Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Zeno

B-Uhr czy RAF watch?

Recommended Posts

To kontynuacja dyskusji zaczętej w wątku "poradniczym", w którym zauważyłem, że:

 

Współczesne B-Uhry wzorowane na zegarkach niemieckich są zegarkami dużo tańszymi od współczesnych pilotów wzorowanych na zegarkach aliantów

 

Nie wiem, czy mam do końca rację, szybko pojawił się kontrargument w postaci IWC Spitfire (jednak nazwa, historia Mk 11, jak i materiały reklamowe nie wskazują na powiązania z Luftwaffe) i pewnie pojawią się kolejne. Mam kilka pytań, na które nie znam odpowiedzi. A chciałbym :)

 

Jaka była historia B-Uhrów po wojnie?

Z tego co znalazłem, to ich repliki zaczęła produkować dopiero Stowa w 1997 i dopiero wówczas stały się one modne. Było to związane z kilkoma czynnikami, na pewno z renesansem niemieckiego przemysłu horologicznego i prawdopodobnie z renesansem niemieckiej "myśli mocarstwowej" po zjednoczeniu. Dzięki produkcji replik pojawiła się marka Laco (wiem: 1925, ale to chyba podobnie do 1881 u Alberta Rielego). Z kolei Lange i Synowie nie podjęli się produkcji B-Uhrów mierząc w inną klientelę.

 

Co powoduje różnice w popycie i podaży?

Rolex, Breitling, Blancpain, IWC produkowały piloty dla aliantów. Dziś to elitarne marki.

Dla Luftwaffe B-Uhry produkowało - szwajcarskie IWC - oraz niemieckie Lange & Söhne, Wempe, Durowe, Stowa. Wempe - które wyprodukowało najwięcej B-Uhrów - zniknęło, L&S zniknęło (bo było w NRD, ale pojawiło się ponownie w 1995), Stowa wegetowała, Durowe miało się dobrze, ale firmę zabiła rewolucja kwarcowa. Do tradycji Durowe odnosi się dziś Laco. Laco i Stowa produkują względnie tanie B-Uhry, a nawet słyną z ich produkcji. Lange & Söhne produkuje obłędnie drogie zegarki, ale nie B-Uhry (o ile wiem, a wiem mało, bo to nie mój przedział cenowy).

 

Dlaczego "elitarne" marki nie produkują B-Uhrów, a produkują piloty wzorowane na alianckich?

Zresztą nie tylko elitarne jak IWC, ale także te średniej (Zeno), niskiej (Seiko 5), a nawet bardzo niskiej sławy. IWC w materiałach reklamowych dostępnych w necie nie chwali się zbytnio współpracą z Luftwaffe. 

 

Od razu może wyjaśnię, że nie sugeruję niczego, a szczególnie tego, że: ludzie sukcesu nie kupują B-Uhrów, ponure dziedzictwo Luftwaffe dyskwalifikuje B-Uhry, Laco/Stowa (niepotrzebne skreślić) to firma bez tradycji, a noszący B-Uhry to faszyści. Sam B-Uhra chciałbym mieć, najbardziej "oversized" ;)

 

Ktoś, coś wie i potrafi odpowiedzieć na pytania?


Ale Tudora to Ty szanuj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co to za model Laco?

 

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


"Zdziwiło was, panowie, żeście usłyszeli z moich ust słowo "Bóg", lecz zapewniam was, że pojęcie Boga i cześć jaką mam dla niego opieram na podstawach tak pewnych jak prawdy z dziedziny fizyki." - Michael Faraday

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno nie Dortmund. Dortmund czy bliźniaczy automat Friedrichshafen mają tylko 45 mm, a to jest ewidentnie 55 mm. Do tego mają koronkę blisko koperty, a ta tutaj jest na długim  "kominie". Jest to jeden z modeli Replica 55 Baumuster B.

 

Gdyby było wiadomo, kiedy zrobiono Arnoldowi to zdjęcie, to można byłoby próbować coś więcej zgadywać. W połowie roku 2009 firma Laco Erich Lacher Uhrenfabrik GmbH poszła z torbami, niespełna rok później odrodziła się pod rządami nowych właścicieli. Ci - z przygotowanych wcześniej i przejętych po Lacherze części - zbudowali B-Uhry o oryginalnej, wojennej średnicy 55 mm, które w latach 2010-2017 sprzedawano w sześciu limitowanych seriach:

 

Ref. 861663 - 50 szt. Baumuster A

Ref. 861664 - 50 szt. Baumuster B (takiego mam - z roku 2010, nr 31/50)

Ref. 861707 - 85 szt. Baumuster B

Ref. 861771 - 100 szt. Baumuster A

Ref. 861829 - 50 szt. Baumuster A

Ref. 861830 - 50 szt. Baumuster B

 

Na temat wcześniejszej produkcji współczesnych B-Uhrów 55 mm nie zachowały się w firmie żadne dokumenty. Od 2017 Laco Replica 55 - zarówno z tarczą A, jak i B - nie są już limitowane i można je kupić w szerokiej sprzedaży. Jeśli więc jest to zdjęcie sprzed 2017 roku, to prawdopodobnie na ręce Arnolda będzie któraś z 185 limitek B. Jeśli zdjęcie zrobiono później, to może być zarówno limitka, jak i model nielimitowany, z obecnej produkcji. Ale na pewno jest to B-Uhr 55 mm typu B.

Edited by Dirty Harry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie dawał mi spokoju ten B-Uhr Arnolda, chyba jakaś nerwica natręctw mnie dopadła czy coś... ? Tu lepiej widać, obrazek się powiększa:

 

4e4ca65f9242.jpg

 

Jeżeli to współczesny Laco, to albo jest to ostatnia limitka Ref. 861830, albo nielimitowany zegarek Ref. 861930. Wcześniejsze miały inną wskazówkę minutową - "strzałę" zamiast "miecza", jak tutaj.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.