Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Jarosław

regulacja dokładności chodu - przystawka

Rekomendowane odpowiedzi

screen.jpg

 

Znalazłem program który podobno działa.

Może jakiś nasz klubowy informatyk przetłumaczy ten program na Polski :?:

 

http://home.teleport.com/~gregsa/clocks/wtm/index.htm

 

Pozdrawiam

AM


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcus

Hmmm ściągnąłem to sobie , troche nie bardzo działa... albo karta ma niskie wzmocnienie i wysoki poziom szumów albo mikrofon mało-czuły, u mnie kończy się tym ,że rejestrowany jest szum a po wzmocnieniu to juz rumor z którego program nie chce wyławiać "tykania".Trzeba chyba zastosować jakiś niskoszumny przedwzmacniacz mikrofonu :?: Może ktoś ma inne rezultaty???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... niestety !

ja sciągnąłem sobie ten program już dawno , i ani z moją pasówką - omegą z 1923roku ani z pontosem (unitas 6498) nie działa.

... chyba trudno o głośniejsze werki !

... a mikrofon mam sony - i powinien być dobry ( nie dlatego że sony :wink: )

 

piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już przerabiałem ten program na kilka sposobów. Pomijam że jest to DEMÓWA więc nie wyciągniemy z niego zbyt wiele ale... mi do tego się regularnie GLEBI! Nie mogę zabardzo popracować.

Generalnie ja uderzam w INNE programy o podobnej konstrukcji jednak MUZYCZNE bo ten jest takim MUZYKIEM przerobionym na potrzeby pomiaru chodu! (coś koło tego :-) )

Mam spory zbiór posciąganych z NETu programów tego typu na AMIGĘ. Ale nie mam czasu aby się do tego przysiąść! Być może jest tam ten o który zabiegam?!

 

Ja szukam takiego progarmu który:

- działa z mikrofonem

- przedstawia pomiar w formie cyfrowej

- ma dwa liczniki pomiaru

- mierzy impulsy na dowolnie wybranej przestrzeni czasu

 

Resztę czyli specyfikację półwachnięc oraz parametry mechanizmu znajdę w instrukcjach internetowych :-)

 

...ot, takie gwoździcho... :-)


Jarosław Urbanowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu znalazłem coś, co dosyć dawno gdzieś mi "wcięło".

W numerze 3/91 miesięcznika "Radioelektronik" jest artykuł zatytułowany"Chronokomparator do sprawdzania chodu zegarków" (strona23-25) autorstwa Panów :

Witolda Prokopowicza i Grzegorza Sobolewskiego.

Artykuł zawiera:

-opis konstrukcji,

-schemat elektryczny,

-program w Basic'u.

Przystawka współpracuje z małym ATARI.

Z listingu programu wynika, że autorzy mieszkali w roku 1989 w Białymstoku.

Może mają nowsze i skuteczniejsze rozwiązania.

 

Pozdrawiam

 

Staszek

P.S.

Link do programu Windows Timing Machine był podawany już w maju ubiegłego roku.


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcus

Może ktoś zna jakiś programik do nagrywania i obróbki plików dźwiękowych via karta dźwiękowa, posiadający algorytm w rodzaju prostego analizatora widma??? To powinno wystarczyć do wyłowienia i oceny częstotliwości a zatem i liczby półwahnięć na godzinę.

Zdaję sobie sprawę,że to nie takie proste nawet w przypadku chronokomparatorów fabrycznych - zegarmistrz chyba ze 20 minut męczył się z jakąś trzaskającą głośno maszynerią a zegarek i tak sie teraz spóźnia regularnie tylko~ 4 sekundy/24h - można "wycisnąć" więcej :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jest gotowy do zakupu :idea:

 

CENA z mikrofonem JEDYNE 430 GBP + VAT.

 

to jest 3181.90 brutto PLN :shock: :shock:

za tyle kasy można kupić dobry Vibrograf :D

 

Program Watch Escapement Analyser - eTimer

 

http://www.delphelectronics.dsl.pipex.com/products.html

 

dmp.jpg


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Już jest gotowy do zakupu :idea:

 

CENA z mikrofonem JEDYNE 430 GBP + VAT.

 

to jest 3181.90 brutto PLN :shock: :shock:

za tyle kasy można kupić dobry Vibrograf :D

 

cena trochę powala

 

 

a może da się wykorzystać tem program?? http://free.of.pl/z/zlabs/podstawy/progs/osc/osc1.htm


p0zdrawiam

p0li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcus

A może ma ktoś "cracka" do tego programu ? :shock: (niechaj Bozia mi wybaczy to pytanie.....) :lol:

 

Ale ze mnie idiot ,przecie to trzebaby mieć wersję demo albo triala choćby a tu nic ściagnac sie nie da(jeszcze) :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może ma ktoś "cracka" do tego programu ? :shock: (niechaj Bozia mi wybaczy to pytanie.....) :D

 

Ale ze mnie idiot ,przecie to trzebaby mieć wersję demo albo triala choćby a tu nic ściagnac sie nie da(jeszcze) :?

 

Jest już wersja demo (jeszcze nie testowałem) 8)

 

http://www.asfq31.dsl.pipex.com/setup.zip


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wlochaty_krzysio

A ja korzystam z mikrofonu i nero wave editor. I też jest dobrze. Wystarczy nagrać sekwencje tykania i pomierzyć fale. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten pomysl. Ja tak pomyslalem przez chwile ze dobrym wzorcem moze byc zwykly kwarcowy zegarek(zegar). Wszak tyka co sekunde. I co ktores fale beda sie w szczytach pokrywac. Da sie wg. mnie ocenic uchyb. A do dokladnieszych analiz czy sie nie nada jakis muzyczny program? Syn sie kiedys bawil z separacja czestotliwosci w dzwieku i calkiem dobrze to wyszlo. Zaponialem jaki to program


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wlochaty_krzysio

A co do „komputerowego” ustawiania zegarków to trzeba uważać, komputery nie są zbyt dokładne. Widać to gdy nie są połączone do Internetu, albo jak się wyłączy synchronizacje. Wiec ciężko nazwać je „wzorcowymi”. A ten pomysł z kwarcem nawet dobry jest, nagrać sekwencje i określić jak dokładny jest komputerek. Można by się szarpnąć i napisać jakiś program do synchronizacji zegarka. Ale do tego musze poznać jeszcze parę procedurek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Mam gdzies dystrybucje Linuxa Dolphina 9. zdaje sie. Kiedys go mialem na kompie. Tam w plytkach z dodatkami. Z tego co teraz mi sie przypomina. Byl jakis programowy oscyloskop. Musze to poszukac. Moze sie nada do tego celu. Tylko gdzie zainstalowac tego Linuxa. Bo to nie moj komp. Ale moze po co sie meczyc. Linuksowcy mase bajerow popisali. Tylko poszukac trzeba.


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze ze smieci jakichs poskladac jakiego kompika. Instalnac Linuxa i poprobowac tego. Powinno byc chyba ok :)

Ps: Arco, na jakiej dystrybucji to trybi bez problemu?


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam RH9 (przyznaje sie bez bicia, jestem leniwy i od paru lat nie chce mi sie zmieniac, chociaz jest juz mocno wczorajsza)

dziala (na 90%, bo mikrofonu nie mam zeby sprawdzic :] )

potrzebuje perla, X-ow, i tej niestandardowej biblioteki libsx

rpm jest dla RH5

mowiac wprost - powinno chodzic na wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Dophina 9(teraz go chyba przemianowali jakos?) i SuSe 9.2 chyba na ktoms zadziala. SuSe jest spoko. Ale upierdliwy czasem w instalacji. Dolphin instaluje wszystko(i ladniej wyglada) ale lubi potem cos dziwnego nie dzialac. Tak wynika z moich obserwacji


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche przemyslen

nie wiem jak bedzie wygladac fala dzwiekowa

no ale zakladamy ze jest periodyczna

jedno polwahniecie to "tik" a nastepne to "tak"

ma maksima zgodne z polwahnieciami, 2 polwahniecia to jeden okres (no na to wychodzi)

 

zalozmy ze zegarek chodzi rownomiernie przez cala dobe (co nie jest dobrym zalozeniem, ale inaczej nie mozna)

w dobie jest 86400 sekund, przy 6 polwahnieciach na dobe daje nam to 518400 polwahniec, czyli 259200 okresow fali dzwiekowej

kazdy okres trwa 1/3 s = .(3) s

teraz kazda sekunda uchybu na dobe daje 1/518400 s uchybu na polwahniecie, czyli .000003858 sekundy na okres fali (trwajacy .(3) s)

czyli sekunda uchybu na dobe wymaga regulacji okresu drgan o .000003858/.333333333 =~ 1/100000 jego wartosci

 

i chcecie to robic porownujac oscylogramy

mam nadzieje ze mocno nie dalem ciala w tym wszystkim

czekam na konstruktywna krytyke :)

 

jak dziala chronokomparator?? czyzby lapal np. co 10 albo nawet co 100 polwahniecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie. Nie lowimy szczatkowego uchybu na jeden okres np. Tylko obserwujemy wyraznie przesuniecie piku ktoregos polokresu. Tego wyrazniejszego. Np co setny z wzorcowym przebiegiem. czyli w kompie by bylo tak: Nagrywamy sekwencje np minutowa. I sprawdzamy o ile fala sie przesunela w tym czasie w stosunku do wzorca. Wydaje mi sie ze by to moglo wyjsc nawet stosunkowo dokladnie. Lepiej niz w przecietnym instrumencie zegarmistrowskim. Mamy wszak czasu duzo na regulacje. Jestesmy maniakami :) przeca. Ja to bym na pierwszy strzal wzial sekwencje taka np. 5-cio minutowa :) Moze przesadzilem troche


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja korzystam z mikrofonu i nero wave editor. I też jest dobrze. Wystarczy nagrać sekwencje tykania i pomierzyć fale. :)

 

jak ci się to udało??

ja robiłem próby z kilkoma mikrofonami i nagrywałem wszystko oprócz tiku zegarka - mimo że zegarek leżał na mikrofonie w pudełku z gąbki :shock:


p0zdrawiam

p0li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten oscyloskop jest lepszy

http://lsn.unige.ch/osqoop/

mikrofon lapie wszystko, niestety nie da sie wyciagnac wnioskow na podstawie tego, co podal Amroziuk :)

tak to wyglada dla Rakiety 2628.H

tutaj pojedynczy "tik"

post-1976-0-04106900-1330531538.jpg

a tu nieco wiecej

2628h500mshm2.th.jpg

 

pierwsze nagrywane miedzy poduszkami, nieco lepsza jakosc. niestety mikrofon ma za krotki kabel, zeby wrzucic stanowisko do lozka i przykryc pierzynami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No calkiem fajnie sie nagralo :) A jak juz tak w tych poduszkach walczysz. To nagraj tykanie kwarca jakiego. Da sie te nagrania nalozyc na siebie? Wycelowac piki na poczatku na siebie. I zobaczyc co jest np. po minucie nagrywania? Chodzi mi o wysledzenie sumy bledow przez ten czas jaki popelnil mechanik :) Chociaz to moze za maly czas byc jeszcze :)


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.