Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

muchacho_

Steinhart GMT-Ocean 1

Rekomendowane odpowiedzi

Steinhart GMT-Ocean 1

 

9376202423_e55fa38fea_c.jpg

IMAG0204_1 by muchacho86, on Flickr

 

 

 

Wstęp

 

Można z dużą dozą pewności powiedzieć, iż Steinhart zawdzięcza swoją obecną pozycję zegarkom z serii Ocean  1. Stylistyka mocno czerpiąca z designu opracowanego przez Rolexa zapewniła popularność już niejednej firmie. Popularność ta połączona z cenami adekwatnymi do oferowanego produktu oraz wzorowym podejściem do klienta sprawiły, że Steinhart miał idealne warunki do rozwoju swojej marki. Szansa ta nie została zmarnowana, wręcz przeciwnie. Obecnie firma świętuje swoje 10 urodziny, posiada bogatą linię modeli zegarków, cały czas wprowadza nowe wzory, pracuje nad własnymi mechanizmami czy choćby buduje nową siedzibę. Całkiem niezły wynik jak na tak młodą firmę.

 

Prezentowany przeze mnie zegarek GMT-Ocean 1 należy właśnie do linii Ocean 1. Dlaczego zdecydowałem się na zakup zegarka „mocno inspirowanego” modelami Rolexa? Dokładnie z tego powodu. Bardzo podoba mi się stylistyka Submarinera/GMT Master jednak nie jestem w stanie sobie na niego pozwolić. Dodatkowo po sprzedaniu poprzedniego zegarka z funkcja GMT chciałem jakoś uzupełnić brak w kolekcji.  Z pomocą przyszedł Steinhart, który daje możliwość zapoznania się z kultowymi designami za ułamek ceny jaka musielibyśmy zapłacić za Rolexa. Wiadomo, iż jest to temat drażliwy, ale nie on jest przedmiotem tej recenzji a zegarek Steinhart GMT-Ocean 1.

 

 

 

Koperta

 

Koperta GMT-Ocean 1, jak i większość zegarka, została wykonana z nierdzewnej stali 316L, ot standard w przemyśle zegarkowym. Koperta ma 42mm szerokości, 50mm długości, oraz mieści paski o szerokości 22mm. Wykończenie jest szczotkowane  od góry oraz na połysk na krawędziach. Wszystko jest ładnie wykończone, nigdzie nie ma niedoróbek czy ostrych krawędzi. Koperta ma stosunkowo długie uszy, które dodatkowo nie są profilowane w dół. Sprawia to, że zegarek wygląda na dosyć duży na nadgarstku. Nie zauważyłem jednak żeby wpływało to na wygodę noszenia, zegarek nosi się komfortowo a koperta nie zsuwa się z nadgarstka nawet przy dosyć luźno zapiętej bransolecie.

 

Na godzinie trzeciej znajduje się zakręcana koronka z logo Steinharta. I tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt. Koronka po zakręceniu nie przylega idealnie do koperty. Wygląda jakby gwint był minimalnie skrzywiony. Gdy popatrzymy pod światło od strony tarczy, po lewej stronie od gwintu widać minimalny prześwit, podczas gdy prawa strona przylega idealnie. Podobne problemy pojawiały się w innych modelach producenta (czy problem ten nie pojawił się również w forumowym Aquariusie?). Niestety nie jestem  w stanie uchwycić tego na zdjęciach. Podobno nie ma to żadnego wpływu na szczelność zegarka, ale jednak niesmak pozostaje. Poza tym drobnym niedociągnięciem, koronka nie sprawia żadnych problemów, zakręca się pewnie a dokręcanie mechanizmu za jej pomocą jest przyjemne.

 

Spód zegarka zdobi pełny dekiel z podstawowymi informacjami o modelu oraz z prostym grawerem jeźdźca w rydwanie zaprzęgniętym w konika morskiego. Fantazyjny pomysł, ale wykonanie  nie budzi zachwytu. Mój egzemplarz zegarka posiadał od nowości ok. 2mm rysę/przytarcie na deklu przy wgłębieniu na klucz do otwierania kopert. Osobiście nie przeszkadza mi to, ale jest to kolejny przykład małej niedoróbki/nieuwagi producenta.

 

Producent zapewnia, iż koperta jest wodoszczelna do 300m. Raczej nigdy nie będę miał okazji tego potwierdzić, ale test łazienkowy przechodzi bez zająknięcia.

 

 

9378994508_0d6227eb2d_c.jpg

IMAG0202_1 by muchacho86, on Flickr

 

 

 

Tarcza

 

Tarcza GMT-Ocean 1 w dużej mierze jest kopią tarczy kultowych modeli Rolexa. Tło tarczy to czarny mat z nadrukowaną na brzegu białą farbą podziałką minutową. Indeksy godzinowe to w większości okrągłe punkty z chromowaną obwódka wypełnione masą świecącą. Na godzinie 6-tej oraz 9-tej znajdują się indeksy w kształcie prostokątów a na godzinie 12-tej znajduje się indeks w kształcie trójkąta. Na godzinie 3-ej nie ma indeksu godzinowego a jego miejsce zastępuje białe okienko daty z czarnymi nadrukami. Oprócz indeksów na tarczy znajduje się nazwa oraz logo producenta, nazwa modelu, informacja o szczelności koperty, informacja o tym, że zegarek posiada automatyczny mechanizm, oraz napis „PROFESSIONAL”, który moim zdaniem został dodany trochę na siłę. Wszystkie nadruki, łącznie z cyframi w okienku z datą są bardzo starannie wykonane i ostre.

 

Wskazówki w modelu GMT-Ocean 1 to również klasyczny wzór znany z zegarków Rolexa. Oprócz standardowych srebrnych wskazówek ze znaczkiem mercedesa wypełnionych masą świecącą mamy tez czerwoną wskazówkę odpowiedzialną za wskazania dodatkowej strefy czasowej. W tym miejscu dochodzimy do drugiego istotnego uchybienia w prezentowanym zegarku. Mimo, iż zarówno indeksy jak i wskazówki wypełnione są masą świecąca, to całość nie świeci jednolicie. Wskazówki świecą wyraźnie mocniej niż reszta tarczy. O ile nie przeszkadza mi słabe świecenie indeksów, o tyle nierównie świecenie całości psuje trochę ogólny odbiór, ładnej bądź co bądź, tarczy.

 

Tarczę zegarka chroni płaskie szafirowe szkło z podwójną warstwą antyrefleksyjną, która znajduje się na wewnętrznej stronie. W efekcie szkło jest bardziej przejrzyste niż w zegarkach, które takiej warstwy nie posiadają a tarcza pozostaje czytelna nawet pod bardzo dużym kątem. Szkło minimalnie wystaje ponad poziom obrotowego bezela. Na godzinie 3-ej, nad okienkiem daty znajduje się lupka powiększająca. Jest to kolejny charakterystyczny element zaczerpnięty z modeli Rolexa. Jedni lupkę uwielbiają, inni nienawidzą. Ja zdecydowanie zaliczam się do tych pierwszych. Uważam, że nadaje charakter zegarkowi.

 

Podsumowując, tarcza wraz z wskazówkami sprawia bardzo dobre wrażenie. Wszystko wykonane jest bardzo dokładnie, proporcje nadruków, indeksów oraz wskazówek są świetne. Dodatkowego smaczku i sportowego charakteru dodają akcenty w postaci czerwonego napisu oraz czerwonej wskazówki GMT. W rezultacie tarcza jest atrakcyjna dla oka a jednocześnie bardzo czytelna.

 

 

 

Bezel

 

Bezel w GMT-Ocean 1 posiada bardzo dobry mechanizm obrotowy o 120-o klikach. Obracaniu bezelem towarzyszy bardzo przyjemny dla ucha klik a nadruki idealnie pokrywają się z indeksami i nadrukami na tarczy. Bezel posiada aluminiową wkładkę z 24-godzinną skalą z nadrukowanymi indeksami rozmieszczonymi co 2 godziny. Na godzinie 12-tej zamiast indeksu godzinowego znajduje się trójkąt. Jednym z mankamentów bezela jest to, iż obraca się on tak jak bezel w zegarku nurkowym – tylko przeciwnie do kierunku wskazówek zegara. Nie jest to jakaś poważna wada, aczkolwiek bezel w zegarku ze wskazaniem drugiej strefy czasowej powinien być dwukierunkowy.  

 

 

9378989332_b9089a26e8_c.jpg

IMAG0203_1 by muchacho86, on Flickr

 

 

 

Bransoleta

 

Bransoleta, podobnie jak koperta, została wykonana ze stali nierdzewnej. Wszystkie ogniwa są pełne, łącznie z ogniwami łączącymi bransoletę w koperta. Podobnie jak koperta, bransoleta posiada szczotkowane wykończenie na całej długości. Jedynie boki bransolety i oraz zabezpieczenie zapięcia zostały wypolerowane na wysoki połysk. Bransoleta zwęża się minimalnie z 22mm przy kopercie zegarka do 20mm przy zapięciu. Osobiście wolałbym aby zwężenie było bardziej wyraźne, idealnie byłoby gdyby na zapięciu było 18mm. Samo zapięcie jest bardzo solidnie wykonane. Dwa zatrzaski dają poczucie pewności, że bransoleta sama się nie rozepnie. Niestety brak przycisków zwalniających zapięcie sprawia, że otwarcie bransolety może być trochę kłopotliwe dla osób z bardzo krótkimi paznokciami.

 

 

9376193693_a9bcde62d5_c.jpg

IMAG0205_1 by muchacho86, on Flickr

 

 

 

Mechanizm

 

Sercem zegarka jest szwajcarski mechanizm automatyczny ETA 2893-2 z komplikacją daty oraz wskazówki 24-o godzinnej. Mechanizm chodzi z częstotliwością 28,800 wahnięć na godzinę, posiada 42-u godzinną rezerwę chodu, stop sekundę oraz funkcję ręcznego dokręcania. Na uwagę zasługuje fakt, iż recenzowany mechanizm okazał się być niesamowicie dokładny. W ciągu trzech dni ciągłego noszenia zegarka mechanizm był dokładny co do sekundy z zegarem atomowym! Niestety nie wiem czy zegarek regulowany był przez Steinharta czy po prostu trafił mi się taki egzemplarz prosto z fabryki firmy ETA. Nie zmienia to faktu, że takiej dokładności Steinhartowi mógłby pozazdrościć nie jeden zegarek z wyższej półki cenowej.

9459814136_ed2873fa2f_c.jpg

IMAG0227_1 by muchacho86, on Flickr

 

 

 

Podsumowanie

 

Steinhart GMT-Ocean 1, jak i cała linia Ocean 1, to dla wielu zegarek kontrowersyjny ze względu łudzące podobieństwo do modeli Submariner i GMT Master Rolexa.  Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to bardzo dobry zegarek o świetnym stosunku jakości do ceny. Na próżno szukać u konkurencji zegarka o podobnych parametrach i automatycznym mechanizmie z funkcja GMT w podobnej cenie. Oczywiście zdarzają się Steinhartowi drobne wpadki w kwestii kontroli jakości, jednak osobiście uważam, że są one pomijalne przy długiej liście zalet zegarka. Jeśli nie przeszkadza Wam wtórny design to szczerze polecam przedstawiony przeze mnie czasomierz.

 

Plusy:

 

+ Piękny klasyczny design

+ Idealny rozmiar (moja subiektywna opinia)

+ Bardzo dobre wykonanie koperty

+ Świetna praca mechanizmu bezela

+ Niesamowita dokładność mechanizmu zegarka

+ Bardzo dobra bransoleta wykonana z pełnych ogniw

 

Minusy:

 

- Wtórny design

- Drobne braki przy kontroli jakości

- Niejednolite świecenie wskazówek i indeksów na tarczy

 

 

9427989078_395dfb2c11_c.jpg

IMAG0220 by muchacho86, on Flickr

 

 

Przepraszam wszystkich za tragiczne zdjęcia, ale posiadam obecnie jedynie telefon komórkowy, którym i tak nie potrafię robić zdjęć. Polecam natomiast zdjęcia człowieka o nicku kibi:

 

http://photowatches.eu/thumbnails.php?album=19

http://photowatches.eu/thumbnails.php?album=478

 

Jest to starsza wersja tego modelu, która różni się bezelem oraz deklem.


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny opis.

 

Miałem go, choć w wersji pepsi. W całym zegarku podobał mi się zwłaszcza dekiel. ^_^


Screwback.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny opis.

 

Miałem go, choć w wersji pepsi. W całym zegarku podobał mi się zwłaszcza dekiel. ^_^

 

Moj tez docelowo bedzie w wersji Pepsi. Łukasz właśnie wysyła do mnie bezel ^^


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie to pepsi... swietna recenzja, fajnie uchwyciles wszystkie "smaczki" stenka. dla mnie zegarek bomba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, rzeczowa recenzja, bez upiększania. Bardzo ciekawa alternatywa dla Rolka, choć mało kiedy sprawdza się zastęcza opcja zamiast tego upragnionego <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym podobieństwem do Rolexa to dobra alternatywa dla ludzi bez wielkiego portfela. Przy okazji mamy zegarek o świetnych parametrach i z dobrym mechanizem. Dobra recenzja i to co lubię- odpowiednie zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję.

 

Ja od miesiąca mam Ocean One Black (nawet teraz jest na nadgarstku) i jestem bardzo zadowolony. Jest bardzo dobrze wykonany i dokładny (maksymalnie 3-4 sekundy na dobę). Myślę, że można podsumować ten zegarek twierdzeniem, iż ma świetny stosunek jakości do ceny.


Omega Seamaster 300 M, Certina DS-1 Limited Edition, Atlantic Seahunter 7035, Casio G-Shock GW-9400-1ER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

recenzja super

wyczerpuje wszelkie wątpliwości

doskonale szczegółowa

 

zegarek  - design pospolicie interesujący

jest w nim coś...!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczerpujący opis. Ładny zegarek, ale bardziej kręci mnie model military, jak dobrze pójdzie to go sobie za rok sprawię  :)


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę świetny, nie wiedziałem , że wymieniałeś sam bezel. Jaki był tego koszt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :)

 

Koszt byl zerowy. Od poczatku zamowilem u Łukasza Pepsi ale Steinhart nie mial w centrali, wiec dostalem zwyklego GMT i pozniej Łukasz dosłał mi sam bezel :)


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nato oryginale czy sam dobierałeś, jeżeli tak to gdzie kupione. Nie ukrywam, że po obejrzeniu twojego zestawu sam nabrałem na taki ochoty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdamB

Na tym nato i z tym bezelem wyglada super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nato oryginale czy sam dobierałeś, jeżeli tak to gdzie kupione. Nie ukrywam, że po obejrzeniu twojego zestawu sam nabrałem na taki ochoty :)

 

Nato kupilem jeszcze w lutym tego roku pod planowanego wtedy Seiko SKX009. Potem koncepcja troche sie zmienila i padlo na stenka ;)

Nato kupowalem tutaj: http://www.monkeyswag.co.uk/  Spory wybor, przyzwoita jakos i niezla cena, polecam :)


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam wolę z czarnym bezelem. Swietny zegarek. Design faktycznie wtórny, ale zegar - klasa. I świetna recenzja, dzięki :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :)

 

Koszt byl zerowy. Od poczatku zamowilem u Łukasza Pepsi ale Steinhart nie mial w centrali, wiec dostalem zwyklego GMT i pozniej Łukasz dosłał mi sam bezel :)

Nie było problemu z wymianą bezela ? sam  zmieniałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezel wymienialem sam. W sumie jest to dosc prosta operacja bo wkladka jest wklejana w bezel. Musialem troche podwazyc oryginalna wkladke aby wcisnac pod spod noz i potem poszlo juz latwo. Niestety brak wprawy spowodowal, ze ukruszylem troche aluminium w czarnej wkladce.  


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.  Trochę szkoda czarnego. Początkowo myślałem , że wymieniałeś cały bezel a nie samą wkładkę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zywo nie wyglada to tak zle. Najwieksze uszkodzenie jest na krawedzi. Gdy patrzy sie od gory to nie wiele widac :)

Jak zdecyduje sie odsprzedac zegarek to dodatkowy bezel bedzie jako gratis ;)


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie jest przypadkiem tak, że wkład bezela jest wciskany w niego od dołu i zabrałeś się za to ze złej strony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Bezel po wyjeciu wkladki wyglada tak:

 

1186648d1376242074-ocean-vintage-militar

 

Nie da sie do niego dostac od spodu ;)


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będę zgrywał jaja czy kury, ale wydaje mi się, że zegarmistrz zdemontowałby cały bezel, wkład wypchnął od dołu a następnie nabił nowy podobnie jak wciska się dekle.

W zegarku nurkowym stosowanie kleju mija się trochę z celem lub zalatuje improwizacją...

Klej (żelową substancję klejącą) wielokrotnie spotykałem w g-shock'ach, no i oczywiście co się do niego przykleja ? - piasek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkladka bezela jest wklejana, naprawde. Bezel tworzy swego rodzaju "rynienke" i od spodu nie ma mozliwosci sie dostac do inserta. Jak wlozylem nowy insert na probe, bez odrywania tasmy to wchodzil luzno i po odwrocenia zegarka deklem do gory po prostu z niego wypadl.


Instagram - Lug2Lug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.