Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mirek 1969

zakup zegara słonecznego

Rekomendowane odpowiedzi

witam.Może wyda się to śmieszne ale w wadowicach widziałem zegar słoneczny.i tak mi przyszło do głowy czy można coś takiego np.w miniaturce kupić i powiesić powiedzmy na balkonie.nie mam pojęcia o takich zegarach więc pytam.ile by takie coś mogło kosztować bo tyle ile tak na szybko przejrzałem to na moje oko nie jest to taka jakaś wygórowana komplikacja.Oczywiście do takiego amatora jak ja to i to jest za trudne,więc pytam kolegów po fachu .a powiem szczerze że mi się spodobał i mam teraz klina.nie mówię tu o jakiś olbrzymich zegarach ale taki np.do jednego metra.na razie tyle chciałbym wiedzieć potem będę pytał dalej. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można, można. Ja mam np taki, który można nosić na palcu albo na szyi. Większe też się znajdą. Zaczynając od sąsiadów - poszukaj na eBay pod sonnenuhr.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem na googla grafika i powiem że teraz będę kombinował jak to ugryźć.podoba mi się dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak go ustawić musi patrzeć na płd.czy jak.bo tak mam ścianę balkonową.a bym sobie taki gadżet sprawił.nikt tego u mnie w bloku tego nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od naręcznego, bo po co kupować jak można sobie zrobić.

post-22303-0-52696300-1376125259_thumb.jpg

 

Chodzi całkiem nieźle, tylko że pokazuje czas zimowy  ;)

post-22303-0-29260900-1376125272_thumb.jpg

 

Jak już sobie zrobisz, to poszukaj programów do wykreślania tarcz (było na forum). Jeśli Twój balkon wychodzi idealnie na południe, to masz prostą sprawę. W przeciwnym wypadku będziesz musiał zainteresować się nieco astronomią. Będziesz też musiał sobie sprawić kompas. Można go zrobić kładąc krawiecką igłę na powierzchni wody w spodku.

 

Jestem zainteresowany relacjami z kolejnych etapów wtajemniczenia, bo sam chciałbym zrobić sobie taki zegar.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie zegara słonecznego niesie ze sobą pewne ryzyko:

1. nie masz pewności, że zrobiono go poprawnie (możesz mi uwierzyć, że w 90% przypadków zegary kupione nie nadają się do niczego),

2. nie wiesz dla jakiej szerokości geograficznej powstał - a konstrukcja zegara zależna jest właśnie od miejsca, w którym chcesz go używać.

 

Jeśli już kupować, to najbezpieczniej chyba nabyć zegar równikowy i ustawić go pod odpowiednim kątem (zakładając, że zrobiono go poprawnie).

 

Bez większego problemu możesz sam wykreślić tarczę zegara horyzontalnego i zrobić go z dowolnego materiału. Jest przynajmniej kilka sposobów, które pozwalają uniknąć trygonometrii i zawiłych obliczeń.

 

Zegar słoneczny na ścianie to z kolei nieco wyższa szkoła jazdy, gdyż o ile samo rysowanie nie jest trudne, to określenie deklinacji ściany (jej odchylenie od kierunków geograficznych) może przyzporzyć pewnych kłopotów. Oczywiście na wszystko są metody, ale łatwe to nie jest.

 

Polecam serwis Gnomonika.pl (http://gnomonika.pl), a szczególnie sekcję o rodzajach zegarów słonecznych, której lektura wyjaśni wiele szczegółów (http://gnomonika.pl/info.php?d=2).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.