Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

AspirantS

Użytkownik
 • Content Count

  2308
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

AspirantS last won the day on November 2 2020

AspirantS had the most liked content!

Community Reputation

22973 Guru zegarmistrzostwa

Recent Profile Visitors

2494 profile views
 1. Ja również nie mogłem się przekonać do tego cyklu. Chyba najbardziej nie przemawiał do mnie styl autora. A szukam jakiegoś porywającego cyklu SF. Czegoś w stylu: "Luny" McDonalda albo "Przestrzeni objawienia" Reynoldsa. "Hyperiony" omówiono wyżej.
 2. Zgoda. I z powodów przez Ciebie wskazanych Ilon + Olimp jest historia bardziej elitarną, ponieważ jest trudniejsza do przyswojenia. Koniec końców i tak wszystkich pogodzi "Abominacja", która jest według mnie najlepszą powieścią Simmonsa, jaką czytałem.
 3. Powieść jest bardzo dobra. Konstrukcja przypomina trochę "Dekameron". Tylko, że właściwie historia urywa się w połowie. Aby poznać całość konieczna jest lektura "Zagłady Hyperiona". Niewątpliwie jedna z lepszych powieści Simmonsa.
 4. W epoce taśmowo produkowanych seriali, którymi zalewają nas platformy streamingowe łatwo przeoczyć coś ciekawego i wartościowego. I tak całkowicie niezauważalnie dla mnie przeszedł przez HBO miniserial "Długa noc". Produkcja z 2014 r. ( Filmweb podaje 2016 r.) Z niezbyt fortunnie dobranym tłumaczenie tytułu, ponieważ oryginalnie serial nosi nazwę - "The night of". Ciekawa historia pewnego morderstwa młodej dziewczyny. Niby standardowa amerykańska opowieść o dochodzeniu i procesie. Ale cała siła tkwi w tym, jak to jest podane. Aktorstwo, montaż, sposób prowadzenia narracji są ponadprzeciętne. Serial wciąga i nie chce puścić. Nastrój budowany kolorami ujęć - burymi, szarymi, depresyjnymi. Obraz obnażąjący cynizm wymiaru sprawiedliwości, ludzkie lenistwo, uprzedzenia rasowe, bezkrytyczną akceptację schematów. Tu nie ma rycerzy na białych koniach i etosu całkowitego poświęcenia dla sprawy, rodem z USA. Nawet ci, którzy chcą dobrze, to ludzie pełni słabości i wad. No i - John Torturro w roli lekko sponiewieranego życiem adwokata, ze wstydliwą chorobą stóp. Świetna kreacja, która kradnie show. Jeśli chcesz czegoś standardowego, ale podanego w niebanalny sposób, to poczęstuj się ze stołu HBO.
 5. Pamiętam tylko pierwsze i ostatnie. I nie urwało mi ...... Za to bardzo polecam zbiór trzech opowiadań - "Rycerz siedmiu królestw".
 6. Zależy jakie opowiadania są w tym zbiorze? "Piaseczniki"? Może coś ze świata "Gry o tron"?
 7. Wbij w OLX - "Pagani Design". Będziesz miał przegląd różnych stylów i rozmiarów. A marka gwarantuje przyzwoity poziom.
 8. Z półki sf polecam jeszcze: 1) powieści Alastaira Reynoldsa: "Przestrzeń objawienia" i następne z cyklu ( wszystkie są dobre); 2) trylogia "Luna" Iana McDonalda; opisują to jako "Grę o tron", dziejąca się w przyszłości na księżycu i mają rację; dynamiczne, pomysłowe, z barwną kreacją świata i bohaterami za którymi chce się podążać.
 9. Skończyłem powieść Magdaleny Salik - "Płomień". Przyciągnęła moją uwagę, bo po pierwsze jest to powieść sience - fiction, a po drugie została nagrodzona. Rzadkie połączenie. O ile fantasy polskie produkowane jest taśmowo, to sf jest wyjątkiem. Zacząłem czytać i wsiąkłem. Książka spełniła swoją najważniejszą rolę - chciałem ciągle do niej wracać, ponieważ ciekawość co będzie dalej gryzła mnie nieustannie. A nieczęsto mi się już zdarza, by trafił mnie taki faktor potrzeby poznania zakończenia. Na szczególne uznanie zasługuje sposób opowiadania historii, konstrukcja narracji. To ona buduje napięcie i dezorientację co do znaczenia i punktu w czasie kolejnych wątków. O szczegółach fabuły nie napiszę nic. Bo wtedy zwrócę uwagę na istotne elementy opowieści, a zabawa polega na tym żeby nie wiedzieć co jest istotne, a co nie. Dawno nie czytałem tak dobrej sf. Przypomniała mi "Kontakt" Sagana. Coś jest w tym nastroju. Zdecydowanie polecam.
 10. Zapraszam do negocjacji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.