Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Finke

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Finke


 1. I jeszcze to :              JULIAN TUWIM

   

  Gdy znów do murów klajstrem świeżym
  Przylepiać zaczną obwieszczenia,
  Gdy „do ludności”, „do żołnierzy”
  Na alarm czarny druk uderzy
  I byle drab, i byle szczeniak
  W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
  Że trzeba iść i z armat walić,
  Mordować, grabić, truć i palić;
  Gdy zaczną na tysięczną modłę
  Ojczyznę szarpać deklinacją
  I łudzić kolorowym godłem,
  I judzić „historyczną racją”,
  O piędzi, chwale i rubieży,
  O ojcach, dziadach i sztandarach,
  O bohaterach i ofiarach;
  Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
  Pobłogosławić twój karabin,
  Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
  Że za ojczyznę – bić się trzeba;
  Kiedy rozścierwi się, rozchami
  Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
  A stado dzikich bab – kwiatami
  Obrzucać zacznie „żołnierzyków”.
  – O, przyjacielu nieuczony,
  Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
  Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
  Króle z panami brzuchatemi;
  Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
  Gdy ci wołają: „Broń na ramię!”,
  Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
  I obrodziła dolarami;
  Że coś im w bankach nie sztymuje,
  Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
  Lub upatrzyły tłuste szuje
  Cło jakieś grubsze na bawełnę.
  Rżnij karabinem w bruk ulicy!
  Twoja jest krew, a ich jest nafta!
  I od stolicy do stolicy
  Zawołaj broniąc swej krwawicy:
  „Bujać – to my, panowie szlachta!”


 2. 14 godzin temu, Vergangenheit napisał(-a):

  A konto kolegi Finke wygląda na prowadzone przez jakirgoś banderowca

   

  W 2012 roku Polska i Ukraina wspólnie organizowały Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które odbyły się bez ani jednego incydentu na tle stosunków polsko-ukraińskich - po prostu takiego tematu wtedy w przestrzeni publicznej NIE BYŁO i nikt nikomu nie wymyślał wg klucza historycznego.

   

  Za to w 2014 roku miłująca pokój i nieszkodliwa ( wg Vergangenheita) Rosja najechała wschodnią Ukrainę, rzekomo na żądanie mieszkających tam zwolenników przyłączenia do Rosji.

  Od 2014 roku Rosja uruchomiła farmy internetowych trolli (których istnienie jest po prostu faktem) i zaczęła wpływać na opinię publiczną w Polsce i w innych krajach w celu "obrzydzenia" Ukrainy i Ukraińców. Od tego czasu w polskiej przestrzeni publicznej masowo zaczęły się pojawiać określenia w rodzaju "banderowca", "upowca", "polaczka", "cebulaka", "internacjonała" itd.

  Wcześniej tego nie było, Polacy swojsko wymyślali sobie od "komuchów", "rusków", "nazioli" ew. "żydków" (chociaż to już rzadko i ostrożnie). 

  Po prostu warto zdawać sobie sprawę kto i jak próbuje nami manipulować i po co. A obecnie jest tylko jeden nasz sąsiad, który w agresywny, wojskowy i nielegalny sposób próbuje kontrolować sytuację polityczną innych krajów.

   

  Nawet dobór określeń może więc  być znaczący - jesteśmy w końcu w dziale "teorie spiskowe" :) 

  Zresztą nie napisałem, że konto jest prowadzone przez ruskiego trolla (komu by się chciało na forum zegarkowym ), tylko przejęte przez takowego - a to na podstawie zupełnie oderwanych od rzeczywistości historycznej i teraźniejszej poglądów autora na rolę Rosji we współczesnym świecie - co zostało zauważone też przez innych forumowiczów. Z mojej strony EOT.

   

   

   


 3. 14 minut temu, beniowski napisał(-a):

  Polecam poczytać kilka książek odzierających z mitu szlachecki, sielski obraz Polski przedrozbiorowej (Pobłockiego czy Leszczyńskiego). Pańszczyzna, która zniknęła praktycznie wieki wcześniej w Europie, w Polsce jeszcze długo miała się świetnie. Np. to dopiero zaborcy (szczególnie pruski i austriacki) mocno rozwinęli wiele aspektów Rzeczpospolitej, która była strasznie zacofana. I nie żebym pochwalał zabory, ale paradoksalnie wtedy cześć Polski się szybko rozwijała (oczywiście pod jarzmem zaborców). 

   

  A czy wiemy jak rozwijałaby się Polska bez jarzma zaborców ? Bo może szybciej i lepiej i bardziej sprawiedliwie niż pod zaborami.

  Pańszczyzna ( w tej lub innej postaci) obowiązywała w całej Europie, a zwłaszcza u zaborców Polski - jedną z przyczyn zaborów po Sejmie Czteroletnim było ograniczenie pańszczyzny w Polsce - chłopi z okolicznych państw zaczęli uciekać DO Polski, ciekawe dlaczego.

  W ogóle czas zaborów jest źle liczony - Polska nie decydowała o swoim losie przynajmniej od 1697 r i elekcji Augusta II 

   

  A konto kolegi Vergangenheit jeśli chodzi o treść wpisów to brzmi jak przejęte przez tzw. "ruskiego trolla" :)

   


 4. 4 godziny temu, ASTRAL napisał(-a):

  Taka ciekawostka, szef rady medycznej przy premierze RP, prof. dr. hab. Andrzej Horban twierdził jeszcze calkiem niedawno, że zaszczepieni nie będą dalej zarażali.
  Kłamał, czy nie wiedział co mówi? A może wiedział i celowo wprowadzał w błąd?

   

  Jedynymi które kłamią i wprowadzają w błąd  są antyszczepionkowcy.

   

  Powołujesz się na wypowiedź z 28 grudnia 2020 roku czyli sprzed 10 miesięcy - to NIE JEST całkiem niedawno.

  Każdy normalny człowiek zrozumie z tej wypowiedzi, że osoby zaszczepione będą mniej narażone na zachorowanie na COVID, więc z tej przyczyny będą mniej zarażać dalej - bo mniej osób wśród zaszczepionych zachoruje na tyle mocno aby umożliwić transmisję wirusa - i TO JEST akurat udowodnione naukowo i logiczne.

   

  I na koniec motto dla wątpiących w szczepienia: KTOŚ KTO WIERZY, ŻE SZCZEPIENIE ZMIENI JEGO DNA, POWINIEN TO POTRAKTOWAC JAKO SZANSĘ NA POPRAWĘ


 5. 2 godziny temu, Bugs napisał(-a):

  Jednak już chyba bliżej mi będzie do Rosji niż Unii w której mam przepraszać że jestem biały, nieroba nie mogę nazwać nierobem a bandyty bandytą bo im będzie przykro

   

  Jeśli rozkład instytucji państwowych i mechanizmów demokracji w Polsce będzie tak postępował jak do tej pory, dodatkowo będziemy do siebie zrażać WSZYSTKICH sojuszników zachodnich ( jak obecnie) to za 10 - 20 lat  w Lublinie ludzie głoszący takie poglądy jak Ty w tym wpisie ogłoszą powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego aby powstrzymać "zagładę narodu polskiego z rąk obcych światopoglądowo i rasowo elementów".

  Ponieważ na zachodzie nie będzie już nikogo kto wierzyłby w wolną i demokratyczną Polskę zostanie to uznane za wewnętrzną sprawę polską, PKWN zwróci się o pomoc do jedynego w okolicy "imperium" czystego rasowo, a Łukaszenka i Putin niechętnie, ale pomogą. Wówczas okaże się że rozkład i agenturalność wojska polskiego jest tak posunięty, że nie ma kogo wysłać na "zielone ludziki", a do WOT od pięciu lat zgłaszali się sami zwolennicy PKWN i właśnie ruszają do obrony swoich przekonań.

   

  Może rozpatrzymy taką teorię spiskową ? 


 6. 4 godziny temu, renqien napisał(-a):

  A propos, zauważam ostatnio coraz więcej propagandy proeuropejskiej i to mnie coraz bardziej martwi. Normalnym jest, że każde społeczeństwo musi dać się zmanipulować propagandzie, a ta "unijna" wydaje mi się najniebezpieczniejsza. Jeszcze kilka lat temu bezproblemowo można było znaleźć wiadomości o korzeniach i początkach Unii Europejskiej. Dziś znalezienie chociażby faktów wiążących ją z faszyzmem i III Rzeszą jest conajmniej trudne. Ale to już temat na inne rozważania.

   

  A moim zdaniem jest za dużo propagandy antyeuropejskiej, a za mało proeuropejskiej. Czy to nam się podoba czy nie na świecie będą rządzić ( albo już rządzą) duże "organizmy" gospodarcze: USA, Chiny, Rosja z państwami które kontroluje nieoficjalnie, może Unia Europejska. Mamy chyba jedyną okazję w historii świadomie wybrać między UE a byciem kontrolowanym przez Rosję. To już wolę Unię. 

   

  I jeszcze - UE powstała na bazie EWWiS, gdzie zaczęły współpracować Niemcy i Francja, kończąc ok. 100 lat wojen między tymi Państwami i był to ewenement na skalę światową. Ideowo nie ma NIC wspólnego z faszyzmem ani III Rzeszą. 


 7. 26 minut temu, Paweł Bury. napisał(-a):

  Nigdy wcześniej 1 października nie zamaźli mi szyby - to musi mieć coś wspólnego ze szczepieniami i ogólnie pandemią

   

  Winne jest  oczywiście  globalne ocieplenie 


 8. 17 minut temu, nav napisał(-a):

   

  Pierwszy "artykuł" to stek bzdur i przeinaczeń - ale warto poczytać komentarze pod spodem - 100% komentujących nawołuje do wyjścia Polski z Unii Europejskiej - dopiero tego zacząłem się bać ...

   

  Drugi artykuł po prostu informuje - pewnie dlatego nie ma żadnych komentarzy

   

  A z samą ideą  osobiście się zgadzam, ale z innych powodów niż ekologiczne


 9. 52 minuty temu, zadra napisał(-a):

  Na kur....a czyj koszt?

  jeszcze nie spotkałem lekarza leczącego " Na swój koszt" nawet w ramach prywatnej praktyki nie mówiąc już o pracy w służbowych placówkach..

  Rzeczywiście nie zrozumiałeś

   

  Czepiasz się w wypowiedzi indywidualnie lekarzy, chociaż to nie oni odpowiadają za Twoje problemy ze służbą zdrowia. 

   

  Tomograf stojący w szpitalu lub przychodni nie jest własnością ministerstwa zdrowia, tylko danego szpitala lub przychodni - te z kolei są zazwyczaj zwykłymi firmami, tyle że kontrolowanymi np. przez samorząd. Taki tomograf mógłby działać 24 h na dobę i wykonywać 48 badań dziennie ( jedno badanie to ok 0,5h). Niestety NFZ, czyli ministerstwo zdrowia zapłaci tylko za 30 badań w miesiącu, czyli średnio 1 dziennie - tyle rząd przeznaczył na to pieniędzy z Twoich podatków. Każde dodatkowe badanie bez opłaty ze strony pacjenta oznacza że płaci za nie szpital lub przychodnia (który jest i tak zadłużony) i prawdopodobnie nikt tych pieniędzy nie odda. W tym sensie takie badania są "na koszt" szpitala czy przychodni.

   

  To jest straszny wybór - czy zamknąć tomograf po wyczerpaniu limitu NFZ - limit jest roczny więc czy działać do oporu przez klika miesięcy, a potem w ogóle, czy rozłożyć równomiernie na miesiące ? Czy może pozwolić na wykonywanie badań odpłatnie, kiedy limit się wyczerpie ? Co wybrać. A tak działa WSZYSTKO w szpitalu, nie tylko tomograf.

  Sytuacja w służbie zdrowia polega na tym, że rząd zabiera podatki, a potem zbyt mało z nich przeznacza na leczenie - bo tyle jest pilniejszych spraw jak przekop, CPK, Ostrołęka, itd. Kiedy jest zbyt mało pieniędzy w systemie to on po prostu nie może działać prawidłowo. A ponieważ dodatkowo minister kłamie że wszystko jest OK to nawet nie sposób tego systemu zmienić. Ale można o wszystko obwinić lekarzy.

   

  Masz rację w tym, że jesteś okradany, ale nie przez lekarzy, ani nawet przez zły system organizacji pracy - tylko przez ludzi, który zabierają Twoje podatki i nie wydają ich na rzeczy naprawdę ważne - edukację i lecznictwo - tylko nie wiem na co.


 10. 35 minut temu, Ritter napisał(-a):

  Do TU-154 jako pilot nie wsiadł ktoś przypadkowy bo to tak nie działa, że sadza się za sterami pierwszego, który wyjdzie np. za stołówki :) . Ale takie protipy nadal krążą w obiegu medialno-polityczno-propagandowych teorii spiskowych

   

  Spróbuję jeszcze raz wytłumaczyć, ale zaczynam już tracić wiarę w sens ...

   

  Nie chodzi o to, że pilot był niedoświadczony czy przypadkowy - sam celowo napisałem o jego doświadczeniu. Chodzi o to, że postępowano NIEZGODNIE Z PROCEDURAMI, co było jedyną przyczyną katastrofy. Skoro jest procedura dopuszczenia, to trzeba jej przestrzegać bo ona po coś jest - sam tak napisałeś. Jeśli uważamy, że jest niepotrzebna to trzeba ją zlikwidować, ale skoro JEST - to trzeba jej przestrzegać. Podobnie jest z tysiącem innych procedur dotyczących lotnictwa.

  Procedury, zasady postępowania, przepisy to nie jest menu, z którego wybieramy sobie co nam pasuje, a co nie. Albo przestrzegamy istniejących przepisów, albo je zmieniamy i postępujemy zgodnie z tymi zmienionymi.

  Gdyby to dotarło do całego społeczeństwa to byłby może JEDYNY pozytywny efekt narodowego wstrząsu jakim była katastrofa w Smoleńsku. Ale nie dotarło, czego efekty widzimy obecnie w przebiegu pandemii.


 11. 2 godziny temu, Ritter napisał(-a):

  Ilość paliwa w samolocie nie jest przypadkowa dlatego tak czy owak musiałby przyziemić. Jego zadaniem było przetransportowanie pasażerów z punktu A do punktu B i nad tym oraz na tym się skupił. Zapewne przewoził wcześniej i innych prezydentów?

  Chcesz powiedzieć, że w samolocie, który przewoził prezydenta Polski nie było zapasu paliwa na dolot do lotniska rezerwowego ???

  Głównym zadaniem pilota jest chyba raczej dbanie o bezpieczeństwo pasażerów, a nie transport za wszelką cenę.

  Pilot - dowódca samolotu w tamtym locie nie miał ważnych dopuszczeń do wykonywania lądowań jako dowódca samolotu Tu-154M w systemach ILS, NDB, VOR DME, PAR i RSL, a także nie miał ważnych uprawnień do wykonywania lotów w charakterze dowódcy samolotów Tu-154M - chociaż bez  wątpienia miał doświadczenie, jego nalot ogólny wynosił 3500 godzin, z tego 2900 na Tu-154M.

  Dowódcą załogi Tu-154M był od 2008 roku, więc w tej roli nie latał z innymi prezydentami.

  Za to był drugim pilotem i naocznym świadkiem sytuacji z lotu do Gruzji, kiedy to próbowano zmusić pierwszego pilota do lądowania w strefie wojny. Obserwował jak pilot, który nie posłuchał prezydenta jest wyzywany przez polityków od tchórzy, a jeden z posłów składa na niego doniesienie do prokuratury.


 12. Dla kobiety:

   

  Longines La Grand Classique - wersje w kwarcu zmieszczą się w budżecie

   

   

  https://www.longines.com/pl/zegarki/classic/elegance/la-grande-classique-de-longines?filter_gender=254&p=2

   

  e59178c1bddff604962575d46e0f31e9.thumb.jpg.11635750e97407ad7ce091bb20c162b3.jpg

   

  Do wyboru do koloru

   

  A facet po 50-tce może ma sentyment (albo poważanie) dla Atlantica ?

   

  https://www.zegarki.zgora.pl/zegarek/15185_Atlantic_Worldmaster_Art_Deco_Automatic_517524165S

   

  pol_pl_Zegarek-Atlantic-Worldmaster-Art-Deco-Automatic-51752-41-65S-8202_2.jpg.e5b8b71ffdc422f939e71941aa4234d4.jpg

   

   


 13. 41 minut temu, loco50 napisał(-a):

  Zajechałem dziś na stacyjkę nakapać trochę do baku a tu sziok. Zwykły smierdziuch 5,74, Pb 95 5,89.To jest spisek! Kto za tym stoi?

   

  I to jest temat na teorię spiskową ! 

  Może ktoś się zastanowi nad odpowiedzią na takie pytanie : Czy powinniśmy się cieszyć, kiedy firma należąca do Państwa i będąca niemal monopolistą na polskim rynku PRZYNOSI ZYSKI ?

  I nie dotyczy to tylko paliw, ale i ubezpieczeń i bankowości, itd .


 14. 9 godzin temu, zadra napisał(-a):

  dane obejmujące kraje Azji,Ameryki Południowej i Środkowej, wszelkie wyspy, Mongolie i Afryki łącznie z Grenlandią i wszystkim co pominąłem?

   

  Pamiętajmy o Korei Północnej - 25 mln ludzi i ŻADNEGO przypadku Covid - są dane i jest wiarygodność tych danych. Tym z Europy, USA i kilku innych krajów ufałbym bardziej... 


 15. 3 minuty temu, zadra napisał(-a):

  niepokojące jest, że zdrowie młodych osób które były zdrowe, na nic się nie skarżyły i nie chorowały nagle krótko po otrzymaniu szczepień zmienia się w zupełnie mniej dobry i mniej stabilny stan zdrowia.. 

   

  Czy można poprosić jakiekolwiek źródło naukowe tego stwierdzenia ( o ile można to w ogóle nazwać stwierdzeniem - bo co oznacza mniej stabilny ???) ? Jeśli to możliwe to inne niż " Zenek, syn sąsiadki po szczepieniu gorzej się poczuł" .

  Na świecie zaszczepiło się 2 320 000 000  ludzi - JAK ktokolwiek ukryłby fakt pogorszenia zdrowia tych ludzi ???


 16. 4 godziny temu, gruby2000 napisał(-a):

  No tak. Jakby zmarł i się nie zaszczepił to byłby kolejny argument, że właśnie dlatego, ale już w odwrotna stronę to....poczekajmy... nie uprzedzajmy faktów. Dziwnie jakoś wybiórczo podchodzisz do tego.

  W Polsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaszczepiło się 50% ludności - czy to oznacza, że teraz za 50% zgonów będziemy winić szczepienia ??? Przecież to obłęd.


 17. 11 godzin temu, szuwi napisał(-a):

  Ale jak budzet pozwoli, to nie kombinuj i idź w standard - bierz rolmopsa

   

  Kiedyś była taka reklama - chyba Sony (?):        Bądź Sobą ! - Wybierz to, co Wszyscy  ! 😁

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.