Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Klik Klak

Becker P42 źle wybija godziny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zegar Gustav Becker mechanizm P42 (logo: kotwica z koroną, litery GB i napis Silesia pod kotwicą, nr seryjnego nie znalazłem) generalnie działa punktualnie, nakręcają się obie sprężyny i po nakręceniu działa kilka, raczej nie mniej niż 5, może 7-8. Gong wg mnie oryginalny z napisem Gloria na mocowaniu do skrzyni.  Zegar był serwisowany około 4 lat temu, po serwisie nie za bardzo używaliśmy gongu, ale chyba już wtedy bił jak chciał.

Zegar został ustawiony na aktualną godzinę poprzez użycie wskazówki minutowej (przy biegnącym wahadle), powiedzmy dziesięć minut  po 11-tej,  po czym dźwignią do ustawiania gongu wybiłem 11 i czekałem na ciąg dalszy. Na "wpół do" wybił raz, po czym na 12 też raz.
Takie wybijanie dwa razy po sobie półgodzin a potem kolejnej pełnej godziny zdarza mu się może nie zawsze ale często (a może i zawsze, muszę z nim trochę posiedzieć żeby mieć pewność). Czyli ilość uderzeń w odstępach 30 minut: 4-1-1-5-1-1-6-1-2(albo1)-7 itd...

Użycie dźwigni do ustawiania wybijania godzin (tej z boku zegara) wybija kolejno półgodziny i pełne godziny. 

Poproszę o odpowiedź w czym problem i czy coś z tym mogę zrobić czy do zegarmistrza.

Fanów GB uprzedzam że fotograficznie nie mam się czym chwalić - skrzynia bardzo prosta, taka surowa "robotnicza",być może nie oryginał tylko powojenne dorobiona, jedna szyba nieoryginalna, tarcza po kompletnej renowacji (naprawdę musiałem - poprzednia była już malowana i to bardzo brzydko).  Mechanizm, wahadło, gong oraz szyba tarczy wg mnie oryginalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tego co napisałeś to trudno "zgadnąć" co dokładnie dolega zegarowi. Sprawa najprawdopodobniej jest błaha, ale jak sam nie dostrzeżesz na czym awaria polega, to trzeba by zanieść zegar do zegarmistrza.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest najprawdopodobniej w wyrobieniu się, zabrudzeniu  mechanizmu włączającego bicie. Jeżeli "ręczne" wyzwalanie bicia działa problem zapewne nie jest znaczny. Niemniej tych "zapewne", "być może" jest zbyt wiele.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest najprawdopodobniej w wyrobieniu się, zabrudzeniu  mechanizmu włączającego bicie. Jeżeli "ręczne" wyzwalanie bicia działa problem zapewne nie jest znaczny. Niemniej tych "zapewne", "być może" jest zbyt wiele.

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Przysłucham się dokładnie tym biciom a potem popatrzę w mechanizm.

 

KJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

"Czyli ilość uderzeń w odstępach 30 minut: 4-1-1-5-1-1-6-1-2(albo1)-7"

 

Z tego co napisałeś stawiam na zapadnie która zwalnia blokadę bicia za nisko się podnosi i nie zawsze wyłapuje tyle co powinna i dlatego częściej wybija tylko raz

 

Cytat:

"Użycie dźwigni do ustawiania wybijania godzin (tej z boku zegara) wybija kolejno półgodziny i pełne godziny."

 

Gdy używasz tej dźwignj z boku zapadka od bicia unosi się dużo wyżej i prawidłowo zwalnia blokadę bicia

 

Kwestia tylko dopatrzeć się dlaczego jej nie podnosi odpowiednio wysoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał jeszcze z tym problem to pisz, postaram się pomóc go usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na forum, a temat jest bliski mojemu problemowi, więc się podczepię. Kupiłem prosty zegar skrzyniowy GB ok. 100-letni z wahadłem, nakręcane dwie sprężyny.

Zegar po serwisie zegarmistrzowskim dobrze chodzi, ładnie (piękny dźwięk) wybija połówki i pełne godziny ale...

Tylko, że o godz. 11:00 (23:00) zegar wybija 10 razy i 12:00 (24:00) zegar wybija 11 razy. Wszystkie inne godziny i połówki wybijane są prawidłowo.

Proszę o podpowiedzi, sugestie.

Na reklamację mam czas (długi okres gwarancji serwisowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reklamuj. Stałe przesunięcie bicia o godzinę jest łatwe do skorygowania. Wypadanie bicia 2 godzin z 12 wymaga interwencji zegarmistrza.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2023 o 21:34, Gustaw Becker napisał(-a):

Posiadam zegar kienzle który nie biję młoteczki się naciągają ale nie uderzają w gong

A możesz pokazać mechanizm?

 Młoteczki raczej nie opadaja....  :)  Czyli COŚ trzeba wyregulować...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2023 o 22:34, Gustaw Becker napisał(-a):

Witam 

Posiadam zegar kienzle który nie biję młoteczki się naciągają ale nie uderzają w gong . Co mogę z tym zrobić

Trochę mało informacji. A domyślać się i zgadywać , to można podać błędne wskazówki, które w efekcie mogą zaszkodzić, a nie pomóc. 

... Czy to wiszący, stojący, a może kominkowy ? 🤔 

Czy to świeżo zakupiony zegar ? - może być, że źle transportowany i się poprzestawiało.... ale to tylko domysły 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.