Skocz do zawartości

Ogłoszenie

RELACJE FILMOWE - X Jubileuszowe Spotkanie Klubu

Na około tydzień lub dwa wyłączamy definitywnie tapatalk na forum.

Aktualizacje statusu

Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Cały czas włączony chronograf w zegarku kwarcowym.

Co spowoduje cały czas włączony chronograf ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adam9999

Adam9999
  • Nowy Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 15 styczeń 2011 - 18:14

Witam wszystkich.
Zastanawia mnie taka sprawa, znalazłem coś na ten temat ale w zegarkach mechanicznych a chodzi mi o zegarek kwarcowy i chronograf. Jestem szczęśliwym posiadaczem Casio Edifice EF-507D-2AV , który posiada sekundnik do czasu na małej tarczy a sekundnik chronografu na dużej. Jak jest zatrzymany chronograf to wskazówka sekundowa chronografu jest cały czas na godz. 12-stej. Jak włączę chronograf to w/wym wskazówka sobie chodzi i stoper odmierza czas i zegarek "żyje". Teraz pytanie - co powoduje włączony przez cały czas chronograf , czy to jakoś wpływa na działanie całego zegarka , czy zegarek będzie wtedy się opóźniał, czy powoduje to szybsze (dużo szybsze ) zużycie baterii czy mechanizmu ?
Nie upieram się żeby ona chodziła cały czas ale zastanawiam się po prostu co by było gdyby chronograf chodził cały czas np. włączony przez przypadkowe jego włączenie.
  • 0

#2 Pablos_

Pablos_

...

• Użytkownik
  • 2209 postów

Napisano 15 styczeń 2011 - 18:17

Na 100% szybsze rozładowanie baterii.
  • 0

#3 Adam9999

Adam9999
  • Nowy Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 15 styczeń 2011 - 19:11

Tego się domyślałem a co do części mechanicznych i wskazań czasu?
Czy do chronografu w takich zegarkach jest osobny mechanizm z osobnym kwarcem czy nie?

Użytkownik Adam9999 edytował ten post 15 styczeń 2011 - 19:15

• 0

#4 nav

nav
  • Użytkownik
  • 883 postów

Napisano 16 styczeń 2011 - 11:45

Myślę że nie ma się czym martwić, jeśli włączysz chronograf, nie będzie szedł "na okrągło"- po 60 minutach zatrzyma się, przypadkowe włączenie też jest mało prawdopodobne.

Użytkownik nav edytował ten post 16 styczeń 2011 - 11:45

• 0

#5 S.Z.W.

S.Z.W.
  • Nowy Użytkownik
  • 39 postów
  • Gadu-Gadu: 730062

Napisano 16 styczeń 2011 - 12:31

Podstawa czasu jest sabilizowana tylko jednym rezonatorem, czyli kwarcem dla całego zegarka.
Uruchamiając chronograf właczasz dodatkowo centralny sekundnik oraz zerujesz pozycje małych wskazówek na silniczkach krokowych. Jeśli któreś wskazówki stoją krzywo, niektóre zegarki mają ukrytą funkcje kalibracji tych wskazówek - np SEIKO. I tak jak napisał poprzednio nasz kolega z forum - szybsze zużywanie baterii. Zuzyta bateria charakteryzuje się np dziwnymi objawami np - zacinaniem chrono, przy właczniu budzika, Teoretycznie w niektórych zegarkach wskaznikiem zuzycia baterii jest przeskakiwanie sekundnika o dwie sek (nie co dwie).
  • 0

#6 whb

whb

yrlocalchemist

• Użytkownik
  • 1895 postów

Napisano 16 styczeń 2011 - 12:39

(...) Teoretycznie w niektórych zegarkach wskaznikiem zuzycia baterii jest przeskakiwanie sekundnika o dwie sek (nie co dwie).

Ale czemu teoretycznie ? :)

Najczęściej EOL objawia się przeskokami sekundnika o 2 sekundy właśnie co 2 sekundy. Wtedy zostaje zachowana dokładność wskazań zegarka.
  • 0

#7 Adam9999

Adam9999
  • Nowy Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 17 styczeń 2011 - 17:04

Myślę że nie ma się czym martwić, jeśli włączysz chronograf, nie będzie szedł "na okrągło"- po 60 minutach zatrzyma się, przypadkowe włączenie też jest mało prawdopodobne.

Nie martwię się bo nie będę używał chronografu jako zwykłego sekundnika skoro ma to znaczący wpływ na baterię . Chronograf pracuje nieprzerwanie 60 min i od nowa 60 min itd. nie zatrzymuje się. W mojej pracy jest wielce prawdopodobne wciśnięcie przycisku przez przypadek.
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi i myślę , że może ktoś coś ciekawego jeszcze dopisze na ten temat gdyż w sieci o tym praktycznie nie ma nic. Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami i uwagami na temat zegarków kwarcowych z chronografami.
Ja ze swojej strony napiszę jakąś recenzję na temat mojego zegarka jak tylko dopadnie mnie natchnienie.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Użytkownik Adam9999 edytował ten post 17 styczeń 2011 - 17:08

• 0

#8 avid

avid
  • Użytkownik
  • 101 postów

Napisano 17 styczeń 2011 - 17:19

Nie wiem jaki masz motorek w Twoim zegarku... Miałem coś podobnego w mojej Davosa, ale tu błąd polegał na niedokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi ( tu ukłony dla TIK TAKA ). Jest parę serwisów japończyków - może warto tam zajrzeć?...
  • 0

#9 Qóba

Qóba
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 02 marzec 2012 - 18:19

A czy jest ktoś w stanie powiedzieć jak bardzo taki zabieg skraca żywotność baterii?

Z niewiadomych względów, wolę jak wskazówka dużego sekundnika (od chronografu) chodzi non stop, równo z tą małą ;)
  • 0

#10 Massimo

Massimo
  • Nowy Użytkownik
  • 2 postów
  • Gadu-Gadu: 4757259

Napisano 04 marzec 2012 - 15:10

Witam. Znajomy w zegarku miał cały czas włączony chronograf, ponieważ też wolał, aby duża wskazówka była cały czas w ruchu. Baterię musiał wymienić po około pół roku ;)
  • 0

#11 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 04 marzec 2012 - 15:27

;)

To nie lepiej od razu kupić zegar z chodzącą, dużą sekundą? :)
  • 0

#12 Qóba

Qóba
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 20:56

No niestety, ani Tissot PRC 200 ani ta Certina, którą kupiłem nie stosują takiego rozwiązania.

Trudno, będę częściej wymieniał te baterie ;)
  • 0

#13 mat_k

mat_k
  • Użytkownik
  • 823 postów

Napisano 06 marzec 2012 - 09:13

Witam. Znajomy w zegarku miał cały czas włączony chronograf, ponieważ też wolał, aby duża wskazówka była cały czas w ruchu. Baterię musiał wymienić po około pół roku ;)

Też tak miałem, jak jeszcze nosiłem takie wynalazki jak Armani, to wtedy lubiłem dużą sekundę w ruchy (zwłaszcza że małej nie miał wogóle, nie było trzeciej subtarczy). Baterię wymieniłem po roku używania chrono non stop jako sekundy.

Użytkownik mat_k edytował ten post 06 marzec 2012 - 09:14

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych