Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, mkl1 napisał:

19.0 x 0.45 x 1650 mm

Pierw pomyślałem o jej nitowaniu, ale , że zegar ma trafić  jako dobry to nie będę kombinował i kupię nową używkę

Bo na NOS to raczej szans nie ma...

( gdybym robił dla siebie to bym nitował- bo najwyżej martwiłbym się potem, albo wcale...)

 

Mam zgryza... kupić bęben ze spreżyną , cz dodać 25pln i kupić (podobno na chodzie) cały kompletny werk....

Kur... Mirek, nie rób popeliny... Kup nową sprężynę i nie kombinuj...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie szukam nowej :)

 ps. znalazłem  3 wersje.

18,02/0,47

18,88/0,49

19,01/0,41

któą według was ?

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, mkl1 napisał:

No właśnie szukam nowej :)

 ps. znalazłem  3 wersje.

18,02/0,47

18,88/0,49

19,01/0,41

któą według was ?

Jaka była?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19x0,45mm wg danych Metrona.

 wg pomiaru suwmiarką 18,88x0,45mm

w bębnie naliczyłem 10 zwojów..

średnica wewbębna : 45mm

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, bicie czy chód?  ja bym wziął tę 19x0.41... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chód.

 teraz porównałem z fotkmi i prawdopodobie ta co pękła była już skracana = za mało zwojów w stosunku do pokazywanej w bębie metronowskim w necie..

 ta pęknięta ma 12 zwojów, a "fotkowa" 15/16 zwojów..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , czeka mnie żmudne szukanie przyczyny zatrzymywania się zegara . Zegar raz stanął o 5.50  , a raz o 12.50 .,  czyli , za 10 minut któraś godzina . To moment , gdy grzebień zaczyna się ustawiać do bicia godzin .  Wahadło pomału staje , a wskazówka minutowa , ani rusz... nie można jej obrócić , a na hama nie chcę , coś blokuje ,  Dzieje się tak , raz na kilka dni , więc znaleźć przyczynę będzie ciężko . To sprężynowy mechanizm GB.

 

IMG_7045-crop.JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żmudna praca - najbardziej znienawidzona przeze mnie 😋

Chyba najlepiej zapuścić mechanizm bez tarczy, ze wskazówkami i czekać aż się zblokuje, przynaniej ja bym tak zrobiła.

Może to kołek na ślimaku bicia haczy..

 

Wiele dni zeszło mi zgadywanie dlaczego mały roczniaczek zatrzymuje się raz na kilka dni, ze wskazówką minutową w pozycji na "za dziesięć"...  Idzie już kolejne ileś dni bez problemu - może udało się go usprawnić choć diabli wiedzą gdzie, i co mu dolegało 🤔

PM jak Ci się uda znaleźć przyczynę to napisz 😊

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź kołeczki .... któryś lekko przygięty


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aa , jeden kołeczek był prostowany ^_^

Teraz , to puszczę bez tarczy , no i będzie czekanie . Oczywiście , jak odkryję przyczynę , to napiszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentujemy w piekle (upał.. 😋) z piekielnymi bejcami.. uff

Zupełnie co innego niż dotychczasowe bejce klasyczne. A tak, a siak, co chwilę robię nową miksturę, bo mi się nie podoba.. Czarna powłoka to dzieło szatana 😝

Pan jeden wie co z tego wyjdzie.. 🤔

IMG_20200808_172431.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem , jak powinno być , ale będzie pięknie :)...... to już pewnik :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Yodek napisał:

Eksperymentujemy w piekle (upał.. 😋) z piekielnymi bejcami.. uff

Zupełnie co innego niż dotychczasowe bejce klasyczne. A tak, a siak, co chwilę robię nową miksturę, bo mi się nie podoba.. Czarna powłoka to dzieło szatana 😝

Pan jeden wie co z tego wyjdzie.. 🤔

IMG_20200808_172431.jpg

Hei .... jak wychodzi ?  Nie wiem jak koledzy uważają , ale dla mnie , jak gdzieś lekko przebijają słoje , to stanowiłoby taki mały smaczek . Bo równo czarniutko i gładko , jak fortepian , to tak jakoś nudno.

A mój mechanizm , zatrzymał się za 10 minut szósta .

Może trochę to opiszę , to bardziej doświadczeni koledzy coś doradzą . 

Kółka na przekładni chodu ruszają się , a wskazówka minutowa , ani rusz. Dźwignie i grzebień , też jakby normalnie . Więc , no cóż , zegar na stół ... a wtedy ( to coś ) puściło .  Przekręciłem wskazówką przez parę godzin i tak kręcąc przyblokowało . Oglądając , znów niczego się nie dopatrzyłem .... przed tym momentem , gdy znów odblokowało się . Poluzowałem nieco mostek wskazań , tak , że luzik jest nieco większy i tu napewno nie będzie problemu . Nie przyjrzałem się zbyt bardzo , takiej zębatce w sekcji bicia , co ma kołeczek ...no nie wiem , jak ona się nazywa , Gdy zbliża się jakaś godzina , to dźwignia zapadki przesuwa się i uwalnia ten kołeczek i kółko , robi pół obrotu , zatrzymując się , na drugiej blokadzie . I tu czeka na ostateczne zwolnienie , by zegar wybijał godzinę . Kołeczek , jest faktycznie wygięty , ale nie na boki , lecz dokładnie w kierunku swojej osi . Więc , sam kołek , na jego blokadach , opiera się płasko ( jest równolegle ) do płaszczyzny blokady . Coś tu , nie podoba mi się , ale , żeby blokowało chód ?  Teraz , cały czas kręcę wskazówką , ale nic nie blokuje . A na grzebieniu i tym kołeczku , wszystko przeskakuje jak należy . I tak samo , gdy sam mechanizm chodzi , bez wahadła , więc nieco szybciej , ale jednak samodzielnie , a nie wymuszone poprzez kręcenie wskazówką.

Mechanizm dam teraz na ścianę i poczekam , aż stanie , bo to dzieje się najczęściej co kilka dni . Rzadko kiedy , dzień , czy pół dnia czekania .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PM - nie mogę się domyślić o którym kołeczku mowa... Mógłbyś wrzucić fotkę tą co wyżej, z zaznaczeniem tego elementu o którym piszesz? 🤔

 

Powoli robota idzie ale co z tego wyjdzie to trudno powiedzieć. Teksturę drewna widać pod światło na plecach, tam nie ma forniru więc widać usłojenie. 

A sama robota brudna niemiłosiernie - jak kopanie wungla Panie Dzieju 😝

IMG_20200808_183422.jpg

IMG_20200809_113729.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dlatego trzeba pracować w rękawczkach ! raz że można się potem z kimś przywitać bez skrępowania a dwa że nie zostawiamy śladów na przygotowanych elementach😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aceton + pasta BHP - ale strasznie skóra cierpi ... :blink:  🤗


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo używam rękawiczek ale przy szlifowaniu niezakoniecznie, bo pył nie brudził tak rąk. Z tu zonk - sadza 😳

Do kolejnych elementów już tylko w rękawicach. 🤗 Przez tego covida mam ręce umęczone dezynfekowaniem 🖐️

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Nooo , u Ciebie ładnie się zapowiada :)

Wstawiam zdjęcie , gdzie ten kołeczek ( od bicia ) , oraz zdjęcie płyty przedniej ,.... gdzie ta dźwignia zapadki , co współpracuje z grzebieniem i jej zagięty element przechodzi przez płytę i tam współpracuje z tym kołeczkiem. ( zatrzymuje , lub go uwalnia )

IMG_7094-crop.JPG

IMG_7096-crop.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest czasami tak, że on jest lekko zgięty i czasami nie"zabiera"?

image.png.360ddd8b2a5427e76a458d4d3ca770af.png

widać rysę ( albo mis sięwydaje) na zapadce.

 czyli "włazi na zapadkę" ( luzy) i zatrzymuje przekładnię wskazań..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo :) 

I właśnie takie mam podejrzenia , ale jeszcze nie złapałem , go na ,,gorącym uczynku,, , bo nie daje się podpatrzeć .

Luzy są , ale nieco za małe i nawet , gdy lekko odginam dźwignię , to nie kleszczy na zapadce

.... ale mam to na uwadze , bo może raz na kiedyś , tak akurat jest.

Nie mam tu dobrych szkieł i lupy ( bo są w innym miejscu ) , więc nie wszystko dobrze widzą , ale jak stanie , to porobię nowe zdjęcia i na powiększeniu zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być ten element . Ale poczekaj spokojnie , potem przeanalizuj dokładnie ... na spokojnie 

 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,.... spokojnie poczekam ..... to zegar żony , a jej nie ma , więc mam czas .  Ale akurat brak narzędzi ;)

Ważne , by poznać przyczynę , a tu już prawie , prawie ....

Dam znać , jak się zatrzyma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę na chwilę do Metrona.

 Skrzynia jest oprócz frontu fornirowana dębem jasnym.

 Zdjąłem powłokę, bo wstyd  taki brud zostawiać.

 teraz pytanie, czym były malowane takie forniry.

 Moim zdaniem lakierem spirytusowym ( pseudo bezbarwny ( lekko żółtawy) takim, jak malowani np. biurka i szafki biurowe..( też w stolarni mój majster tego używał zamiast politury....)

 Podzielacie to moje przypuszczenie?

 Muszę pomalowac od nowa i się zastanawiam czy nie użyć poprostu politury na bazie "białego" szelaku..

 Że zaś czekam na sprężynę , to mógłbym  to zrobić...

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za czasów tego Metrona to chyba już jakieś lakierowe powłoki stosowano, tak sobie myślę... 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.