Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Rafa2016

Problem ze wskazówką minutową (???)

Recommended Posts

Proszę o poradę w następującej sprawie: kupiłem kwarcowy zegarek Lorus. Jakiś tydzień temu nastawiłem go tak, żeby indeksy idealnie pokrywały się z odpowiednimi indeksami. Teraz okazuje się, że w momencie, gdy wskazówka sekundowa trafia w 12, minutowej zostaje jeszcze trochę do jej indeksu (osiąga go idealnie mniej więcej po 15 sekundach).

 

Jak to w ogóle jest możliwe? Myślałem, że wskazówki są jakoś ze sobą sprzężone i jedna ciągnie drugą? Czy możliwe, by była to kwestia luzu w mechanizmie i np. trzeba przekręcić go 10 minut w jedną stronę, a potem cofnąć? Czy problem może mieć charakter progresywny, tj. sekundnik będzie chodził nadal praktycznie idealnie, a wskazówka minutowa zacznie tracić czas?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najprawdopodobniej wskazówki są niedokładnie osadzone, stąd ta różnica. Przypadłość dość często spotykana w zegarkach nieco, na przykład Seiko, a nawet dużo droższych. Niestety pośpiech w montażu i kiepska kontrola jakości skutkuje pewnym odsetkiem takich właśnie niedoróbek. Opcje są trzy. Reklamujesz zegarek, oddasz do zegarmistrza do naprawy na własną rękę, albo pogodzisz się z tym. Jeśli to wina złej aplikacji wskazówek, to nie powinno się to pogłębiać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć jest to dość powszechne zjawisko, luz też ma na to wpływ. Proponuję spróbować ustawiać zegarek tzn synchronizować go zatrzymując sekundnik na godzinie 18-stej a wskazówkę minutową ustawić w połowie między indeksami. Masz wtedy większą szansę że o pełnej minucie wskazówka minutowa trafi idealnie w indeks. Jeśli jestes przyzwyczajony że ustawiasz zawsze o pełnej minucie czyli wskazówka minutowa i sekundowa na 12-stej to tą minutową ustaw tak niecałą minutę do przodu. Myślę że taki manewr pomoże aby jeszcze idealniej zegarek wskazywał pełną minutę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Dziękuję najmocniej za (w sumie dość optymistyczne) odpowiedzi :)

 

Jeżeli to kwestia drobnych niedoskonałości montażu i luzu, to luz ;)  jakoś to przeżyję.

 

Kluczowy problem dotyczy jednak tego, czy wskazówki są ze sobą sprzężone i czy problem może się pogłębiać. Wolałbym uniknąć sytuacji, w której obie wskazówki zaczynają żyć własnym życiem...

Edited by Rafa2016

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.