Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
JAN89R

FOTOGRAFIKA (FOTOGRAFIA) AMATORSKO

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Morwa

mabok jesteś geniuszem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:shock: :shock: mabok to mabok. ale czy to jeszcze jest amatorszczyzna? zdecydowanie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam - Vulcanik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może już ktoś coś takiego pokazywał, ale może nie.. [Powielam z forum zegarków radzieckich]

 

 

=======================

 

Zainspirowany pytaniem na forum postanowiłem sfotografować moje bardzo amatorskie studio fotograficzne i podzielić się kilkoma uwagami dotyczącymi robienia zdjęć zegarkom przy oświetleniu sztucznym. Bynajmniej nie uważam się za jakiegoś Ansela Adamsa - ale nie trzeba być nim aby zrobić ostre, poprawnie oświetlone zdjęcie zegarka.

 

Niestety Allegro i fora internetowe pełne są takich zdjęć:

bad1fz4.jpg

post-4379-0-21952100-1330789680.jpg

 

Problem z nimi jest taki, że trzeba się domyślać co przedstawiają. Ponieważ męczy moje oczy takie domyślanie się chciałbym jakoś podnieść kulturę fotograficzną w narodzie. Zacznijmy od "studia" - oto kilka zdjęć mojego:

 

studio1ba8.jpg

post-4379-0-04846900-1330789682.jpg

post-4379-0-98928400-1330789682.jpg

 

Na moje "studio" składają się następujące elementy:

- aparat Canon IXUS 50 z funkcją makro (obecnie na Allegro można je kupić za 300zł; nowy IXUS 60 za 550zł)

- statywik z możliwością szerokiego rozstawu nóżek (20 zł)

- baniak z mlecznego plastiku z wyciętym dnem i dwoma otworami (wlot i wylot), znaleziony w garażu albo na śmietniku

- arkusz czarnego brystolu (kupiony za 5 zł w Empiku)

- dwie halogenowe lampki biurkowe (20 zł każda - Praktiker).

- podstawka pod zegarek (50 gr)

 

Kilka uwag technicznych:

- aparat dobrej firmy z "tylko" 3-5 milionami pikseli wystarczy - ważne aby miał funckję makro (należy jej używać w tym wypadku).

- używaj samowyzwalacza - aparat po wciśnięciu spustu migawki nie robi zdjęcia od razu tylko odczekuje kilka sekund. Dzięki temu unikniesz poruszenia zdjęcia.

- statywik powinien mieć szeroko rozkładane nóżki, aby można było umieścić aparat jak najniżej.

- baniak można od biedy zastąpić np. szkieletem z drutu przykrytym pieluchą. Można zainwestować w specjalne namioty bezcieniowe (50-100zł na Allegro)

- brystol można wygiąć dzięki czemu na zdjęciu nie widać krawędzi zbiegu płaszczyzn tła.

- lampki powinny być halogenowe - żarówki zabarwiają zdjęcia na pomarańczowo! Światło powinno padać przez mleczną ścianę baniaka. Na lampki nałożyłem ruloniki czarnego brystolu (w celu lepszego skupienia światła).

- rób kilka zdjęć zmieniając kierunek oświetlenia i ustawienie zegarka. W komputerze wybierzesz zdjęcie najlepsze.

- zegarek ustaw na podstawce - lepiej wygląda niż leżący czy oparty o książkę.

- znajomość Photoshopa bardzo pomaga ;) kadrowanie, wycinanie niepotrzebnych rzeczy z tła (funkcja stempla przy takim tle to bułka z masłem), poprawianie kontrastu, dodanie jasnych plam światła na ciemnym tle (patrz zdjęcie poljota poniżej). Oto zdjęcie przed i po obróbce:

 

foto1yw2.jpg

foto2yi7.jpg

 

 

Zrobienie dobrego zdjęcia po pewnym czasie praktyki naprawdę nie jest wielką sztuką. Spróbuj sam !!

post-4379-0-91916000-1330789687.jpg

Nie twierdzę, że to zdjęcie jest perfekcyjne (może można by lepiej rozłożyć cienie), ale chyba jest miłe dla oka, co? Po perfekcyjne zdjęcia zapraszam tutaj http://www.netgrafik.ch/russiantimes.htm :)

 

Ale pamiętajcie, że najprościej jest za dnia położyć zegarek na parapecie (ale nie w słońcu!) i tam zrobić mu zdjęcie makro ze statywu:

0335ut8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;) Bajeranckie studio masz. Chyba zrobie sobie takie też. Kupie raz mleko w większym kanisterku i będzie super. Resztę chyba znajdę w domu jak dobrze poszukam :roll:

Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladne zdjęcie, jednak proponowalbym zamienic wysokie ISO na statyw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tsuki kultowy klimat :shock:

Jak z lat 70tych 8) ;)


Transport lotniczy (in study process).

Zodiac ZO2040 on brancelet. Election Grand Prix Berne 1914 from 1945 on Hirsch Calf. Election Grand Prix - in repair. Marzenie i cel: IWC Mark XVI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maciek.k

fajny kadr i dobry nastroj ale zrobilbym to tak:

 

gallery15398744500x500fql2.jpg

 

teraz niestety wyglada jak z komorki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maciej zdecydowanie tsukiego lepsze. ten klimat Twój jest taki nowoczesny taki jak każdy oświetlony dzień w parlamencie.

a piękne jest to że można stworzyć w tych czasach coś "oldschoolowego" jak Tsuki.


Transport lotniczy (in study process).

Zodiac ZO2040 on brancelet. Election Grand Prix Berne 1914 from 1945 on Hirsch Calf. Election Grand Prix - in repair. Marzenie i cel: IWC Mark XVI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem nowy aparat (doszedł dzisiaj) i własnie ucze się obsługi...to są jedne z pierwszych zdjęć co o tym sądzicie?

 

gaano3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maciek.k

jesli dzisiaj oldschool oznacza zle dobrane parametry ekspozycji i "brak zycia" to przyznaje Ci racje :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba tego nie oznacza.

ale zdjęcie tsukiego bez tych parametrów wygląda mroczniej i klimatyczniej.

takie jest moje zdanie :wink:


Transport lotniczy (in study process).

Zodiac ZO2040 on brancelet. Election Grand Prix Berne 1914 from 1945 on Hirsch Calf. Election Grand Prix - in repair. Marzenie i cel: IWC Mark XVI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość libero

oldschoolowe to jest ziarno z ilforda hp5+ a nie szumy z cyfry , ale jaka szkola takie wnioski .... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

libero, dobrze prawisz :lol: <piwo>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wnioski są takie że klasyki Ojca Chrzestnego nawet nie znasz i nie wiesz na jakich kadrach był obrazowany...

teraz to tylko nowoczesność czyli photoshop i parę kliknięć żeby niby było lepiej.

znasz się lepiej na klikaniu albo udajesz bo to umie każdy...

a taki klimat stworzyć jak Tsuki to też potrafisz stworzyć nie komputerowo :?:


Transport lotniczy (in study process).

Zodiac ZO2040 on brancelet. Election Grand Prix Berne 1914 from 1945 on Hirsch Calf. Election Grand Prix - in repair. Marzenie i cel: IWC Mark XVI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość libero
wnioski są takie że klasyki Ojca Chrzestnego nawet nie znasz i nie wiesz na jakich kadrach był obrazowany...

teraz to tylko nowoczesność czyli photoshop i parę kliknięć żeby niby było lepiej.

znasz się lepiej na klikaniu albo udajesz bo to umie każdy...

a taki klimat stworzyć jak Tsuki to też potrafisz stworzyć nie komputerowo :?:

 

O czym Ty gadasz ? Bo jak to do mnie to bredzisz ... az mi kapcie pospadaly ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maestro

O fotografii wiem mało, albo nawet jeszcze mniej, ale tamto zdjęcie wygląda mniej więcej tak, jak te, które mi nie wyszły.

Jak dla mnie to tam nie ma żadnego klimatu, tylko nieostre, zaszumione zdjęcie bez żadnego przekazu.

Edit. Na dodatek beznadziejnie skadrowane.

No! :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra niech będzie :wink:

bo za dużo OT


Transport lotniczy (in study process).

Zodiac ZO2040 on brancelet. Election Grand Prix Berne 1914 from 1945 on Hirsch Calf. Election Grand Prix - in repair. Marzenie i cel: IWC Mark XVI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maciek.k

krotka seria pytan: co maja kadry do poprawnego naswietlenia? czy ojciec chrzestny byl krecony komorka? czy kolorowy szum jest tym samym co ziarno? czy ziarno ma taka sama racje bytu w fotografii architetktury jak w ambitnej reporterce? czy uwazasz ze zdjecia analogowe rowniez nie przechodza obrobki? na koniec chcialbym dodac ze fotoszopa nie uzywam.

pozdrawiam i czekam z niecierpliwoscia na odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość libero

No i czemu sie poddajesz ? Trzeba bronic swojego zdania , choc by sie mialo pojsc z nim na samo dno.

 

Zdjecie Tsukiego moze sie podobac , moze sie nie podobac . Ale stawianie tezy ze jest oldschoolowe jest karkolomne , bo niby w czym ? W kadrze ? szumie ? czy w zlej ekspozycji ? wypranej z kontrastow ? Jak by ta fotka byla zrobiona pudelkiem po zapalkach z dziurka i kawalkiem kliszy to bym bil brawo. a tak ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojciec chrzestny nie był kręcony komórką bo prawdopodobnie komórek jeszcze nie było. architektury nie studiuję. (wczoraj miałeś taki wykład i próbujesz kogoś zaskoczyć?). wszystkie przechodzą w pewien sposób.

ale to zdjęcie Tsukiego nie Twoje. a co do kadrów i poprawnego naświetlania to odpowiem co piernik ma do wiatraka?

 

libero słowem oldschoolowe zastąpiłem synonim słowa określającego klasyczne lata 70te takie wyblakłe a to zdjęcie takie sprawia pozory.

 

ale nie dobrałem go dobrze bo przecież oldschoolowe są cadillaci z USA te co tak skaczą (zawieszenei hydro jakieś się to chyba nazywa).

 

koniec OT. jak jutro pójdę na chińszczyznę to się zastanowię nad tym ziarnem


Transport lotniczy (in study process).

Zodiac ZO2040 on brancelet. Election Grand Prix Berne 1914 from 1945 on Hirsch Calf. Election Grand Prix - in repair. Marzenie i cel: IWC Mark XVI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maciek.k
architektury nie studiuję. (wczoraj miałeś taki wykład i próbujesz kogoś zaskoczyć?).

 

przeczytaj jeszcze raz i zastanow sie czy pisze o architetkturze czy fotografii. wczoraj nie mialem wykladow a architektury rowniez nie studiuje.

 

 

wszystkie przechodzą w pewien sposób.

 

wiec w jaki sposob odrozniasz ten poprawny od nagannego?

 

 

ale to zdjęcie Tsukiego nie Twoje.

 

to nie jest zdjecie Tsukiego.

 

 

a co do kadrów i poprawnego naświetlania to odpowiem co piernik ma do wiatraka?

 

nie wiem, Ty podales przyklad kadrow z ojca chrzestnego.

 

jak jutro pójdę na chińszczyznę to się zastanowię nad tym ziarnem

 

polecam, zastosowanie ziarna w roznych dziedzinach fotografii to naprawde szeroki i ciekawy temat :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.