Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

petrosbike

Oświetlenie miejsca pracy zegarmistrza amatora

Rekomendowane odpowiedzi

Chciał bym zapytać kolegów jaki system OŚWIETLENIA używacie do pracy przy naprawach i poprawkach w zegarkach. Czy żarowy, świetlówkowy, bezcieniowy, z tyłu, z przodu, boku?

Coś muszę sensownego zakupić i potrzebuje porady. mOZE JAKIS LINK DO GOTOWCA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mojego doswiadczenia najlepsze jest swiatlo z gory z przodu na wysiegniku np. jak na zdjeciu ponizej

 

post-70347-0-73043700-1434898207_thumb.jpg

 

od jakiegos czasu uzywam mikroskopu i zamontowanej lampy LED'owej

temperatura barwowa ok. 5000-6000°K , swiatlo dzienne biale

jasnosc: podobniez ok. 20000luxow w odleglosci ok. 8cm, mimo ze mam mozliwosc regulacji pracuje z maksymalna moca oswietlenia, zdjecie ponizej

 

 

post-70347-0-08562500-1434898529_thumb.jpg

 

sam jestem bardzo ciekaw jak inni koledzy rozwiazali sposob oswietlenia

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mojego doswiadczenia najlepsze jest swiatlo z gory z przodu na wysiegniku np. jak na zdjeciu ponizej

 

attachicon.gifDSC_0040crop160dpish.jpg

 

od jakiegos czasu uzywam mikroskopu i zamontowanej lampy LED'owej

temperatura barwowa ok. 5000-6000°K , swiatlo dzienne biale

jasnosc: podobniez ok. 20000luxow w odleglosci ok. 8cm, mimo ze mam mozliwosc regulacji pracuje z maksymalna moca oswietlenia, zdjecie ponizej

 

 

attachicon.gifDSC_0188dpi150sh.jpg

 

sam jestem bardzo ciekaw jak inni koledzy rozwiazali sposob oswietlenia

Z tego co pokazałeś to właśnie taka lampa chodzi mi po głowie. To chyba dobre rozwiazanie. Natomiast samo stanowisko pracy do dopiero komfort- nawet podłokietniki tam są :D . Spedziłem dzis pół dnia szukając cos podobnego w necie i efektów zero, same typówki okrągłe. Czy w takiej lampie to stosuje sie świetlówki czy żarowe źródło światła?

Może wiesz gdzie takie coś zgrabnego można kupić za jakieś normalne pieniądze. Na razie męcze sie okropnie byle jakimi lampeczkami.

 

Natomiast bardzo mnie zainteresował twój mikroskop do pracy. Czy mógłbyś troche opisać ten przyrząd i pochwalić się jak to działa i jak sie tym posługiwać?

Pokaz kilka zdjęć stanowiska pracy i kilka przykładów użycia. Ja na razie używam lupy z klipsem do okularów no i przyzwyczajam wzrok do bardzo bliskiego pola widzenia a nie jest to wcale takie łatwe jak sie wydawało z początku i 30 lat temu  :( no i te okulary ehhhhh.

Ogólnie to organizuję sobie taki malutki warsztacik do dłubania ale co tu można dobrze zrobić jak nic nie widać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

profesjonalne lampy są dość drogie, ale można dostać w sklepach / hurtowniach złotniczych całkiem przystępne odpowiedniki,

 

pracowałem kiedyś na lampie z dwoma świetlówkami, nie pamiętam dokładnie gdzie była zakupiona [ musiałbym trochę poszperać, żeby znaleźć ] nazwa - po prostu : '' lampa warsztatowa biała '' cena 200 PLN

 

parametry niezłe, zbliżone do lampy o której wspomina kolega Andrzej

 

- taki sprzęt w zupełności wystarczy do prac domowych :)


SEIKO 7A28-7039 / SEIKO 7A28-701A / SEIKO 7A28-7010 / - SPEEDMASTERS  / SEIKO 7A48 - MOONPHASE / SEIKO TUNA SBBN017 / SEIKO SARB047 6R15 / SEIKO AEROMASTER 5H23 / i jeszcze kilka innych ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnialem opisac zdjecia z postu #2

pierwsze zdjecie zostalo zrobione w stoisku Bergeona na Baselworld 2015 

drugie zdjecie to moje stanowisko pracy

"co tu można dobrze zrobić jak nic nie widać?" No wlasnie!

Ja mam trzy pary okularow: a) do jazdy samochodem

                                             B) do pracy z laptopem

                                             c) do pracy z zegarami, budzikami

oraz do pracy z zegarkami kieszonkowymi mikroskop

ponizsze zdjecie zobrazuje dalsza moja wypowiedz w temacie

 

post-70347-0-30057200-1435081512_thumb.jpg

 

na stoliku mikroskopu widac moje okulary c z doczepiona lupka oraz na gorze moja lampke wysiegnikowa jako oswietlenie - jest to komplet

poniewaz mam roznice okolo 0,5 dioptrii pomiedzy "oczami" poszedlem do okulisty i zamowilem sobie prawdziwe jak najwieksze szkla ( okolo +5 ) z duzymi oprawkami, aby sobie zbytnio nie ograniczac pola widzenia. W tych okularach odleglosc pracy wynosi okolo 20cm, gdy zaloze lupke mam odleglosc okolo 7 cm. Plus oswietlenie z lampki wysiegnikowej i jest dobrze ale do zegarow i budzikow. Jak juz jestem przy lampach to znalazlem dosc szybko w internecie dwie ciekawe propozycje

 

http://www.poled.eu/pl/p/Lampa-kreslarska-LED-5W-PD1212-Srebrna/36

oraz

http://www.poled.eu/pl/p/Lampa-kreslarska-11W-PDK1-Czarna/35

 

niestety do zegarkow to wedlug mnie w dzisiejszych czasach to bez mikroskopu nie podchodz - ogromna wygoda

na zdjeciu odleglosc miedzy lampa a stolem wynosi 10cm, ostrosc jest oczywiscie na zegarku ustawiona, w tej konfiguracji powiekszenie jest pomiedzy 5 a 45 razy.

Jest to mikroskop stereoskopowy , a wiec pracuje sie dwoma oczami - jest to wygodne bo oczy sie nie mecza. Pracuje bez okularow a roznice w dioptriach na oczach wyrownuje pokrecajac odpowiednio okularem/okularami.Glowica jest na wysiegniku obrotowym, a wiec moge ja przesunac na bok.

wiecej informacji na temat mikroskopu na stronie internetowej sklepu, gdzie kupilem ten mikroskop

 

http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-sz-454t,d3288.html

 

jezeli macie koledzy jakies pytania chetnie odpowiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

profesjonalne lampy są dość drogie, ale można dostać w sklepach / hurtowniach złotniczych całkiem przystępne odpowiedniki,

 

pracowałem kiedyś na lampie z dwoma świetlówkami, nie pamiętam dokładnie gdzie była zakupiona [ musiałbym trochę poszperać, żeby znaleźć ] nazwa - po prostu : '' lampa warsztatowa biała '' cena 200 PLN

 

parametry niezłe, zbliżone do lampy o której wspomina kolega Andrzej

 

- taki sprzęt w zupełności wystarczy do prac domowych :)

Dzięki Twojej podpowiedzi znalazłem cos podobnego - czy to taka lub "takopodobna" lampa?

450_300_productGfx_99818f89c659d3e3bae1b

Wyglada zachęcająco i ma silne światło bo aż 3 świetlówki x 14W a to dość dużo.

Dzięki Andrzeju za opis. Podoba mi sie ten Twój sprzęt i jak troche ogarne wydatki to pewnie zakupię cos podobnego. Zapytam jeszcze jedno; 

W opisie mikroskopu jest taka specyfikacja:

* głowica zoom + okulary 10x

- zakres powiększeń: 10x - 45x

- obserwowane pole widzenia: 20 mm - 4,5 mm

- odległość robocza: 97 mm

 

* głowica zoom + okulary 10x + obiektyw 0,5x

- zakres powiększeń: 5x - 22,5x

- obserwowane pole widzenia: 39 mm - 8,8 mm

- odległość robocza: 185 mm - 180 mm

 

Jaka odległość robocza jest u Ciebie?  I czy to oznacza że można zegarek obserwować z odległośći 18cm od obiektywu i mieć powiekszenie do 22,5 raza?

Jest to istotne no bo np śrubokręcik w pionie ma około 9-10 cm a do śrubki trzeba się jakoś dostać i nie sposób wtedy odchylać obiektywu.

Czy tam jest zastosowany jakis teleobiektyw?

Jeszcze jedna uwaga: zauważyłem że mając kilka par okularów od +1,5 do +3 dp. jak założę kilka na raz na siebie to mam sporą wygodę obserwacji więc Twój pomysł z okularami +5 jest też super. Pójde chyba do optyka. Jedyny kłopot jak chcesz coś wziąć z boku to w okularach +5 juz nie zobaczysz ostro albo wcale, więc np pęsetę/pincetę chwytasz na ślepo  :rolleyes: 

Lampki co pokazałeś to chyba za słabiutkie światło mają 5W w diodach to nie wiem ile w zwykłych żarówkach by wyniosło.

A na koniec coś ciekawego i interesujacego i chciałbym poznać opinię kolegów o czymś takim- może do niezłe na początek?

http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-cyfrowy-delta-optical-smart-5mp-pro,d3592.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W opisie mikroskopu jest taka specyfikacja:

* głowica zoom + okulary 10x

- zakres powiększeń: 10x - 45x

- obserwowane pole widzenia: 20 mm - 4,5 mm

- odległość robocza: 97 mm

 

* głowica zoom + okulary 10x + obiektyw 0,5x

- zakres powiększeń: 5x - 22,5x

- obserwowane pole widzenia: 39 mm - 8,8 mm

- odległość robocza: 185 mm - 180 mm

 

 

Odległość robocza mikroskopu zależy głównie od powiększenia obiektywu, im mniejsze powiększenie tym większa odległość robocza.

Jeśli chcemy mieć większe powiększenie  należy użyć okularu o większym powiększeniu.

 

 

 

Nie wygląda specjalnie zachęcająco, odległość robocza wygląda na niewielką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odległość robocza mikroskopu zależy głównie od powiększenia obiektywu, im mniejsze powiększenie tym większa odległość robocza.

Jeśli chcemy mieć większe powiększenie  należy użyć okularu o większym powiększeniu.

 

Zasadniczo tak ale: np przy zwykłej lupie "ocznej" przy pow. x 4 odległość soczewki od przedmiotu wynosi około 5-6 cm w zalezności od stanu oka. Jesli by tak miał działąć ten mikroskop to przy x10 obiektyw siedział by na zegarku czyli całkiem do niczego się nie nadawał - najwyżej do biernej obserwacji prawdopodobnie jak ten mikroskop USB , nooo ewentualnie do działania całkiem z boku. Juz żadnego śrubokręcika tam nie zmieścisz w pionie.

Musi tu byc sprawa rozwiązana chyba poprzez tą głowicę :

* głowica zoom + okulary 10x

- zakres powiększeń: 10x - 45x

- obserwowane pole widzenia: 20 mm - 4,5 mm

- odległość robocza: 97 mm

Poczekamy co nam odpisze Andrzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo tak ale: np przy zwykłej lupie "ocznej" przy pow. x 4 odległość soczewki od przedmiotu wynosi około 5-6 cm w zalezności od stanu oka. Jesli by tak miał działąć ten mikroskop to przy x10 obiektyw siedział by na zegarku czyli całkiem do niczego się nie nadawał - najwyżej do biernej obserwacji prawdopodobnie jak ten mikroskop USB , nooo ewentualnie do działania całkiem z boku. Juz żadnego śrubokręcika tam nie zmieścisz w pionie.

Musi tu byc sprawa rozwiązana chyba poprzez tą głowicę :

* głowica zoom + okulary 10x

 

Okular 10x więc reszta ma zakres 1x - 4,5x  z  obiektywem 0,5x    zakres 0,5 - 2,25x .

Obiektyw ma więc 1x  i 0,5x   więc te odległości robocze jak najbardziej się zgadzają  porównując nawet z lupą która właśnie zastępuje obiektyw.

 

w głowicy jest dodatkowy układ  optyczny który odpowiada za zoom.

 

A tak na marginesie to operując śrubokrętem pionowo chyba zasłoniłbyś sobie widok tak czy inaczej bez względu na odległość roboczą. Używając lupy przecież patrzymy jednak  lekko z boku .

 

W związku z tym mam też pytanie do Andrzeja.  Jak się operuje śrubokrętem korzystając z tego mikroskopu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okular 10x więc reszta ma zakres 1x - 4,5x  z  obiektywem 0,5x    zakres 0,5 - 2,25x .

Obiektyw ma więc 1x  i 0,5x   więc te odległości robocze jak najbardziej się zgadzają  porównując nawet z lupą która właśnie zastępuje obiektyw.

 

w głowicy jest dodatkowy układ  optyczny który odpowiada za zoom.

 

A tak na marginesie to operując śrubokrętem pionowo chyba zasłoniłbyś sobie widok tak czy inaczej bez względu na odległość roboczą. Używając lupy przecież patrzymy jednak  lekko z boku .

 

W związku z tym mam też pytanie do Andrzeja.  Jak się operuje śrubokrętem korzystając z tego mikroskopu ?

No tak jak wyliczyłeś te powiększenia to ma sens. Pewnie ze jak srubokretem operuję pionowo to oko z lupą odchylam w bok - no ale to jest akurat proste działanie i intuicyjne. Natomiast mikroskopu tak nie możesz odchylać więc pytanie jest zasadne. Prosimy Andrzeja żeby np. określił ile ma "swiatła" czyli wolnego miejsca do operowania narzędziami pomiędzy zegarkiem a obiektywem np przy podstawowym powiekszeniu 5x, no i przy np 7,5 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadajac posluze sie ponizszym zdjeciem

 

post-70347-0-82051300-1435160103_thumb.jpg

 

gdzie ostrosc jest ustawiona na plycie gornej zegarka.

Uklad optyczny jest nastepujacy: obiektyw 0,5 x uklad optyczny glowicy ( zoom ) 1-4,5 x okular 10 = powiekszenie czyli krecac pokretlem niebieskim w glowicy mozemy pracowac z powiekszeniem minimalnym 5 razy a maksymalnym 22,5 razy przy czym odleglosc robocza jest mozna powiedziec stala i wynosi okolo 18cm. Pokretlo czarne na stojaku mikroskopu sluzy do ustawiania ostrosci.

Odleglosci sa nastepujace: a) pomiedzy stolikiem a lampa LED okolo 19,5cm

                                            B) obiektyw jest wyzej niz czolo lampy LED okolo 1,5cm

                                            c) odleglosc miedzy stolikiem a gorna plyta zegarka gdzie mamy ustawiona ostrosc okolo 3cm

czyli "przestrzeni" do pracy mamy okolo 16,5cm w osi z, co jest wystarczajace dla rak i drobnych narzedzi.

Jest to tzw. mikroskop warsztatowy. Ma duza odleglosc robocza oraz pokazany system statywu daje nam duze mozliwosci ruchu w osiach x i y ( oraz z ).

 

Jezeli chodzi o ogladanie a co za tym idzie o wykonanie jakiejs pracy to przeciez mamy do czynienia z 3 przykladowymi sytuacjami:

1. mechanizm zegara wiezowego jest "nieruchomy" a to my "biegamy" wokol niego ze swoja glowa i oczami.

2. mechanizm zegara np. wiszacego: mozemy obracac mechanizmem ale takze obracac glowa i oczami.

3. mikroskop jest nieruchomy: obracamy mechanizmem i narzedziami w przestrzeni roboczej.

 

Odnosnie mikroskopu USB

 

http://deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-cyfrowy-delta-optical-smart-5mp-pro,d3592.html

 

jest to dla mnie pouczajaca "zabawka".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadajac na pytanie kolegi ksylo1

Popatrzcie na ponizsze zdjecia

 

post-70347-0-31667800-1435161774_thumb.jpg

post-70347-0-31312400-1435161815_thumb.jpg

post-70347-0-08931700-1435161843_thumb.jpg

 

a wiec:

1. natezenie oswietlenia - OK

2. barwa biala                 - OK

3. powiekszenie             - OK

4. odleglosc robocza      - dla nas ZADNA

reasumujac mozna jej uzywac jako lampy - soczewka dla mnie bezuzyteczna, ale...

 

moja zona uzywa tej lampki do paznokci i skorek :D w tym przypadku soczewka jest uzyteczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju - wspaniale to ująłeś  :)

Tak poważnie to w takim razie ten mikroskop to wspaniała rzecz. Już choruję na taki lub podobny, moze gdzieś znajdę z drugiej ręki na początek. Na razie powoli kompletuję warsztacik i troszkę "prawdziwych" narządków juz mam; i nawet żonie sie podobała np ustawiarka do zazębień- po prostu cacko z dawnych czasów. Ja i żona mamy sentyment do takich dziełek sztuki bo zasługują na to za swoją precyzje i dbałość o szczegóły. Nie mówiąc już o zegarkach.

Szukam nadal dobrej lampy bo to podstawa a ja tylko wieczorami coś robię przy moich zegarkach.

Znalazłem jeszcze jedną dośc obiecującą: 

1_max.jpg

pochodzi stąd http://alco.com.pl/lampa-stolowa-1500-lux-16031,id4152.html   

Bardzo podobna jeśli nie identyczna znalazła się w moim pobliżu w sklepie elektrycznym za połowę tej ceny. Jutro jeszcze ją dokłądnie zbadam a szczególnie możliwości mocowania i oświetlenia. Dam znak co i jak.

@Andrzeju gratuluję tego mikroskopu, rozwiałeś chyba już wszystkie moje wątpiwości. Jeszcze małe pytanie: czy tam jest wejście do kamery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Andrzeju za odpowiedz, a już myślałem, że to rozwiązanie którego szukałem .... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@petrosbike , @ksylo1

chyba ta lampa z postu #6 jest najlepsza, bo:

 

1. ma jak piszecie 3 swietlowki 14W czyli moc jest bardzo dobra czyli natezenie oswietlenia dobre

2. oby tylko miala swiatlo biale dzienne, prawdopodobnie tak ale trzeba sprawdzic, chodzi o to zeby wzrok sie nie meczyl

3. jest na duzym wysiegniku z mozliwoscia ruchu w kazdym kierunku

4. ma system mocowania do parapetu albo blatu stolu czyli jak manewrujemy ramieniami to lampa sie nie przesuwa, lampa nie potrzebuje swojego stolika dla rownowagi

 

zycze udanych zakupow

 

bylbym zapomnial

 

"Jeszcze małe pytanie: czy tam jest wejście do kamery?"

 

oczywiscie tak, ale to jest osobny bardzo szeroki temat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oko ludzkie najlepiej działa przy oświetleniu naturalnym lub podobnym. Oświetlenie naturalne charakteryzuje się ciągłością święcenia, dlatego wszelkie oświetlenie działające przerywanie i wykorzystujące bezwładność oka jest niedobre do długotrwałej pracy. Mózg nie zauważa tych przerw, następujących z odpowiednią częstotliwością ale oko już tak i ciągle zmiany szerokości źrenicy jest dla niego męczące. Dlatego też najlepsze oświetlenie do pracy to jest oświetlenie żarowe, gdyż żarówka nie ma możliwości gasnąć z taką częstotliwością jaką ma nasza sieć i dlatego świeci światłem ciągłym, w przeciwieństwie do świetlówek i innych tego typu wynalazków.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Ratynski

Sluszna uwaga. Umknelo mi to, a szkoda bo przeciez mialem mozliwosc porozmawiac o tym na stoisku Bergeona na Baselworld .

Zdjecie w poscie #2 pokazuje stol i lampe.

Pracuje teraz z mikroskopem i uzywam oswietlenia LED'owego, ktore nie ma wad swietlowek o ktorych mowisz, a ktore uwazam za najlepsze oswietlenie aktualnie.

Niestety trudno jest znalezc dobre dla nas oswietlenie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Ratynski

Sluszna uwaga. Umknelo mi to, a szkoda bo przeciez mialem mozliwosc porozmawiac o tym na stoisku Bergeona na Baselworld .

Zdjecie w poscie #2 pokazuje stol i lampe.

Pracuje teraz z mikroskopem i uzywam oswietlenia LED'owego, ktore nie ma wad swietlowek o ktorych mowisz, a ktore uwazam za najlepsze oswietlenie aktualnie.

Niestety trudno jest znalezc dobre dla nas oswietlenie.

pozdrawiam

Oczywiście że słuszna uwaga i istotna ale: my amatorzy nie siedzimy przy tych lampach 8 godzin dziennie, świetlówki i podobne sa teraz nagminnie stosowane nawet zgodnie  z UE przepisami, takie lampy lub podobne swietlówkowe zauważyłem na wielu YouTube ze Swiss oraz:

@Andrzeju czy mógłbys rozszyfrować na swoim zdjęciu jak to lampa jest na stoisku  Bergeona- bo pewnie też świetlówkowa? 

Jest tam jakieś logo na lampie chyba widzę krzyż szwajcarski ale firmy nie moge odczytać. Ciekawe czy to LED czy świetlówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"@Andrzeju czy mógłbys rozszyfrować na swoim zdjęciu jak to lampa jest na stoisku  Bergeona- bo pewnie też świetlówkowa? 

Jest tam jakieś logo na lampie chyba widzę krzyż szwajcarski ale firmy nie moge odczytać. Ciekawe czy to LED czy świetlówka."

 

Sprawdzilem : Bergeon stosuje lampy firmy Waldmann

 

http://www.waldmann.com/home/tertiaire/produits/lampes_de_bureau/taneo~ff80818148b193700148cf9310324ba0.fr.html

 

jest podobna, ale sa to lampy LED'owe.

 

tutaj dane techniczne:

 

 http://www.waldmann.com/home/industrie/produits/luminaires_sur_bras_articul%C3%A9s/taneo~ff80818148b193700148c5b35df40d0b.fr.html

 

z tej strony mozna sciagnac broszure ktora ma okolo 1000k a wiec nie moge jej tutaj zamiescic bo za duza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrazy uznania dla stanowiska pracy Andrzeja. Chyba idealne :) Ja ze swojej strony dodam, że najlepiej grzebie mi się w mechanizmach siedząc bezpośrednio pod oknem dachowym. Nic chyba nie dorówna naturalnemu światłu dziennemu, jak stwierdził Piotr wcześniej. Oczywiście nie bezpośrednio od nasłonecznionej strony domu bo można się usmażyć ;) Oczy się nie męczą a dobrego, zdrowego światła jest po prostu pełno.

Co innego gdy ktoś musi pracować w godzinach wieczornych. Lampy świetlówkowe zapewne są dobre, jednak ja bym zwrócił jeszcze uwagę na aspekt ekonomiczny. 3 "jarzeniówki" mogą w sumie pobierać nawet 50W, a widywałem i takie które pobierały 39W/sztuka. Jeśli ktoś potrzebuje światła do pracy np. 10h/dobę to może warto rozważyć diodową lampę.

Już naświetlacz oparty na skupionych 5 sztukach powerledów 1W może dać dobrą alternatywę, jeśli ktoś potrzebuje więcej, to kolejne 5W, będzie zapas mocy :) Podpiąć to pod zasilacz montażowy i możemy sobie ściemniać/rozjaśniać do woli, zależnie od potrzeb i pory dnia. Mnie odpowiada barwa 6000K, określana jako zimna biała. Te tzw. ciepłe, przypominające światło żarówki to 2700-3500K, ale moim zdaniem dają zbyt żółte światło. Średnio ładne przy miedzianych werkach :)

Powerledy występują również o mocy 3W. Do wyboru, do koloru, jak to się mawia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem więc lampe Kris Lamp http://dekonetorg.dev.ageno.pl/lampa-biurkowa-mt3612-czerwona

Obejrzałem ją w sklepie na żywo i uznałem że będzie dobra.

Tak sie prezentuje światło z niej

IMG_2219.JPG

 

Tak wyglada z odległości ustawienie lampy

IMG_2220.JPG

 a tak ją natychmiast przerobiłem po swojemu korzystając z mojej tokarki ( co prawda nie zegarmistrzowskiej  :rolleyes: )

Teraz ma 4 osie obrotu i mogę ja dowolnie ustawiać. Bardzo mi ułatwił sprawe sposób mocowanie tej lampy do podstawy, więc nie musiałem zbyt dużo kombinować i wyszło bardzo zgrabnie i funkcjonalnie. Światło ma 4500 K i jest jasne i mocne - czyli ja na razie jestem zadowolony.

IMG_2221.JPG

 

Teraz koledzy oceńcie sami jak wyszło. 

p.s. mój maleńki warsztacik jest dopier w trakcie organizacji więc pewnie jeszcze sie sporo zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porzadku. Moje gratulacje.

"p.s. mój maleńki warsztacik jest dopier w trakcie organizacji więc pewnie jeszcze sie sporo zmieni".   Nie od razu Krakow zbudowano!

Mam tylko jedna uwage, zapomnialem o tym wspomniec w poprzednich postach.

Chodzi mi o tzw. swiatlo ogolne. Twoje pierwsze zdjecie ilustruje doskonale to o czym chce teraz powiedziec. Brak tego swiatla jest powodem za duzego kontrastu pomiedzy dobrze oswietlonym zegarkiem a reszta warsztatu co jest przyczyna szybszego zmeczenia, dlatego tez u mnie w pokoju/warsztacie stoi lampa podlogowa skierowana w sufit ( bialy sufit dobrze rozprasza swiatlo ) z zarowka halogenowa 400-500W.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No racja- to 1 zdjęcie to samego swiatła od lampy. Na drugim zdjęciu to swiatło co widac to od tasmy led przyklejonej pod stropem tego sekretarzyka. Trochę daje widok na resztę blatu i wnętrze mebla.

Ogólnie jestem w trakcie uzupełniania stanu posiadania i dzieki za uwagę, coś jeszcze wymyślę. Teraz zainwestuję w tokareczkę to będe miał już dwie. Jedną do zegarów hehe wieżowych  :D  a druga do tych bardziej własciwych czyli reczno/kieszonkowych.

Ogólnie mogę tą lampę polecić - jak na razie sprawuje sie dobrze. Pewnie w miare nabywania doświadczenia moje zdanie może się zmienić ale.....

p.s. jestem w trakcie zamówienia okularów u optyka +6 (bo miałem pożyczone +5,5 i było całkiem nieźle widac co się dzieje w zegarku) i takie okulary same się nadadzą do grubszych prac, choćby ogólna ocena i rozkrecanie czy składanie werków. Do szczegółów: + lupa na okulary ze spinką. Dobry patencik. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"p.s. jestem w trakcie zamówienia okularów u optyka +6 (bo miałem pożyczone +5,5 i było całkiem nieźle widac co się dzieje w zegarku) i takie okulary same się nadadzą do grubszych prac, choćby ogólna ocena i rozkrecanie czy składanie werków. Do szczegółów: + lupa na okulary ze spinką. Dobry patencik."

 

Ciesze sie. ROZUMIEM, ze nowe +6 okulary uwzgledniaja roznice w dioptriach miedzy lewym a prawym okiem. Chyba, ze w Twoim wypadku roznica wynosi 0.

Okulary MUSZA byc zrobione profesjonalnie!

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.