Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

batermistrz

Użytkownik
 • Content Count

  72
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

11 Początkujący

About batermistrz

 • Birthday 11/29/1989

Kontakt

 • Strona WWW
  http://batermistrz.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 1. http://zegarkiclub.pl/forum/topic/98299-timex-perpetual-calendar/?hl=%2Btimex+%2Bperpetual+%2Bcalendar Zależy, który mechanizm w środku, ale zwykle sprawdzają się te sekwencje. Tylko czasem niestety trzeba zegarek otworzyć ponownie żeby go zresetować jeśli ktoś nie zrobił tego od razu, no i nie zawsze od razu załapie.
 2. Tak jeszcze tytułem dopowiedzenia - w tych chińskich mechanizmach tak jest, że po odciągnięciu koronki wskazówki luźno latają, taki ich "urok". Jak już napisał @Ritter, jeśli już koniecznie chce się w tym grzebać, to lepiej od razu zmienić mechanizm na Miyotę, rozstaw kołków do mocowania tarczy i rozmiar wskazówek jest ten sam .
 3. Albo w której ręce nosi się teczkę i czy bardzo się nią wymachuje Czy będą analizy dla innych instrumentów?
 4. Podpinam się - też się za jakimś rozglądam
 5. Napis na deklu "Stainless steel case back" oznacza, że stalowy jest tylko dekiel. Może obecne wersje są całe stalowe, ale ta z pewnością nie. Żeby nie było że nikt nie ostrzegał..
 6. Ok, to jako padawan w branży, w porównaniu do użytkownika @kiniol, poczuwam się w obowiązku przybliżyć temat . W szczegółach różni się to trochę w zależności od danej izby rzemieślniczej, my zdawaliśmy akurat w Katowicach. http://www.ir.katowice.pl/wnioski-i-inne-dokumenty-do-pobrania,i130.html http://www.ir.katowice.pl/uploaded/warunki.pdf Jako że szkół kształcących w tym zawodzie obecnie nie ma (tzn.tak, wiem, Łódź, ale absolwentów stamtąd jeszcze, a z innych szkół już - nie ma), to zostaje zaświadczenie z pracy lub od przyuczającego mistrza. W linkach podane są wszystkie wymogi formalne i potrzebne papierki. Najpierw jest część praktyczna, odbywająca się we wskazanym warsztacie. Trzeba znaleźć sobie jakiś ładny zegarek kieszonkowy, bo potem na nim będzie się zdawać egzamin. Przyjeżdża się z rysunkiem technicznym wykonywanej części - na egzaminie na czeladnika wykonuje się wałek naciągowy, na mistrza - oś balansu. Najlepiej wziąć swoją tokarkę (tutaj znowu podziękowania w kierunku @kiniol, bo zdawaliśmy na jednej - jego, i do tego ładnie umilał czas komisji ), narzędzia i materiał na wykonywaną część. Jeśli część praktyczna będzie zdana, to potem ustala się termin egzaminu teoretycznego (zwykle 2 tygodnie po praktycznym). Na stoliczku przed komisją ustawia się przygotowany, odpicowany zegarek egzaminacyjny, z wmontowaną częścią wykonywaną wcześniej na egzaminie praktycznym, w czasie kiedy męczymy się nad testami komisja sobie ogląda zegarki. Teoria składa się z pytań zamkniętych testowych (z zakresu BHP, rysunku zawodowego, ochrony środowiska, prawa pracy, na mistrza jeszcze chyba z metodyki nauczania - tak, Kiniol?) i z pytań otwartych - są 3 grupy zagadnień, z zakresu technologii, maszynoznawstwa i materiałoznawstwa, z czego potem losuje się jeden zestaw (to chyba były po 3 pytania z każdej grupy) i odpowiada się przed komisją. W przypadku zdania egzaminu na mistrza organizujesz dla komisji poczęstunek, bo dołączasz do grona mistrzów i przechodzisz na "Ty" z dotychczasowymi . To tak w wielkim skrócie, mam nadzieję, że mi nic ważnego nie umknęło .
 7. Tak ogólnie, z jakich części się składa, czy chodzi o konkretne zagadnienia - w tym wypadku na mistrza czy czeladnika? Trochę zależy też od komisji, tzn.w którym mieście się przystępuje do egzaminu .
 8. W środku dużo plastiku niestety, i dotyczy to też kółek od chodu, ale może okazać się że np.wskazówka gdzieś trze albo coś w ten deseń? Bo tak to jedynie zakup nowego mechanizmu, a patrząc po cenie zegarka z linka i znając ceny hurtowe tych mechanizmów, to niestety niezbyt się to opłaca.
 9. W Krakowie to chodzi zapewne o Artura Łabędzia, urzęduje w Jubilacie. Lub można uderzyć tutaj, tyle że to w Opolu, po stronie na fb widać, że naprawiane porządnie i z wielkim zaangażowaniem http://www.ovwr.pl/
 10. Coś jest na rzeczy. Energizer obecnie raczej lepszy, mimo że niektóre serie mają "made in China" lub inny Taiwan, to wygląda na to, że dłużej trzymają.
 11. Tzn. rozmawiamy o samodzielnym ogarnięciu czy jaki zakres prac ustalić z zegarmistrzem? Tarczy z indeksami bym nie ruszała, jest w całkiem dobrym stanie, a jej "odnawianie" czy "renowacja" polega na namalowaniu jej na nowo. Szkoda pieniędzy i jednak lepiej, jak buźka jest oryginalna, to jest jeden z elementów "duszy" jak dla mnie . Wskazówki też ok, tylko wypełnienie można by zrobić, bo się wykruszyło w minutowej. Koperta - pozłocić można, jeśli zegarek ma wartość sentymentalną, bo tak to niekoniecznie warto... Wtedy koronkę też pasowałoby "ozłocić". Szkiełko - w tym modelu wchodzi mocno pod kopertę, trzeba wyjąć najpierw mechanizm żeby je wydostać, jeśli nie ma pęknięć a same rysy to śmiało polerować, zejdą, a nic innego i tak się nie dopasuje, trzeba by szukać oryginalnego. Przegląd mechanizmu - nie ma żadnych komplikacji, części na rynku dużo, więc powinno udać się go wyciągnąć tak, żeby nie "gubił" tych 4 minut, i to nie w jakiś kosmicznych pieniądzach .
 12. Zacząć od Casio albo nawet od Perfektów, niby "tylko" wymiana baterii, ale w przypadku niektórych modeli zegarków - do których ten się zalicza - jest to już pewnego rodzaju sztuka i lepiej trochę innych modeli najpierw przerobić, "bieganie ze śrubokrętem" nie wystarczy. Pogardzane batermistrzostwo też nie zawsze jest proste. A zegarka szkoda. Zresztą problem może pojawić się nawet na etapie kupna baterii, bo w kiosku to najczęściej Vinnic, i to zwykle tylko 626. Tutaj będzie pewnie coś cieńszego.
 13. https://mistrzowie.org/720740/Elektroda-w-XIX-wieku Ale tak serio, podobne tematy były wałkowane milion razy, przed zadaniem pytania warto poświęcić najpierw chwilę na poczytanie. Lista z polecanymi zegarmistrzami też gdzieś jest, nie moje okolice, więc nie doradzę .
 14. W Rondzie był chyba taki myk, że na wyciągniętej koronce trzeba przytrzymać obydwa przyciski jednocześnie przez 5 s, wtedy wchodzi w tryb kalibracji, coś tam coś tam . W każdym razie nie tak intuicyjne, jak przy japończykach, ale też się da, nie trzeba wymieniać zegarka https://www.ronda.ch/fileadmin/user_upload/Products/TA_BA/ba/51XX/BA_5130B5130D_e.pdf O tu jest
 15. Większe szanse na znalezienie i że ktoś sensownie odpowie, jeśli prześlesz zdjęcie mechanizmu i podasz jego kaliber, albo/i wałka, bo wygląda na to, że wałek jest, skoro koronka na swoim miejscu? Jaki jest z nim problem? Rozwiązanie zawsze jest, można nawet wytoczyć nowy, tylko niekoniecznie się to opłaca .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.