Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Wacor

Franciszek Czapek - data urodzenia, fakty z życia

Rekomendowane odpowiedzi

Smutne to urodziny, kiedy nikt o Tobie nie pamięta...

 

Dziś mija 208 rocznica urodzin Franciszka Czapka i tak jak w przypadku 207 rocznicy - cisza...

 

W Czechach na stronie Jaromera -mieście urodzin Czapka - cisza.

 

Na stronie Czapek.com - cisza...na FB Czapek - Jest info :rolleyes:

https://www.facebook.com/czapekgeneve/?__tn__=kC-R&eid=ARDK_xm_2TKo9bDjEeJTs-tHWOzDsXlR6a14f5IR5AwyVvd_HPXUc2ukj2T4-tHe84XDTJT1JnM3qrLL&hc_ref=ARRp5II-5QIHss6j7Gq7hU3GGrudeZ5w43yh3tG3r5t1QHWc0Aii49cx6J_iq70p_98&fref=nf&__xts__[0]=68.ARAKOId22o0J9yS9A10UyfzC7lzWEYAr9_zGxKz4YwvEBeS8fSWtOOenNztHsVvA7g3W0iy95MWtHNt2ujLs3YgH_FZ9Zke9QTPqUoIGHj8lL53DMv8zpMQ8EbK4i_RWX_4Rcg3bbCsMb5SkvDOtg-tpM7Vm_TgpTtew9JBRH4tvVXXDJS8eVs1ndfmRx8oHBtkn1DZgP5NGxixIKSslsSAmy4hqldRqq0iJgEpthHMJ0nImytZkJ4H9WTsdqpCn5bbrjqpABn9TLEYmdSEJ5mDLc_6rwbA8SU-jnDSpqtrFk5sjanorBwsi9w6mMvY53krtOSBvPrjvqR_v_t48ztj80A

 

Nie chcę się chwalić, ale pisałem dzisiaj maila do Czapka z prośbą o chociażby jakimkolwiek info na FB...jak widać - pomogło :rolleyes:

Edytowane przez Wacor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Czy Czapek był zegarmistrzem? Czy jest ktoś w posiadaniu zdjęcia jego dyplomu mistrzowskiego? Mógłby on dużo wnieść do sprawy...

 

Dyplomu Czapka nie widziałem, ale Patek na pewno zegarmistrzem nie był, a ktoś się tym zegarmistrzostwem w firmie zajmować się musiał. Po rozstaniu sie z Czapkiem, w firmie było wielu zegarmistrzów, w tym zięć Patka Philippe i tez kilku Polaków.

 

No właśnie. Miał dyplom czy nie?

Czescy historycy przedstawili informację, że Czapek wyjechał do Polski w wieku 18 lat, czyli w roku 1829 (mniej więcej). W 1830 wybuchło Powstanie Listopadowe, a w 1832 założył już firmę z Moreau w Genewie...To kiedy nauczył się fachu? Skąd wziął pieniądze na uruchomienie produkcji?

 

Jest kilka czarnych dziur w historii Czapka...jest co robić :rolleyes:

 

Ciekawy jest tekst broniący interesów Czapka, który zacytowałem wcześniej. Podano w nim, że był on właścicielem "domu zegarmistrzowskiego" w Genewie od roku 1838, będąc wówczas od lat "dwudziestu kilku zegarmistrzem z profesji". Czyli od roku 1818 minus "kilka lat". Zdolne dziecię...

(...)

 

warto drążyć dalej ..

 

 

Wiele informacji o Czapku i Patku znajduje się w polskim artykule pt.: "Polskie początki firmy Patek-Philippe" z Kwartalnika Historii Nauki i Techniki, tom 30, nr 1/1985.

http://bazhum.muzhp.pl/artykul/lista/?generalQuery=Polskie+początki+firmy+Patek-Philippe

 

Kilka spraw z tekstu zostało już tutaj poruszonych. Materiał wydaje się być cenny, ponieważ odwołuje się do zdefiniowanych źródeł. Np. z podano, że Czapek poznał zegarmistrzostwo jako dziecko - autorka odwołuje się tutaj do rękopisu Patka i Czapka z 1843 r. do ks. A. Czartoryskiej. Jako, że Czapek opuścił Czechy po 18 latach, to należałoby sądzić, że gdzieś właśnie tam poznał ten fach. Kluczowym tutaj byłby ów rękopis. Nie został on jeszcze zdigitalizowany, obecnie ma sygnaturę 6676 i znajduje się w Bibliotece Czartoryskich.

 

W materiale poruszono także wiele innych spraw Czapka i Patka.

Edytowane przez pływak_wodnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele informacji o Czapku i Patku znajduje się w polskim artykule pt.: "Polskie początki firmy Patek-Philippe" z Kwartalnika Historii Nauki i Techniki, tom 30, nr 1/1985.

http://bazhum.muzhp.pl/artykul/lista/?generalQuery=Polskie+początki+firmy+Patek-Philippe

 

...

 

Ostatnio znalazłem ten wpis i zamieściłem w temacie Patka...rzeczywiście wiele ciekawych informacji...

 

 

...podano, że Czapek poznał zegarmistrzostwo jako dziecko - autorka odwołuje się tutaj do rękopisu Patka i Czapka z 1843 r. do ks. A. Czartoryskiej. Jako, że Czapek opuścił Czechy po 18 latach, to należałoby sądzić, że gdzieś właśnie tam poznał ten fach. Kluczowym tutaj byłby ów rękopis. Nie został on jeszcze zdigitalizowany, obecnie ma sygnaturę 6676 i znajduje się w Bibliotece Czartoryskich.

...

No to wielka prośba o wybranie się do biblioteki Panowie i Panie i szybką digitalizację rękopisu :rolleyes:

 

A tymczasem, dzięki wielkiej pomocy jednego z antykwariuszy, udało mi się zdobyć zdjęcie strony z książki prof. Zbigniewa Sudolskiego: Świadek Epoki. Listy Elizy z Branickich Krasińskiej z lat 1835-1876:

post-87540-0-40863100-1554748500_thumb.jpg

 

W przypisach profesor Sudolski podaje, że Czapek uczył się zegarmistrzostwa na Śląsku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio znalazłem ten wpis i zamieściłem w temacie Patka...rzeczywiście wiele ciekawych informacji...

 

No to wielka prośba o wybranie się do biblioteki Panowie i Panie i szybką digitalizację rękopisu :rolleyes:

(...)

W takim razie musiałem przeoczyć Twój wpis z linkiem.

 

Numer 1559 b.s. z artykułu został po 1985 r. przeksięgowany na 6676 i pod tym właśnie numerem należy szukać. Być może jest w Bibliotece opcja zamówienia zdjęcia? Tego nie sprawdzałem.

 

Z kontekstu materiału można domyślić się, że wówczas oboje Patek i Czapek pracując pisali list do ks. A. Czartoryskiej i Patek zachwalał Czapka. Jednakże są to niejasne domysły, które rozwieje ów list :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info! Zaraz składam zamówienie na kopię ^_^ Zobaczymy, co tam Panowie pisali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu książki Czapka, nasuwają się takie dwa wnioski::

1. "Szarlatanów" usiłujących naciągnąć kupujących zegarki było w jego czasach podobnie wielu, jak w XXI w.

2. Zegarmistrzów nazywanych przez niego "zdatnymi uminkami" nie było w tamtych czasach aż tak wielu jakby się zdawało.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał zerknąć do książki pt. "Słów kilka o zegarmistrzostwie ku użytku zegarmistrzów i publiczności", to znajduje się on-line:

https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/29729?id=29729

 

Jak już wiemy, Czapek raczej nie napisał tej książki. No może przepisał, ale raczej i to nie samodzielnie...


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wiemy, Czapek raczej nie napisał tej książki. No może przepisał, ale raczej i to nie samodzielnie...

A skąd to wiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd to wiesz?

 

A przeczytałeś ten temat?


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i nie opierałbym się na liście rozżalonego Patka do gazety, będącym obecnie jedynym źródłem tego pomówienia. Patek nie był zegarmistrzem, a handlowcem.

Edytowane przez pływak_wodnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kto jest bardziej wiarygodny? Bo późniejsze fakty raczej też nie przemawiają za Czapkiem. Po utracie możnych sponsorów Czapek przepadł i umarł w nędzy. Aż do wskrzeszenia legendy w XXI wieku. Dyskusyjnego wskrzeszenia.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj rzetelne źródła tych informacji.

 

Pan pierwszy :);)


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio. Ponad rok temu pozbierałem sporo artykułów z polskojęzycznych gazet z XIX wieku udostępnionych w postaci cyfrowej. Część zaprezentowałem powyżej, resztę gdzieś mam pozbieraną. Nie stworzyłem ich w edytorze graficznym. Ale też nie bawi mnie pisanie pracy naukowej ze szczegółową bibliografią. Zresztą, czemu nie pisałeś w tym temacie rok temu?

Zacytowane wcześniej materiały przedstawiają moim zdaniem Czapka jako hochsztaplera i krętacza. Znalazł on następców współcześnie.Bo choć zegarki NowoCzapka są bardzo porządnymi wyrobami, to kupujących zyskują one głównie dzięki oparciu o mit, zafałszowaną legendę mającą poruszać bogatych, polskich i czeskich nabywców głównie.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprezentowane listy Patka nie są podstawą do pisania takich oskarżeń. Jeżeli natomiast posiadasz materiały rzucające cień na Czapka, to je pokaż. Bez tego Twoja opinia nie ma pokrycia.

 

Podałeś tezę, podaj więc dowód.

Edytowane przez pływak_wodnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprezentowane listy Patka nie są podstawą do pisania takich oskarżeń. Jeżeli natomiast posiadasz materiały rzucające cień na Czapka, to je pokaż. Bez tego Twoja opinia nie ma pokrycia.

No to ktoś się mija z prawdą, albo Patek, który znał osobiscie Czapka 'jak mało kto", albo współczesni przychylni Czapkowi (??) nie mający dowodów, ba, nawet poszlaki że jest inaczej.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ktoś się mija z prawdą, albo Patek, który znał osobiscie Czapka 'jak mało kto", albo współczesni przychylni Czapkowi (??) nie mający dowodów, ba, nawet poszlaki że jest inaczej.

Jedynie list Patka do gazety podważa autorstwo książki Czapka i jak dotąd tylko tyle. Czy nie sądzisz, że jest to zdecydowanie za mało, aby się na tym bezpośrednio opierać? A za Czapkiem nie stoi poszlaka, a dowód - jego wydana książka. A może było tak, że dżentelmeni poróżnili się w zdaniach i wówczas wzajemnie sprawiali sobie przykrości. Po tylu latach dopóki nie odszuka się rzetelnych źródeł - to tylko pozornie można komuś coś odejmować lub dodawać. Dzisiaj w gazetach też piszą różne rzeczy, co nie oznacza, że należy w to wierzyć zarówno teraz, jak i za 170 lat.

Edytowane przez pływak_wodnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarzut postawiony przez Patka jest konkretny. Wskazuje na plagiat pracy Henri Roberta. Prawdopodobnie wydanej po raz pierwszy w roku 1841(9?) L’Art de connaître les pendules et les montres, à l’usage des jeunes horlogers et des gens du monde.

Nie znam francuskiego na tyle by porównać treść. Tytuł jest bardzo podobny.

https://books.google.pl/books?id=hrsAAAAAMAAJ&printsec=frontcover&hl=pl&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające ile domysłów można mieć po przeczytaniu artykułu :) :) :)

 

Nie znając francuskiego można tylko o tej książce powiedzieć, że ma podobny tytuł. Nic więcej. To są wyssane z palca domysły. Zaraz przeczyta się tu, że Czapek tylko sprzątał warsztat, a Patek zegarki składał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające ile domysłów można mieć po przeczytaniu artykułu :) :) :)

 

Nie znając francuskiego można tylko o tej książce powiedzieć, że ma podobny tytuł. Nic więcej. To są wyssane z palca domysły. Zaraz przeczyta się tu, że Czapek tylko sprzątał warsztat, a Patek zegarki składał.

 

Zadziwiające to jest to, jak wiele zarzutów i żądań można mieć samemu NIC nie wnosząc.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie domysły tylko fakty, wystarczy porównać obie książki i wyciagnąć wnioski kto ma rację.

 

Sam Czapek zaginał by odmętach historii ( jak wielu innych) gdyby nie Jego czasowa znajomość z Patkiem.

Zresztą ta znajomość do dziś jest zródłem dochodu wielu osób.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie domysły tylko fakty, wystarczy porównać obie książki i wyciagnąć wnioski kto ma rację.

 

Sam Czapek zaginał by odmętach historii ( jak wielu innych) gdyby nie Jego czasowa znajomość z Patkiem.

Zresztą ta znajomość do dziś jest zródłem dochodu wielu osób.

 

Tak jak już wcześniej pisałem, nie byłoby Patka bez Czapka, tak jakby nie było Czapka bez Patka...coś jak Paweł i Gaweł albo Pat i Mat ;) Ze znajomości z Czapkiem Patek wyniósł baaardzo wiele - cytując wiki "Dzięki Czapkowi, Antoni Patek zaznajomił się z rodziną Moreau i poznał ich siostrzenicę, którą pojął za żonę. W dniu 10 lipca 1839 roku w Versoix, Antoni Patek poślubił Marie Adelaide Elisabeth Thomasine Dénizart, córkę francuskiego kupca Louisa Dénizart z Turynu i jego żony Marie Jeanne, z domu Devimes." Być może gdyby nie Czapek to Patek malowałby obrazy i sprzedawał na ulicach Genewy, być może nie - tego się nie dowiemy.

Wszelkie źródła twierdzą, że w duecie Patek-Czapek, to Czapek był zegarmistrzem (prawdopodobnie), kiedy Czapek zakładał firmę z Moreau, Patek pracował jako zecer w drukarni we Francji.

 

Nie gloryfikujmy postaci Patka tylko dlatego, że pochodził z Polski...każdy z wielkich biznesmenów ma coś za uszami, a Patek był biznesmenem...Nie mówię, że Czapek był geniuszem zegarmistrzostwa, ale uważam, że obie postacie są interesujące i fajnie by było dowiedzieć o nich jak najwięcej.

 

 

 

Zadziwiające to jest to, jak wiele zarzutów i żądań można mieć samemu NIC nie wnosząc.

 

Z tym się nie zgodzę, Kolega pływak_wodnik podał ciekawy rękopis Patka i Czapka do ks. A. Czartoryskiej, który już niedługo powinniśmy mieć sfotografowany (czekamy tylko aż Muzeum wykona fotografie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.