Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MAROON07

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Początkujący
 1. Super Dobra robota Teraz z nieco z innej perspektywy trzeba patrzeć na tych dwóch świebodzickich producentów.
 2. ok. Dzięki za własne przemyślenia Dają dużo do myślenia Pozdrawiam serdecznie
 3. Ciekawy wątek z tą "PraBorussią". Wiele na to wskazuje, że firma ta (tj. właściwa Borussia) powstała na fundamentach wcześniej działającej Fortuny. Ale nie o tym chciałem tu napisać. Kilka lat temu - kiedy żył jeszcze mój dobry znajomy i zapewne dobrze znany wielu forumowiczom H.H. Schmid - pisaliśmy razem do siebie i wymienialiśmy się wieloma postrzeżeniami na temat świebodzickiego przemysłu zegarowego. Na kilka tygodni przed swoją śmiercią H. Schmid przysłał mi jednego ze swoich ostatnich maili dzieląc się w nim swoimi uwagami na temat dwóch producentów zegarów ze Świebodzic - Uranii oraz C. Bohm. Według niego, kiedy firma C. Bohma została włączona do Zjednoczenia Świebodzickich Fabryk Zegarów (w 1899 r.), Bohm postanowił niedługo potem włączyć się w kolejne przedsięwzięcie zegarowe, a mianowicie postanowił do spółki razem z innymi założyć...Uranię. Czy kolega Schmid miał w tym przypadku rację?
 4. Dzięki za info o Pincusie. Zastanawia mnie tylko jeden zapis na jednej z reklam: "Regulatoren eigener Fabrik...". Wynika z tego, że mógł być rzeczywiście producentem regulatorów. Być może miał jakiś nieznaczny udział w produkcji freiburskich zegarów (może nawet z kimś do spółki). Ale to już moje dociekanie
 5. Jakiś czas temu udało mi się odnaleźć w niemieckich czasopismach dotyczących przemysłu zegarowego coś takiego: "Regulator-Uhren-Fabrik Freiburg, Schl. Eugen Pincus". Do dzisiaj się zastanawiam nad tą reklamą. Czy był to kolejny, mało znany producent zegarów z dawnego Freiburga na Śląsku, czy też hurtownik, który nabywał świebodzickie zegary, a potem je odsprzedawał na terenie Berlina. Bo jak wynika z ogłoszenia, w stolicy Niemiec Pincus posiadał swój magazyn.
 6. Witam, ciekawe informacje na temat Gustava Steinerta. Udało mi się również odnaleźć kilka cennych informacji w Internecie na temat tego człowieka. Na jednej z aukcji internetowych sprzed kilku lat znalazłem zegar firmy Philip Haas & Sohne / Uhrenfabrik Teutonia, na którym widniał orzeł z napisem "Gustav Steinert, Freiburg i. Schl., no 315". W opisie na temat tego zegara znalazłem również adnotację, że firma G. Steinerta założona została w Freiburgu na Śląsku już w 1877 r. Z kolei inna aukcja dotyczyła samego orła wykonanego w warsztacie Steinerta. Orzeł ten posiadał nr 169.
 7. MAROON07

  H.Endler & Co.

  Te liściaste wzory obudowy musiały się pojawić po 1867 r., bo w jednej z pierwszych reklam zegarów Endlera dominują raczej tradycyjne wzory skrzyń.
 8. Dzięki za zaangażowanie w poszukiwaniu archiwaliów. Napisałem już do archiwum Polskiego Radia. Mam nadzieję, że odpowiedź przyjdzie wkrótce pozytywna Pozdrawiam Rafał
 9. Dzień dobry, Szukam archiwalnej audycji radiowej, która została nadana w Polskim Radiu w dniu 8 września 1947 r. Reportaż ten dotyczył mojego rodzinnego miasta - Świebodzic i działającej w nim Państwowej Fabryki Zegarów. W załączniku przesyłam program radiowy z tego okresu opublikowany w dzienniku "Głos Wielkopolski" (nr 246 z 1947 r.)
 10. Na str. 97, autor pisze, że jedna ze świebodzickich firm zegarowych - Borussia, weszła w skład Zjednoczenia Świebodzickich Fabryk Zegarów w 1899 r. Moim zdaniem jest to pewna nieścisłość, bo firma ta zbankrutowała zanim rozpoczęto jakiekolwiek rozmowy o stworzeniu Zjednoczenia (VFU).
 11. Dzień dobry Znajomy z Żarowa podesłał mi ostatnio zdjęcie cegły z logo firmy Gustava Beckera. Czy może to oznaczać, że słynny zegarmistrz ze Świebodzic mógł produkować także cegły?
 12. Gratuluję Panie Tomku. Piszę się na jeden egzemplarz z autografem:) Serdecznie pozdrawiam Rafał Wietrzyński
 13. To bardzo smutna wiadomość. Hans Henrich był wybitnym ekspertem, bardzo poważany i szanowany w swoim środowisku. Odznaczał się skromnością i dobrocią serca. Był dobrym człowiekiem. Będzie nam go bardzo brakowało. Żegnaj Przyjacielu:(
 14. Ostatnie dni Gustava Beckera https://www.labiryntarium.pl/7gmin/gminaswiebodzice/1674-gustaw-becker2.html
 15. ciekawy artykuł o Beckerze (patrz link poniżej): https://www.labiryntarium.pl/7gmin/gminaswiebodzice/1659-gustaw-becker.html
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.