Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Po Bieda

Użytkownik
 • Content Count

  690
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

108 Entuzjasta zegarmistrzostwa

Recent Profile Visitors

262 profile views
 1. Rakieta automat poniżej stówy. Stan pozostawia sporo do życzenia, ale może ktoś chce. Umyć tarczę, uzupełnić wskazówki, po zmianie szkiełka i polerce powinien być fajny. https://www.olx.pl/d/oferta/zegarek-rakieta-automat-CID87-IDLhYYP.html#cc1affdca4
 2. Był Buran z 1 Moskiewskiej, na 3133 (zresztą obecnie jako noworus też jest tłuczony). Był też Buran z CzCzZ, o którym wspominasz - z niedźwiedziem i pingwinami. http://edscorner1.blogspot.com/2007/03/poljot-buran-chronograph-review.html https://www.vostokexchange.com/products/rare-polar-vostok-buran-watch https://odczasudoczasu.pl/2020/01/rosyjskie-zegarki-szturmanskie-sturmanskie-rodowod-nazwy-i-firmy/ a tu taki koszmar https://www.barnebys.com/auctions/lot/buran-poljot-premium-watch-chronograph-poljot-3138-f0ldvklrnv Kametron - lata `90-te, to Mińska Fabryka Zegarków, czyli Łucz. Ja mam takiego jak tu, z mechanizmem ZiM-a, ale bywały i inne. https://www.watchuseek.com/threads/soooooo-90s-kamerton-watch-from-belarus.5182955/
 3. Jak się uprzesz, to wszystko z tej tabelki można podciągnąć pod tą tezę - np. Baltika nie jest ciekawym okazem kolekcjonerskim, Raduga albo Poljus? Wszystko jest, o ile występuje w dobrym stanie. Ja dopisałbym Burana i Kamertona - nie widzę powodu, aby ich miało brakować. Śmiało można pominąć te dziwy, o których się słyszało, ale nikt ich nie widział (Kosmonawigator, NII itd.).
 4. Dotsy/Dosty (nie wiem, która forma jest poprawna, a która ma literówkę - spotkałem obie). Kamerton - późny Mińsk, już za Białorusi. Elektronika, ale to trochę inna kategoria. Wodołaz. Ze specjalistycznych dla nurków chyba jeszcze coś było. Było takie cudo, Sztorm 333, zegarek dla uczestników przewrotu w Kabulu. Raz na aukcji widziałem. Jubiliennyje (Jubileuszowy) - chyba to 1 MCzZ, o ile mnie pamięć nie myli. A zegary czołgowe/samolotowe/samochodowe? Liczymy, czy tylko kieszonki i naręczne? Generalnie: ta tabelka zasługuje na pochwałę. Prosta rzecz, ale bardzo przydatna. Tak się zastanawiam nad markami eksportowymi, bo trochę tego było. Ja sam na Alle widywałem np. Jean Cardot, W&CM czy jakieś dziwy z werkami Poljota, z których chyba tylko mechanizm szedł do zewnętrznego nabywcy i on sobie składał swoją całość. Trochę to płynne, czy zegarek z radzieckim werkiem jest radziecki, czy nie.
 5. A takie cuda tłuczone na obce rynki, jak Komandir pod marką Orion - uwzględniamy, czy odpuszczamy? A odmiany, bo jak jest Komandirskie, to czy uwzględniać Generalskie i Sierżantskie, czy wrzucamy do jednego wora? Jak Sława, to wpisywać osobno Sława Junoszeskije? Przemek, był wątek "wszystkie marki radzieckie", mam wrażenie, że coś tam jeszcze było, co tutaj zostało pominięte. Ljuks chociażby, Erewań, Antarktida, Junoszeskije, pewnie jeszcze coś z damek.
 6. Okazja albo i nie... Nie potrafię się odnieść, ponieważ dopiero w tej chwili dowiedziałem się, że istnieje taki mechanizm, jak Łucz 2609 16 j (już produkcji białoruskiej). Dla mnie (być może jedynie dla mnie) jest to coś nie tyle wartościowego, co niecodziennego, a są tutaj tacy, którzy niecodzienne zegarki kolekcjonują. Można szukać na Alle u sprzedawcy zibigoo. U tego samego sprzedawcy komandirski pod marką Orion.
 7. Z tego co widziałem, to tylko Zim/Pabieda, sam poszukuję kilku takich dawców balansu. @miromat straszył, że kiedyś przegrzebie swoje zasoby i może znajdzie, ale to pewnie nie w tej pięciolatce
 8. Racja, i nawet mam takiego Łucza - Cornavina. W sumie początkowo miałem na myśli automaty w męskich zegarkach, ale o tym nie napisałem, i dobrze się stało - przypomniałeś mi o zegarku, o którym zupełnie zapomniałem Tylko w Łuczach ten włos taki miękki, delikatniusi, co tknąć, to się odkształca.....lekkiej ręki potrzebuje...no ale bez marudzenia, nie można mieć wszystkiego.
 9. No i w Łuczu jest jeszcze jeden minus - im mniejszy balans, tym (ogólnie) mniejsza dokładność chodu.....
 10. właśnie tak, tylko może tak być, że on wystawia okresowo - np. jak nie ma w tej chwili, to będzie miał, trzeba sobie sprawdzać.
 11. Oczywiście, że tak, zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku. Po pierwsze chodzi o KANTON Neuchatel, taki skrót myślowy. Po drugie, firmy "zegarkowe" w wyniku rozmaitych sytuacji w trakcie istnienia zmieniały nazwy, właścicieli, lokalizacje, i nic w tym nadzwyczajnego.
 12. Świta mi, że mechanizm XX18 był tu kiedyś pokazywany - chyba był to Wostok z modyfikacją centralnej sekundy. Zapisy w kodzie "po kropce" z puncą "H" (w transkrypcji z cyrylicy "N" - "nowyje", czyli nowe) to modyfikacje już istniejących elementów, bez istotnych zmian cech mechanizmu i procesu technologicznego, nie podnoszące kosztów produkcji. Tutaj więcej w odpowiednim wątku.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.