Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

norbert żukowski

Polerowanie satynowanie stali

Rekomendowane odpowiedzi

Ponoć nie ma głupich pytań, więc zadam jedno: czy satynowanie, to to samo, co szczotkowanie?

Szczotkowanie to nie to samo co satynowanie, ale szczotkowaniem można otrzymać satynowy mat, bo satynowanie to nic innego jak otrzymanie delikatnego matu zwanego satyna, Mat satynowy uzyskujemy szczotkami o bardzo delikatnym włosie stalowym, mosiężnym lub z tworzyw sztucznych, zależnie od satynowanego materiału. Okrągłe szczotki do matowania, które zakładamy na polerkę w miejsce tarcz do polerowania, można kupić w hurtowniach jubilersko zegarmistrzowskich, np.

 

post-859-0-91527200-1453661954.jpg

 

Ale na powierzchniach o nieskomplikowanym kształcie, płaskich lepiej to wychodzi tarczami z włókniny.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz małe wyzwanie :) dzwon był gruby , serce zresztą też staneło ;)

attachicon.gifP240116_18.37.jpg

Brawo, egzamin zdany, :) w naturze jak zwykle wygląda to o wiele lepiej jak na zdjęciach. 


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki Piotrze. Chyba porobię sobie kilka prób na kawałku stali wykorzystując m.in. wspomniane tarcze z włókniny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu byłem w całkiem innej polerni na terenie Włoch , oczywiscie że nie mogłem robić zdjęc ;) ale maszyny technologia ta sama .


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest tego sporo ;) trzeba oglądać i uczyć się:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł z wklejaniem tych filmików. Jeśli macie więcej to z ciekawością się je ogląda.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł z wklejaniem tych filmików. Jeśli macie więcej to z ciekawością się je ogląda.

Po prawej stronie jest cały zestaw, jak przełączysz film z forum na YouTube


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po zakończeniu tych filmików automatycznie youtube podpowiada kolejne w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać , bo czuje juz że co niektórzy eksperymentum dokonują :)

ta technika dozwolona jedynie do stali tytanu oraz złota , PVD czy IGP odpada mozna gola sobie strzelić tak samo pozłacane oraz chromowane powłoki .


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu wielu zegarmistrzów powtarza, że tytan jest nienaprawialny bo miękknie niczym plastelina i staje się ciągliwy? Oficjalny list to potwierdzający dostaliśmy od Seiko. Chociaż tytan Seiko zawiera jeszcze powłokę utwardzającą więc może przez to. Z drugiej stal pod tą samą nazwą powłoki jest już naprawiana przez fabrykę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Cyrhla

Jara mnie taka robota. Gdybym miał takie maszyny mógłbym siedzieć i polerować, szczotkować, satynować po 12h dziennie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..no nie wiem moje rece nie wyglądaja raczej na zegarmistrzowskie , jara mnie dosłownie temperatura czasami tak ze aj aj boli 

 

post-22241-0-15055600-1453832622_thumb.jpg


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu wielu zegarmistrzów powtarza, że tytan jest nienaprawialny bo miękknie niczym plastelina i staje się ciągliwy? Oficjalny list to potwierdzający dostaliśmy od Seiko. Chociaż tytan Seiko zawiera jeszcze powłokę utwardzającą więc może przez to. Z drugiej stal pod tą samą nazwą powłoki jest już naprawiana przez fabrykę...

 

Bo do tytanu całkiem inne zabawki ;)


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Cyrhla

Norbert wiesz czy można gdzieś kupić jakieś małe domowe maszynki do polerki? Może któryś z kolegów jest zorientowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to polerka z regulacja obrołów lub wysokiej sprawnosci falownik regulujący obroty . Na codzień uzywam ruskiej z wałkiem prostym fi 8  nie uznaje stożków było kilka wypadków 

Warto rozejrzeć sie po Castoramie i najwazniejsze dobre łozyskowanie tarcze są cieżkie niejednokrornie niewyważone  sam się rozglądam za nowym sprzętem bo ruska też można zabić :)

Mamy też jedną z silnika przerobionego z pralki  podstawa tp długi wałek o odpowiedniej srednicy który mozna nagwintować do zawstosowania zacisku tarczy 

 

post-22241-0-06533700-1453833928_thumb.jpg


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż efekty, natomiast po tym co już pokazałeś, z Tobą nie ma problemów z normalnym użytkowaniem zegarka bez zbytniego przejmowania się nim, skoro potrafisz aż tak wyprowadzić go na prostą... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, że "mój" zegarmistrz takie rzeczy robi ;) Być może będzie kandydat do odświeżenia w niedługim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele rzeczy nie pokazuje bo nie lubię dzwieku dzwoniacego non stop telefonu. 

To kliniczne przypadki typu pacjent zszedł ;)

Z drugiej strony może komuś się to przyda ... może dorosne do napisania czegoś tam , 20 lat pracy stukneło w tym roku 


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu wielu zegarmistrzów powtarza, że tytan jest nienaprawialny bo miękknie niczym plastelina i staje się ciągliwy? Oficjalny list to potwierdzający dostaliśmy od Seiko. Chociaż tytan Seiko zawiera jeszcze powłokę utwardzającą więc może przez to. Z drugiej stal pod tą samą nazwą powłoki jest już naprawiana przez fabrykę...

Tytan tytanowi nie równy, a tak własciwie to są przeważnie stopy tytanu i to w większości ulepszane powierzchniowo. Czystego tytan w zasadzie się nie poleruje gdyz bardzo szybko jego powierzchnia ulega pasywacji pokrywając się tlenkiem i matowieje.

 

Podstawa to polerka z regulacja obrołów lub wysokiej sprawnosci falownik regulujący obroty . Na codzień uzywam ruskiej z wałkiem prostym fi 8  nie uznaje stożków było kilka wypadków

Używam stożków od ponad 30 lat i najmniejszego wypadku z tym związanego nie miałem, a oprócz polerowania używam polerki również do szlifowania dość ciężkimi tarczami gumowymi.

Moim zdaniem ważnym czynnikiem udanego polerowania, nie jest ani stożek, ani możliwość regulacji obrotów, a czystość pomieszczenia w którym się poleruje, a najlepiej mieć osobne pomieszczenie do polerowania, gdyż unoszący się pył od szlifowania czy innej obróbki potrafi zepsuć godziny naszej pracy.

Profesjonalne polerki są dość drogie, ale przeważnie maja jeden niezaprzeczalny atut, to znaczy wyciąg, ale do amatorskiego polerowania wystarczy zazwyczaj zwykła szlifierka/ostrzałka po przystosowaniu jej tak by można mocować tarcze polerownicze, a to już nie jest tak kosztowne. No i oprócz polerki trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo aby być zadowolonym ze swojej pracy trzeba nabyć dużo wprawy. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś polecić jakieś tarcze polerskie do amatorskiego polerowania?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze dla mnie najważniejszym  elementem jest to aby powierznia tarczy  na której odbywa sie obróbka koperty była najmniej kolizyjna , dlatego tez napisałem że nie uznaje stożków , też tak sugerowali specjaliści z Włoch , UK i Polski

Nie spotkałem sie na profesjonalnych polerniach ze stosowaniem odciagów bezposrednio z pola obróbki  zajmuje to miejsce pracy .

Istotny rygor który jest wymagany to czystośc tarcz i  stosowanie tarcz z połozonymi odpowiednimi pastami do danego materiału jak stal złoto tytan metale szlachetne .

Najważniejsze  to obroty i tu  całkowicie nie zgodze się z toba ,  w zaleznosci od rodzaju tarczy czy tez materiału którym jest tarcza obrabiana osiagamy efekt polerowania , satynowania a nie destrukcyjne działanie 


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W profesjonalnej polarni to inna bajka, bo maja dużo maszyn do polerowania więc mogą sobie pozwolić na mocowanie tarcz nakretka, mój warsztat to nie polerownia, mam dwie polerki i podczas polerowania czy szlifowania detalu muszę zmieniać kilkakrotnie tarcze, więc byłoby to nadzwyczaj wkurzające gdybym musiał je za każdym razem odkręcać, tym bardziej że nie wszystkie maja taka sama średnice otworów.

A co do obrotów, to oczywiście używam różnych obrotów, ale potrafię uzyskać każdy efekt na jednych obrotach, np. 2800, dlatego nie uważam tego za najważniejsze, a jedynie za pomocne. Domowemu majster klepce w zupełności wystarczą jedne obroty.

 

 

Czy mógłbyś polecić jakieś tarcze polerskie do amatorskiego polerowania?

Do amatorskiego... hmm... w zasadzie to te same co do profesjonalnego. W hurtowniach jubilersko zegarmistrzowskich można dostać wszystkie rodzaje, ale amatorowi na początek starczą dwie tarcze - filcowa i szmaciana usztywniona przez odpowiadanie zszycie i zielona pasta polerska. W miarę rozwijania umiejętności dokupujemy następne rodzaje tarcz i past.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można prosić o linki do konkretnych maszyn z takiej hurtowni - tych wartych polecenia, od ceny których oczy nie wywracają się do tyłu - czytaj amatorskich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrze za informacje, od czegoś trzeba zacząć naukę, a droga długa i kręta. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.