Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

siekier

Regulacja zegarka - jak to zrobić?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem dziś zegarek Poljot 17 Jevels i niestety się dość mocno późni - w ciągu 2 godzin 4 sekundy się spóźnił.

Jak się domyślam, żeby go przyspieszyć należy przesunąć dźwigienkę w stronę +. Tylko że tam są dwie dźwigienki, większa (na zdjęciu 1) i mniejsza (2). Jak przesunę tą większą to i tam mniejsza się razem z nią przesuwa.

Jak te dźwigienki przestawić i do czego służy jedna, a do czego druga?

 

1rg1.jpg

 

Na zdjęciu zaznaczyłem czerwoną strzałką miejsce, które budzi moje wątpliwości. Czy to normalne, że włos w tym miejscu jest wykrzywiony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:oops: sorry, szukałem na forum, ale jakoś na ten temat nie trafiłem.

Skrzywienie włosa widzę, że w tamtym też jest :lol:

Dzięki wielkie !!

 

Poczytałem te tematy, zacząłem regulować i już wiem do czego jest ta przesuwka, którą oznaczyłem na zdjęciu nr 2.

Niestety ta większa (nr 1), oprócz tego, że jest do niej umocowany koniec włosa, to nie mam pojęcia jak się nią reguluje.

W temacie http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=4180 jest napisane:

Kamien balansu w spoczynku, powinien siedziec w dzwonie .

oraz

przerzutnik i jego kamien powinien w spoczynku znajdowac sie w widelkach kotwicy na srodku zeby podczas regulacji nie " kulal"...

Prawdę mówiąc to nic z tych dwóch zdań nierozumiem. Mógłby ktoś bardziej obrazowo i używając nieco mniej fachowego słownictwa wyjaśnic kwestie regulacji tą duża przesuwką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sz. Koledzy, poruszałem już kiedyś ten temat, przeczytałem wszystkie na ten temat odpowiedzi i wątki i jak byłem głupi, taki jestem :oops:

Moi madrzejsi w zegarmistrzowstwie PT Koledzy albo dawali sprzeczne odpowiedzi, a potem (obie strony!) potwierdzały, ze się pomyliły, albo że się źle zrozumiały :wink: , albo tez wprowadzaly dyskusję na wyższy poziom teoretyczny, uzywały fachowego nazewnictwa i znów nic z tego da mnie, laka nie wynikało :cry:

A zatem, korzystając z tej oznaczonej fotografii uprzejmie proszę o proste poinstruowanie, co trzeba robic, a czego nie, którą z tych dźwigienek i w którą stronę, jeśli np. zegarek śpieszy się?

No i na co uważać?d


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kamien balansu w spoczynku, powinien siedziec w dzwonie .

 

bardziej prawidłowo powiedziane brzmi tak:

 

przerzutnik i jego kamien powinien w spoczynku znajdowac sie w widelkach kotwicy na srodku zeby podczas regulacji nie " kulal"...

 

Chodzi o to, by balans pracował symetrycznie w obie strony - słychać równy odstęp między tyknięciami. Ustawia się to zmieniając punkt zamocowania włosa - w tym przypadku wajchą 1. :D

 

Przesuwką 2 reguluje się efektywną długość włosa, czyli jak twardo włos działa, inaczej mówiąc okres wahań układu balansu.

Mniejsza długość efektywna - krótszy okres - szybszy chód zegarka.

I vice prezes :)

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sz. Koledzy, poruszałem już kiedyś ten temat, przeczytałem wszystkie na ten temat odpowiedzi i wątki i jak byłem głupi, taki jestem :oops:

 

 

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=848

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JurekG

czyli,patrząc na zegarek z pozycji tej fotki-przesuwajac dżwignie w lewo-opóźniamy,a w prawo-przyspieszamy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli,patrząc na zegarek z pozycji tej fotki-przesuwajac dżwignie w lewo-opóźniamy,a w prawo-przyspieszamy ;)

 

Żeby nie było niedomówien:

 

a.którą dxwignię? czy nr 2 ??

 

b. "w lewo" to oznacza patrząc na fotografię, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara?


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość JurekG

1. dżwignie nr 2

2. patrząc na fotografię:w lewo tzn. w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara

 

 

ps.pod warunkiem,że wskazówki zegara kreca sie w prawo :D;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. dżwignie nr 2

2. patrząc na fotografię:w lewo tzn. w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara

 

w prawo szybciej, w lewo wolniej

 

 

ps.pod warunkiem,że wskazówki zegara kreca sie w prawo ;):D

 

Uups! tak jak na zdjęciu, to będa kręciły się w lewo. Ale tego nie widać

:D

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. dżwignie nr 2

 

 

 

ps.pod warunkiem,że wskazówki zegara kreca sie w prawo ;):D

1. dżwignie nr 2

2. patrząc na fotografię:w lewo tzn. w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara

 

w prawo szybciej, w lewo wolniej

 

 

ps.pod warunkiem,że wskazówki zegara kreca sie w prawo :D:)

 

Uups! tak jak na zdjęciu, to będa kręciły się w lewo. Ale tego nie widać

:)

 

J.

 

Dajcie spokój!

No własnie takie "dowcipne" wypowiedzi uwielbiam, one szalenie "pomagaja" rozjaśniać watpliwości :cry:

 

Jeszcze ze dwie podobne i pytający laik znów nic nie będzie wiedzieć, (bo zasiane zostana w nim nowe wątpliwości) oprócz tego, że zegarmistrzostwo to wielka sztuka i tylko potężne, wybitne umysły z odpowiednim podkładem naukowym są w stanie to zrozumieć..


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze ze dwie podobne i pytający laik znów nic nie będzie wiedzieć, (bo zasiane zostana w nim nowe wątpliwości) oprócz tego, że zegarmistrzostwo to wielka sztuka i tylko potężne, wybitne umysły z odpowiednim podkładem naukowym są w stanie to zrozumieć..

 

:shock:

Nie przesadzaj. Jak "laik" pomyśli chwilkę, sam wpadnie na ów "podkład naukowy".

 

Wybitne umysły... :oops:

wypitne szybciej.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcin99

a tym 'skrzywieniem' wlosa sie nie przejmuj :wink: tak ma byc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano raczej zegarmistrz.

Spojrzyj na przebieg zwojów włosa - stykają się pod półmostkiem.

 

J.

 

ed: Czy mógłbyś zrobić zdjęcie pod kątem, tak, by było widać zamek włosa (przesuwkę 2)?


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam troszkę podmuchałem po huhałem we włos ustawiłem na nowo w pozycję właściwą zrobiłem zdjęcie ale troszkę słabe jutro poprawię, pewnie włos sie skleił ale jest już stanowczo lepiej. Ale i tak trzeba iść z nim do złotej rączki aby sprawdził i wyczyścił

post-4951-0-46383700-1330635339.jpg

 

post-4951-0-27338700-1330635341.jpghttp://img72.imageshack.us/img72/8188/obraz716zzj71os1.jpg

 

Pozdrawiam

 

 

Edit: Drugie zdjęcie zmniejszyłem dla lepszej przejrzystości posta. Kliknij na nie by przejść do zdjęcia właściwego.

Corvus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pewnie włos sie skleił ale jest już stanowczo lepiej. Ale i tak trzeba iść z nim do złotej rączki aby sprawdził i wyczyścił

 

Wygląda że jest nieźle - chyba komuś się "omskło" przy próbie regulacji :lol:

A czyszczenie mu nie zaszkodzi.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po dniach wolnych pójdę do zegarmistrza na czyszczenie, i potrzebuje wskazówki i sekundnik i z tym jest problem, bardzo dziekuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Corvusa:

Z pewnością znasz ten werk lepiej. Dziesiąty raz oglądam te zdjęcia i nie mam pewności - czy klucz zamka włosa jest w prawidłowej pozycji?

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielonego pojęcia nie mam ;)

 

Nie jestem zegarmistrzem. Ale poszukam w materiałach :)


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jestem zegarmistrzem.

 

Taż wiem :wink:

Miałem nadzieję, że "wzrokowo" pamiętasz jak ten jęzor ma być. Daj znać jeśli coś znajdziesz.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czego co wyczytałem...

 

"Przesunięcie przesuwki nie powinno zmieniać położenia włosa, gdyż wpływa to ujemnie na stałość chodu zegarka i może powodować trudności w regulacji.

Odległość między zamkiem a klockiem włosa, odgrywa przy regulacji pewną rolę. Jeśeli część nieczynna włosa jest długa, zachodzi większe tarcie włosa w zamku, wskutek czego powstaje strata energii zmniejszająca wachnięcia. Jeżeli zaś jest zbyt krótka, trudno jest tak ustawić włos, aby zmiana położenia przesuwki nie powodowała zmian w ułożeniu zwoju włosa.

Przesuwka działa najpewniej, jeżeli zamek obejmuje włos w oddaleniu około ćwierci zwoju od klocka (rys. 703)

Po wyregulowaniu zegarka przesuwka powinna być w środku podziałki lub trochę bliżej znaku -, ze względu na częste późniejsze opóźnianie się zegarka."

cytat oraz rysunek pochodzi z:

"Zegarmistrzostwo Praktyczny podręcznik Fachowy"

Część szósta

Konstrukcja i działanie zegarów i zegarków mechanicznych

 

Książkę opracowali:

Bracia Franciszkanie w Niepokalanowie

pod redakcją:

brata Wawrzyńca M. A. Podwapińskiego

post-684-0-20979000-1330636038.jpg


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celnie mi przyłożyłeś - RTFM trochę, hm, uzasadnione :lol:

 

A tak serio, to chodziło mi o ten obracany klucz zamka, z języczkiem wystającym przed przesuwkę. Większość mechanizmów nie ma takiego patentu i nie pamiętam (naprawdę :wink: ) czy powinien być widoczny od góry. Bartnika i Posdwapińskiego mam, katalogów "eboszy" nie.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A... KLUCZ zamka włosa... :oops: :oops: :oops:

Jeśli chodzi Ci o położenie Klucza (jeśli to się tak nazywa :lol:) zakreślonego/ych na zdjęciu, to nadal nie mam pojęcia :)

a1fz8.jpg

Przepraszam... ostatnio jestem... "wolniejszy" :oops:

 

A tak wogóle, to ja nie rozumiem o co Ciebie chodzi :?: :)

Celnie mi przyłożyłeś - RTFM trochę, hm, uzasadnione :)

Nie chciałem Ci nic przykładać (bom nie zrozumiał w czym rzecz) a dodatkowo nie mam zielonego pojęcia co znaczy "RTFM" :):)

Masz może jakiś link do "słownika" tego typu skrótów :?: Jeśli tak to poproszę na PM.


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chciałem Ci nic przykładać (bom nie zrozumiał w czym rzecz) a dodatkowo nie mam zielonego pojęcia co znaczy "RTFM" :lol::)

 

Właściwie powinno być STFW :)

Przyjąłem radę, ale dotąd nic nie wygugliłem...

 

Masz może jakiś link do "słownika" tego typu skrótów :?: Jeśli tak to poproszę na PM.

 

Auuu...

To wykopaliska z czasów usenetu.

Biorę szpadelek i flaszkę Faustusa i idę szukać :)

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.