Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kicaj19

Bliższa identyfikacja Solch & Jackel - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Przejrzałem forum, na którym dowiedziałem się trochę więcej o moim zegarze (dostałem go w spadku).

Jednak chciałbym poznać bardziej jego historię, rok produkcji. Czy któryś z Forumowiczów byłby w stanie mi pomóc?

Oznakowanie na mechanizmie wskazuje na firmę: Sölch & Jäckel, tak odczytałem z logo. Dodatkowo jest tam umieszczony napis Freiburg Schl (czyli dzisiejsze Świebodzice). Na płytce mechanizmu są jeszcze dwie cyferki. Na dole po lewej, przy nakrętce jest 5, a po prawej 42. Nie ma na nim żadnego numeru seryjnego składającego się z ciągu kilku cyfr.

Czy ma ktoś jakieś bliższe informacje, albo gdzie w książkach itp. można coś znaleźć? Za każdą pomoc z góry dziękuję.

Poniżej linki do zdjęć mechanizmu i całości.

Pozdrawiam,

Marcin

 

 

 

http://www.sendspace...018cd73959d5909

 

http://www.sendspace...c6a892f14782113

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma Solch & Jackel istniala od 1871 r. Na przestreni dziejów swej działalności używała kilku sygnatur m.in. był to orzeł z z rozpostartymi skrzydłami trzymający w szponach tarczę zegara w środku ktorej widniały inicjały właścicieli "SJ", później była sama tarcza zegara z SJ, a JESZCZE PÓŹNIEJ BYŁY TYLKO SKRÓTY I KOMBINACJE SJ z napisem Freiburg lub bez. Twój zegar posiada obudowę w stylu eklektycznym. Z tego co widać jest ona niekompletna - brak korony i na dole lauferków, ale jest cała oryginalna i w dość dobrym stanie. Mechanizm z tego co widać na foto posiada ażurowe płyty, więc ne należy do najstarszych. Numer 42 to długość w cm wahadła. Tarcza zegara jest, jeśli dobrze widzę, celuloidowa (chyba, że kremowa porcelanka, ale ze zdejęcia tego dobrze nie widać). Tłoczone wahadło oraz środek tarczy stanowi komplet i ładnie komponuje z całością. O ile dobrze widzę to zarówno wzory na wahadle jak i na tarczy zdradzają ich secesyjny charakter. Biorąc to wszystko pod uwagę zegar pochodzi z lat 1900-1920, choć raczej bliżej mu do początków XX wieku. Firma Solch & Jackel o ile dobrze pamietam około 1924 r. otworzyla filię w Wisbaden, prowadąc dalej dzialalność w Świebodzicach, gdzie istniała do 1945 r. Na bazie jej starych mechanizmów wytwarzano pierwsze powojenne zegary linkowe w powstałej w Świebodzicach Fryborskiej Fabryce Zegarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma Solch & Jackel istniala od 1871 r. Na przestreni dziejów swej działalności używała kilku sygnatur m.in. był to orzeł z z rozpostartymi skrzydłami trzymający w szponach tarczę zegara w środku ktorej widniały inicjały właścicieli "SJ", później była sama tarcza zegara z SJ, a JESZCZE PÓŹNIEJ BYŁY TYLKO SKRÓTY I KOMBINACJE SJ z napisem Freiburg lub bez. Twój zegar posiada obudowę w stylu eklektycznym. Z tego co widać jest ona niekompletna - brak korony i na dole lauferków, ale jest cała oryginalna i w dość dobrym stanie. Mechanizm z tego co widać na foto posiada ażurowe płyty, więc ne należy do najstarszych. Numer 42 to długość w cm wahadła. Tarcza zegara jest, jeśli dobrze widzę, celuloidowa (chyba, że kremowa porcelanka, ale ze zdejęcia tego dobrze nie widać). Tłoczone wahadło oraz środek tarczy stanowi komplet i ładnie komponuje z całością. O ile dobrze widzę to zarówno wzory na wahadle jak i na tarczy zdradzają ich secesyjny charakter. Biorąc to wszystko pod uwagę zegar pochodzi z lat 1900-1920, choć raczej bliżej mu do początków XX wieku. Firma Solch & Jackel o ile dobrze pamietam około 1924 r. otworzyla filię w Wisbaden, prowadąc dalej dzialalność w Świebodzicach, gdzie istniała do 1945 r. Na bazie jej starych mechanizmów wytwarzano pierwsze powojenne zegary linkowe w powstałej w Świebodzicach Fryborskiej Fabryce Zegarów.

Witam.

Zechcial bys moze pokazac jakies zdjecia tych sygnatur. Mam cos co wyglada na takowy zegar , ale w wersji Kareciaka i nie jestem pewna czy to to samo. 

Anetta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz majową nagrodę złotego szpadla! Jako laureatkę ominie Cię wrzucenie w pokrzywy za unikanie wyszukiwarki i mikroliska :P


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz majową nagrodę złotego szpadla! Jako laureatkę ominie Cię wrzucenie w pokrzywy za unikanie wyszukiwarki i mikroliska :P

ja szukalam w Microsilku za namowa kolegi :)

Sölch & Jäckel / Sölch & Co. Freiburg (Schlesien) und Wiesbaden, Deutschland

Nie chcialam jednak niczego sugerowac , a zaczekac na opinie Expertow  :ph34r: No a dwa , ze znalzlam ten post  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firme  Sölch & Jäckel  . Freiburg (Schlesien) ul.Walbrzyska  31-35 znacjonalizowano w  1949  roku.Wg  Monitora  polskiego  z 19 Marca  1949 roku.Ta  sama  data  dla Uhrenfabrik Eppner.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jakich zasadach funkcjonowały te wytwórnie  w latach 1945-1949 ? Przecież nie były w rękach prywatnych. A tak na marginesie, to jakiekolwiek nacjonalizacje nikomu na dobre nie wyszły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po  wojnie  nie  byly  w  rekach prywatnych  ale  po  prostu  dzialaly jako panstwowe ,formalizacja nastapila dekretem w  1949  roku.

Ja  nie  znam dobrze  tej  historii moz e w  1945  juz  dzialala  Fryborska Fabryka Zegarów bazujaca  na  mechanizmach S J  (w październiku 1945 roku Fryborska Fabryka Zegarów działała w budynkach firmy Uhrenfabrik Sölch & Jäckel na całego (86 osób, zdolność produkcyjna 2500-3000 zegarów miesięcznie)?To  byl  rok  zakonczenia  wojny  i  nie  wszystko  musialo byc  jeszcze  sformalizowane.

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/12088-panstwowa-fabryka-zegarow-swiebodzice/page-4

http://jbc.jelenia-gora.pl/Content/14746/maj_2013j.pdf

Ja tutaj  nie  neguje  historii tylko  dodaje jeszcze  jeden dokument.

post-27388-0-55749700-1451142242_thumb.jpg

post-27388-0-20744300-1451142258_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.