Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Mariusz

Vienna regulators "REMEMBER"

Rekomendowane odpowiedzi

Może nie ujmę tego tak subtelnie jak Piotr, ale zaczynając o samych wskazówek , ale i otworów na korbki, tarcze , wszystko było robione może pod i "wydumaną" subtelnośc. Dla mnie wszystko jest "lekkie". Pewnie była taka moda i trend. Rzuć okiem na trzy tarcze i pooglądaj proszę i porównaj z typową tarczą. Może wczesny Resch uległ tej modzie ... Tylko gdybam... bez urazy  :D.

:rolleyes:

post-92919-0-24829500-1511873506_thumb.jpg

post-92919-0-64066000-1511873516_thumb.jpg

post-92919-0-05333100-1511873523_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Co do tulei, to po co ją robić,a by ją potem ukrywać, widzę dwa cele, to naprawa rozkalibrowanego otworu,a drugi lepsze wykonanie pasowania z osią .

 

 

 

Przecież napisałem jaki jest powód wg mnie   :

 

Wskazówka z tulejką ułatwia właściwe ustawienie wskazówki bez rozbierania mechanizmu ( wg mnie ) i tyle.

 

Wskazówka  godzinowa bez tulei by dobrze siedziała zapewne powinna mieć podciętą oś by "było się o co oprzeć"

Jest  pasowana na małej powierzchni, co będzie powodowało dosyć szybkie wyrabianie się materiału podczas zdejmowania i czyszczenia mechanizmu.. Tuleja gwarantuje wielokrotne rozbieranie/przestawianie bez konsekwencji.

 

Nadal nie mogę się dopatrzeć związku z cechami konstrukcji mechanizmu o którym wspomniałeś  .  ;)

 

 

EDIT

 

W trakcie pisania pojawił się kolejny post...

Leszku  - OK - pełna zgoda - jest wszystko delikatniejsze niż w późniejszych ( szczególnie niemieckich ) zegarach.

Właśnie za utrzymywanie delikatności ( w wielu wypadkach)  lubię zegary  z CK.

Ale to nie ma chyba wiele wspólnego z montowaniem  tulejki we wskazówce godzinowej.

 

A tak na boku dołożenie okucia pod klucz zapewne  było spowodowane efektem z pierwszego zdjęcia, które powyżej zamieściłeś.

W zegarach  z CK przeważnie były to sprofilowane toczone tulejki ułatwiające trafienie na oś, inni robili  "kapsle" czy  może lepiej to nazwać nitem.

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrócę tylko uwagę, że tulejek na wskazówkach godzinowych nie posiadały również zegary brytyjskie z XVIII/poczatków XIX wieku - tak stojące jak i wiszące typu "parliament/tavern" (w przypadku tych drugich wskazówkę godzinową niekiedy mocowano za to...śrubką). Tak tez miały i szwarcwaldzkie kukułki.

Jest to zatem rozwiązanie archaiczne bardziej lub prymitywne niż wysublimowane. Moim skromnym zdaniem oczywiście. 

 

post-6402-0-97156700-1511876519.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrócę tylko uwagę, że tulejek na wskazówkach godzinowych nie posiadały również zegary brytyjskie z XVIII/poczatków XIX wieku - tak stojące jak i wiszące typu "parliament/tavern" (w przypadku tych drugich wskazówkę godzinową niekiedy mocowano za to...śrubką). Tak tez miały i szwarcwaldzkie kukułki.

Jest to zatem rozwiązanie archaiczne bardziej lub prymitywne niż wysublimowane. Moim skromnym zdaniem oczywiście. 

 

attachicon.gif360397333324.jpg

:D  :D  :D

post-92919-0-99259900-1511879249.jpg

 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sowa ustrzelona przez LESKOSA to jest dopiero łup. Naruszając prawa autorskie wypożyczyłem ją sobie, chociaż na trochę...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile minutowa bez tulejki nie jest czymś wyjątkowym, o tyle godzinowa budzi zainteresowanie.

W jaki sposób jest zamocowana/stabilizowana ?

Na mojej godzinowej wskazowke jest delikatne wygnencze prez kraj wskazowki,tak jest zamocowana!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sowa ustrzelona przez LESKOSA to jest dopiero łup. Naruszając prawa autorskie wypożyczyłem ją sobie, chociaż na trochę...

 a jak mogłeś  naruszyć prawa autorskie, skoro zdjęcie opublikowano pod pseudonimem LESKOS, a do tego technicznie nie podpiszesz zdjęcia w avatarze nazwiskiem autora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę. Pojawi się admin i nas odstrzeli...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile minutowa bez tulejki nie jest czymś wyjątkowym, o tyle godzinowa budzi zainteresowanie.

W jaki sposób jest zamocowana/stabilizowana ?

Na mojej godzinowej wskazowke jest delikatne wygnencze prez kraj wskazowki,tak jest zamocowana!

 

Masz na obrazku 3 wskazówki, 2 bez tulejek , kalendarzowa, godzinowa, z tulejką minutowa, widać ewentualnie miejsce na wstawianie tulejek, jest lub nie, do uznania.

Na szybko wciskałem, więc widać nierówności w położeniu,ale da się je poustawiać, aby nie zahaczały się podczas pracy. Stabilniej byłoby np z wstawionymi tulejkami,ale miejsca na to nie ma. Czemu jest na minutowej, akurat nie wiem i nie pamiętam, czy była naprawiana. 

 

pzdr

post-67478-0-32252500-1511894137_thumb.jpg

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Leszek cyknął? Śliczna fotka!

Panowie , zapraszam na moją stronę. Zdjęć już prawie nie robię ale trochę ich w życiu zrobiłem. 

Za tym puszczykiem mszarnym przejechałem ponad 7 tyś km ...  ;)

:rolleyes:

 a jak mogłeś  naruszyć prawa autorskie, skoro zdjęcie opublikowano pod pseudonimem LESKOS, a do tego technicznie nie podpiszesz zdjęcia w avatarze nazwiskiem autora?

Spokojnie, to moje zdjęcie i wszelkie prawa autorskie . Wystawiłem specjalnie dla Taranta - bo to nasz przyjazny opiekun. Niech Ci służy Piotrze.  :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjencia osadzonych wskazowek i wskazowka godzinowa s profilu,delikatne wchodzi wyprodukowana na miare.

post-88777-0-30065100-1511898344_thumb.jpg

post-88777-0-63814600-1511898366_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie założysz podkładki sprężystej pod kołeczek?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile jest to soczewka od Rescha, były inne,ale czy w tych numerach nie wiem. W tym Twoim wygląda na nową, raczej mosiężne były a także brak tulejki pod nakrętkę, sądzę,że do wymiany soczewka, wiesz na jakie, z trapezowym wycięciem pod śrubę regulacyjną, charakterystyczne dla Reschy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakrętka jest prawdopodobnie dobra, ale brakuje jeszcze tulejki z wcięciem na soczewkę. Regulacja "z klinem" pojawia się później,


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trapezowe wcięcie się pojawiło później, w początkowej wersji było tak jak na fotkach. Są liche, ale coś widać. U Ciebie brakuje tylko dystansu stabilizującego soczewkę.

 

Edit: w czasie, gdy cykałem i zmniejszałem zdjęcia, już Tarant napisał co i jak  :D.

Piotrze, Ty sowa jesteś, a brykasz niczym sokół w locie nurkowym  :D

post-39092-0-92951700-1511985230_thumb.jpg

post-39092-0-42563200-1511985246_thumb.jpg

post-39092-0-21436200-1511985261_thumb.jpg

Edytowane przez fibo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natychmiast najstarszy Resch juž wisi i dziala i tulejke pod soczewke dodalem.Brak dwoch sterczin na gorke,jakie panstwo by oferowalo?A pionizery orginalne?I jaka jest wedlug panstwa cca data produkciji tego zegara?Pozdrawiam Marián.

post-88777-0-69526000-1512672399_thumb.jpg

post-88777-0-58322700-1512672462_thumb.jpg

post-88777-0-74994800-1512672505_thumb.jpg

post-88777-0-70175300-1512672588_thumb.jpg

post-88777-0-12648200-1512672615_thumb.jpg

post-88777-0-70145100-1512672682_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinię kiedy wyprodukowano ten zegar musisz wyrobić sobie sam, na podstawie danych zamieszczonych w temacie zbiorczym o zegarach Resch. Pionizery wyglądają jak najbardziej na oryginalne. "Stokrotki" pojawiły się znacznie później.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie mają tego "schodka", ale śruby z podobnie dużymi pokrętłami i identyczną, ukośną moletką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinię kiedy wyprodukowano ten zegar musisz wyrobić sobie sam, na podstawie danych zamieszczonych w temacie zbiorczym o zegarach Resch. Pionizery wyglądają jak najbardziej na oryginalne. "Stokrotki" pojawiły się znacznie później.

Na podstawie danych,ktore przeczytalem jest to przed rokiem 1860-55,za dužo zmian konstrukcijnych v strefie 10 lat.Ani skrzinka w ksztalte serpentina to newykluczuje?Tylko moja opinia na podstawie danych.Pozdrawiam Marián.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pierwsze "domowe" zegary zaczęto produkować w fabryce przy Mariahilferstrasse, czyli w roku 1863. W każdym razie najstarsze znane ogłoszenie o takowych zegarach pochodzi z 3.09.1863 roku.

post-6402-0-85114700-1512833724.png


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myszle 1863-1871=57XXX sztuk zegarow a tyle konstrukcijnych zmian to za dužo.A možna te wczesne Resche neprodukowala fabrika pod nazwiskem GR,ale iny producent tylko uwažam možna Wurm?Resch kupil spolka Wurma i juž produkowanymi domowymi zegarami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.