Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Po Bieda

Użytkownik
 • Content Count

  508
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

54 Bywa pomocny

Recent Profile Visitors

176 profile views
 1. Tarcza świetna, luma wyjątkowo dobrze do niej pasuje. Szkoda ruszać.
 2. Nie kuś, nie kuś...Widziałem pozłacaną bransoletę "Miru - Mir", kusiło mnie żeby kupić, ale była mocno powycierana.....XD
 3. Tym razem, proszę państwa, moja prywatna BESTIA ZE WSCHODU Z mocno zmęczonego ZIM-a i kawałka Pabiedy poskładałem jedną całość. Pewnie mnie zaraz pogonicie, że tak nie wychodziło, że niekoszerne, że tylko na części...Może i tak. Ale szkoda mi było jeszcze całkiem sprawnego pasiastego mechanizmu z lat 50-tych, a że nie miałem lepszej tarczy, to jechałem na tym, co miałem. Owszem, mogłem w drugą stronę, do tej tarczy założyć najprostszy werk bez zdobień - ale nie widziałem sensu zastępować lepszego gorszym, w imię oryginalności. Zegarek jest dla mnie, więc to mi ma się podobać. Mechanizm po rozebraniu, umyciu i złożeniu z oliwieniem ruszył kulawo. Okazało się, że jest wada łożyska balansu, więc do testów założyłem na szybko inny komplet. Mimo braku przesuwki regulatora chodu, chodzi aż miło - zasługuje na drugie życie. Tarcza wychodziła zarówno w kopercie zwykłej, prostej, jak i z "wieńcem" na lunecie, więc chociaż pod tym względem jest prawidłowo, wskazówki również od kompletu. Szkło po krótkiej polerce zrobiło się fajne. Koperta....no właśnie Zainspirowany przez kolegę z forum, powycierany chrom spolerowałem do gołego mosiądzu. Ostało się trochę od spodu, z różnych wzgledów - może mało estetyczne, ale praktyczne, bo mosiądz nie będzie brudził i wycierał się. A może i cały usunę, sprawa jest rozwojowa. Przyszło mi na myśl, żeby przetestować wykończenie szczotkowane w połączeniu z polerem, to jeszcze przede mną. No i tak powstał ten zegarek, do małych poprawek jeszcze, ale już uśmiechający się do mnie
 4. W automacie koronką będziesz kręcił i nie nakręcisz do oporu, jest tam rodzaj sprzęgła, które zapobiega urwaniu sprężyny. Generalnie jest to prosty i popularny mechanizm, w ostateczności można go w całości podmienić na sprawny. No wahnik może jeszcze mieć luz i ocierać o dekiel. Nie wiem, czy na zdjęciu widać przebarwienie tarczy, czy to cień. Garniturowiec - rozumiem, że jest nakręcony do oporu i dlatego nie można przekręcić koronki? Czyli energia zmagazynowana przez sprężynę nie "przekłada się" przez koła zębate na zespół balansu. No to może być wszystko, od zwykłego zastania i zapieczonych smarów, przez wytarcie czopów balansu - to są najbardziej prawdopodobne przyczyny, jeśli tylko nikt nie rzucał nim w psy i nie grzebał w mechanizmie. Lodówka - jeśli tarcza się kolebie, to nóżki poszły. Ja z powodzeniem kleiłem je do spodu tarczy, poxipolem, kropelką... prowizorka, ale jakoś tam działa. Generalnie, wszystkie pokazane egzemplarze są "zmęczone" i cudów z nich nie zrobisz. Są plamy na tarczy, są rysy na kopertach, jedno ucho wygląda na zgięte - trochę można to wyprowadzić, ale funkiel nówki nie będzie. Owszem, ktoś może mieć w zapasie lepszą kopertę czy tarczę i je podmienić - tylko czy to będzie wtedy zegarek twojego dziadka....i w jakim stopniu....oto jest pytanie.
 5. Ja używam papieru wodnego 1500, potem 2500 i na koniec pasty polerskiej. Czas pracy zależy od stopnia uszkodzeń. Po 2 przypadkach, kiedy głowica szlifierki spowodowała pojawienie się "pajączków" na akrylu (nie wiem - od naprężeń, przegrzania czy jeszcze od czegoś innego), szlifuję ręcznie, poruszając pleksą po nieruchomym podkładzie i obracając ją co jakiś czas.
 6. https://sprzedajemy.pl/zegarek-pobieda-tanio-sprzedam-aleksandrow-lodzki-2-fdedcd-nr62683121 Pabieda NOS z pudełkiem i papierami 12-87, z rzadszą tarczą. 100 zł, więc bez szału, ale myślę, że warto.
 7. A ono jest jakieś szczególne? Nie wiem, nie przyglądałem się nigdy. Jeśli nie, to mierzysz średnicę otworu albo starego szkła, zaokrąglasz w górę do parzystej końcówki, np. zamiast 27,5 będzie 27,6 mm. Możesz też spotkać zapis bez przecinka, 276. W razie wątpliwości, bierzesz minimalnie większe. I tyle. Jeśli są tam jakieś niuanse dotyczące kształtu, to proszę kolegów o poprawienie.
 8. Wiedza, mnóstwo faktów, zaangażowanie, dużo pracy. Czego tu nie chwalić?
 9. Fajny, bardzo bogaty artykuł. Należałoby jeszcze dopisać ciekawostkę, dlaczego "Czajka" to "Czajka". "W 1963 na orbicie znalazła się Walentyna Tierieszkowa tkaczka z Jarosławia. Sam Nikita Chruszczow wymyślił dla niej kryptonim do używania w łączności radiowej - "Czajka" a Uglickij Czasawoj Zawod przyjmuje go jako swoją nazwę" - cytat za blogiem http://www.zbiegiemczasu.pl/2012/08/czajka-z-uglicza.html Poza tym, ekspansja na Zachód wydaje mi się być nieco wcześniejsza od podanej w artykule - nie lata 80-te (wtedy to hulało już wszystko na całego, sam środek "zlotej ery"), ale po 1966 roku, po targach EXPO w Lipsku, gdzie zegarki "Czajki" zdobyły złoty medal.
 10. To już chyba wiem, co zrobię ze swoim Seiko, który - kupiony w impulsie - okazał się być niekompletny
 11. Poljocina pysznie wyszedł, aż ładniej niż fabryczny - dziw, że takich nie robili
 12. Inaczej: tu znajdziesz wielbicieli STARYCH rosyjskich zegarków, stosunkowo rzadko trafia się tu jakiś noworus. Ten Poljot jest wart uwagi ze względu na projekt - ciekawa tarcza (chociaż moim zdaniem niefunkcjonalna), koperta tonneau, ogólna elegancja. Minusy: dni tygodnia bez daty to jakaś pomyłka, skala 24-godzinna dodana chyba tylko dla dekoracji, bo po co ona komu, dwie skale sekundnika - podobnie. Koperta podobno stalowa, ale dziwnie opisana, jakby stalowy był tylko dekiel. W środku zupełnie przeciętny mechanizm Poljota z rodziny 26XX, ani lepszy, ani gorszy niż inne. Czyli ładny zegarek, ale nie za te pieniądze. Za 5 stów będziesz miał inne, lepsze propozycje, i to nie tylko rosyjskie.
 13. Luz, udostępnię dowolną ilość, np. z damek, bo tam mniejsze elementy. Tylko żebym pamiętał....Puść adres wysyłki w PW
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.