Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Historia jednego zdjęcia, ale jakiego 1f642.png

 

Fotografia została wykonana w rok 1974 i przedstawia Edwarda Nierzwickiego, Andrzeja Saburę, Wojciecha Pstrokońskiego i Jerzego Macke.
Te nazwiska, poza wąska grupa pasjonatów polskiej wojskowości, są zapewne zupełnie nieznane, ale istotne jest to, że wszyscy czterej Panowie byli nurkami Marynarki Wojennej i służyli w Gdyni.

Jeśli dobrze się przyjrzeć, to na zdjęciu widać również 3 zegarki ..... 1f642.png

 

Dwa z nich dość szybko dają się zidentyfikować jako popularny Enicar Sherpa Super Dive w kopercie typu Super Compressor. Nie jest to trudne z uwagi na charakterystyczne 2 koronki i wewnętrzny obrotowy pierścień nurkowania (notabene zegarek Wojciecha Pstrokońskiego ma nietypowy biały pierścień - o ile zdjęcie nie przekłamuje - w tym modelu były one szare. Taki sam pierścień ma mój prywatny zegarek (zdj.4), który o ile relacja poprzedniego właściciela nie kłamią, również mógł wyjść z magazynów marynarki Wojennej. O ile pierścień w moim zegarku mógł wyblaknąć z czasem na skutek działania promieni słonecznych, to ten ze zdjęcia był nowy. W 1974 r. nie miał więcej niż 8 lat. Czy to możliwe, że mam w domu zegarek Pana Wojciecha?! ………… ale to zupełnie inna historia).

 

Obecność tych zegarków u nurków z MW nie jest dużym zaskoczeniem. To, że były one (nieoficjalnie) na stanie jednostek WP, głównie w bazie Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP (OSNiPWP) na Oksywiu, od ok. 1966 r. - podobnie jak Blancpain Fifty Fathoms - wiadomo już od dawna. Dzięki dociekliwości takich Kolegów jak Arkadiusz Pawełek, Bartosz Kłapot i wielu relacjom ich byłych wojskowych użytkowników ..... i mojemu skromnemu udziałowi 1f609.png mało kto już w to wątpi.

 

Rzecz w tym, że na fotografii jest jeszcze trzeci zegarek. Chodzi o zegarek na nadgarstku Jerzego Macke, pierwszego od prawej. Zegarek nie przypomina żadnego z znanych modeli stosowanych w MW. Na to zdjęcie (i kilka innych fotografii nurków wojskowych z Gdyni) trafiłem na początku br. i od tego czasu mnie on męczył. Zdjęcie jest średniej jakości, ale nie ma obecnie szans na inne. Próbowałem je retuszować, powiększać i oczywiście pokazałem wielu kolekcjonerom starych diverów. Pomysłów co to za zegarek było kilka:

 

1. Omega Seamaster 300 - któryś modeli z lat 60. w kopercie produkcji Huguenin Frères & Cie - mój pierwszy strzał. Teraz wiem, że błędny.
2. Sicura diver ..... ktoś z grupy Zegarki do nurkowania. Również nie
3. Squale Master. Kolega z zagranicznej grupy Vintage Diver and Military Watches – również pudło.
4. Blancpain FF Baraccuda, Aquastar, Universal Geneve Poleuroter Sub i kilka innych propozycji od kolegów z różnych stron i portali. Wszystkie nieprawidłowe.

Podchodziłem do zdjęcia kilka razy. Porównywałem z tym, co wiem, co mam na dysku i oczywiście masa grafik w Google. I nic ............... aż do wczorajszego ranka 1f642.png

 

Zrobiłem sobie kawę, usiadłem do komputera i pomyślałem, a co tam, jeszcze raz pogapię się na "moje zdjęcie". Gapie się, gapie i widzę coś, czego wcześniej nie zauważyłem .... i .... za moment prawdopodobnie już wiem jaki zegarek miał w 1974 r. na nadgarstku Pan Jerzy Macke 1f642.png

To nic, że zajęło mi to kilka miesięcy. Ideałem byłoby jeszcze ustalić, czy był to zegarek przydziałowy, czy prywatny zakup. Kto to wie, może kiedyś uda się i to 1f642.png

Obecnie mój znajomy spróbuje poddać zdjęcie bardziej zaawansowanej obróbce cyfrowej. Mam nadzieję, że pozwoli ona potwierdzić moja tezę.

 

A Wy? Czy domyślacie się co to za zegarek i model? Zdj. nr 3 to największe możliwe zbliżenie, jakie uzyskałem.

 

To zdjęcie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Byłych Nurków i Ratowników Marynarki Wojennej, Pana Andrzeja Andrzejewskiego i córki widocznego na zdjęciu Edwarda Nierzwickiego trafi do książki „Czas na głębokości - historia zegarków do nurkowania”, która za ok. 12 dni pojawi się na rynku.

 

Pozdrawiam Mateusz

post-103382-0-95041300-1574417166_thumb.jpg

post-103382-0-99564500-1574417196_thumb.jpg

post-103382-0-20976500-1574417718.jpg

post-103382-0-89809200-1574417744_thumb.jpg

post-103382-0-16126800-1574417773_thumb.jpg

Edited by Vintage_Watches_Collector

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po kształcie koperty to dla mnie Blancpain 50 Fathoms z jasnym bezelem lub tak odbitym światłem na ciemniejszym, błyszczącym. Poza tym tarcza w tych zegarkach jest charakterystyczna, mniejsza niż w innych nurkach, bardzo wypukła, a na zdjęciu tak cienie się układają, jakby właśnie taka wypukła była jak w takim:

 

post-106813-0-42946100-1574419499.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałam ten wpis z zapartym tchem i już nie mogę doczekać się rozwiązania zagadki

Share this post


Link to post
Share on other sites

O! Taki by mi pasował do zdjęcia, Barracuda:

post-106813-0-35769900-1574419972_thumb.jpg

 

chyba że jest jakiś model Blancpaina z całkiem metalowym bezelem. Zupełnie nie wiem, czemu Barracuda została odrzucona. Chętnie się dowiem czego nie widzę ;)

Edited by renqien

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po kształcie koperty to dla mnie Blancpain 50 Fathoms z jasnym bezelem lub tak odbitym światłem na ciemniejszym, błyszczącym. Poza tym tarcza w tych zegarkach jest charakterystyczna, mniejsza niż w innych nurkach, bardzo wypukła, a na zdjęciu tak cienie się układają, jakby właśnie taka wypukła była jak w takim:

 

attachicon.gifimages.jpeg

 

Barracuda i Omega to były jedne z pierwszych propozycji, również moich, ale jednak nie. Mimo podobieństwa kształtu, pewne szczegóły się nie zgadzają. Zwróćcie uwagę na kształt pierścienia (nie jest idealnie okrągły, jakby wieloboczny) i szczegóły oznaczeń na nim.

Ale zaznaczam, że na tym etapie nie wykluczam błędu. Na pierścieniu widać również kształt jakby rombu jak w zegarku Blancpain FF Rotomatic, tylko kolor i forma bezelu nie pasuje. Dużo mądrzejszy będę, kiedy mój znajomy zrobi cyfrowa korektę zdjęcia.

post-103382-0-18791200-1574508670_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozwiązania nie ma, jak widać, więc ja dorzucę jeszcze kamyk:

1093926522_Zrzutekranu2020-09-11o21_34_39.png.9d0519bb1eaff941f605eecdef8de399.png

 

Wprawdzie nie znam się na Omegach i nie wiem, czy jakiś model pasuje tutaj rocznikowo, ale może chociaż jakiś trop podsunę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry.

Służyłem w OSNiPWP w latach 1972-1974 i o ile pamiętam mówiło się o zegarkach francuskich.B.często  ,,gubiło" się je na zajęciach  i spisywało na straty.Potrafiły się zerwać przy skoku do wody z motorówki lub śmigłowca.Pozdrowienia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już jakiś czas temu widziałam gdzieś rozwiązanie tej zagadki i liczyłam na to, że i tu Mateusz napisze o wynikach swojego dochodzenia... 

Wygląda na to, że zagadkowy zegarek to Jean Richard Aquastar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Vintage_Watches_Collector
   Są zegarki mało znane, są takie, które zna większość z nas oraz modele absolutnie kultowe. Do takich na pewno zalicza się Doxa SUB 300, która jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych diverów w historii. Ale czy to jedyny warty uwagi "nurek" z Neuchatel? Niekoniecznie. Zapraszam do lektury.  https://zegarkidonurkowania.pl/kultowe-divery-z-neuchatel-doxa-shark-hunter-i-sub-300/ 

  • By Vintage_Watches_Collector
   Z uwagi na to jaką popularnością od ładnych kilku lat cieszy się Seiko, Citizen pozostaje niejako w cieniu swojego wielkiego konkurenta z Wysp Japońskich. Czy słusznie? Jest to wszak manufaktura, która jako pierwsza wprowadziła w tym kraju kilka nowości takich jak np. naręczny zegarek z alarmem, ale również pierwsza wdrożyła produkcje zegarków wodoodpornych i typu diver. Po więcej informacji na ten temat odsyłam do wpisu na stronę. Miłej lektury:
    
    
   https://zegarkidonurkowania.pl/japonskie-divery-czesc-iii-citizen-w-latach-60-70-i-80/

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.