Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Jarosław

regulacja dokładności chodu - przystawka

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, Wiecie ...łazi mi po głowie pewien pomysł ale nie wiem jak to opisać?

Chodzi o regulację zegarków MECHANICZNYCH z pomocą takiej przystawki... pewnej przystawki. Dokładnie chozi o coś takiego: ...pudełko drewniane z cienkim denkiem... na wzór bębna - werbla perkusyjnego...ALE NIE TAKE DUŻE! Takie na wielkość pasujące do wielkości zegarków naręcznych. Teraz w dnie pudełka umieszczamy b.czuły mikrofon. Mamy w ten sposób odbiornik odgłosów i głosów w pudełku. To podłączamy do komputera (każdy to urządzenie gospodarstwa domowego ...ma!) I tu kłopot! Zakładając że stosuję program do obsługi dźwięków który będzie rejestrował na FALI (ekran) dźwięk potrzebna byłaby jakaś WZORCOWA albo fala albo skala aby dopasowywać odczyt do wzoru i tak regulować aby się pokryły! Teraz drugi aspekt! Trzeba byłoby mieć parę wzorów na ilość półwachnięć na godzinę czyli do 18000, 19200, 31xxx itd. Należałoby też znać specyfikację fabryczną zegarka!

COW YNA TO? Męczy mnie to.... a może coś takiego np. PROGRAM można sciągnąć z NETu???

URZĄDZENIE ZEGARMISTRZOWSKIE JEST DOŚĆ DROGIE!!!

 

Pozrówka


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też szukam czegoś podobnego.

Na stronie http://www.horology.com/hs-softw.htm można pobrać wersję demo programu Windows Timing Machine. Wykorzystuje on kartę dżwiekową. Można chociaż sprawdzić, jak taki program działa.

Daj znać, jeśli znajdziesz coś lepszego.


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JEJU!!! I WŁASNIE O TYM MÓWIŁEM I TAK MYŚLAŁEM ...strzał w 10-tkę.

Tak trzeba zrobić. Tyle że ja wezmę jakiś darmowy program do MUZYKI i na nim się będę opierał (WTM kosztuje i jest DEMO)! Teraz tylko trzeba szukać odpowiedniego wzorca do USTAWIANIA! Czujnik zrobię sobie bez kłopotu! Ale czad...

 

IDĘ W TYM KIERUNKU... jak możecie to proszę o podpowiedzi!

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co do takiej maszynki chcecie mieszać komputer ? :shock:

Zegar komputera nie jest w żadnym wypadku urządzeniem dokładnym.... ( przypadkowa dokładność może mu sie przytrafić :) - tu oczywiście trzeba by uścislic jakiej dokładności potrzebujemy :roll:

Zróbcie sobie generator kwarcowy co nie powinno byc problemem, jezeli sie chce to zrobić - jezeli nie wiecie jak to smiało pytajcie :)

Mikrofon jako odbiornik taktu/chodu i wzmacniacz coby impuls podniósł do odpowiedniej wartości, komparator do porównywania.... lub dwa odzielne liczniki zliczajace - jeden dowolną część sekundy, sekundy, minuty , ew godziny - drugi np ruchy balansu - i po sprawie

 

Pozdrawiam Mariusz


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie chodu zegarka w warunkach domowych bez sprawdzarki jest proste, lecz czasochłonne - potrzebny jest jedynie dokładny zegarek kwarcowy.

Znalezienie darmowych rozwiązań tego problemu w internecie nie jest łatwe i stąd ta dyskusja. Jeśli chodzi o dokładność sprawdzania za pomocą programu WTM, proponuję przeczytać rozprowadzany razem z nim plik tekstowy traktujący między innymi o wzorcowaniu samego programu.

 

Pozdrawiam


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza odpowiedź do generatora kwarcowego?

Nie ja tak nie chcę ! PO CO MI GENERATOR który też musi być dokładny i powównanie w oddzielnym elemencie jak ja wolę zaprządz do tego KOMPUTER jako bardziej uniwersalne i elastyczne urządzenie?! I ta metoda jest dobra.

 

odpowiedź do ustawiania na zegar kwarcowy!

ODPADA!

Mam w domu labolatoryjny (prawie) zegar do legalizacji TACHOGRAFÓW!

Ustawianie takie jest bardzo pracochłonne!!!

Ta metoda daje dokładność dużą od razu bez pomyłek i ciągania przesówki w lewo i w prawo!

 

Tak myślę!


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:):):)

Proponuje wziąć oscyloskop, do wejścia podłączyć mikrofon na którym będzie położony zegarek..... wtedy będzie wszystko jasne i widoczne gołym okiem.

Nie trzeba budowac generatora, komparatora i wyświetlacza podającego czas wahnięcia czy dowolnej innej wielkości.

 

Mariusz


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES

Trzeba poświęcić trochę czasu i przygotować sobie zegarek, który będzie chodził dokładnie. Najlepiej wybrać taki, którego nie będziemy nosić, tylko potraktujemy jako wzorzec. Na pewno wymaga to trochę cierpliwości, ale jest do zrobienia. Miałem kiedyś zegarek marki SLAVA i chodził z dokładnością (możecie nie wierzyć, ale to prawda) +4s/30 dni. Regulowałem go chyba dwa tygodnie i w końcu udało się osiągnąć taki rezultat. Warunek: zegarek cały czas przechowywałem w tych samych warunkach (na ile jest to możliwe w domu) i nie zmieniałem jego pozycji (leżał w tym samym miejscu na półce). Oczywiście było to w czasach, kiedy nie było internetu i "Radio Controlled", czas ustawiałem według I Programu Polskiego Radia i... nie interesowałem się jeszcze tak bardzo zegarkami.

Mając tak "zestrojony" zegarek, można nagrać jego "chód" w programie do obróbki plików wave i traktować jako wzorzec. Potem bierzemy zegarek, który nas interesuje, również zgrywamy do pliku i nakładając jeden dźwięk na drugi, widzimy różnicę i możemy dokonać korekty. Oczywiście, jest to sposób czysto amatorski i czasochłonny, ale od czegoś trzeba zacząć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ZETES ..PRAWDA!

Amatorski... ale pomyśl o tej regulacji! Masz na ekranie np. 1 minutę cykli ..można więcej dla większej dokładności lub wyliczyć taki takt! I od razu regulujesz na SUPER DOKŁADNIE. Nie musisz kręcić suwakiem...!!! A kolega Mariusz ...chce albo ten temat zamknąć przed czasem albo wsadzić "kij w szprychy". Niestety nie jestem profesjonalistą i nie znam się na "TAK PROSTYCH KONSTRUKCJACH URZĄDZEŃ DO POMIARU CYKLI" ...a oscyloskopu nie potrzebuję... wolę nadal komputer. Laboratorium chemicznego też nie potrzebuję...

 

...przepraszam ale wolałbym rozmowę w sposób przystępny i pomoc w analizie tematu...


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzarka do zegarków analogowa (wydruk na papierowym pasku) podaje o wiele więcej informacji o błędach niż tylko reg. dokładności chodu.

Np. nie ustawiony tzw. środek włosa

błędy pozycyjne

bicie koła wychwytowego

wielkość amplitudy

wady zazębienia

wady łożysk

i inne (nie pamiętam więcej)

 

Ja nazywam te wszystkie wady widoczne na wydruku "szmery w sercu" :)

Więcej na ten temat w książce Techn.Mech.Zeg. "Montaż, konserwacja i naprawa" str 434-439 szczególnie warto zerknąć na rys.24-6 wraz z opisami.

Mam nadzieję, że nie jest to kolejny kij w szprychy postępu :twisted:

Myślę, że te informację bardzo komplikują metodę którą Testujecie.

Podejrzewam, że w zegarkach pozbawionych wad (j.w.) można pokusić się o reg. a wszelkie wady uniemożliwiają jej użycie.

Za dużo "dodatkowych" dźwięków wydobywa się z zegarków oprócz przysłowiowego tik-tak :)

Pozdrawiam

Adam Mroziuk

 

A z drugiej strony Pomyślcie jak by było fajnie wypuścić polski program do regulacji zegarków na PC firmowany przez klub. :roll:


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedź i przypomnienie! PRAWDA!

Zapomniałem dodać że to Tylko do zegarków SPRAWNYCH! No ale niesprawnych się nie reguluje tylko najpierw naprawia!


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzarka jest super urz. do wykrywania wad właśnie przed i w trakcie naprawy a po naprawie służy tylko do reg. chodu zeg.

(oczywiście w zegarkach chodzących - nie myślę o mocno uszkodzonych)

Adam


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A kolega Mariusz ...chce albo ten temat zamknąć przed czasem albo wsadzić "kij w szprychy". Niestety nie jestem profesjonalistą i nie znam się na "TAK PROSTYCH KONSTRUKCJACH URZĄDZEŃ DO POMIARU CYKLI" ...a oscyloskopu nie potrzebuję... wolę nadal komputer. Laboratorium chemicznego też nie potrzebuję...

 

...przepraszam ale wolałbym rozmowę w sposób przystępny i pomoc w analizie tematu...

 

Nie chcę broń Boże tematu zamykać :)

Tylko trochę życia w niego włożyć.

Troche usmiechu, troche abstrakcji....sama fachowość zabije wszystko.

A zresztą jak tu o fachowości mówić jak zaczynaja się "środki zastępcze".

Zawężanie tematu na dzieńdobry do niczego dobrego nie prowadzi.

Zbudowanie generatora kwarcowego to koszt kilkunastu złotych i paru godzin pracy ( dla wprawnego dużo mniej) to jaki to problem. Bez uwzglednienia kompensacji termicznych taki układ bedzie pracował z dokładnością ok 1s/mies.

Oscyloskop mozna kupić za kilkadziesiąt złotych zapewne, bo to stare i nie potrzebne prawie nikomu. Użycie go jako elementu końcowego zamiast drukarki ? a dlaczego nie ? zrobisz sobie "EKG zegarka".

 

Jeżeli naprawdę koledzy chcecie coś zrobić to róbcie to odważnie a nie przerażajcie się od samego początku złożonościa problemu.

Więcej luzu, uśmiechu, ambicji Wam życzę. Jeżeli hobby ma w efekcie dawać sztywność i powagę a nie przyjemność i zabawę to zanudzicie siebie samych i sporo osób w swoim otoczeniu.

Na początku któs napisał, że jest sztywno - zrócie coś by było inaczej :)

 

PS Sebastian - czy mółbyś przesłać skan "rys.24-6 wraz z opisami" :roll: :wink:

 

Pozdrawiam Mariusz


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...JUŻ MI SIĘ GĘBA CIESZY... TO JEŻ LEPIEJ!

KOLEGA MARIUSZ SIĘ NIE GNIEWA ale myślałem że to tak na 110 % poważnie!...

...ale co dalej? Mam generator, oscyloskop, odbiornik dźwięków... zegarek leży sobie i chodzi a na oscyloskopie ...EKG. Jak to porównać ze wzorcem???

Wczoraj robiłem pierwsze testy z programem do rejestracji dźwięków, mikrofonem, szkłem (???) oraz prawie nowym STOPEREM Rosyjskim. Wychodzi wstępnie 18000 półwachnięć na 1h ...dziś dalsze próby...

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebny generator, jeżeli jest w miarę rozsądny oscyloskop - powinien miec swoja niezłą podstawę czasu.

Jeżeli wejdziemy półkę wyżej w oscyloskopach co nie powinno być problemem to mamy oscyloskop dwókanałowy.

Jeden kanał to nasz wzorcowy genrator, drugi , to "szmery " z zegarka.

Nie wiem jak jest zbudowane urządzenie oryginalne i co jest "odbiornikiem chodu", ale przy założeniu, że jest to analog, jedyną przychodzącą mi do głowy metodą próbkowania jest metoda drgań fal słyszalnych, czyli dzwieku. :roll:

Pudełko eliminujace drgania zewnetrzne, membrana zamieniajaca "tik-tak"i inne na impuls elsktyczny i to kierujemy na drugie wejście oscyloskopu.

 

Wydaje mi się, ze to żaden patent - poprostu zamienilismy kawałek kartki na ekran monitora.

 

PS oscyloskop mozna zrobic z kompa i zapewne wszystko zmierza do jednego, jest tylko z kompem jeden problem - nie pojawi sie w kompie tak dokładny generator wzorcowy.

Sam komp go nie ma a synchronizacja z zewnatrz nie poda takiego przedziału czasu, który by nas satysfakcjonował, i zamiast zliczać czas, który trwa jedno"tik-tak" będziemy liczyć ilość "tik-tak" w jednostce czasu - a to jest spora różnica.

 

Oczywiście to wszystko jest teoria. Na początek trzeba wiedzieć o jaką dokładność nam chodzi. Jeżeli uznamy, że zegar kompa ma wystarczająca dokładność wiele problemów znika.... i jakość też :wink:

 

Pozdrawiam Mariusz


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES
...PS Sebastian - czy mółbyś przesłać skan "rys.24-6 wraz z opisami...

Wysłałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne dzieki :)

Eeeech to naprawde proste urządzenie.

Trochę sie nam czasy zmieniły od lat 60-tych.

Naprawde nie miałem pojecia jak takie sprawdzarki działają - pewnie nie wierzycie ? :roll: :oops:

Sprawdzarke mozna bez wiekszego problemu zrobić - tyle, że ona zegarka nie naprawi.

 

Doswiadczenie jest niezastapione.

Zacznę je zdobywać - mam juz upatrzony pierwszy cel - scienny spręzynowy Becker..... i ten tego - Panie Adamie - jak mi troche części zostanie to podeślę, a może wszystkie ? :roll: - no przecież jak rozłożę to potem ktoś to musi poskładać do kupy :twisted: .... może choć jaki młynek do kawy z tego wyjdzie :wink: obudowę będzie miał ładną :)

 

Pozdrawiam Mariusz


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to tak się znęcać nad fanem Beckera :)

SADYSTA :wink: :):)

Pozdrawiam

Adam M

 

Ps.

Piszę się na wszystko co po nim zostanie :twisted:


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piszę się na wszystko co po nim zostanie :twisted:

Ale nie ma lekko - to ma wrócić działające do mnie na ścianę :roll: :wink:

 

Pozdrawiam Mariusz


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czując sie w obowiązku dbania o samopoczucie forariuszy, odstąpiłem od konserwacji Beckera.

Postanowiłem zająć sie mechanizmem ( czyli werkiem :twisted: ) FMS.

Ale od tego to juz mnie nie odwiedziecie - juz go rozłożyłem :twisted: ... i nawet chyba mi sie udało nie odkształcic części.

Nie wiem tylko czy na głęboka wodę sie nie zapuściłem, bo ma sporo luzów na łozyskach. Taki to chyba mozna "klepać" , bo tulejowac to sie nie podejmuje :roll: ... ale tylko dlatego, że brak narzędzi.

Jak Was nie zanudzę to relacje mogę zdawać na bieżąco :wink:


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość artpl

posłuchajcie Pana majstra /kolege amroziuka/ a nie samemu kombinowac jak wyregulować zegarek ;-) to wszystko ładnie i pieknie wygląda, zaprząc PC,Oscyloskop itp. ustrojstwa.Cały problem polega jednak na tym że zmierzycie wtedy jedynie wąski wycinek czasu pracy zegarka, to znaczy jego "zachowanie" przez 1, 2 czy 5 a może nawet 10 minut.Z mojego doświadczenia wynika iż pomiar taki niewiele daje, dlatego że jest to pomiar zaledwie kilku minut pracy zegarka.Jakiś czas temu kupiłem urządzenie do regulacji pod tytułem microset precision timer , tu jest strona producenta: http://www.bmumford.com/microset.html , i jedyne co mozna tym zrobić to wyregulować "z grubsza" chód zegarka, osiągnąć dokładność w granicach - 40 do max. - 10 sekund na dobe.Pisze tutaj o zegarkach używanych 20, 30 lat najczęściej firmy Omega.Zmniejszenie tego błedu o każdą sekunde jest niesamowicie trudne /dla mnie/.Tak więc nawet chwilowe ustawienie np. na 18000 +/- 2 wahnięcia obrotów balansu nie gwarantuje że za kilka godzin zegarek nie przyspieszy lub nie zwolni.Pierwsza rzecz przed regulacją chodu to ewentualna naprawa zegarka u DOBREGO zegarmistrza, czyszczenie mechanizmu, regulacja tego i owego w mechanizmie a dopiero na końcu ustawienie chodu.Moja własna blisko 30 letnia Omega pozni się od 10 do 30 sekund na tydzień, lepiej nie potrafie wyregulować tego zegarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was Bardzo Serdecznie.

Przerobiłem już program do rejestracji dźwięku GoldVawe

oraz Oscyloskop programowy i już wiem czego mi trzeba.

MOŻE KTOŚ MA LUB MOŻE ZNALE?ąĆ!

Program który wyświetli na ekranie LICZNIK 4 - 5 pozycyjny CYFROWY

który pokaże do 0.000 na skali. Program musi współpracować z kartą

dźwiękową! Musi to być program z gatunku TAKTOMETR, IMPULSOMETR.

Programy takie pałętają się po sieci jako twórczość ludzi nauki,

zaliczeń dyplowowych lub warsztatów!

TEGO SZUKAM!

 

Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Crimson

Tak czytam na temat programów do rejestracji, analizy dźwięku i odrazu przyzedł mi do głowy profesjonalny program do masteringu w studio muzycznym Wavelab. Dokładność pomiaru, dokładna analiza powiekszenie ścieżki itp. poprostu z dźwiękiem można zrobić wszystko. Mankamentem może być cena WaveLab firmy Steinberg ( ale w internecie można odnalezc tzw piraty za darmo:-), nie znajdziecie lepszego programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...cóż? Stanąłem na tym że mam jeden program na PC do obsługi MICa i do pomiaru impulsów ale mam też SOFT do Amigi również do pomiaru impulsów!!! Na Amie mam też ProTracker'a. Ten mi pomoże... niedługo trochę więcej w temacie! Pozdrawiam


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wracam ja i temat regulacji.

Jak już pisałem niestety na PC (to DEMO!) nie nigłem uzyskać tego co chciałem! Cóż wiem mogłem się spodziewać! Ale szukam nadal bo wierzę że gdzieś jest. Tymczaem mam na Amidze program do opisu sygnałów dźwiękowych.

 

A co powinno być?

- program ma odczytywać port dzwiękowy czyli mikrofon.

- wyświetlać impulsy CYFROWO

- mieć 2 liczniki.

 

O co mi chodzi? Mamy wzorzec dla zegarka który ma 18000 półwachnięć. Wzór to coś co jest idealne. no prawie powinno być.

I teraz robimy odczyt z zegarka pracującego i musi się pokryć. Jeśli się poktywa to powinno być już przynajmnie coś w "okolicy".

Dodam tylko że ustawiamy i tak na spieszenie a nie opóźnianie chodu. To oczywiste. Nawet LONGINES w moim zegarku tak ustawiał... jeśli po np. tygodniu gubi wzorzec to w plusie a nie minusie.

 

(lepiej przyjść na autobus wcześniej a nie później!)

 

Pozdrawiam i działam dalej ....po przerwie :-)


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.