Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dimmuburger

Napewno Elgin ale co i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Na wstępie zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem w kwestii zegarków a zwłaszcza kieszonkowych :lol: Proszę podpowiedzcie co to za sprzęt, jakiej próby o ile złoto, jaki rocznik i w ogóle. Chłonę wszystkie informacje, którymi koledzy dysponują odnośnie tego zegarka.

 

Link do zdjęć:

post-35453-0-80044300-1331818001.jpg

post-35453-0-31004100-1331818004.jpg

post-35453-0-74829700-1331818005.jpg

post-35453-0-90501300-1331818006.jpg

post-35453-0-53276800-1331818010.jpg

post-35453-0-96168100-1331818011.jpg

post-35453-0-42876500-1331818013.jpg

post-35453-0-86255100-1331818014.jpg

post-35453-0-21685300-1331818016.jpg

post-35453-0-99954900-1331818017.jpg

post-35453-0-37009200-1331818019.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm to Elgin class 52 grade 95 z 1886 roku. Fajnie zachowany stary zegarek. brakuje mu tylko ramki na szkło wokól tarczy. Co do koperty - niestety nie widzę zadnej pewnej informacji, z czego jest zrobiona i ile jest w/na niej złota :lol:. IMO jest grubo złocona, tak bym obstawiał.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm to Elgin class 52 grade 95 z 1886 roku. Fajnie zachowany stary zegarek. brakuje mu tylko ramki na szkło wokól tarczy. Co do koperty - niestety nie widzę zadnej pewnej informacji, z czego jest zrobiona i ile jest w/na niej złota :lol:. IMO jest grubo złocona, tak bym obstawiał.

Dzięki wielkie (już coś mamy ;)) a co dokładnie oznacza liczba 18 i numer poniżej nie mówiąc o tym grawerunku umieszczonym pomiędzy (jakiś ptak)?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chciałbym wiedzieć :lol:. Tak szczerze, każda normalna koperta dużego producenta (jak np Illinois Watch Case Co, Wadsworth, Philadelphia, Keystone itp) ma nabitą nazwę producenta, czasem nazwę modelu i, co najważniejsze, materiał, z którego jest wykonana, lub ewentualnie gwarancję na powłokę, co jest równoznaczne z tym, ze jest złocona. Na tej kopercie, choć jest bardzo ładna, brak jest jakichkolwiek "normalnych" oznaczeń. 18 może znaczyć wszystko i nic, może "udawać" próbę złota, może być numerem modelu, cokolwiek sobie twórca wymyślił. Ptak jest pewnie formą logo zakładu, który ją wykonał. Dziwne jest to, że tak ładna koperta nie jest prawidłowo opisana, skoro jednak nie jest jednoznacznei napisane, że jest złota, przypuszczam, ze jest złocona. koperty z litego złota są z reguły dobrze oznakowane.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem przed chwilą u złotnika, który powiedział, że jest to złoto 8-9 karatowe a 18 na kopercie wcale nie oznacza próby. No to drążymy dalej temat :lol: Kto coś jeszcze może powiedzieć na jego temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz więcej? proszę :lol:

 

Jak umiesz po angielskiemu, polecam: http://www.elginwatches.org/

 

Generalnie Elgin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie amerykańskich marek. Firma istaniała ok 100lat od połowy lat '60 XIX do połowy lat '60 XX wieku i wyprodukowała miliony zegarków (już do lat '20 było to jakieś 30mln sztuk!!!). Wspólnie z Watthamem pionierzy produkcji taśmowej zegarków (co ciekawe w zasadzie bez negatywnego wpływu na jakość. Fabryka wypuszczała w szczytowym okresie czterocyfrową (dokłądnie nie pamiętam, chyba 2500, ale pewności nie mam) ilosć zegarków dziennie. To, co masz to taki stosunkowo zwyczajny, 7-kamieniowy mechanizm, firma robiła natomiast mechanizmy w praktycznie wszystkich klasach jakościowych, może poza tą najniższą ("dolarówek"). Ponadto produkowała takze zegary samochodowe i wojskowe. Pod koniec istnienia zasłynęła takze jako producent jedynego zaprojektowanego i robinego w USA automatu oraz systemu Durabalance z regulacją predkości chodu na kole balansu, a nie na włosie - były to jedyne produkowane masowo zegarki z tym rozwiazaniem. W latach '60 fabryka ostatecznie przegarła nierówną walkę z kryzysem i tanią tandetą i niestety została zamknięta i całkowicie zlikwidowana (takze fizycznie - zrównana z ziemią ;)), z ogromną szkodą dla tej gałęzi przemysłu. Polecam źródła internetowe - od cholery tego jest, w większości po angielsku.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przeglądałem zdjęcia i chce tylko potwierdzić, iz cyfra "18" nie jest w moim mniemaniu proba ( punca)

Oficjalne proby metali szlachetnych sa nieco inne i zazwyczaj znaków jest wiecej - określają probe, rok produkcji i miejsce produkcji.

Czasami także wytwórce danego przedmiotu. Wszystkie cywilizowane państwa scisle przestrzegaja i rygorystycznie wymagają od producentow znakowania wyrobow w celu unikniecia oszustw, walki z czarnym rynkiem metali szlachetnych, i ochrona rodzimych producentów.

 

Biorąc to pod uwagę, sadze iż tak zacna firma jak Elgin nie bawiła by sie w jakies podrobki czy oszustwa, wiec...nasuwa mi się tylko jedna myśl

- ten zegarek to pasówka - mechanizm Elgin, ale koperta..albo robiona pod ten mechanizm, albo dopasowana z innego zegarka.

Jeśli byla by robiona pod mechanizm, być może celowo umieszczono cyfrę 18 sugerującą probe 18 carat, tymczasem kopertę zrobiono z próby 9

W ten sposób podniesiono w sposób nielegalny wartość zegarka.

Nieświadomy nabywca - byc może dałby sie nabrac, bo w oficjalnym obiegu handlowym - taki produkt nie mogłby sie znaleac legalnie.

Dlatego również nie ma na nim oficjalnej próby 9 carat, gdyż zdradzała by prawdziwa wartość.

Cyfra 18 również nie przypomina graficznie oficjalnych punc, ponieważ podrabianie znaków probierczych jest oszustwem karanym - jak sadze - dosyć dotkliwie.

Czy taka jest prawda?? Ktoz to wie na pewno ... Prawda gdzieś zaginęła bezpowrotnie w mroku dziejów..

I za to lubimy stare zegarki:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga techniczna: żaden Elgin nie występował w kopercie Elgin, bo Elgin NWC nie robiła kopert. Wbrew pozorom Illinois Watch Case Co Elgin,Ill. też nie była częścią NWC. W USA przez długie lata kopertę i mechanizm kupowano osobno, więc wiele firm robiło tylko "wnętrzności". Efekt jest taki, ze w zależności od preferencji nabywcy spotyka się stosunkowo marniutkie mechanizmy w szczerozłotych, pięknych kopertach oraz perełki w niklu. Później, gdy zegarki zaczęto sprzedawać jako całość, firmy zamawiały koperty u producentów i montowały całe zegarki, lub kupowały producenta kopert (np Elgin kupił firmę Wadsworth), co niekoniecznie oznaczało rezygnację z produktów innych wytwórców. Słowem - stwiedzenie, czy amerykański zegarek to składak jest w większości przypadków praktycznie niemożliwe, bo niemal wszystkie, z nielicznymi wyjątkami zegarki sprzed 1925 roku to faktycznie składaki. EDIT: Przypomniałem sobie w latach '20 zaczęły się już pojawiać reklamy gotowych, zapuszkowanych zegarków :lol:


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością czytam Wasze wypowiedzi na temat dawnych producentów.

Zastanowiło mnie to czy widziałem kiedyś logo Elgina na kopercie, nie mogę sobie przypomnieć.

na moim dużo późniejszym Elginie o nr, 21316725 też nie ma na kopercie oznaczeń prócz nr.10002549,poza tym ma wybite

Dueber warranted 20 years.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałeś, uwierz mi. Mogłeś widzieć napis "cased and timed by elgin nat'l watch co" w przypadku zegarków składanych w fabryce. Mogłeś też widzieć Illinois Watch Case Co. Elgin Ill., ale Elgin to nazwa miasta, a nie firmy. Tu jeszcze fotki (sorki za jakość, nie mam w tej chwili warunków) jednego z wyjątków - Illinois Autocrat, który akurat był sprzedawany jako całość. Wszystko pasuje iddealnie ale koperty wcale nie zrobiła Ilinois watch Co Springfield. Zrobił ją Wadsworth na zlecenie w/w firmy do modelu Autocrat. Po prostu w USA byli producenci zegarków (Watch Company) i producenci kopert (Watch Case Comapny) i ststem świetnie działał. Wyjątkiem yła np Dueber-Hampden, bo ta akurat firma produkowała jedno i drugie.

 

post-2232-0-38056600-1331818061.jpg

 

post-2232-0-17154500-1331818063.jpg

 

Żey nie było, ze zmyślam - mechanizm Autocrat, koperta Autocrat, aproducenci różni - taki to był system w USA :lol:

 

post-2232-0-40115200-1331818065.jpg

 

 

BTW - twoja koperta MA oznaczenie!!! Dueber to firma, a "warranted 20 years" to gwarancja na złocenie (często białym złotem, jak ta powyżej) i taki napis wystarczy za całą informację - koperta jest złocona.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przeglądałem zdjęcia i chce tylko potwierdzić, iz cyfra "18" nie jest w moim mniemaniu proba ( punca)

Oficjalne proby metali szlachetnych sa nieco inne i zazwyczaj znaków jest wiecej - określają probe, rok produkcji i miejsce produkcji.

Czasami także wytwórce danego przedmiotu. Wszystkie cywilizowane państwa scisle przestrzegaja i rygorystycznie wymagają od producentow znakowania wyrobow w celu unikniecia oszustw, walki z czarnym rynkiem metali szlachetnych, i ochrona rodzimych producentów.

 

Biorąc to pod uwagę, sadze iż tak zacna firma jak Elgin nie bawiła by sie w jakies podrobki czy oszustwa, wiec...nasuwa mi się tylko jedna myśl

- ten zegarek to pasówka - mechanizm Elgin, ale koperta..albo robiona pod ten mechanizm, albo dopasowana z innego zegarka.

Jeśli byla by robiona pod mechanizm, być może celowo umieszczono cyfrę 18 sugerującą probe 18 carat, tymczasem kopertę zrobiono z próby 9

W ten sposób podniesiono w sposób nielegalny wartość zegarka.

Nieświadomy nabywca - byc może dałby sie nabrac, bo w oficjalnym obiegu handlowym - taki produkt nie mogłby sie znaleac legalnie.

Dlatego również nie ma na nim oficjalnej próby 9 carat, gdyż zdradzała by prawdziwa wartość.

Cyfra 18 również nie przypomina graficznie oficjalnych punc, ponieważ podrabianie znaków probierczych jest oszustwem karanym - jak sadze - dosyć dotkliwie.

Czy taka jest prawda?? Ktoz to wie na pewno ... Prawda gdzieś zaginęła bezpowrotnie w mroku dziejów..

I za to lubimy stare zegarki:)

Pozdrawiam

Przyjmuję do wiadomości ale postawię pytajnik na temat wywodu czy to jest pasówka czy nie? Ja nie jestem w stanie tego określić po wyglądzie zegarka. Historii tego zegarka nie znam, na pewno jest ze Stanów i ktoś mi go sprezentował. Dopiero po kilku latach czyli dziś zacząłem wnikać w temat. Zaskoczył mnie wiek przynajmniej samego mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i odpowiedź przyszła przed zadaniem pytania, tak wolno mi net działa, wysłałem posta o 16 dotarł o 16,36.

Mam jeszcze jedno pytanie, z którego roku jest ten moj Elgin, lub jak to mogę znaleźć.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, co mogę ci powiedzieć, to że koperta na oko (po stylu sądząc) jest w podobnym wieku co mechanizm. Ponieważ jednak rozmiary mechanizów, wałek w kopercie były w USA zunifikowane, jaką taką pewnosć, ze zegarek został oryginalnie kupiony w tej konfiguracji, jaką masz teraz możesz mieć wtedy, gdy koperta była do konkretnego modelu, jak w Illinois'u powyżej (ryzyko, że została podmieniona inna kopertą z Autocrata jest minimalne). Prędzej możesz mieć pewność, ze zegarek został później złożony z dwóch, jeśli sam go złożyłeś lub gdy wiek koperty ewidentnie nie pasuje do wieku mechanizmu (co jest rzadkie, bo te mechanizmy ustawiane dźwigienką przeważnie nie pasują do nowszych kopert bez wcięcia na dźwigienkę, a z kolei nowsze wymagają 2 pozycji koronki, czego starsze nie mają. Inna sprawa, że wcięcie można łatwo dorobić. W sytuacji takiej, jak twoja, nie da się powiedzieć, czy I właściciel mechanizmu wybrał mu tą kopertę, czy tez później ktoś przełożył mechanizm do innej koperty. po prostu nie da się tego w zaden sposób sprawdzić. Niemal pewne jest, że ten mechanizm mógł być od nowości w tej kopercie.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i odpowiedź przyszła przed zadaniem pytania, tak wolno mi net działa, wysłałem posta o 16 dotarł o 16,36.

Mam jeszcze jedno pytanie, z którego roku jest ten moj Elgin, lub jak to mogę znaleźć.

 

1918 rok :lol:

 

Tu baza danych. wpisujesz numer mechanizmu i wyskakują wszelkie możliwe dane - akurat w NWC niemalże do końca prowadzono skrupulatna dokumentację produkcji.

http://www.elginwatches.org/databases/elgin_sn_intro.html


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

No i odpowiedź przyszła przed zadaniem pytania, tak wolno mi net działa, wysłałem posta o 16 dotarł o 16,36.

Mam jeszcze jedno pytanie, z którego roku jest ten moj Elgin, lub jak to mogę znaleźć.

21316725

 

Mechanizm Elgin 290,7j,rozmiar 16, rok 1918.

 

P.S Paweł jednak byl szybszy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Numer seryjny koperty danego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osiemnastka to osiemnastka, a numer 43777 to numer seryjny koperty.

 

kaido2: 1:1 :lol:


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie uczciwie, czy on ma taką wartość, która może właścicielowi spowodować uśmiech na twarzy czy tylko waciki w Biedronce? Wartość sentymentalna jest na pewno a ta druga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elginy wycenia się cholernie cieżko. Ostatnio za 200zł poszedł topowy B.W.Raymond i do teraz szlag mnie najjaśniejszy trafia. Odpuściłęm, bo założyłem, ze i tak będzie drogo, a potem znalazłem w zakończonych ;) . Ten ma ładną kopertę i jest stary do tego. Na pewno więcej niż waciki (chyba że baaaaardzo dużo wacików :lol: ). Ja bym go oceniał na 200-400zł, ale to bardzo z grubsza. i przy założeniu, ze jednak traktujemy go jak złoconego, bo wciaż nie wierzę, że ktoś zrobił złotą kopertę i sie nie pochawlił ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz więcej? proszę :lol:

 

Jak umiesz po angielskiemu, polecam: http://www.elginwatches.org/

 

 

Dzięki za stronkę bo w sumie jest tam strasznie dużo fajnych informacji na temat Elgin Company.

 

Poza tym pytanie? Jaki mechanizm jest w moim tytułowym zegarku: Full Plate Model, Bridge Model czy 3/4-Plate Model i jak jest nazywany po polsku?

Dzięki Panowie z góry ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój jest 3/4. Bridge model to choćby ten Illinois, a full plate to to:

post-2232-0-36321200-1331818072.jpg

 

Po polsku odpowiednikw nie znam, poza tym, ze mechanizm może być "pełnopłytowy". Czy konstrukcja mostkowa to byłby poprawny termin, nie wiem :lol:


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę drążył temat i czytał i na pewno dojdziemy do momentu kiedy moja wiedza na jego temat będzie większa. Tymczasem wiem, że jestem właścicielem zegarka z roku 1886 a to już coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2
Elginy wycenia się cholernie cieżko. Ostatnio za 200zł poszedł topowy B.W.Raymond i do teraz szlag mnie najjaśniejszy...

 

Nie tylko Elginy, ogolnie amerykanskie zegarki w naszym kraju.Ceny maja rozrzut niesamowity nie adekwatny co do rzeczywistej wartosci,nieraz za 7-mio kamieniaka ktos wola chorendalna cene , a nieraz sprawnego w przyzwoitym stanie mozesz kupic za 100-e na gieldzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.