasz czynność ze dwa trzy razy i kończysz polerując czystą szmatką efekt jest powalający przykład koperty polerowanej prze ze mnie tydzień temu http://zegarkiclub.pl/forum/topic/52011-doxa-pasowka-poprawa-wygladu/

Tarcza i wskazóweczki w bardzo dobrym stanie i to duży plus widać że wskazówki mogą być oryginalne gdyż stylistycznie współgrają z sekundnikiem i pewnie pochodzą z okresu produkcji mechanizmu który datował bym na okolice roku 1900. Co do samego mechanizmu nie chcę się wypowiadać gdyż znam na tym forum osoby które mogą powiedzieć dużo więcej, kiszonki to nie jest mój konik choć mam kilka na temat których sam zasięgałem informacji. Popracuj nad nim bo warto a im więcej zrobisz sam tym większa satysfakcja chćby z przywrócenia blasku kopercie....

Powodzenia i wrzuć fotki po wszystkim :)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Stary za opinie:)

Tym większą mam ochotę odrestaurować ten zegarek, mam nadzieję, że mechanizm jest ok i zatrzymuje się z powodu brudu wewnątrz.

Próba odczyszczenia koperty zapowiada się pomyślnie, tarcza po lekkim przetarciu też wygląda jak nowa.

Zastanawiam się tylko jak pozbyć się wgnieceń na kopercie (złoto jest miękkie i troszkę wgnieceń jest), czy są jakieś sposoby? ...klepanie?

Czy wie ktoś może czy te zegarki posiadały szkiełka? Mój nie ma ale nie wiem czy to brak czy go nie było bo opaska która w moim domyśle mogłaby trzymać szkło jest luźna i łatwo ja wyjąć.

Dziś wybieram się do rodziny ludzi od których dziesiątki lat temu dziadek kupił ten zegarek - liczę, że odtworzę chociaż trochę historii ;)

 

ponieważ moje zamiłowanie do starych zegarków własnie się narodziło i uczciwie mówiąc - laik ze mnie to postaram się dokumentować proces odbudowy tego zegarka jak i pytać Was o porady - liczę na waszą pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

ta "opaska" to tzw. bezel czyli ramka trzymająca szkło która powinna zatrzaskiwać się na rancie koperty wokół tarczy. Szkiełko można dobrać lub dorobić ale w przypadku zegarków krytych niestety potrzebna jest cała koperta gdyż są to specyficzne profile szkła. Można też zastosować "ersatz" czyli plastik lub pleksę. Myślę że osoba która będzie czyściła mechanizm powinna też podjąć się dorobienia szkiełka.

 

pozdrawiam

 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta "opaska" to tzw. bezel czyli ramka trzymająca szkło która powinna zatrzaskiwać się na rancie koperty wokół tarczy.

 

Jest dokładnie tak jak piszesz ;)

 

Myślicie, że można znaleźć takie szkiełko na allegro? Widziałem tam jakieś Remontoir'y dosyć podobne, na części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze???? chyba szybciej dorobisz niż znajdziesz w częściach, to jak trafić 5-ke w totolotka ;), prawdopodobieństwo jest ale bardzo małe choć możliwe nie jak w przypadku 6-ki :). Sam szukam takiej ramki do swojej kieszonki hehe już rok ale zegarek tyka i leży w gablocie tak że kurz mu nie doskwiera :D

post-29151-0-65238900-1331803934.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

post-29151-0-67557200-1331803935.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Powodzenia!!! :D


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Koperte mozna wyklepac,jednakze do tego procesu trzeba wykonac(przynajmniej ja robilem) profilowany (tak samo jak koperta) podklad na ktorym bedzie sie wykonywac czynnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koperte mozna wyklepac,jednakze do tego procesu trzeba wykonac(przynajmniej ja robilem) profilowany (tak samo jak koperta) podklad na ktorym bedzie sie wykonywac czynnosc.

 

U starych zegarmistrzów można jeszcze spotkać czasami kowadełka specjalnego kształtu, drewniane młoteczki i agatowe gładzidła, które służyły do tego celu.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko czas pozwoli postaram się zanieść go w tym tyg do zegarmistrza.

Pali mnie ciekawość jak ten mechanizm chodzi ;)

Ciężko mi znaleźć jakieś konkretne informacje o firmie i modelu ale faktycznie należy go datować w okolicy 1900 roku :) - tym większa moja ciekawość :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - chciałem się poradzić, ponieważ mam straszny natłok pracy więc prace z zegarkiem nie posuwają się do przodu.

Znany krakowski zegarmistrz wycenił mi kompleksowy remont na 400zł w tym remont mechanizmu klepanie koperty i dorobienie szkiełka.

Zalezy mi na szybkiej odpowiedzi - czy to dobra oferta czy jest drogo? Sam nie umiem ocenić bo to pierwszy vintage jaki mam i pierwsze podejście do renowacji.

 

Bardzo proszę o opinie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Jezeli cena uslugi zawiera:

 

Czyszczenie i smarowanie mechanizmu,dorobienie zlotej ramki,wstawienie szklanego szkla(odpowiedniej savonettki)z epoki, wyklepanie koperty, to 400 PLN jest dobra cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi znaleźć jakieś konkretne informacje o firmie i modelu ale faktycznie należy go datować w okolicy 1900 roku ;) - tym większa moja ciekawość :lol:

Jakiej firmie? Jakim modelu? Z wyglądu zewnętrznego zegarek jest z okresu 1875-1910,


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli cena uslugi zawiera:

 

Czyszczenie i smarowanie mechanizmu,dorobienie zlotej ramki,wstawienie szklanego szkla(odpowiedniej savonettki)z epoki, wyklepanie koperty, to 400 PLN jest dobra cena.

 

bez dorabiania złotej ramki - mam tą ramke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmie? Jakim modelu? Z wyglądu zewnętrznego zegarek jest z okresu 1875-1910,

 

Piotrze - znam już swój błąd i doedukowałem się w nazewnictwie :lol: Powiedzcie mi czy ten zegarek jest na tyle ciekawy żeby inwestować w jego renowację? Na początku miałem wrażenie, ze to cos wyjątkowego, teraz widzę, że to konstrukcja 'no name' jedna z wielu, właściwie ciekawi mnie czy jest więcej wart niż nakład jakiego wymaga jego naprawa.

Bardzo proszę znawców o opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy ten zegarek jest na tyle ciekawy żeby inwestować w jego renowację? Na początku miałem wrażenie, ze to cos wyjątkowego, teraz widzę, że to konstrukcja 'no name' jedna z wielu, właściwie ciekawi mnie czy jest więcej wart niż nakład jakiego wymaga jego naprawa.

Moim zdaniem to 400,- zł nie warto w niego wkładać, ale uruchomić go mniejszym kosztem, ograniczając się np. do czyszczenia i smarowania zawsze warto.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Bez dorobienia zlotej ramki ktora masz(myslalem ze nie masz) to cena mocno wygorowana. Prawde mowiac za klepanie, czyszczenie i smarowanie oraz szklo cena powinna byc przynajmniej o polowe nizsza. No coz poradzic,niektorzy sie dosc mocno cenia.Wycena naprawy Twojego zegarka o ile w mechanizmie nie jest cos wiecej uszkodzone powinna byc wyceniona mniej wiecej tak:

 

Czyszczenie i smarowanie mechanizmu- max 80 PLN ( za polowe tej ceny tez sie da)

 

Klepanie koperty-od 10 - *50 PLN( * jezeli brak kowadelka i trzeba takie dorobic, a jest to chwila na tokarce + material)

 

Szklane szkielko o odpowiednim ksztalcie i wysokosci z epoki- od 20-40 PLN(oczywiscie da sie jeszcze taniej).

 

Marza - 20% ceny uslugi , jednakze czesto zalezy to od danej osoby wykonujacej usluge i mozna nawet zaplacic 100%.

 

Pomijam dodatkowe koszta wynikajace z udzialu w naprawie posrednikow(zlotnik,jubiler inny zaklad zegarmistrzowski), takich zakladow gdzie ktos korzysta z posrednikow nalezy unikac, wiadomo generuja dodatkowe koszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak pośredników - po prostu dobry zegarmistrz z tradycjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Widzisz , dochodza tez tradycje(marka) za ktore tez sie w tym wypadku placi i to jak widac sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz , dochodza tez tradycje(marka) za ktore tez sie w tym wypadku placi i to jak widac sporo.

Zgadza się jutro się do niego wybiorę po dokładne oględziny (obecną wycenę podał mi telefonicznie). Zobaczymy jak wyceni samo uruchomienie zegarka i dorobienie szkiełka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż dowiedziałem się, że mechanizm wymaga całkowitego rozebrania na części czyszczenia, regenerowania czy cos takiego.

Do tego szkiełko i klepanie koperty przy czym cena spadła do jakichś 300 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż dowiedziałem się, że mechanizm wymaga całkowitego rozebrania na części czyszczenia, regenerowania czy cos takiego.

Do tego szkiełko i klepanie koperty przy czym cena spadła do jakichś 300 zł.

 

Rozebranie mechanizmu na części to normalna czynność przy czyszczeniu. Kompleksowa konserwacja to właśnie rozebranie, wyczyszczenie, złożenie, nasmarowanie i regulacja. Natomiast interesujące jest, co zegarmistrz chce w nim regenerować. Stwierdził jakieś uszkodzenie, nadmierne wyeksploatowanie, czy coś?

Jeśli za 300 zł doprowadzi ten zegarek do porządku, to myslę, że cena jest akceptowalna. Może nie bardzo niska, ale jesli zrobi swoją robotę porządnie, to da się przeżyć.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozebranie mechanizmu na części to normalna czynność przy czyszczeniu. Kompleksowa konserwacja to właśnie rozebranie, wyczyszczenie, złożenie, nasmarowanie i regulacja. Natomiast interesujące jest, co zegarmistrz chce w nim regenerować. Stwierdził jakieś uszkodzenie, nadmierne wyeksploatowanie, czy coś?

Jeśli za 300 zł doprowadzi ten zegarek do porządku, to myslę, że cena jest akceptowalna. Może nie bardzo niska, ale jesli zrobi swoją robotę porządnie, to da się przeżyć.

 

...regeneracje to może i ja sobie dopowiedziałem bo średnio się na tym znam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odebrany, pięknie cyka i calkiem dobrze wygląda, wgniecenia w miarę możliwości wyklepane (podobno złotnik mógłby je doprowadzić do stanu jak nowy), wprawione szkiełko i przedewszystkim ogromna radość :D

Teraz mierzę jak precyzyjnie chodzi.

Nie mam dostępu do swojej lustrzanki, ale zaraz jak będe miał to wkleję zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ponad minutę przyspieszenia na dobę - zobaczymy jak dalej będzie się spisywał.

Dostałem na niego roczną gwarancje więc najwyżej pójdzie do regulacji ;)

 

Swoja drogą jaką maja te mechanizmy rezerwę chodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Ok 30 h. 1 minuta na dobe to i tak dobry wynik przy tak starym mechanizmie.Aby taki stary werk doprowadzic do stanu idealnego chodu trzeba by wymienic wlos sprezyne, sprawdzic stan czopow , lozysk nakrywek,kotwicy....Z podzespolami do werkow ok 30 letnich jest ciezko, a co dopiero do takiego zabytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.